ÚvodAktualityZajímavé tipy na výstavy betlémů v Praze
Kultura

Zajímavé tipy na výstavy betlémů v Praze

  • 5. prosince 2024
Máte rádi betlémy? Máme pro vás tipy na putování za betlémy vánoční Prahou. Někde uvidíte betlémy moderní a zbrusu nové, jinde tři sta let staré a velmi křehké kousky z papíru a dřeva. Na výstavu jesliček všech druhů a velikostí zve portál Kudy z nudy.

Starobylý betlém v Loretě

betlém loretaV Čechách nemá obdobu, takže není možno použít žádné bližší srovnání. Betlém, který je každoročně vystaven v kostele Panny Marie Královny andělů (Loretě) pochází pravděbodobně již z 2. čtvrtiny 18. století. Jde o impozantní soubor celkem 48 figur (z toho 32 lidských a 16 zvířecích), ve více případech v téměř životní velikosti. Nejvyšší jsou figury pastýřů, dosahující výšky až 175 cm. Otázka techniky výroby je dosud otevřená: předpokládá se, že větší, významnější figury mají ruce a hlavy řezány ze dřeva a polychromovány, a že těla všech postav tvoří pouze tenká dřevěná kostra potažená slámou a papírovinou, oděná kašírovanými textiliemi, jež byly posléze polychromovány. Tváře a ruce menších figur jsou formovány z papírové masy. Starobylý betlém bude přístupný od 25. prosince 2024 do 12. ledna 2025.
 

Tridentské betlémy v Muzeu Karlova mostu

tridentské betlémyOriginální výstavu betlémů uvidíte v Muzeu Karlova mostu. Opět uvidíte slaměný betlém výtvarníka Andrzeje Wrzecionka s postavami v nadživotní velikosti, ale hlavním tahákem budou letos Tridentské betlémy, tedy takové, jaké stavějí lidé v italském regionu Trident. Zdejší betlémářská tradice je stejně silná jako ta naše a navíc Trident byl historicky součástí Rakousko-Uherska, a z tohoto období pochází i poměrně četné kontakty s českou kulturou. Tridentské betlémy se liší svým pojetím zasazeným do horských vesnic. Často jejich dekoraci tvoří přírodní materiály jako jsou větve, mech nebo kořeny stromů. Unikátní betlém této expozice je proveden na dřevěných obuvnických kopytech. Letošní výstavu tvoří zejména betlémy vyřezávané ze dřeva tradičním tridentským způsobem. Součástí expozice jsou ale také betlémy z ovčí vlny, šustí, keramiky i malby na skle. Tridentské betlémy si prohlédnete od 1. prosince 2024 až do 2. února 2025.
 

Betlém u sv. Josefa na Malé Straně a Ježíšek v kolébce

betlém sv. josefOd 24. do 26. prosince 2024 a od 31. prosince do 1. ledna a 12. ledna 2025 si můžete přijít prohlédnout betlém do malostranského kostela sv. Josefa. Betlém je zasazen do prosté scenérie, jejímž ústředním motivem je jednoduchá chýše, v níž spočívá Svatá rodina. K ní přistupují tři králové v doprovodu s družinou z jedné strany a pastýři ze strany druhé. Každá z figur upírá svůj pohled k jesličkám jako ke středu a smyslu Vánoc. Betlém je dílem neznámého řezbáře, který do betlému vložil folklorní prvky. Jesličky doplňují i sádrové figurky. Ojedinělou podobu jesličkám dodává pestrobarevná polychromie s výrazným lakem. O Vánocích je v kostele též vystavována soška Ježíška v kolébce, protože v ženských klášterech bývalo starým zvykem Ježíška za zpěvu koled kolébat.
 

Muzeum betlémů u Pražského Jezulátka

betlém pražské jezulátkoVelký betlém, malovaný na deskách bývá umístěn venku před kostelem Panny Marie Vítězné a vede návštěvníky od zastávky tramvaje až dovnitř kostela. Uvnitř najdete novodobé jesličky dozdobené od dětí, které se zúčastnily předvánočních programů. Jedná se o novodobý betlém, jehož materiál imituje porcelánovou hmotu. V některých létech bývá tato svatá Rodina doplňována figurkami zvířátek ze staršího řezaného betlému. V muzeu kostela je stálá výstava betlémů z celého světa – Střední a Jižní Ameriky, Kanady, Filipín a další Vchod do muzea vede skrze kostel vpravo od hlavního oltáře, otvírací doba muzea je od pondělí do soboty 9:30 – 17:00, v neděli pak 13:00–18:00, vstup zdarma.
 

Betlémy v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

vyšehrad betlémJesličky ve vyšehradské bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě byly pravděpodobně zhotoveny ještě v 19. století. Tomuto období by odpovídala i polychromie utvořená z barev tlumených odstínů. Betlém byl doplněn stylizovanou salaší ze dřeva se šindelovou krytinou. Betlém tvoří třináct postav včetně Svaté rodiny v životní velikosti a pět figur zvířat. Postavy Svaté rodiny, tří králů, andělů, darovníků a zvířat (volka, oslíka a ovcí) jsou vyřezány ze dřeva, polychromované v realistickém postnazarénském stylu a pocházejí z konce 19. století. Autora neznámé, nicméně styl řezby je blízký okruhu tyrolských řezbářů. Betlém byl doplněn stylizovanou salaší ze dřeva se šindelovou krytinou. Nad Betlémem je zavěšen anděl držící stuhu s nápisem "Gloria in excelsis Deo". Ušlechtilá řezba figur a instalace jeslí řadí tento betlém mezi nejhezčí v Praze. K vidění je od 24. do 26. prosince a 31. prosince a 1. ledna 2025. Poté ještě 8. ledna 2025.
 

Perníkový betlém u Matěje

perníkový betlémV malém kostelíčku svatého Matěje začal svoji kněžskou činnost aktivní P. Jan Machač, který zaopatřil maminku akademické malířky Helenky Horálkové. Ta mu z vděčnosti přinesla o vánočních svátcích pár napečených perníkových figurek, aby je rozdal ministrantům. Ale jemu se krásné perníčky zalíbily a dal je raději vystavit v kostele. Další roky se tento nenápadný dárek rozrostl do nebývalých rozměrů. V době největší slávy měly jesličky přes 300 figurek zdobených autentickými kroji ze všech koutů naší země a fronty na výstavu sahaly až ke dveřím na hřbitov. Současná podoba perníkových jesliček je dílem učně paní Horálkové, Daniela Zítky, který peče a zdobí betlém od roku 2002. Jesličky nyní čítají kolem 250 figurek. Perníková vůně bude lákat do kostela od Štědrého dne do 26. prosince a 1. ledna 2025.


Milujeme betlémy v Muzeum českých Vánoc

betlém výstavaV Břevnovském klášteře najdete Muzeum českých Vánoc a od 14. prosince do 5. ledna sem můžete přijít na zajímavou výstavu Milujeme betlémy! Na výstavu se podařilo vybrat zajímavé umělecké a lidové betlémy z celých Čech od miniatury z Prahy až po šestimetrový z Orlických hor. Také jsme vybírali betlémy vytvořené z rozdílných materiálů a technologií tak, aby vás precizním provedením inspirovaly i k začátku vaší případné umělecké betlemářské činnosti. Naleznete zde i čtyři betlémy, které si vybrali v anketě návštěvníci loňské Jubilejní výstavy jako nejzajímavější, které by chtěli vidět. Které? Betlém z Orlických hor Jarmily Haldové, mechanický Jubilejní betlém – společné dílo betlemářů pod vedením Vladimíra Glasera, Litbořský betlém Romany Krestýnové (vyřezávaný, v životní velikosti) a Jilmový betlém Romana Galka (velký, z masivu vyřezávaný). V rámci doprovodného programu si můžete vyzkoušet vytvořit postavu do betlému, sestavit si svůj betlém, udělat si nějakou hezkou fotku i s Ježíškem, dozvědět se více o starších a méně známých lidových zvycích nebo využít strom přání nebo zvon štěstí.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Pražské Jezulátko – za soškou do kostela Panny Marie Vítězné Památky

Pražské Jezulátko – za soškou do kostela Panny Marie Vítězné

Světoznámá soška Pražského Ježíška v kostele, zasvěceném Panně Marii Vítězné a svatému Antonínovi Paduánskému, je každoročně cílem statisíců věřících z Čech i z celého světa. Kostel je zároveň kulturní a uměleckou památkou světového významu.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého na Karlově Památky

Kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého na Karlově

Obdivuhodným stavitelským dílem je hvězdicová klenba kostela, založeného Karlem IV. v malebném koutě nad nuselským údolím přímo proti Vyšehradu.

Kostel Panny Marie Andělské – první kapucínská stavba v Čechách Památky

Kostel Panny Marie Andělské – první kapucínská stavba v Čechách

V dolní části Loretánského náměstí na Hradčanech stojí prostá jednolodní sakrální budova, kostel Panny Marie Andělské, nedílná součást areálu kapucínského kláštera. Je to nejstarší stavební celek řádu kapucínů v Čechách.

Další aktuality

Nenechte si ujít Dny evropského filmu

Dny evropského filmu již 32. rokem nabízí divákům to nejzajímavější ze současné evropské kinematografie. Těšit se můžete na výběr současných evropských hraných, dokumentárních i animovaných filmů renomovaných režisérů, oceňované debuty i výrazné herecké osobnosti. Aktuální snímky spojují nejen rozmanité kulturní a historické kontexty, ale i univerzální témata, jako je komplexnost rodinných vztahů a jejich proměnlivá dynamika. Řada festivalových filmů bude uvedena v české premiéře či předpremiéře.
3. duben 2025 13:00
Kultura, Praha

Inspirace na procházku do rozkvetlých zahrad a sadů v Česku

Když se na jaře opře sluníčko do travnatých ploch, luk a mezí, propuknou mnohé zahrady a parky doslova v záplavu květů. Udělejte si příjemnou procházku na místa, kde březen, duben a květen vykouzlí nádherná zákoutí plná barev. Slunné jarní počasí přímo láká k návštěvě sadů, parků a mnohých zámeckých zahrad. Právě v tomto období zahrady zdobí květy magnólií, kdoulovce nebo drobná kvítka modřenců, sakur a mandloní, později pak pivoňky i bergénie.
2. duben 2025 16:05
Příroda, Praha

Praha pro mladé: nejlepší město pro studenty a jedno z nejudržitelnějších měst v Evropě!

Praha je nejen oblíbenou turistickou destinací, ale umisťuje se v mnoha srovnávacích zahraničních žebříčcích na předních pozicích, ať už jde o nejrůznější ankety nebo výzkumy. Například britský magazín Time Out "Matku měst" v roce 2022 zařadil do desítky nejlepších měst pro život. V roce 2024 ji stejná anketa, tentokrát hodnocená z pohledu studentů ze všech koutů světa, přiřadila dokonce první zlatou příčku! Praha, stejně jako zbytek České republiky, je celkově vnímaná jako velmi bezpečná destinace, což dokládá i 12. místo v letošním světovém indexu míru. V nejnovější studii Re-thinking the Future byla Praha označena za 10. nejudržitelnější město v Evropě a pražská MHD je dokonce 2. nejlepší na světě! A jak si Prahu co nejlépe užít? Kudy z nudy nabízí spoustu zajímavých tipů na zábavné aktivity i procházku po parku.
2. duben 2025 14:12
Životní styl, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (5.4. – 6.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Mistrovství ČR v Truck trialu – Milovice 2025, Pražský velikonoční folklorní festival 2025 , RunCzech 1/2Maraton Praha 2025, Zahájení sezony v Zahradách pod Pražským hradem 2025, Letenské sady a Expo 58´ – komentovaná vycházka. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
2. duben 2025 6:01
Zážitky, Praha

Pražský půlmaraton se běží již tuto sobotu

Pětadvacátý ročník RunCzech 1/2Maratonu Praha je tady! Už v sobotu 5. dubna 2025 se na trať vinoucí se kolem historického centra Prahy pustí 15 000 běžců a běžkyň. Ti nejlepší světoví atleti se budou opět pokoušet zdolat rekordní časy a stranou nezůstanou ani nejlepší tuzemští závodníci. Tisícovky běžců se pak mohou těšit na rychlou trať, nezapomenutelnou atmosféru a velký běžecký zážitek. Nenechte si ujít 25. RunCzech 1/2Maraton Praha, ať už coby běžci, dobrovolníci, fanoušci nebo diváci přímého přenosu České televize.
1. duben 2025 16:00
Letní sporty, Praha

Velikonoce na Staroměstském náměstí zpestří folklórní soubory a živé květiny

Největší Velikonoční trhy v Praze se blíží. Na Staroměstském a Václavském náměstí začnou v sobotu 5. dubna a potrvají do neděle 27. dubna 2025. Nejvýznamnější křesťanské svátky přinesou do české metropole hravé prvky, jako jsou interaktivní tabule s křídami, mezigenerační dílny pro děti nebo veselé fotokoutky. Staroměstské náměstí rozvoní živé květiny, které se objeví po celém prostoru ve velkých truhlících. Návštěvníky čeká každodenní folklórní program i velikonoční pochutiny. Trhy kladou důraz na minimum plastu s cílem zmenšovat množství vyprodukovaného odpadu a ekologickou stopu.
31. březen 2025 16:00
Zážitky, Praha

Zahrady pod Pražským hradem i Jelení příkop se otevírají návštěvníkům

O víkendu od 5. do 6. dubna 2025 přivítají Zahrady pod Pražským hradem svoje první návštěvníky v otevírací době od 10:00 do 18:00 hodin při příležitosti zahájení sezony 2025. Po rekonstrukci jsou zpřístupněny veřejnosti Ledebourská zahrada a Malá Pálffy zahrada. Projít se můžete také ve Velké Pálffy zahradě a Malé Fürstenberské zahradě. Průchod na Pražský hrad je nadále ze strany správy Pražského hradu uzavřen. Také Jelení příkop bude nově přístupný po obnovené stezce z ulice Na Opyši, která byla pro veřejnost uzavřená od roku 2019.
31. březen 2025 14:00
Příroda, Praha

Nová turistická sezona 2025 v Praze: pražské věže, nové prostory a tematické vycházky

Pražské památky a průvodci pod hlavičkou Prague City Tourism jsou připraveni na novou turistickou sezonu a příjezd domácích i zahraničních návštěvníků. S příchodem teplého počasí uvítají turisté i domácí Pražané prodloužení otevírací doby na pražských věžích, nové typy oblíbených vycházek, otevření zcela nových prostor ve známých památkách a velkolepé budou také oslavy konce 2. světové války.
31. březen 2025 11:00
Zážitky, Praha