ÚvodAktualityČeské značky: Alpa a přípitek s rytířem Brtníkem z Brtníku
Životní styl

České značky: Alpa a přípitek s rytířem Brtníkem z Brtníku

Poslechněte si audio verzi článku
Znáte francovku Alpa, malý kousek ve sbírce českého rodinného stříbra? Používali ji zápasník Gustav Frištenský a fotbalový brankář František Plánička, proslavila ji i filmová pohádka Ať žijí duchové – ovšem její hrdina, rytíř Brtník z Brtníku, ji popíjel a používat znamenitý nápoj na mazání kloubů mu připadalo krajně pošetilé.
Rytíř Brtník v tom rozhodně není sám: vlažná voda s pár kapkami Alpy na kloktání anebo kostka cukru nasáklá Alpou patří k „zaručeným“ receptům na bolesti v krku či nachlazení, pár lžiček prý pomáhá při žaludečních potížích a své by mohli vyprávět i teenageři, kteří ji s oblibou popíjejí na letních táborech. Tak mnohostranné využití patrně zakladatel firmy, brněnský lékárník Josef Veselý, nečekal.
 

Značka se skvělými začátky

Francovku značky Alpa začal Josef Veselý vyrábět v roce 1913 ve vlastní továrně na chemické a kosmetické přípravky v Brně – Králově Poli. Ochrannou známku Alpa si dal zaregistrovat 22. června 1913, receptura je dodnes stejná: jde o alkoholický roztok éterických olejů, silic, vonných látek ze čtrnácti bylin a přírodního mentolu z máty, a je podobně tajná jako třeba složení bylinného likéru Becherovka.
 
Alpě se od začátku dařilo; závod se přestěhoval do dnešní Palackého ulice a slibně se rozvíjel; například v roce 1926 opustily závod dva miliony lahviček! V té době přitom měla Alpa poměrně silnou konkurenci, vyráběly se francovky značky Diana, Lví francovka, Královská francovka či Hanácká francovka, svou francovku měl i Baťa. Do dnešní doby ale přežila jedině Alpa, byť s jinou etiketou. Až do roku 1930 zdobila lahvičky lesní víla, sklánějící se nad studánkou, nové modré logo se žlutou hvězdou vymyslel akademický malíř Leo Heilbrunn. Pracoval také pro Baťu, ale nepřežil druhou světovou válku; dva roky strávil v Terezíně a v roce 1944 zahynul v Osvětimi.
 

Kdo byl Alois Paleček?

Osudy grafika i Alpy jsou dobře zmapované: francovka přežila obě světové války a na základě znárodňovacího dekretu se od 1. ledna 1948 přestěhovala do Velkého Meziříčí. Tady totiž byla regionální firma podobného zaměření, kde se vyráběly vonné mořské houby a jemné voňavky, zkrátka podobný sortiment, jako měla společnost Alpa. Dnes jde o rodinnou firmu, kde pracuje sedmdesát zaměstnanců a na Vysočině byste prý jen těžko našli podnik, kde to voní příjemněji. Kromě francovky se tu vyrábějí masážní gely, pleťové vody a opalovací krémy, balzámy na rty, kolínské vody a další kosmetické přípravky.
 
Na jednu otázku ale hledá Alpa odpověď už více než sto let: jak vlastně název vznikl? Traduje se, že s rakouskými Alpami nemá nic společného a prý jde o složeninu začátečních písmen Aloise Palečka, jenže se neví, kdo to byl. Nejčastější verze uvádí, že šlo o jednoho ze společníků firmy nebo člena rodinného klanu Veselých.

Dodejme, že se neví ani to, jak se Alpa dostala do filmu Ať žijí duchové a do rukou herce Jiřího Sováka alias rytíře Brtníka z Brtníku. Dnes by šlo o hodně draze zaplacený product placement, tehdy mohlo jít o docela obyčejný žertík, vymyšlený během natáčení. Vzpomínáte, jedním z míst, která se ve filmu objevila, byl hrad Krakovec.
 

Co ještě byste měli vědět o francovce Alpa?

  • K popíjení se vážně nehodí, výrobce zdůrazňuje její dezinfekční a antiseptické účinky, příjemný chladivý efekt a podporu zdravého prokrvení kůže. Je určena převážně k zevnímu použití, ke vtírání do pokožky, k masážím a na obklady nebo přísada ke koupelím, využívá se také ke kloktání a jako mírný dezinfekční prostředek.
  • Když rozrůstající se závod potřeboval nové prostory, byla vyhlášena architektonická soutěž. Návrh nové reprezentativní budovy pocházel od architekta Bohuslava Fuchse, firma se do ní přestěhovala v roce 1938. Dnes je začleněná v administrativním komplexu na Palackého třídě 916/158 v Brně.
  • Za první republiky měla Alpa dobře zpracovanou reklamu a využívala i známé osobnosti. Například první československý prezident T. G. Masaryk dostal k 80. narozeninám dárkovou kazetu vyloženou kůží z antilopy se třemi lahvičkami francovky a písmenem A z ryzího zlata.
  • Ostatně známé tváře používají masážní výrobky z velkomeziříčské továrny i dnes, Alpou to voní například v kabinách hokejistů Sparty Praha, Komety Brno nebo v Třinci.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Dřevěná vyhlídka na svahu Plazy na Rakovnicku Příroda

Dřevěná vyhlídka na svahu Plazy na Rakovnicku

Unikátní řemeslné dílo a zároveň cíl mnoha turistů a návštěvníků představuje nová celodřevěná vyhlídka na Plazích nad řekou Berounkou v blízkosti osady Kostelík u obce Slabce na Rakovnicku ve Středočeském kraji. Vyhlídka stojí v lesním porostu, který spravují Lesy ČR.

Věda a historie není nuda: deset fascinujících objevů české vědy

Věda a historie není nuda: deset fascinujících objevů české vědy

Česká věda není Popelka, která by posledních sto let seděla v koutě. Úspěchů dosáhla zejména v technických a přírodovědných oborech – a možná vás překvapí, které objevy a vynálezy mají české kořeny.

Starobylý hrad Krakovec – v kapli sloužil mše Mistr Jan Hus Památky

Starobylý hrad Krakovec – v kapli sloužil mše Mistr Jan Hus

Hrad Krakovec je ukázkou vrcholné gotické architektury. Krakovci bylo také souzeno, aby se stal posledním útočištěm mistra J. Husa, když byl prohlášen za kacíře a vypuzen z Prahy. Natáčely se zde scény z filmu Ať žijí duchové.

Zřícenina Kozí hrádek – útočiště Mistra Jana Husa Památky

Zřícenina Kozí hrádek – útočiště Mistra Jana Husa

Jihovýchodně od Tábora na levém břehu Kozského potoka leží zřícenina gotického hradu Kozí Hrádek, který je nejpamátnějším hradem Táborska. V roce 1962 byl prohlášen za národní kulturní památku, a to díky spojitosti se životem církevního reformátora Jana Husa.

Jaro a procházky v zahradách – bylinkových, klášterních i kuchyňských

Jaro a procházky v zahradách – bylinkových, klášterních i kuchyňských

Místa plná vůní, inspirace, barev a rostlin – takové jsou bylinkové, klášterní, kuchyňské a jiné tematické zahrady, kde se hospodaří v souladu s přírodou. Těmi nejhezčími vás provedeme společně s portálem Kudy z nudy.

Modurit – český vynález pro loutkáře, výtvarníky a kreativní tvůrce

Modurit – český vynález pro loutkáře, výtvarníky a kreativní tvůrce

Modurit zná téměř každý: plastická, polotuhá a snadno tvarovatelná modelovací hmota pro tvořivou práci dospělých i dětí, z níž se dá vyrobit téměř cokoliv. Málokdo ale ví, že jde o ryze český vynález, který vznikl na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze.

Chemie je věda! Vydejte se za tajemstvím originálních českých vynálezů

Chemie je věda! Vydejte se za tajemstvím originálních českých vynálezů

Máte vadu zraku, ale neradi nosíte brýle? Pak pravděpodobně používáte jeden z nejvýznamnějších českých vynálezů: kontaktní čočky. Jejich otcem je Otto Wichterle. Je to ale trochu smutný příběh. Nadaný vědec vyrobil první čočky o Vánocích roku 1961 doma za pomoci stavebnice Merkur patřící jeho dětem. Vynález si nechal řádně patentovat, ale v tehdejším Československu nenašel využití a patent odkoupili Američané. Nasaďte čočky nebo brýle a jeďte se podívat na originál čočkostroje z Merkuru profesora Wichterleho, který je vystaven v pražském Národním technickém muzeu. Slavných chemiků je u nás ale daleko víc – Jaroslav Heyrovský, Antonín Holý či Gabriela Basařová.

#světovéČesko a nacistické podzemní továrny: pravda, mýty a legendy

#světovéČesko a nacistické podzemní továrny: pravda, mýty a legendy

Tajné labyrinty temných chodeb, skryté koncentrační tábory a zázračné zbraně: to všechno provází legendy o nacistických továrnách, které vznikly za druhé světové války na území Protektorátu Čechy a Morava. Vydejte se s portálem Kudy z nudy pátrat po tajemstvích třetí říše!

Další aktuality

Muzeum v Jílovém u Prahy láká k návštěvě zlatých štol

V Regionálním muzeu v Jílovém najdete poutavou expozici historie těžby a zpracování zlata, na kterou navazuje naučná stezka Jílovské zlaté doly. Ta zájemce přivede až ke štolám sv. Josefa a sv. Antonína Paduánského v Dolním Studeném a také ke štole Halíře v Borku. Ve starých zlatých dolech probíhají v letní sezóně prohlídky. Zájemci do nich mohou nahlédnout o víkendech a svátcích od dubna do října.
4. duben 2025 6:00
Zážitky, Středočeský kraj

Zámek Loučeň zve na Velikonoce u Thurn Taxisů

Kněžna Marie strávila zimu na italském zámku Duino a vrací se oslavit svátky jara na Loučeň. Jako milovnice dětí a pohádek připravuje pro svá vnoučata i všechny děti z okolí velikonoční oslavy – první jarní slavnosti v této sezóně. Přijďte si i vy užít velikonoční prohlídky, které probíhají každý den od 5. do 27. dubna 2025 a prožijte jaro na knížecím dvoře!
3. duben 2025 16:00
Památky, Středočeský kraj

Stylové bydlení ve skalách a na skalách: skalní byty, hrady a tajemný Krvomlýn

Dovedete si představit, jak se žilo (anebo jak byste vy sami dokázali žít) v obydlí ne nepodobném jeskyni, které bylo vytesáno přímo do skály? Na první poslech to zní víc než romanticky, ale když přijde na praktické otázky, jako je neustálý chlad, nedostatek místa anebo napojení na elektrickou a vodovodní síť, začne brát romantika rychle za své. A kde můžete představy o skalním bydlení porovnat se skutečností? To vám prozradí Kudy z nudy.
3. duben 2025 10:00
Památky, Středočeský kraj

Zámek Žleby zve na jarní prohlídky a do zámecké kuchyně

Zámek Žleby se návštěvníkům poprvé po zimě otevře o víkendu 5. a 6. dubna 2025 a až do měsíce bude otevřen každou sobotu a neděli. Zámek Žleby vás také zve na tradiční velikonoční prohlídky, které provedou malé i velké návštěvníky jarně vyzdobeným zámkem. V komnatách na vás čeká bohatá výzdoba, povídání o velikonočních zvycích, jarní pranostiky a nesmí chybět ani vůně a teplo roztopené historické kuchyně. Součástí Velikonoc na Žlebech bude i jarmark v areálu zámku.
3. duben 2025 8:00
Památky, Středočeský kraj

Velikonoce: Jak si ozdobit tu nejkrásnější kraslici?

Rok se s rokem sešel a před námi jsou opět Velikonoce. V dnešní době najdeme spoustu moderních metod a technik, jak vejce nabarvit. Vyzkoušejte s námi klasické techniky zdobení vajíček: batikování, voskový reliéf, zdobení slámou anebo jednodušší obtisky.
2. duben 2025 18:30
Zážitky, Středočeský kraj

Hrad Točník oslaví novou sezónu spolu s medvědy Agátou a Martinem

Slavnostní zahájení sezony na hradě Točník s medvědy Agátou a Martinem je připraveno na sobotu 5. dubna 2025, kdy se hradní brána otevře návštěvníkům v 10:00 hodin. Na děti čeká medvědí stezka, šermíři i pohádka. Pro děti je v areálu hradu k dispozici i malé pískoviště. Program potrvá do 16:00 hodin.
1. duben 2025 8:50
Památky, Středočeský kraj

Útěk z města: Posázaví – tam, kde řeka zpívá a vlak houká

Pokud vás městský ruch unavuje, je nejvyšší čas vyrazit do Posázaví, turistické oblasti, kde se příroda prolíná s historií, kde šum řeky nahrazuje dopravní hluk a kde se po pár hodinách cítíte jako znovuzrození. A co je nejlepší? Žádné složité plánování, žádné dlouhé cesty. Stačí nasednout na vlak a nechat se unášet směrem ke klidu a pohodě. Vydejte se s Kudy z nudy objevovat kraj kolem řeky Sázavy!
30. březen 2025 16:08
Životní styl, Středočeský kraj

Přivítejte jaro ve středočeských skanzenech

Jaro je tady a středočeské skanzeny po zimní pauze postupně otevírají své brány veřejnosti. Hřejivé sluneční paprsky svítí skrz okenice s háčkovanými a vyšívanými záclonami do světnice, kde čas jako by se zastavil. Jaké skanzeny lze ve středních Čechách navštívit? Například ten v Přerově nad Labem, Kouřimi anebo Vysokém Chlumci. Za tradicí a tradičními lidovými řemesly je možné vydat se také do Hamousova statku ve Zbečně anebo do historické vesnice Botanicus v Ostré.
29. březen 2025 6:00
Kultura, Středočeský kraj