
Rytíř Brtník v tom rozhodně není sám: vlažná voda s pár kapkami Alpy na kloktání anebo kostka cukru nasáklá Alpou patří k „zaručeným“ receptům na bolesti v krku či nachlazení, pár lžiček prý pomáhá při žaludečních potížích a své by mohli vyprávět i teenageři, kteří ji s oblibou popíjejí na letních táborech. Tak mnohostranné využití patrně
zakladatel firmy, brněnský lékárník Josef Veselý, nečekal.
Značka se skvělými začátky

Francovku značky Alpa začal
Josef Veselý vyrábět v roce 1913 ve vlastní továrně na chemické a kosmetické přípravky v
Brně – Králově Poli. Ochrannou známku Alpa si dal zaregistrovat
22. června 1913, receptura je dodnes stejná: jde o alkoholický roztok éterických olejů, silic, vonných látek ze čtrnácti bylin a přírodního mentolu z máty, a je podobně tajná jako třeba složení
bylinného likéru Becherovka.
Alpě se od začátku dařilo; závod se přestěhoval do dnešní
Palackého ulice a slibně se rozvíjel; například v roce 1926 opustily závod dva miliony lahviček! V té době přitom měla Alpa poměrně silnou konkurenci, vyráběly se francovky značky
Diana, Lví francovka, Královská francovka či
Hanácká francovka, svou francovku měl i
Baťa. Do dnešní doby ale přežila jedině Alpa, byť s jinou etiketou. Až do roku 1930 zdobila lahvičky lesní víla, sklánějící se nad studánkou, nové modré logo se žlutou hvězdou vymyslel
akademický malíř Leo Heilbrunn. Pracoval také pro Baťu, ale nepřežil druhou světovou válku; dva roky strávil v
Terezíně a v roce 1944 zahynul v Osvětimi.
Kdo byl Alois Paleček?

Osudy grafika i Alpy jsou dobře zmapované: francovka přežila obě světové války a na základě znárodňovacího dekretu se od 1. ledna 1948 přestěhovala do
Velkého Meziříčí. Tady totiž byla regionální firma podobného zaměření, kde se vyráběly vonné mořské houby a jemné voňavky, zkrátka podobný sortiment, jako měla společnost Alpa. Dnes jde o rodinnou firmu, kde pracuje sedmdesát zaměstnanců a na
Vysočině byste prý jen těžko našli podnik, kde to voní příjemněji. Kromě francovky se tu vyrábějí masážní gely, pleťové vody a opalovací krémy, balzámy na rty, kolínské vody a další kosmetické přípravky.

Na jednu otázku ale hledá Alpa odpověď už více než sto let: jak vlastně název vznikl? Traduje se, že s rakouskými Alpami nemá nic společného a prý jde o složeninu začátečních písmen
Aloise Palečka, jenže se neví, kdo to byl. Nejčastější verze uvádí, že šlo o jednoho ze společníků firmy nebo člena rodinného klanu Veselých.
Dodejme, že se neví ani to, jak se Alpa dostala do filmu
Ať žijí duchové a do rukou
herce Jiřího Sováka alias rytíře Brtníka z Brtníku. Dnes by šlo o hodně draze zaplacený product placement, tehdy mohlo jít o docela obyčejný žertík, vymyšlený během natáčení. Vzpomínáte, jedním z míst, která se ve filmu objevila, byl
hrad Krakovec.
Co ještě byste měli vědět o francovce Alpa?
- K popíjení se vážně nehodí, výrobce zdůrazňuje její dezinfekční a antiseptické účinky, příjemný chladivý efekt a podporu zdravého prokrvení kůže. Je určena převážně k zevnímu použití, ke vtírání do pokožky, k masážím a na obklady nebo přísada ke koupelím, využívá se také ke kloktání a jako mírný dezinfekční prostředek.
- Když rozrůstající se závod potřeboval nové prostory, byla vyhlášena architektonická soutěž. Návrh nové reprezentativní budovy pocházel od architekta Bohuslava Fuchse, firma se do ní přestěhovala v roce 1938. Dnes je začleněná v administrativním komplexu na Palackého třídě 916/158 v Brně.
- Za první republiky měla Alpa dobře zpracovanou reklamu a využívala i známé osobnosti. Například první československý prezident T. G. Masaryk dostal k 80. narozeninám dárkovou kazetu vyloženou kůží z antilopy se třemi lahvičkami francovky a písmenem A z ryzího zlata.
- Ostatně známé tváře používají masážní výrobky z velkomeziříčské továrny i dnes, Alpou to voní například v kabinách hokejistů Sparty Praha, Komety Brno nebo v Třinci.
Francovka Alpa je alkoholický roztok éterických olejů, silic, vonných látek ze čtrnácti bylin a přírodního mentolu z máty. Používá se kvůli antiseptickým a dezinfekčním účinkům, pro příjemný chladivý efekt a podporu zdravého prokrvení kůže.
Značka Alpa byla založena v roce 1913 Josefem Veselým, brněnským lékárníkem. Výroba začala ve vlastní továrně na chemické a kosmetické přípravky v Brně-Králově Poli.
Alpa dokázala obstát i v době silné konkurence značek jako Diana a Baťova francovka, díky její kvalitě a zajímavému marketingu, včetně prvního prezidenta T.G. Masaryka, který dostal k 80. narozeninám dárkovou kazetu francovky.
Nová celodřevěná vyhlídka na Plazích nad řekou Berounkou je unikátní řemeslné dílo a stala se oblíbenou destinací turistů, nabízející krásné výhledy na okolní přírodu.
Původ jména 'Alpa' není úplně jasný. Jedna z teorií říká, že je to složenina začátečních písmen jména Aloise Palečka, který mohl být jedním ze společníků či členem rodinného klanu Veselých.
Modurit je plastická modelovací hmota známá pro svou snadnou tvarovatelnost a je ryze českým vynálezem, vytvořeným na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze.
Hrad Krakovec má v české historii velký význam, jelikož sloužil jako poslední útočiště pro mistra Jana Husa před jeho smrtí na hranici. Taktéž se zde natáčely scény pro film Ať žijí duchové.
Kontaktní čočky, vynález českého vědce Otto Wichterleho, slouží jako alternativa k brýlím pro korekci zraku a vznikly v roce 1961. Otto použil stavebnici Merkur pro jejich první výrobu.
Kromě tradiční francovky vyrábí firma v Velkém Meziříčí také masážní gely, pleťové vody, opalovací krémy, balzámy na rty a kolínské vody jako součást svého rozšířeného kosmetického sortimentu.
Architekt Bohuslav Fuchs navrhl reprezentativní budovu pro firmu Alpa, do které se firma přestěhovala v roce 1938, a která je dnes součástí administrativního komplexu na Palackého třídě v Brně.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.