ÚvodAktualityČeské značky: Crystal Bohemia
Zážitky

České značky: Crystal Bohemia

Poslechněte si audio verzi článku
Poděbradské sklárny Crystal Bohemia mají na kontě dvě zajímavá nej: jsou to nejstarší sklárny ve středních Čechách a současně jsou největším výrobcem olovnatého křišťálu v České republice. Své výrobky vyvážejí do celého světa a znáte je také díky skleněným medailím, které sklárny přichystaly pro účastníky závodu Jizerská 50.
Kromě lázní, minerální vody Poděbradka a spojení s králem Jiřím z Poděbrad je pro město v Polabí důležité také sklářství. Nositelem tradice výroby českého křišťálu v Poděbradech jsou sklárny Crystal Bohemia, založené v druhé polovině 19. století. Přestože občas sklářské pece vyhasly a z někdejší slávy zbyly jen drobné jiskřičky, které se musely znovu rozdmýchávat, zdejší sklářství si za více než 140 let své existence vydobylo celosvětovou reputaci s nejvyšší značkou kvality.
 

Nejstarší historie skláren Crystal Bohemia

Ještě v polovině 19. století si Poděbrady vzhledem k nadmíru příznivým podmínkám pro zemědělství vystačily pouze s panským mlýnem a pivovarem. Významným mezníkem rozvoje města byla kolem roku 1870 výstavba železnice. Ve městě záhy vznikl vodní a parní mlýn, olejna, cukrovar, pila, cementárna a v roce 1876 také první poděbradská sklárna. Založili ji bratři Jan a Augustin Gerhardtové. Se sklem už měli zkušenosti, byli též vlastníky hutě v Pavlově u Světlé nad Sázavou.

V Poděbradech se vyráběly například sifonové lahve, žárovky a běžné broušené sklo. Ke zřejmě nejdůležitějšímu rozhodnutí pro budoucnost sklárny došlo v roce 1927, kdy podnik přešel na výrobu olovnatého křišťálového skla. Byla to dobrá volba: následoval velký nárůst objednávek, takže zboží z Poděbrad putovalo například do Číny, Austrálie, Francie a severských států. Došlo k modernizaci většiny provozů, sklárny zřídily vlastní návrhové oddě­lení s kreslírnou a také první vzorkovnu.

Když však ve 30. letech dostala podnik na kolena světová hospodářská krize, dokonce se uvažovalo o zbourání celého areálu. Dočasně ho zachránil nový obchodní ředitel a sklářský odborník Leo Moser: zavedl výrobky z luxodinu, nového druhu skla, do kterého se přidávalo barvivo ze vzácné brazilské zeminy. K němu přibyl i zlatý topas a křišťál s leskem briliantů BIB, Brilliant Inwald Blei. Výrobky z t­ěchto surovin byly sice dražší, přesto ale žádané a hojně­ prodávané.
 

Podnik Bohemia Poděbrady a olovnatý křišťál

Za druhé světové války Leo Moser odešel do zahraničí, podnik řídili Němci a sklárny vyráběly zakázky pro armádu, namátkou vložky do periskopů nebo uzávě­ry k minám. Krátce poté si poděbradští skláři ověřili pravdivost starého rčení, že všechno zlé je k něčemu dobré: úpadku továrny paradoxně zabránil v roce 1940 požár. Škody byly tak rozsáhlé, že se musela postavit nová hala, a aby se podnik znovu vzpamatoval, částečně se vrátil i k výrobě starého dobrého olovnatého křišťálu.



V roce 1945 sice byla továrna převedena do správy státu, ale olovnatý křišťál se vyráběl dál, podobně jako sodnodraselný křišťál pro výrobu sifonových lahví; jejich poslední várka opustila továrnu v roce 1960. Od roku 1949 si sklárna v odborném učilišti vychovávala vlastní brusiče a skláře.



V roce 1965 byli všichni výrobci olovnatého křišťálu v Čechách a na Morav­ě sloučeni do jednoho podniku Sklárny Bohemia Poděbrady; pod ně patřila nejenom sklárna v Poděbradech, ale také závody ve Světlé nad Sázavou, v Jihlav­ě a v Nižboru, a také další provozy v Třebechovicích pod Orebem, Polici nad Metují, Dobrušce, Postřelmov­ě, Sobotce a M­ěstci Králové. Výroba se v té době skládala z ručně­ foukaného a lisovaného olovnatého křišťálu, roku 1970 bylo do provozu uvedeno první zařízení na automatické lisování skla a automatizace se dál rozšiřovala.
 

Poděbradské sklárny: nové čas, exkurze a vývoz

Po roce 1989 sklárny zažily změny vlastnických vztahů, vyčleňování jednotlivých závodů a nakonec rozpad: v září 2008 se výroba v pod­ěbradské sklárně zastavila. Vzápětí vznikla nová akciová společnost Crystal Bohemia s cílem obnovit výrobu olovnatého křišťálu, který sklárnám vždy dokázal vytrhnout trn z paty. Výroba se rozjela po třinácti měsících odstávky.

Dnes jsou poděbradské sklárny největším výrobcem olovnatého křišťálu v České republice a ve svém oboru společnost patří k předním světovým výrobcům. Vedle ručně broušených i lisovaných produktů z olovnatého křišťálu pro každodenní i slavnostní užití sortiment zahrnuje i speciální architektonické prvky, vybavení do koupelen a osvě­tlovací tělesa.

Sklo značky Bohemia Crystal rozeznáte podle modro-zlaté ochranné známky s logem a nápisem BOHEMIA CZECH REPUBLIC – LEAD CRYSTAL OVER 24% PbO, která se stala synonymem českého olovnatého křišťálu. Je také zárukou kvality a kombinace užitku, krásy a stylu.
 

Víte, že…?

  • Pro lázeňské hosty i další zájemce sklárny Crystal Bohemia pořádají exkurze. Kromě filmu o výrobě se podíváte přímo do míst, kde se vyhlášený český křišťál vyrábí, tvaruje, fouká, dekoruje a brousí. Prohlídka končí ve firemní prodejně Cash & Carry, kde si můžete koupit poděbradský křišťál za výhodnější ceny než v běžných obchodech.
  • Hlavní rozdíl mezi olovnatým a bezolovnatým křišťálem je přísada oxidu olovnatého, jehož podíl ve sklovině dosahuje zpravidla 24 %. Výrobky z olovnatého křišťálu jsou většinou masivní a těžké kousky se silnějšími stěnami, často bývají zdobené brusem. Bezolovnatý křišťál se štípe, láme a proto se hůř brousí, náročnější výroba se odráží i ve vyšších cenách.
  • Olovnatý křišťál můžete bez problémů mýt v myčce, výjimkou jsou kousky zdobené zlatem nebo platinou: ty je nutné mýt pouze ručně, aby se nepoškodila dekorace.
  • Společnost Crystal Bohemia vyváží 95 procent produkce do 70 zemí světa, dvě třetiny míří mimo země Evropské unie.
  • Firma každý rok představí zhruba 150 nových výrobků, a to jak velké série klasického skla pro běžné užití, tak jednotlivé na míru upravené kousky s bohatým dekorem, v retro a vintage stylu s elegantním diamantovým výbrusem i s ryze současnými tvary. Minimalismus a ostré linie mnoha kolekcí dokazují, že tradiční české sklo může být i moderní.
Ruční výroba skla je zapsána na Reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO

Ruční výroba skla je zapsána na Reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO

Sklo je fascinující a krásný materiál ve všech svých podobách. Jeho ruční výroba byla 6. prosince zapsána na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst!

Sklárny Květná Zážitky

Sklárny Květná

Sklárna Květná je jednou z nejdéle fungujících skláren na našem území. Postavena byla v roce 1794, založil ji kníže Alois I. z Lichtenštejna. Od ledna 2024 má sklárna nového majitele a ruční výroba skla v Květné tak nadále pokračuje!

Sklárna Caesar Crystal Bohemiae v Josefodole u Světlé nad Sázavou Kultura

Sklárna Caesar Crystal Bohemiae v Josefodole u Světlé nad Sázavou

Navštivte sklárnu Caesar Crystal Bohemiae v Josefodole u Světlé nad Sázavou, která byla založena už roku 1861. Svým zaměřením na tradiční ruční českou výrobu čirého a barevného přejímaného ručné broušeného 24% olovnatého křišťálu dosahuje sklárna světové unikátnosti.

Prohlídka poděbradských skláren Crystal Bohemia Zážitky

Prohlídka poděbradských skláren Crystal Bohemia

Exkurze je ojedinělým a zcela unikátním zážitkem pro všechny generace. Umožní vám odhalit tajemství vzniku křehké krásy skla. Český olovnatý křišťál – krása, které čas neublíží!

Poděbrady

Poděbrady

Do osudů lázeňského města na Labi se zapsalo několik panovníků, ovšem hlavní roli hrál Jiří z Poděbrad. Toho připomíná hlavní náměstí Krále Jiřího i expozice Polabského muzea s Památníkem krále Jiřího v místním zámku. K lázním patří také moderní kolonáda, voda z léčivých pramenů a křupavé oplatky.

Kalendář 2024: Vydejte se za sklářskými mistry či navštivte krásné skleněné výstavy

Kalendář 2024: Vydejte se za sklářskými mistry či navštivte krásné skleněné výstavy

Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat za sklářskými mistry na exkurzi, či navštivte sklářská muzea a výstavy. Poznáte dávnou historii i moderní umělecká díla, podobně jako bohatou mozaiku výrobků, které se rodí pod rukama mistrů svého řemesla.

Crystal Bohemia ve Světlé nad Sázavou Zážitky

Crystal Bohemia ve Světlé nad Sázavou

Mnohaletá tradice, široká nabídka produktů, kreativní designéři a vysoké výrobní i technologické standardy jsou hlavními důvody úspěchu Crystal Bohemia. V současné době se řadí mezi přední světové výrobce olovnatého i bezolovnatého křišťálu a je jednoznačně největší výrobce v České republice.

Největší sklárna v České republice – Sklárna v Novém Boru

Největší sklárna v České republice – Sklárna v Novém Boru

Crystalex v Novém Boru je největší sklárnou v Česku. Sklářství v okolí dnešního Nového Boru má dlouhou tradici. V 17. století působila v této oblasti řada sklářů a dekoratérů. Nebývalá expanze českého sklářství nastává v 18. a 19. století, kdy se rodí moravské sklárny a v severních Čechách se koncentruje prakticky veškerý zahraniční obchod s českým sklem.

Další aktuality

Zámek Veltrusy láká na adventní tvoření a víkendové adventní prohlídky

Zatímco jiné zámky a hrady se postupně uchylují k zimnímu spánku, Veltrusy jsou pro návštěvníky otevřené o víkendech, a to od 23. listopadu až do 15. prosince 2024. Součástí prohlídek je i barokní zámecká kaple, mimořádně zpřístupněná právě v adventním čase.
21. listopad 2024 8:19
Památky, Středočeský kraj

Zámek Loučeň vám odkryje příběh vánočního stromečku

Již posedmé otevře zámek Loučeň zámecké komnaty, které jsou vyzdobeny více než dvacítkou speciálně nazdobených vánočních stromečků. Unikátní výstava pozve návštěvníky na Příběh vánočního stromečku, letos s podtitulem Cesta kolem světa. Vydejte se s dětmi v adventním čase do zámeckých interiérů. Od 23. listopadu až do 23. ledna 2025 bude v zámeckých komnatách připravena poutavá prohlídková trasa zaměřena na vánoční stromečky, vánoční zvyky, a oslavu Vánoc.
20. listopad 2024 8:00
Památky, Středočeský kraj

V Máslovicích se bude vytvářet betlém z másla

Ve středočeských Máslovicích staví každoročně betlém – a jak jinak než z másla. Betlém pojme stovku figurek a spotřebuje se na něj 25 kilo másla. Při jeho stavbě pomáhá takřka celá obec a můžete pomoci také vy. V sobotu 23. listopadu 2024 se koná dílna na výrobu figurek z másla, přijďte si to zkusit. Malé máslovické muzeum másla pak vytvořený betlém vystaví a slibuje, že tady vydrží až do konce ledna 2025.
18. listopad 2024 10:00
Kultura, Středočeský kraj

Ve skanzenu v Přerově na Labem poznáte lidové Vánoce v Polabí

Od 16. listopadu a během celého prosince 2024 můžete přijet do Přerova na Labem za zajímavým programem. V předvánočním a vánočním období zde naleznete svátečně vyzdobené chalupy, betlémy i různé zdobení vánočních stromků. A nebude chybět ani možnost nákupu drobných vánočních dárků a doprovodný řemeslný program během víkendů.
13. listopad 2024 16:00
Památky, Středočeský kraj

Užijte si Monínec! Zahajuje zimní sezonu už 17. listopadu

V neděli 17. listopadu spustí na Monínci Horní kotvu v délce 600 metrů a v plné šíři. V provozu bude také Hotelová lyžařská škola. Monínec je díky zasněžovací technologii Snowfactory prvním místem v Česku, kde je letos možné na tak dlouhé trati lyžovat. Od úterý do soboty bude během listopadu probíhat večerní lyžování, v pátek, sobotu a neděli i denní.
13. listopad 2024 8:00
Zimní sporty, Středočeský kraj

Pivovar Velké Popovice chystá svatého Martina s bílým kozlem a bohatou degustací piva

Zda letos přijede svatý Martin na bílém koni, zatím není jisté. V Pivovaru Velké Popovice nedaleko Prahy však v předvečer svátku svatého Martina zaručeně nebude chybět bílý kozel! Akce Svatomartinský pivovar s kozlem se koná o víkendu 9. a 10. listopadu 2024.
4. listopad 2024 13:45
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

Svatohubertské slavnosti budou opět na zámku Loučeň

Hubert, který slaví svátek začátkem listopadu, je znám jako patron myslivosti. Na zámku Loučeň budou oslavy probíhat v sobotu 2. 11. 2024 a sobotní program bude věnovaný právě tomuto světci a také české myslivosti. Na Svatohubertských slavnostech nebudou chybět oblíbení sokolníci, koncert barokní hudby, ukázka práce loveckých psů nebo vábení zvěře.
30. říjen 2024 12:15
Zážitky, Středočeský kraj

Užijte si podzimní prázdniny v Aquapalace Praha

Vymýšlíte pro své děti program na podzimní prázdniny a nic originálního vás nenapadá? Pak přijeďte do aquaparku Aquapalace Čestlice, kde najdou děti spoustu zábavy a dospělí si mohou pořádně odpočinout třeba v saunovém světě. Vyzkoušeli jste už vodní Parkour v Aquapalace Praha? Podzimní prázdniny se zábavným dětským programem probíhají v Aquapalace až do 30. října 2024.
27. říjen 2024 10:06
Životní styl, Středočeský kraj