ÚvodAktualityČeské značky: proč se Tatranky jmenují podle Tater a po kom mají jméno Fidorky?
Životní styl

České značky: proč se Tatranky jmenují podle Tater a po kom mají jméno Fidorky?

Poslechněte si audio verzi článku
Za vším hledej ženu, v případě Fidorek ženu a oplatku: leckde se sice dočtete, že zakladatelem slavné oplatkářské firmy Opavia byl Kašpar Melchior Baltazar Fiedor, syn řezníka z Moravské Ostravy. Jenže byla to jeho žena Amálie, která nad otevřeným ohněm v kleštích pekla tradiční lázeňské oplatky a v opavských parcích je pak prodávala kolemjdoucím.
Zatímco soukeníků bylo v Opavě mnoho a Kašpar Melchior Baltazar Fiedor (1811–1879) se uživil těžko, oplatkám se dařilo. Rodinná firma, nejstarší svého druhu ve Slezsku, později uváděla jako rok vzniku roky 1840 nebo dokonce 1830. O skromných začátcích toho mnoho nevíme, ale jisté je, že Kašpar Melchior Baltazar Fiedor záhy pověsil soukenické řemeslo na hřebík a stal se pouze oplatkářem, a že v pečení oplatek úspěšně pokračovaly i děti a vnoučata.
 

Kdy se vyrobila první oplatka Fidorka?

Když kolem roku 1880 převzal živnost syn Theodor, už se oplatky nepekly v železných ručních kleštích, ale v továrně na velkokapacitních strojích. Firma se brzy stala nejvýznamnějším podnikem svého druhu ve Slezsku a proslavila se i v konkurenci podobných výrobců z ostatních zemí Rakouska-Uherska.

Úspěchy přinesly rozmach výroby: zatímco před první světovou válkou peklo šedesát zaměstnanců firmy dortové oplatky, sušenky, suchary, perníčky a čajové pečivo pro celé Rakousko-Uhersko, Slezsko a Halič, za první republiky se z rodinného podniku stala společnost s ručením omezeným a 450 zaměstnanci.

Firma měla obchodní zastoupení v Praze, Vídni a Budapešti, vlastnila více než čtyřicet ochranných známek a úspěšně se rozšiřoval i sortiment: z Opavy putovaly do světa kromě výše uvedených výrobků také neapolitánky, miňonky, máčené i nemáčené tyčinky, keksy, piškoty nebo čokoládové bonbony. Právě za první republiky se v Opavě také začaly vyrábět první Fidorky, kulaté oplatky zabalené v jemném staniolu, které svým názvem připomínají slávu pekařského rodu. Ochutnat je můžete s oříškovou, čokoládovou a kokosovou příchutí obalené v hořké, bílé nebo mléčné čokoládě, vyrábějí se ale i limitované edice jiných tvarů a příchutí.
 

Fidorka: křupavá, tradiční a věčná 

Kulaté lepené oplatky s čokoládou na povrchu a špetkou křupavosti se v Opavě vyrábějí dodnes. V současnosti spadá pod mezinárodní koncern Mondelez, který dokonce do rozšíření výroby investoval přes miliardu korun. Pro továrnu, která je už dnes největším výrobcem sušenek v Evropě, to znamená vytvoření asi sto nových pracovních míst a zdvojnásobení výroby z nynějších 11 tisíc tun na 22 tisíc tun ročně. Fidorka patří do rodiny sladkostí značky Opavia, pod kterou čeští zákazníci najdou také klasiky, jako jsou Tatranky, Esíčka, Zlaté věnečky, Miňonky či lázeňské oplatky Kolonáda.

Kulaté sušenky, inspirované více než stoletou Fidorkou, se staly marketingovým hitem. Zažívají boom v anglicky a německy mluvících zemích, kam se z Opavy exportují například také sušenky Oreo, oplatky „roundie“ značky Cadbury nebo „choco wafer“ světoznámé Milky.
 

Tatranky: jméno a tvar podle slovenských hor

Po druhé světové válce byla firma Theodor Fiedor na základě dekretů prezidenta republiky znárodněna a Fiedorovi byli roku 1946 odsunuti do americké okupační zóny v Německu. Jejich další osudy neznáme, jednoduché to ale neměla ani opavská továrna. Ta se společně s dalšími znárodněnými podniky na trvanlivé pečivo, cukrovinky a čokoládu během následujících několika let stala součástí státního podniku Čokoládovny a tak přečkala téměř celou druhou polovinu 20. století.

Velký úspěch slavil první poválečný výrobek: Tatranky, oplatky s několika vrstvami, oříškovou, čokoládovou nebo arašídovou náplní a čokoládovou polevou. Dnes jsou tak proslulé, že se tak často říká i podobným výrobkům od konkurenčních firem, ale málokdo ví, že jméno získaly podle trojúhelníkového tvaru. Měly připomínat štíty slovenských Tater, ale protože jejich ruční řezání a balení bylo složité, záhy se z trojúhelníku stal tradiční obdélník.
 

Víte, že…?

  • V roce 1992 byl státní podnik Čokoládovny privatizován, novým majitelem se stalo společné konsorcium francouzské společnosti Danone a švýcarské firmy Nestlé. Nyní je opavská továrna součástí mezinárodního koncernu Mondelēz International, značka Opavia se používá především v tuzemsku.
  • Slovenskou kolegyní Opavie je bratislavská továrna Figaro; bývalou Císařskokrálovskou rakousko-uherskou dvorní továrnu na čokoládu bratří Stollwerckových založil v roce 1896 německý výrobce cukrovinek při expanzi na východ. Vyráběl se tu marcipán, peprmintové cukrovinky a mléčné karamelky zvané „štolverky“, které se tehdy daly koupit v automatech na všech zastávkách rakousko-uherských železnic.
  • Kromě Fidorek a Tatranek se v Opavě a dalších závodech v Lovosicích a Bratislavě vyrábí cukrovinky, sušenky a oplatky 3Bit, BeBe, Disko, Figaro, Halls, Horalky, Kolonáda, Milka, Miňonky, Oreo, Piškoty, Siesta, TUC a Zlaté.
  • Podle společnosti Opavia se v Česku za rok sní 41 milionů Tatranek a 33 milionů Fidorek.
  • Příběhu Fidorky se věnuje historický román Romany Vaverové Hořkosladká vůně vanilky. Vedení firmy usiluje o to, aby se po slavné cukrářce pojmenoval vhodný veřejný prostor v Opavě.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Retro: jak jsme žili za socialismu?

Retro: jak jsme žili za socialismu?

Jak se žilo před listopadem 1989? Co jsme jedli a pili, co jsme mlsali, s čím jsme si hráli, co jsme si oblékali a čím jsme jezdili? Pojďte se společně s portálem Kudy z nudy vypravit do časů před sametovou revolucí. Začneme třeba v ulicích Malé Strany, kterou v létě 1989 beznadějně ucpaly trabanty.

Skvosty české kuchyně: kam na svíčkovou, kachýnku, guláš, dobré knedlíky a jiné dobroty

Skvosty české kuchyně: kam na svíčkovou, kachýnku, guláš, dobré knedlíky a jiné dobroty

Pochopitelně, že česká kuchyně není jenom knedlík, zelí a vepřové na desítky způsobů, ale i správně udělaný hovězí guláš, zvěřina, kachýnka, a co teprve svíčková! Také se vám sbíhají sliny? Aby ne. Česká kuchyně sice nepatří mezi ty lehké, ale chuťově si rozhodně nemáme nač stěžovat. Takže se nechte pozvat na místa, kde se zaručeně dobře najíte. A kde si objednáte také dobré české pivo… Dobrou chuť!

Slezské zemské muzeum – historická výstavní budova Kultura

Slezské zemské muzeum – historická výstavní budova

Slezské zemské muzeum je nejstarším veřejným muzeem v Česku. Jeho historie sahá až do roku 1814. Se svými 2 400 000 sbírkovými předměty je zároveň třetím největším muzeem v ČR. Muzeum neplní pouze funkci vědeckovýzkumnou a sbírkotvornou, ale nabízí svým návštěvníkům řadu výstav a kulturních akcí.

Ochutnejte regionální sladkosti: uši, perníčky, oplatky, trubičky i frgály

Ochutnejte regionální sladkosti: uši, perníčky, oplatky, trubičky i frgály

Patříte mezi mlsaly a milovníky regionálních specialit? Pak pro vás máme nejrůznější zajímavé tipy na sladké gastronomické lahůdky a slavnosti. Leckde objevíte stánky se sladkostmi ze všech možných regionů, které vábí na chutě, vůně, prazvláštní tvary i originální názvy. Vyberete si Hořické trubičky, Štramberské uši, Pardubický perník, Karlovarské či Mariánskolázeňské oplatky anebo Valašské frgály? Všechny tyto laskominy splňují kritéria potravin s chráněným zeměpisným označením. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kde se vyrábí a kde je můžete okusit.

Známá jména: známí cukráři a cukrářky a kde se s nimi setkáte?

Známá jména: známí cukráři a cukrářky a kde se s nimi setkáte?

Jejich dorty a zákusky jsou spíš malá umělecká díla. Tak úžasná, že je vám občas líto je prachobyčejně sníst, slízat nebo vypít. Dokážou ušlehat, umíchat a upéct všechno, na co byste mohli mít chuť, a kromě známých dezertů vymýšlejí i vlastní originální kousky. Vítejte ve sladkém světě známých cukrářů a cukráren a tradičních i neobvyklých sladkých dobrot!

České značky: Sfinx a sladký život s Lentilkami, Bon Pari a Hašlerkami

České značky: Sfinx a sladký život s Lentilkami, Bon Pari a Hašlerkami

Od rodiny Kneslových až ke Sfinxu a Nestlé: taková byla cesta Lentilek, jedné z nejznámějších a nejoblíbenějších cukrovinek. Seznámíme vás také s historií bonbonů Bon Pari a Hašlerek, které se původně vyráběly v pražské továrně Orion.

Slezská tvorba Opava – exkurze do výrobny tradičních skleněných vánočních ozdob Zážitky

Slezská tvorba Opava – exkurze do výrobny tradičních skleněných vánočních ozdob

Mezi největší a nejstarší výrobce skleněných ozdob patří od roku 1951 výrobní družstvo Slezská tvorba Opava. To se podobně jako ve Dvoře Králové orientuje na ručně foukané a malované ozdoby jako koule, rakety, špice či srdíčka.

Poeziomat v Opavě Kultura

Poeziomat v Opavě

Opava se v současné době řadí mezi pouhých 12 měst na světě a třetí v České republice, kde Poeziomat najdete.

Dům umění v Opavě Kultura

Dům umění v Opavě

Dům umění patří mezi nejvýznamnější kulturní instituce v Opavě. Jeho vznik souvisí se záchranou chátrajícího objektu bývalého dominikánského kláštera, na který byl dokonce vydán demoliční výměr.

Milujeme retro značky: Kofola, Botasky, Pribináček, Igráček a Merkur

Milujeme retro značky: Kofola, Botasky, Pribináček, Igráček a Merkur

Nostalgie, vzpomínky na dětství, letité fotografie a filmy pro pamětníky: staré kousky zkrátka máme rádi a zas a znova se k nim vracíme. Na jejich oblibu vsadily i obchodní řetězce, když dnešní výrobky zabalily do retro obalů, do „osmdesátek“ se dokonce můžete vypravit na výlet.

Památník Petra Bezruče v Opavě Kultura

Památník Petra Bezruče v Opavě

Památník Petra Bezruče je jedním z šesti expozičních objektů a areálů Slezského zemského muzea. Vznikl ještě za života básníka Petra Bezruče a stojí na místě jeho rodného domu. Památník Petra Bezruče je literárněvědným pracovištěm a zároveň expozičním areálem.

Další aktuality

Pavilon Malá Amazonie v Zoo Ostrava je znovu otevřen

Byli jste už v pavilonu Malá Amazonie v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava? Po zhruba půlroční uzávěře se v ostravské zoo otevřel pavilon prezentující pestrost Amazonského deštného lesa. Obývají ho zástupci napříč živočišnými skupinami – od pavoukovců přes ryby, obojživelníky až po primáty.
15. červenec 2025 14:24
Příroda, Moravskoslezský kraj

Ostravská galerie Plato láká návštěvníky nejen na umění, ale i na příjemný prostor

Galerie Plato v Ostravě zve přes léto nejen na výstavy, ale i do své zahrady. V prostoru se potkává národní kulturní památka se současnou architekturou a umění s radikální brownfieldovou zahradou. Plato je prostor otevřený a přátelský k lidem i ke zvířatům. Podívejte se s Kudy z nudy, proč se vyplatí sem zavítat.
15. červenec 2025 10:20
Památky, Moravskoslezský kraj

Colours of Ostrava letos nabídne hvězdy hudebního nebe

Festival Colours of Ostrava, který začíná 16. července 2025 v ostravských Dolních Vítkovicích, nabídne to nejlepší ze současné světové hudební a popkulturní scény. Největšími hvězdami budou interpreti Sting, Shaggy, Snow Patrol, Iggy Pop, Justice a Calin. Naopak Artemas do Ostravy letos nedorazí, ale nahradí jej ale Mark Ambor, autor hitu Belong Together.
14. červenec 2025 14:00
Kultura, Moravskoslezský kraj

Zoo Ostrava zve do Ráje lemurů

Ráj lemurů v Zoo Ostrava obývá aktuálně skupina 14 lemurů tří druhů. Během léta mohou do Ráje návštěvníci přímo vstoupit a užít si bezprostřední blízkost zvířat. Průchozí expozice je otevřena denně od 14 do 15 hodin. Během této doby lze vyslechnout i komentář chovatelů o životě vzácných madagaskarských primátů.
13. červenec 2025 6:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Letní shakespearovské slavnosti v Ostravě začínají

Nejstarší a největší divadelní přehlídka pod širým nebem v Evropě zaměřena na uvádění děl Williama Shakespeara se letos se uskuteční opět také v Ostravě. V pořadí již osmnáctý ročník festivalu letos zahájí Večer tříkrálový. Novou premiérou bude tento rok shakespearovský thriller Othello v režii Braňa Holička.
9. červenec 2025 11:00
Kultura, Moravskoslezský kraj

Poznejte Hukvaldy: hrad, který založily víly a kde si pohladíte lišku Bystroušku

Na hrad Hukvaldy se můžete vypravit od dubna až do konce října každý den mimo pondělí, ale nejlepší je výlet v době, kdy se tu něco děje. Bitvy o hrad střídají poutě, komedianti, koncerty i předvádění dobových řemesel. Vybrat si nejlepší akci, šitou právě pro vás, vám pomůže portál Kudy z nudy.
6. červenec 2025 12:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Prázdniny v Zoo Ostrava: Přijďte se ochladit do klimatizovaného areálu a zůstaňte o hodinu déle

Areál Zoo Ostrava je zasazen v lokalitě Velkého ostravského lesa, a více než polovina jeho plochy je tak pokryta vzrostlými stromy. Ty – jak známo – fungují jako přirozené a velmi účinné klimatizační jednotky a v horkých dnech poskytují blahodárný stín zvířatům i návštěvníkům. K ochlazení slouží také mlžné sprchy a další prvky určené nejen pro zvířata, ale i pro lidi. Zájemci si mohou zpestřit prohlídku klimatizované zoo komentovanými setkáními u zvířat, projížďkou safari expresem nebo se vydat na jednu z botanických stezek. Během letních prázdnin je zoo otevřená až do 20 hodin.
5. červenec 2025 9:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Nejlepší koupání na severní Moravě: tipy, kde se vykoupat v přehradě i na koupališti

Severní Morava láká ke koupání v mnohých vodních nádržích. K velmi oblíbeným patří Slezská Harta, Baška, Olešná, Karvinské moře a další místa. Na výběr jsou ale také příjemná koupaliště a vodní parky. Nechejte se inspirovat našimi "vodotipy", v letošním horkém, létě vám určitě přijdou vhod. Pak už zbývá jenom vzít si plavky, ručník a hurá k vodě!
3. červenec 2025 18:00
Letní sporty, Moravskoslezský kraj