ÚvodAktualityČeské značky: sklárna Rückl
Kultura

České značky: sklárna Rückl

Poslechněte si audio verzi článku
Sklárna Rückl v Nižboru je proslulá výrobou broušeného křišťálu. Navazuje na 300 let dlouhou tradici a specializuje se na exkluzivní ruční produkci. V rukou zdejších návrhářů sklářů a brusičů se zrodily křišťálové trofeje Český lev i oceňované designové kolekce Ronyho Plesla, mimořádně oblíbené jsou komentované prohlídky. Dokonce tu narazíte i na stopy seriálu Synové a dcery Jakuba Skláře!
Do žádné velké sklárny to z Prahy není blíž než do sklárny RücklNižboru, malebném městečku v údolí Berounky kousek od Berouna. Komentované prohlídky vám představí jednotlivé fáze a tradiční techniky výroby skla, umění ručního foukání, řemeslné mistrovství zdejších brusičů i proces kontroly kvality. Přestože se všude uvádí, že sklárna Rückl je synonymem prvotřídního broušeného křišťálu „teprve“ od roku 1846, ve sklárně zjistíte, že historie značky je mnohem delší a plná překvapení.
 

Synové a dcery skláře Rückla



Sklářský rod Rücklů přišel do českých zemí na přelomu 17. a 18. století. Sklářskému umění se Rücklové naučili do Benátčanů a jejich cesta vedla z Itálie přes Švýcarsko a dnešní Bavorsko na Šumavu, kde už v roce 1704 Sebastian Rückl pracoval jako skelmistr ve sklářské huti Zlatá studna v blízkosti Klášterského Mlýna.

Jména se lišila, protože jednotliví skláři používali různé podoby jména: Rikl, Rykl, Riekl, Rückl i Rükl, ale rod přetrval. Ze Šumavy se skláři přesunuli do severních a východních Čech a na Vysočinu. Usadili se na Chrudimsku, kde v roce 1846 Jan Rückl založil sklářskou huť v Cyranově Wostrově, dnešním Ostrově. Další rodinné sklárny vyrostly zásluhou Antonína Rückla ve Včelničce u Jindřichova Hradce (1875), ve Skalici u České Lípy (1893) a jako poslední a nejmodernější v roce 1903 vznikla sklárna v Nižboru u Berouna.

Připomíná vám to seriál Synové a dcery Jakuba Skláře z roku 1985? Není to náhoda, jeho autor Jaroslav Dietl historii rodu Rücklů dobře znal, seriál se skutečně natáčel v místech, kde působili a ostatně i jméno rodu Cirklů je přesmyčkou jména Rückl.
 

Sklárna s logem čápa



Proč si Antonín Rückl vybral právě Nižbor? Ležel totiž v příhodné blízkosti tehdy nově postavené železnice z Prahy do Rakovníka. Nevadilo dokonce ani to, že v malebném údolí Křivoklátska nebyl ani jeden sklář: jméno a osobnost majitele dokázala přitáhnout stovky brusičů, foukačů a dalších mistrů svého řemesla ze dvou rodinných skláren na severu Čech a na Vysočině.

V té době vzniklo logo čápa se zátkou v zobáku. Pták, který předvídá šťastnou budoucnost a nová zrození, se do znaku dostal díky spolupráci s distributory léčiv, pro něž rodinné sklárny Antonína Rückla a jeho synů od 70. let 19. století vyráběly skleněné obaly na léky, masti a tekutiny.
 

Místo broušeného skla nočníky

Za první republiky firma zažívala dobré časy: z rodinných skláren se stala akciová společnost, která zaměstnávala tisícovku lidí a měla zastoupení po celém světě od Belgie a Anglie až po Indii nebo Damašek. Pak přišly těžké časy komunismu, kdy stejně jako jiné rodinné firmy ani sklárny nesměly dál používat původní název, rodinné jméno ani ochrannou známku. Zaměstnanci sice zůstali stejní, ale nižborské sklárny přišly o brusírny, protože veškerá broušená či jinak zušlechtěná produkce dostala nálepku buržoazního přežitku. Barevné sklo a vyhlášený rubín se vyráběly jen ve sklárně ve Včelničce, která nebyla tolik na očích, Skalice byla přebudována na produkci technického skla a v Nižboru se místo barevného broušeného skla vyráběly skleněné nočníky a kyvety, hranaté nádoby podobné akváriím určené pro zdravotnictví. Nezajímavý sortiment přesně ilustroval totalitní bezmoc, v níž se sklárny ocitly na dlouhých čtyřicet let.
 

Sklárna Rückl a tradice českého sklářství



Restituční žádost po roce 1989 stát zamítl, a tak si pokračovatel tradice rodu a pravnuk prvního z majitelů Jiří Rückl musel nižborskou sklárnu koupit: v roce 1992 ho stála třicet pět milionů. Sklárnu čekal nákup nové pece, obnovení zdevastovaného provozu, reorganizace a nové kontakty. Přímo ve výrobním areálu vznikla prodejní galerie a spolupráce s cestovními kancelářemi, obchodníky a průvodci přivedla do Nižboru i turisty. Prohlídky sklárny patří k hlavním lákadlům dodnes.

Sklárna nicméně dlouhodobě měla ekonomické problémy, chyběly jí produkty, neměla zdroje na nákup nových technologií a navíc český broušený křišťál postupně ztrácel místo na trhu. V roce 2015 se sklárna propadla do insolvence.

K velkým změnám došlo v roce 2017: se vstupem investora a mecenáše českých značek Martina Wichterleho dostalo po staletí pečlivě budované řemeslo znovu příležitost. Nová kolekce pod vedením uměleckého ředitele Ronyho Plesla vzdala hold tradici českého sklářství a ikonám české historie. Historické dekory z rodinného archivu ožily v moderních tvarech a pastelových odstínech, a od té doby dál vyprávějí příběh prastarého sklářského rodu Rücklů.
 

Freedom Candle: světlo jako symbol naděje



Světlo v nejčistším křišťálu jako symbol naděje: to je hlavní poselství svíček Freedom Candle, které sklárna Rückl představila při příležitosti 60. výročí založení Amnesty International. Jde o vůbec první projekt v historii spojující země, v nichž pobočky organizace na ochranu lidských práv a svobod sídlí.

Hlavní design celé kolekce vytvořil Rony Plesl. Jeho návrh křišťálové svíčky originálně zachycuje logo Amnesty International, ručně broušené symboly doplňuje expresivní malba pravým zlatem. Svíčka každá země má vlastní originální design či motiv; za Českou republiku se do projektu Freedom Candle zapojila herečka Aňa Geislerová, která na ručně foukaný křišťál promítla motiv racků letících po obloze.

Sklárna vytvoří vždy pouze jednu originální velkou svíčku, která se následně vydraží; celý výtěžek získá Amnesty International na podporu aktivit a boje za lidská práva. Velké svíčky ovšem doplňují menší „sestřičky“, tedy ručně broušené křišťálové sklenice se svíčkou a originálním designem; ty si můžete objednat na webu sklárny Rückl.
 

Víte, že…?

  • S novým majitelem a novým stylem se změnila i ochranná známka: čáp samozřejmě zůstal, jeho moderní minimalistickou podobu vytvořilo Studio Najbrt. Čápovi zůstaly elegantní tvary i zátka v zobáku, logo ovšem doplnil název a letopočet 1846, označující vznik první rodinné sklárny. Černobílá barva odkazuje na zbarvení čapích perutí.
  • Sklárna Rückl je známá tím, že vyrábí řadu státních ocenění. Kromě sošek filmových Českých lvů tu vznikly ceny Ferdinanda Peroutky nebo Křišťálové oko pro vítěze soutěže Czech Press Photo. Sklo od nižborských sklářů dostal jako dárek papež Jan Pavel II., anglická královna Alžběta II. nebo bývalý americký prezident Bill Clinton.
  • V Nižboru zvolna vzniká sklářské studio s ateliérovou dílnou; kromě Ronyho Plesla se na výrobě podílejí i designéři Lukáš Novák, Kristýna Venturová a Marine Julié.
  • Když se v květnu 2024 čeští hokejisté stali mistry světa, na krk jim zavěšovali medaile, které navrhla Kateřina Handlová, umělecká ředitelka sklárny Rückl. Sklo je pro Česko jako hostitelskou zemi významný materiál a jeho podobnost s ledem se přímo nabízí. Medaile navíc vyjadřují duch ledního hokeje: ostré řezy na povrchu symbolizují opotřebení zamrzlé hrací plochy při hře a stopy po bruslích, kovová obroučka pak mantinely. Barevnost stuh u tří medailí tvoří dohromady českou trikoloru.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Zámek Nižbor – poznejte každodenní život Keltů Památky

Zámek Nižbor – poznejte každodenní život Keltů

Na zámku Nižbor je již několik let zřízeno Keltské informační centrum, které se stalo střediskem nejen kultury dávno zaniklé, ale i Keltství nově se probouzejícího.

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

Česká republika se stala součástí Evropské unie 1. května 2004. Jak stará je vize sjednoceného starého světadílu, kolika jazyky vlastně Evropská unie hovoří a kdy slaví svátek? A z jakého materiálu jsou originální dárky, které Česko reprezentují na jednáních?

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Středočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Středočeský kraj

Naplánujte si originální dovolenou a objevte Středočeský kraj. Vydejte se za zábavou, poznáním, historií nebo odpočinkem do Památníku Karla Čapka na Staré Huti či za tradičním řemeslem do sklárny Rückl v Nižboru. Objevte zámek Hořovice i Brandýs nad Labem, muzeum Eduarda Štorcha v Lobči nebo prozkoumejte Památník národního útlaku a odboje Panenské Břežany. Do svých plánů na výlety zařaďte i muzeum Vltavy v Chotilsku, Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích anebo Památník Vojna coby jediný dochovaný komunistický lágr v Česku.

Sklárna Rückl v Nižboru – výroba skla na vlastní oči Zážitky

Sklárna Rückl v Nižboru – výroba skla na vlastní oči

Nahlédněte do světa unikátní výroby tradičního ručně broušeného českého křišťálu a tvořte spolu s mistry ve sklárně Rückl, která je tu s vámi již více než 120 let. Během prohlídek sklárny máte možnost spatřit jednotlivé fáze a tradiční techniky výroby skla a také vyzkoušet foukání a broušení skla.

Český lev – prestižní česká filmová cena

Český lev – prestižní česká filmová cena

Český lev je prestižní česká filmová cena, kterou od roku 1993 v několika kategoriích uděluje Česká filmová a televizní akademie. Ocenění symbolizuje křišťálová soška lva. Od roku 2015 se vedle filmových cen udělují také ceny za televizní tvorbu. Jména nominovaných se zveřejňují na začátku roku, slavnostní předávání probíhá na začátku března.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: objevte sochy, stopy a příběhy českých lvů

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: objevte sochy, stopy a příběhy českých lvů

Lev patří k oblíbeným heraldickým symbolům a ve státním znaku ho má i Česká republika – stříbrného, řvoucího, se zlatým jazykem, vytasenými drápy a korunou. Exotický král zvířat je symbolem rytířské ctnosti, odvahy, síly a statečnosti. Jak a kdy se dostal na náš státní znak, proč má dva ocasy a kde všude se s ním v Česku setkáte, to vše se dozvíte s portálem Kudy z nudy.

Ruční výroba skla je zapsána na Reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO

Ruční výroba skla je zapsána na Reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO

Sklo je fascinující a krásný materiál ve všech svých podobách. Jeho ruční výroba byla 6. prosince zapsána na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst!

Tradiční ruční výroba skla – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Tradiční ruční výroba skla – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Mikuláš a 6. prosinec 2023 si budeme navždy pamatovat jako den, kdy byla na reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO zapsána ruční výroba skla. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst. Na portálu Kudy z nudy vám doporučíme pár míst, kde poznáte sklo jako jedinečnou hmotu s fascinujícím příběhem.

Za krásou křišťálového skla do sklárny Rückl v Nižboru – letos slaví 120 let!

Za krásou křišťálového skla do sklárny Rückl v Nižboru – letos slaví 120 let!

Sklárna Rückl je synonymem prvotřídního broušeného křišťálu od roku 1846. Předchůdci zakladatele nižborské sklárny Antonína Rückla se usadili na Chrudimsku, nynější sklárna v Nižboru byla postavena roku 1903 a letos tak slaví 120 let své existence! Posláním zdejších sklářů je sklářské a brusičské řemeslo nejen zachovat, ale posouvat ho na novou úroveň současným designem a přístupem k produkci. Sklárna pořádá pravidelné exkurze, při kterých jsou návštěvníci podrobně seznámeni s tradiční výrobou skla – od tavení, foukání do dřevěných forem, až po fascinující ruční broušení a kontrolu kvality. Na sobotu 2. září 2023 je připravena oslava 120. výročí sklárny – přijeďte se podívat, jak vzniká český křišťál a zkusit si broušení či foukání skla!

Prší a je vám zima? Dvanáct tipů, kde se schováte do sklárny

Prší a je vám zima? Dvanáct tipů, kde se schováte do sklárny

Počasí je v těchto dnech jako na houpačce – tropická vedra střídají dny, kdy často svetr nestačí. Vyzrát na zimu, bouřky a přeháňky můžete jednoduše: objednejte si prohlídku sklárny. Budete schovaní pod střechou, zahřejete se a ještě se dozvíte spousty zajímavostí o řemesle, ve kterém Česko odedávna hrálo prim. Tentokrát necháme stranou sklářská muzea plná křehké krásy a podíváme do skutečných hutí, kde žhnou pece a skláři pracují se žhavou sklovinou. Někde si dokonce vyzkoušíte řemeslo na vlastní pusu a ruce!

Design: české skleněné vázy, lustry a instalace, které září ve světě

Design: české skleněné vázy, lustry a instalace, které září ve světě

Říjen klepe na dveře a za nimi už čeká Designblok, největší výběrová přehlídka designu a módy ve střední Evropě. Pojďte si s portálem Kudy z nudy připomenout zajímavé projekty, úspěchy a nápady českých sklářů: s jejich díly se setkáte nejenom na designových přehlídkách, ale také leckde ve světě.

Digitální návštěvnická karta pro Berounsko, Brdy a Podbrdsko Zážitky

Digitální návštěvnická karta pro Berounsko, Brdy a Podbrdsko

Jedna karta, desítky výhod. Berounsko a Brdy a Podbrdsko spouští novou digitální kartu pro návštěvníky! Digitální návštěvnická karta otevírá dveře ke slevám a nezapomenutelným zážitkům po celém regionu. Po úspěchu “papírové” Návštěvnické karty existuje nyní v moderní digitální podobě aplikace.

Nižbor

Nižbor

Městečko v údolí řeky Berounky proslavily sklárny a také zámek, v němž můžete navštívit expozici keltské kultury. Nad Nižborem na kopci Hradiště objevíte pozůstatky keltského oppida Stradonice, půvabným místem je zřícenina královského hrádku Jenčov hluboko v křivoklátských lesích.

Rony Plesl – sochař, sklář a designér

Rony Plesl – sochař, sklář a designér

Rony Plesl (* 31. ledna 1965 Jablonec nad Nisou) patří mezi nejznámější sklářské designéry. Vede Ateliér skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a s jeho dílem se denně setkává velká část Čechů: navrhl totiž pivní sklenice pro pivovary Budějovický Budvar, Plzeňský Prazdroj, Staropramen, Starobrno, Krušovice i Bernard.

Z Berouna na kole i pěšky po stopách českých králů

Z Berouna na kole i pěšky po stopách českých králů

Vydat se prozkoumat královské město Beroun i další místa spjatá s českou historií v okolí můžete pomocí cyklostezky a naučné stezky s názvem „Po stopách českých králů“. Pokud nechcete jet stejnou trasou tam i zpět, pro návrat lze využít vlak. Stezka nabízí zážitek z aktiviního pohybu v krásné přírodě, dechberoucí výhledy a pozoruhodná místa k poznání. Pojďme si projít jednotlivé úseky stezky společně, ať víte předem, kam se vydat.

#světovéČesko a filmová legenda Oscar: nominace a ceny od Obchodu na korze až po Šarlatána

#světovéČesko a filmová legenda Oscar: nominace a ceny od Obchodu na korze až po Šarlatána

Česká filmová a televizní akademie vyslala do boje o nominaci na Oscara za nejlepší zahraniční film snímek Šarlatán polské režisérky Agnieszky Hollandové. Jaké bude mít Šarlatán soupeře? Zařadí se mezi české oscarové filmy anebo se připojí k těm, které svou nominaci neproměnily?

Další aktuality

Láká vás jízda v obrněném transportéru? Víme, kde se svezete!

Adrenalinová zábava pro rodinu nebo přátele: taková je projížďka obrněným transportérem. Super jízdu si užijete třeba na tankodromu ve středočeských Milovicích, ve Vojenském muzeu v Králíkách v Pardubickém kraji anebo v Račeticích, které náleží do Ústeckého kraje. Nejlepší je to ale samozřejmě při akcích – nezapomeňte si je včas zapsat do kalendáře!
1. červenec 2025 9:00
Zážitky, Středočeský kraj

Kalendář 2025: letní rytířská klání – tipy, kam vyrazit za rytíři, šermíři a mušketýry

Šermíři, rytíři a další členové historických spolků mají v létě pořádně nabitý program: bojuje se na hradech, při městských slavnostech i na dobových jarmarcích, své umění navíc předvádějí při velkých bitvách. Pojďme se podívat kde všude můžete v létě 2025 potkat rytířská klání.
30. červen 2025 18:29
Zážitky, Středočeský kraj

Polabím a kolem Kolína vás proveze prázdninová řepařská drážka

Už jste byli na Kolínské řepařské drážce? Jízdy po úzkorozchodné trati vláčkem taženým parní anebo dieslovou lokomotivou Řepařka nabízí po celé prázdniny. Úrodné roviny v Polabí kdysi protkávaly úzkorozchodné železnice, po kterých se do cukrovarů vozila cukrová řepa. Už dávno by se na ně zapomnělo, nebýt té poslední a dnes jediné: Kolínské řepařské drážky.
29. červen 2025 9:00
Zážitky, Středočeský kraj

Za romantikou staré Anglie se vypravte na výlet na zámek Žleby

Na východě středních Čech nedaleko Čáslavi na vyvýšeném návrší z jedné strany obtékaném říčkou Doubravkou stojí novogotický zámek Žleby s mnoha věžičkami, pod kterým se rozkládá romantický park. V romantických interiérech se mísí původní historické památky s dobovými novotvary dovezenými odjinud. Kožené tapety, sbírky vitrají, mnohé obložení stěn, vybavení a instalace respektující dobové dokumenty, uchovaly do dnešní doby zámek jako jakousi "užitou sbírku starožitností" s jedinečnou atmosférou.
29. červen 2025 7:41
Zážitky, Středočeský kraj

Připomeňte si životní osudy Františka Ferdinanda D’Este na Konopišti

Životní osudy následníka rakousko-uherského trůnu arcivévody Františka Ferdinanda d’Este a jeho manželky Žofie z Hohenbergu, kteří zahynuli rukou atentátníka 28. června 1914 v Sarajevu, si můžete připomenout na zámku Konopiště. Zámek Konopiště byl hlavním a posledním sídlem arcivévody Františka Ferdinanda d'Este a jeho manželky Žofie Chotkové.
28. červen 2025 8:55
Památky, Středočeský kraj

Kutnohorské léto nabídne zážitkové noční prohlídky mnoha památek!

Během léta, od července do srpna 2025, můžete denně poznat Kutnou Horu v jiné atmosféře, ale vždy jako město pohostinné a pozorné ke svým návštěvníkům a hostům. Bohatý celoprázdninový program pro malé i velké nabízí nejen zábavu pro celou rodinu, ale hlavně netradiční noční prohlídky. V nevšední čas si prohlédnete kostnici, kutnohorské chrámy a poznáte Kutnou Horu i z odvrácené strany.
26. červen 2025 17:00
Památky, Středočeský kraj

Česko mezi řádky: Smrt krásných srnců, Křivoklátsko a Ota Pavel

Jan Werich řekl, že kdyby psal Ota Pavel anglicky, klečel by mu u nohou celý svět. Spisovatel, který začínal jako sportovní redaktor Československého rozhlasu, dosáhl největšího mistrovství v povídkách o svém dětství a milované Berounce. Jejich nestárnoucí kouzlo je skryté v jednoduché formě a hlubokém lidském obsahu.
26. červen 2025 12:49
Příroda, Středočeský kraj

Pavel Šporcl vyrazí na podzimní turné jako Rebel with the Blue Violin

Pavel Šporcl to se svými modrými houslemi na podzim pěkně rozjede. K novému rockovému albu s názvem Rebel with the Blue Violin chystá turné s osmi zastávkami po celé České republice. Doprovázet ho bude rocková kapela a zazní hity od Led Zeppelin, The Beatles, Rolling Stones i Karla Gotta.
24. červen 2025 13:07
Kultura, Středočeský kraj