ÚvodAktualityZ Berouna na kole i pěšky po stopách českých králů
Letní sporty

Z Berouna na kole i pěšky po stopách českých králů

Vydat se prozkoumat královské město Beroun i další místa spjatá s českou historií v okolí můžete pomocí cyklostezky a naučné stezky s názvem „Po stopách českých králů“. Pokud nechcete jet stejnou trasou tam i zpět, pro návrat lze využít vlak. Stezka nabízí zážitek z aktiviního pohybu v krásné přírodě, dechberoucí výhledy a pozoruhodná místa k poznání. Pojďme si projít jednotlivé úseky stezky společně, ať víte předem, kam se vydat.

Na západ za kelty okolo Berounky

berounPrvní větev stezky vede z nádraží rovně na Husovo náměstí, do historického centra Berouna. Pak stezka pokračuje z náměstí vpravo, kde se podjetím Pražské brány ocitnete u řeky Berounky a vydáte se proti jejímu proudu. O pár set metrů dál od Hýskova se nachází významná archeologická oblast – Stradonice nad nimiž se na kopci nacházelo největší a také nejbohatší keltské oppidum. O jeho významu, historii i objevech archeologů seznamuje na běžných okolností expozice na zámku Nižbor, která je nyní bohužel zavřena. Stejný oskud postihl sklárnu Rückl, která se proslavila výrobou sošky křišťálového Českého lva. Do výroby se zase podíváte po skončení přísných opatření. Naproti sklárně se nachází železniční zastávka Nižbor, odkud se můžete vrátit zpět do Berouna. Právě jste ujeli zhruba 8 km nenáročným terénem, který můžete absolvovat i pěšky, neboť stezka vede mimo silnice (kromě úseku StradoniceNižbor).

křivoklátTi zdatnější si mohou rovinatou cestu do Nižboru prodloužit až ke královskému hradu Křivoklát, který je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších českých hradů. Máte na výběr hned ze dvou cest. Cyklostezka KO 8 stoupá kolem nižborského zámku a dovede vás až k majestátnímu hradu, který se tyčí nad Rakovnickým potokem. Cesta však vede po místní silnici. Druhá trasa se na tu předchozí napojuje v lesích nad Roztoky u Křivoklátu. Cyklostezka 0050 vede přes Žloukovice lesními cestami. Po cestě minete novogotický zámeček Leontýn, kde dnes sídlí ústav sociální péče, nebo Muzeum motocyklů v křivoklátské sokolovně.

A co si v Křivoklátě prohlédnout, když má hrad i muzeum zavřeno? Tak například pomník knížete Karla Egona II. Fürstenberka v novogotickém slohu anebo se pokochejte krásnou vyhlídkou na Berounku z vyhlídky Paraplíčko.
 

Za bohatými továrníky a hradními medvědy na jih

Po stopách českých králůDruhá větev stezky Po stopách českých králů vede od berounského nádraží vlevo a má délku 19 km. Projedete oblastí továren, které vznikaly ještě za Rakouska-Uherska nebo v období 1. republiky. Většina z nich se nachází na území Králova Dvora v části zvané Karlova Huť, která byla založena jako hutnická vesnice. Výroba železa se zde datuje od poloviny 14. století. Nejčastěji se zpracovávala ruda z nedaleké Krušné hory u Nového Jáchymova, na jejímž vrcholu najdete rozhlednu Máminka. Její návštěvu můžeme jen doporučit, neboť nabízí jedinečnou příležitost prohlédnout si Křivoklátsko z ptačí perspektivy.

Po stopách českých králůZdejší manufaktura stála za rozvojem měst i vsí v okolí. Železárny, cementárny, textilka – industriální kolosy, v jejichž nejbližším okolí byly stavěny správní budovy i vily bohatých továrníků. Několik z nich se dochovalo dodnes a staly se tak němými svědky rozkvětu i úpadku zdejšího průmyslu. Milovníci architektury ocení jejich dodnes dochovanou prvorepublikovou podobu. Za Královým Dvorem minete Zdice, kde za normálních okolností bývá otevřeno muzeum Výtopna. V prostorách bývalého železničního depa se nachází nejen staré lokomotivy a vagóny, ale i nákladní a hasičské Tatry a Škodovky.

TočníkZa Zdicemi na vás již čekají dva královské hrady, dva nerozdělitelní bratři – mladší Točník a starší Žebrák. Zatímco starší z obou hradů, Žebrák, je otevřen pouze mezi dubnem a zářím, výprava na hrad Točník nemusí na podzim končit fiaskem – své brány má otevřeny mezi březnem a říjnem, začátkem či koncem sezóny je hrad otevřený vždy o víkendu. A když přijedete mimo tuto dobu, přeci jen se dostanete alespoň k předhradí Točníku. Tam, pod hradním mostem, objevíte zrekonstruovaný medvědinec, v němž žijí medvědi Agáta a Martin. Okolo hradu také vede vyšlapaná stezka s vyhlídkovým místem.
 

Podél proudu do Dobřichovic i do Prahy

BerounkaPoslední větev stezky vede od Pražské brány v centru Berouna vpravo po směru toku Berounky (levý břeh Berounky je od železničního mostu v Berouně, až k vlakové zastávce Srbsko uzavřen pro pěší i cyklisty vůli rekonstrukci železniční tratě, uzavírka platí do 31.12.2025). Cyklotrasa i naučná stezka Po stopách českých králů vás vyvede z Berouna do Hostimské ulice a poté už pojedete nebo půjdete podél řeky až ke známému lomu Alkazar. Odpočinout si můžete u přístřešku V Kozle, trasa a naučná stezka pak pokračují ke skalnímu masivu Pupek a Barrandově jeskyni ve skalách nad řekou. Pak už vás dělí jen kousíček od osady Srbsko, kde naučná stezka i cyklotrasa Po stopách českých králů končí.

BerounkaTi, kdož jedou až do Dobřichovic, Radotína nebo do Prahy tu ale nekončí, naopak. Ze Srbska budou následovat po proudu řeky už ale cyklotrasu EV4, která vede nyní po silnici, až do spodní části obce Karlštejn. Hradotevřeno po celý rok, takže se můžete zastavit na prohlídku (od listopadu do února jen od pátku do neděle). Po trase se pak můžete vydat dál přes Hlásnou Třebáň, Zadní Třebáň, Řevnice, Lety až do Dobřichovic. U dobřichovického nádraží se lze rozhodnout, zda přesedláte na vlak a pojede zpátky do Berouna, či do Prahy, nebo jestli se po cyklostezce 3 vydáte do Prahy na svém věrném kole. Při cestě z Berouna do Dobřichovic jste totiž urazili krásných 20 km.

Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Vyhlídka Paraplíčko nad řekou Berounkou Příroda

Vyhlídka Paraplíčko nad řekou Berounkou

Krásná vyhlídka nad soutokem Rakovnického potoka a řeky Berounky nedaleko Křivoklátu na vrchu zvaném Na Babě. Své jméno dostala podle tvaru altánku s kuželovitou střechou. Pohled z Paraplíčka patří k nejkrásnějším výhledům na Berounku.

Vápencový lom Alkazar u Berouna Příroda

Vápencový lom Alkazar u Berouna

Opuštěný vápencový lom Alkazar (Hostim I) nedaleko Berouna je dobře známý všem romanticky založeným turistům i vodákům. Dříve býval hojně navštěvovaný trampy, dnes hlavně horolezci a často jej využívají také filmaři.

Naučná stezka a cyklostezka Po stopách českých králů Příroda

Naučná stezka a cyklostezka Po stopách českých králů

Cyklostezka Po stopách českých králů na Berounsku spojuje Beroun s hrady Točník, Karlštejn a Nižbor a mimo projížďky krásným údolím řeky také informuje o historii těžby vápence, vzácných zvířatech nebo o zkamenělinách spojených s osobou badatele Joachima Barrande.

Hrad Žebrák – po stopách krále Václava IV. Památky

Hrad Žebrák – po stopách krále Václava IV.

Oblíbené místo pobytu Václava IV. je romantickým zákoutím skýtajícím výhled do širokého okolí s dominantním sousedním hradem Točníkem. Dominantou hradu je vysoká okrouhlá věž (bergfrit), dnes využívaná jako rozhledna.

Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií Památky

Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií

Cestu do hradního kopce vám zpříjemní pohled na třešňový sad s hospodářskými zvířaty. Na samotném hradě vás pak čeká procházka jeho historií i řada zajímavých kulturních akcí.

Rozhledna Máminka Příroda

Rozhledna Máminka

Nová rozhledna Máminka na Hudlicku. Nosná konstrukce rozhledny je navržená ve tvaru trojbokého jehlanu, prostorová příhradovina z borovicové hloubkově impregnované kulatiny.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty Památky

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Hlásná Třebaň

Hlásná Třebaň

Obec Hlásná Třebaň se nachází na levém břehu Berounky, 2 km východně od Karlštejna a asi 30 km od Prahy. Rozkládá se na území osídleném již v době bronzové, dnes na okraji chráněné krajinné oblasti CHKO Český kras.

Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel Příroda

Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel

Berounka je největším levobřežním přítokem Vltavy. Měří necelých 140 km a na své cestě její tok obohacují vody 45 přítoků, z toho 24 levobřežních. Původní název řeky byl Mže a právě ta je jednou z řek, z níž Berounka vzniká.

Dobřichovice

Dobřichovice

Městečko a letovisko Dobřichovice se rozkládá v údolí řeky Berounky. Podobně jako sousední Řevnice, Všenory a Černošice jsou místem, kde začínají výlety do Českého krasu a do okolních lesů, pohodlně dojdete také na hrad Karlštejn anebo k lomům na Americe.

Medvědí stezka na hradě Točník Příroda

Medvědí stezka na hradě Točník

Na hradě Točník, kde bydlí medvědi režiséra Václava Chaloupka, Agáta a Martin, se nachází také Medvědí naučná stezka.

Pomník knížete Karla Egona II. Fürstenberka na Křivoklátě Památky

Pomník knížete Karla Egona II. Fürstenberka na Křivoklátě

Pomník byl postaven v letech 1858 – 1860 jako úcta a památka Karlu Egonu II. z Fürstenbergu, jehož busta z bílého mramoru je umístěna ve středu monumentu.

CHKO Český kras Příroda

CHKO Český kras

Chráněné krajinná oblast Český kras se rozkládá od Prahy jihozápadním směrem k Berounu. Pestrá a mnohotvárná krajina zahrnuje téměř 700 jeskyní s nejdelším jeskynním systémem v Čechách, významná naleziště zkamenělin a cennou teplomilnou květenu i zvířenu.

Srbsko

Srbsko

Srbsko leží ve středních Čechách v údolí Berounky mezi Berounem a Karlštejnem. Díky železniční zastávce tu často začínají nebo končí výlety do chráněné krajinné oblasti Český kras, třeba k Bubovickým vodopádům, do některého z řady lomů, do údolí Koda nebo na Tetín.

Beroun

Beroun

Město ležící na březích Berounky je oblíbené mezi vodáky i turisty. Projděte si příjemné centrum města se zbytky hradeb. Před návštěvou Českého krasu nezapomeňte získat teoretické znalosti v Muzeu Českého krasu. Vystoupejte také na rozhlednu a prozkoumejte Berounsko z výšky.

Keltské hradiště Stradonice Památky

Keltské hradiště Stradonice

Keltské oppidum Stradonice patří mezi nejznámější české pravěké objekty, a to hlavně díky tisícům nálezů a „zlaté horečce“, která se rozpoutala v roce 1877, po nálezu pokladu, jenž obsahoval asi 200 zlatých a stříbrných mincí.

Muzeum Výtopna Zdice Kultura

Muzeum Výtopna Zdice

V Muzeu Výtopna Zdice u nádraží železnice Praha-Plzeň jsou deponovány železniční a silniční historická vozidla s možností jejich prohlídky.

Naučná stezka Cesta císařovny Elišky na Berounsku Příroda

Naučná stezka Cesta císařovny Elišky na Berounsku

Stezka ukáže všem zájemcům, kteří se po ní vydají krásy města Dobřichovice, obcí Karlík a Mořinka, městyse Karlštejn a v neposlední řadě hrádku Karlík v překrásném údolí Karlického potoka.

Další aktuality

Poznejte zajímavá místa Brd: 10 tipů, kam vyrazit pěšky

Brdy i Podbrdsko jsou protkány řadou turistických tras a zajímavostí. Vyrazit na pěší výlet tady může vášnivý turista, jehož cílem je zdolání co nejvíce kilometrů a vrcholů, i rodiny s malými dětmi nebo senioři toužící po krátké procházce s příběhem.
20. květen 2025 10:00
Letní sporty, Středočeský kraj

Lešanské muzeum zahájí koncem května novou sezónu

Vojenské technické muzeum Lešany vstoupí do své již 26. muzejní sezóny, a to v sobotu 31. května 2025. Za téměř třicet let své existence získalo Vojenské technické muzeum Lešany velmi dobré jméno a především se stalo mimořádně populární muzejní destinací, kterou i přes pouze letní sezónu navštíví desítky tisíc návštěvníků. Muzeum, které je dnes klíčovou a nedílnou součástí Vojenského historického ústavu Praha, patří i v evropském rozměru k těm nejkomplexnějším a největším. Vstupné do muzea je zdarma.
19. květen 2025 12:00
Památky, Středočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Středočeský kraj

Naplánujte si originální dovolenou a objevte Středočeský kraj. Vydejte se za zábavou, poznáním, historií nebo odpočinkem do Památníku Karla Čapka na Staré Huti či za tradičním řemeslem do sklárny Rückl v Nižboru. Objevte zámek Hořovice i Brandýs nad Labem, muzeum Eduarda Štorcha v Lobči nebo prozkoumejte Památník národního útlaku a odboje Panenské Břežany. Do svých plánů na výlety zařaďte i muzeum Vltavy v Chotilsku, Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích anebo Památník Vojna coby jediný dochovaný komunistický lágr v Česku.
18. květen 2025 10:06
Památky, Středočeský kraj

Novinky turistické sezóny středních Čech 2025: poutní i naučné stezky, oslavy UNESCO nebo expozice na hradě

Střední Čechy nabízejí každoročně nové možnosti, kam se vydat. Přehled novinek letošního roku, které Středočeský kraj pro turisty připravil, vám přináší portál Kudy z nudy. Pozveme vás například do nových nebo upravených expozic, památek, přístavišť či na oslavy UNESCO.
18. květen 2025 6:00
Letní sporty, Středočeský kraj

Počítačová hra se mění v turistický hit: Kingdom Come láká na výlety do české historie

Počítačová hra Kingdom Come: Deliverance si získala srdce hráčů po celém světě – a teď zve i na reálné výpravy po české krajině. Projekt KCDlive propojuje digitální dobrodružství s autentickými místy, zážitky i akcemi. Ať už jste oddaní fanoušci hry, milovníci historie nebo jen hledáte nevšední výlet, s Kudy z nudy si na své přijde každý. Prostě středověk, jak má být – zábavný, poctivý a také trochu špinavý.
15. květen 2025 10:42
Životní styl, Středočeský kraj

Objevte tajemství krásy rododendronů v zámeckém parku Průhonice

Pěnišníky neboli rododendrony jsou častou a oblíbenou dřevinou parků a zahrad. Nejedná se o rostlinu novou, v Průhonickém parku ji například vysazoval zakladatel parku, hrabě Arnošt Emanuel Silva Tarouca již před 120 lety. A věděl proč. Pohled na keře různých tvarů a velikostí s bohatými květy v odstínech od čistě bílé, přes různé tóny růžové, tmavě modrou, až po jasně žlutou, na jaře rozzáří i ten nejtemnější kout zahrady. Navíc, s ostatními vřesovištními rostlinami umí vytvořit nádherné a neotřelé zahradní kompozice.
13. květen 2025 12:00
Příroda, Středočeský kraj

Přijďte na Dny otevřených dveří na observatoři v Ondřejově

Po celé dva dny, 16. až 17. května 2025, pro vás budou otevřena odborná pracoviště Astronomického ústavu na Ondřejově a budete si je moci prohlédnout s výkladem odborníků. Otevírací doba je 9:00 až 18:00 hodin, na pátek i sobotu večer je navíc připraven i doprovodný program. Návštěva je vhodná pro vážné zájemce o astronomii, ale také laiky či rodiny s dětmi. Vstup, stejně jako doprovodný program, je zdarma.
12. květen 2025 14:00
Zážitky, Středočeský kraj

Jděte do Prčic! Zažijte atmosféru legendárního pochodu...

Posílá vás někdo do Prčic? Udělejte jemu i sobě radost a zažijte atmosféru našeho nejznámějšího dálkového pochodu, který se letos bude konat již po osmapadesáté! Na sobotu 17. května 2025 je pro vás připraveno 21 tras různých obtížností, ze kterých si vyberou jak pěší turisté, tak i cyklisté. Pamatováno je také na sportovce s hendikepem, kteří jsou na vozíčku. Dětská pěší trasa startuje pouze z Votic, je vedena samostatně do dětského cíle a účastníci obdrží místo botičky speciální trofej. I letos je třeba se na závod předem registrovat.
12. květen 2025 11:00
Letní sporty, Středočeský kraj