ÚvodAktualityČeské značky: skleničky, karafy, mísy a džbány ze sklárny Květná 1794
Kultura

České značky: skleničky, karafy, mísy a džbány ze sklárny Květná 1794

Poslechněte si audio verzi článku
Ručně foukané nápojové sklo nejvyšší kvality, jedinečné designové kolekce a tradice sahající na konec 18. století: to je česká sklárna Květná 1794. Pojďte se podívat do Květné, dříve zvané Blumenbach!
Společnost sklárna Květná 1794 ve Strání je jedna z nejdéle fungujících skláren na našem území. Díky spolupráci s nejlepšími someliéry a sklářskými výtvarníky tu vznikají nadčasové nápojové a dekorativní kolekce v té nejlepší kvalitě. Jedinečnou příležitost podívat se na křišťálová díla, mistrovské doteky sklářských umělců, ohnivou magii žhnoucích sklářských hutí a tradiční ruční výrobu českého skla máte při pravidelných dnech otevřených dveří. Podívejte se na Kudy z nudy do kalendáře akcí pro Strání a okolí, a nenechte si ujít výjimečnou příležitost, kdy se brány rodinné sklárny v Květné otevírají pro veřejnost!
 

Nejstarší sklárna na Moravě

O nejstarší existující sklárně na Moravě se dlouho mluvilo jako o huti u Strání nebo o Straňanských Hutích. Jejímu vzniku pomohl nález ložisek kvalitního sklářského písku, který obsahoval takzvané kočičí stříbro a hodil se pro tabulové a zelené sklo. Rozhodující pro výběr místa na samé hranici se Slovenskem byly bukové lesy u Uherského Ostrohu a na svazích Velké Javořiny, nejvyšší hory Bílých Karpat. Křemen se dovážel od slovenského Beckova.

Sklárnu založil kníže Alois I. z Lichtenštejna a začala se stavět v roce 1794. Když ji o rok později otevřeli, ve dvou pecích vyráběla kromě křídového a tabulkového bílého skla také pěkné kousky ze zeleného skla: skleničky, poháry, lampy a cylindry, většinou pro běžnou spotřebu, ušlechtilejší druhy skla jen na zakázku.
 

Jak se zrodila značka Květná

V polovině 19. století sklárnu ve Strání koupil vídeňský obchodník se sklem a podnikatel Josef Zahn se svými společníky. Jeho syn Emanuel ke dvěma pecím přidal třetí a zavedl výrobu jemného křišťálového skla zdobeného broušením a rytím. Postupně do Květné přivedl zkušené skláře, zavedl nové techniky a také značku Květná neboli Blumenbach, jehož základ společnost hrdě nese dodnes.

Sklárna brzy získala punc kvality a patřila mezi nejvýznamnější sklářské podniky v českých zemích, dokonce od roku 1897 jako druhá sklárna v Evropě vyráběla leptané sklo. Celoevropský formát se záhy rozšířil na další kontinenty, a tak se zboží z Květné vyváželo do Ameriky, Austrálie i Afriky.

Po mnoha peripetiích včetně znárodnění, po němž sklárna byla jedním ze závodů národního podniku Moravské sklárny, zaznamenala sklárna Květná 1794 další významný rozvoj. Skloubením starého poctivého řemesla a moderních postupů současný majitel Lubor Cerva sklárně vrátil charakter ruční výroby bezolovnatého křišťálu prémiové kvality.
 

Jedinečná sklovina mnoha barevných odstínů

Protože olovo škodí přírodě a lidskému zdraví, skláři ve sklárnách Květná 1794 pracují s kvalitní bezolovnatou sklovinou. Sklářský kmen obsahuje sodnodraselnou sklovinu a titan, čímž získal ještě větší pevnost, tvrdost, odolnost a zároveň nebývalou pružnost. Díky vlastnostem křišťálu docílila sklárna největší možné tenkostěnnosti a tím vysoké funkčnosti nápojových kolekcí, které se projeví při ochutnávání a dekantaci podávaných nápojů. Syté barvy ručně foukaných výrobků vznikají díky preciznímu namíchání sklářského kmene, ze kterého se taví sklovina. Sklárna své výrobky nikdy nestříká umělými barvami, a navíc má největší nabídku odstínů barevné skloviny v celé Evropě.
 

Zázrak ve Květné anebo výroba od roku 2024 pokračuje!

sklárny květnáKdyž v prosinci 2023 oznámila sklárna plánované ukončení ruční výroby k prvnímu měsíci nového roku, už nikdo v lednu nedoufal, že by se situace mohla změnit. V lednu 2024 přišla ale nečekaně dobrá zpráva pro všechny skláře, kteří svou práci ve Květné milovali – sklárna se dočkala nového majitele, který v odkazu poctivé řemeslné práce bude i nadále pokračovat. Květenská sklárna vyrábí již 230 let a je světoznámým výrobcem skla, v současnosti své výrobky vyváží do více než 65 zemí světa.
 

O sklárnách Květná 1794

  • sklárna světláSklárny v Květné zaměstnávají asi 120 lidí.
  • Exkurze je potřeba objednat předem.
  • V roce 2023 sklárna spustila provoz pece, která je poháněná solární energií.
  • Jednou z novinek je kolekce džbánů Polka Dot se strukturu takzvaného ananasu a v mnoha barevných variantách, zpracovávaná výhradně ručně z bezolovnatého křišťálu nejvyšší kvality. Oblé i protáhlé džbány se hodí k servírování nápojů nebo jako vázy, která udrží i těžké vazby květin.
  • Den otevřených dveří pořádá sklárna Květná 1794 zpravidla dvakrát ročně, v září a v únoru. Zimní Den otevřených dveří nabízí možnost zastavit se na fašankovém festivalu ve Strání a zblízka poznat tanec zvaný „pod šable“ a další překrásné lidové tradice.
  • Před cestou si dejte pozor, abyste se nespletli! Navigační systémy totiž kromě Květné u Strání znají také Květnou u Poličky. Téměř každý rok tam někdo zabloudí a ptá se po sklárnách, ale o těch tam nikdy nikdo neslyšel. Sklářská Květná je součástí obce Strání a najdete ji na hranicích se Slovenskem, v Bílých Karpatech mezi Velkou Javořinou (970 m), Jelencem (925 m) a Velkým Lopeníkem (912 m).
Sklárny Květná Zážitky

Sklárny Květná

Sklárna Květná je jednou z nejdéle fungujících skláren na našem území. Postavena byla v roce 1794, založil ji kníže Alois I. z Lichtenštejna. Od ledna 2024 má sklárna nového majitele a ruční výroba skla v Květné tak nadále pokračuje!

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

Česká republika se stala součástí Evropské unie 1. května 2004. Jak stará je vize sjednoceného starého světadílu, kolika jazyky vlastně Evropská unie hovoří a kdy slaví svátek? A z jakého materiálu jsou originální dárky, které Česko reprezentují na jednáních?

Kalendář 2024: Vydejte se za sklářskými mistry či navštivte krásné skleněné výstavy

Kalendář 2024: Vydejte se za sklářskými mistry či navštivte krásné skleněné výstavy

Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat za sklářskými mistry na exkurzi, či navštivte sklářská muzea a výstavy. Poznáte dávnou historii i moderní umělecká díla, podobně jako bohatou mozaiku výrobků, které se rodí pod rukama mistrů svého řemesla.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: zábavné školní výlety plné tradic

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: zábavné školní výlety plné tradic

Aby se ze školního výletu nestala nuda a otrava, o to postará portál Kudy z nudy. Z každého kraje jsme vytipovali zajímavá místa, kde si připomenete naše národní tradice. Objednat si můžete komentované prohlídky, speciální programy a přímo na místě také vyzkoušíte rozmanité aktivity – třeba lukostřelbu, pečení placek nebo výrobu kouzelných amuletů.

Strání

Strání

Odnikud to není na Velkou Javořinu tak blízko jako právě ze Strání, z rázovité slovácké obce v Bílých Karpatech. Nejezdí se sem jen kvůli přírodě, podívat se můžete také do skláren v Květné. Nejdéle fungující sklárnu v Česku a jednu z nejstarších v Evropě založil v roce 1794 kníže Lichtenštejn.

Rony Plesl – sochař, sklář a designér

Rony Plesl – sochař, sklář a designér

Rony Plesl (* 31. ledna 1965 Jablonec nad Nisou) patří mezi nejznámější sklářské designéry. Vede Ateliér skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a s jeho dílem se denně setkává velká část Čechů: navrhl totiž pivní sklenice pro pivovary Budějovický Budvar, Plzeňský Prazdroj, Staropramen, Starobrno, Krušovice i Bernard.

Další aktuality

Zámek v Uherském Ostrohu vás zavede do jiných světů

Původně vodní hrad střežící obchodní stezku spojující Uhry s Prahou byl v 15. století přestavěn na renesanční zámek. Do něj lze dnes nahlédnout formou prohlídky historických interiérů či věže. V zámeckém areálu objevíte unikátní expozice, které vás zavedou do jiných světů na dvou prohlídkových okruzích. Prvním z nich je historická prohlídka zámecké věže s expozicí Zdeňka Galušky, rodáka z Uherského Ostrohu, autora knih Slovácko sa súdí a Slovácko sa nesúdí. Ve vybraných dnech se na této trase konají prohlídky s princeznou, které jsou přizpůsobeny dětským návštěvníkům. Druhou prohlídkovou trasou je unikátní Podzemí zámku s několika expozicemi laděnými ve stylu fantasy, kde se můžete nechat unést interaktivní hrou okamžiku.
15. září 2024 11:04
Památky, Zlínský kraj

Skanzen v Rožnově ožije ukázkami podzimních prací našich předků – pro rok 2024 zrušeno

V sobotu 14. září 2024 ožije areál Valašské dědiny ukázkami podzimních prací a činností s názvem Podzim na poli a v chalupě. Přijďte zavzpomínat na podzimní čas – na práce, které se z našeho života vytratily. V letošním roce budou zaměřeny na sklizeň ovoce a jeho využití při přípravě tradičních valašských pokrmů. Nebude ale chybět ani střiž ovcí a lidová muzika!
12. září 2024 9:00
Kultura, Zlínský kraj

Za sklářskými mistry se vypravte do skláren Květná 1794! Slaví letos 230 let své existence

Pojďte se v sobotu 14. září 2024 podívat do sklárny Květná 1794 na Východní Moravě. Budou zde mít Den otevřených dveří (upozornění – akce zrušena z důvodu nepřízně počasí, připravuje se náhradní termín). Uvidíte tavení skloviny, sklářské pece a mistři skláři vám odhalí celý postup ruční výroby skla.
9. září 2024 17:04
Památky, Zlínský kraj

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek oživí Uherské Hradiště

V sobotu 7. a v neděli 8. září 2024 pořádá město Uherské Hradiště už jedenadvacáté pokračování Slováckých slavností vína a otevřených památek. Oslava folkloru, lidové kultury, tradic a řemesel opět přivítá tisíce krojovaných účastníků z desítek měst a obcí z okolí Uherského Hradiště. V pestrobarevném víru obou víkendových dnů se návštěvníkům, kteří na slavnosti přijíždějí v řádu desítek tisíc, představí desítky vinařů, folklorních souborů a skupin, hudebních a tanečních těles i řemeslníků.
5. září 2024 12:00
Kultura, Zlínský kraj

Sedm tipů, jak si užít podzim v Beskydech

Podzimní čas je jako stvořený pro vycházky zdejší nádhernou krajinou. V beskydských Velkých Karlovicích si nadcházející podzimní dny můžete zpříjemnit i dalšími způsoby – třeba relaxací v termálních bazénech a saunách, fotostezkou či zajímavými gastronomickými akcemi. A co třeba poměřit síly v běžeckém závodě s ostatními běžci? Stačí si jen vybrat.
3. září 2024 18:00
Životní styl, Zlínský kraj

Štípa u Zlína se připravuje na hlavní pouť

Jako každé září, i letos se bude konat pouť na mariánské poutní místo do Štípy u Zlína. Letošní hlavní pouť vychází přímo na svátek Narození Panny Marie v neděli 8 září. Ale již od soboty je pro poutníky připraven bohatý program. Pro zájemce bude po celé oba poutní dny v kostele k dispozici také průvodce a pro odpočinek a osvěžení otevřena kavárna.
2. září 2024 11:37
Památky, Zlínský kraj

Babí léto a podzim v sedle koně s Kudy z nudy

Není lepší období na projížďky na koních než babí léto a podzim. Překrásně zbarvené listí na stromech, rosa pod kopyty koní a světlo jako nikdy jindy… To je sen každého romantika. A pragmatici? Ti si mohou užít dostihovou sezónu. Velká pardubická se už blíží…
30. srpen 2024 12:00
Letní sporty, Zlínský kraj

Liptálské slavnosti nabídnou folklor zpoza humen i z exotických dálek

Mezinárodní folklorní festival Liptálské slavnosti důvěrně znají soubory nejméně ze 100 zemí z nejrůznějších míst světa, které tu v průběhu 55 let předvedly tradice, zvyky, písně a tance svých národů pro stovky diváků. Za dobu existence festivalu přesáhl jeho význam daleko hranice České republiky. Důkazem toho je přijetí za člena mezinárodní organizace pro lidové umění IOV. Festival se koná od 21. do 26. sprna 2024 v Přírodním kulturním areálu v Liptále, který vytváří pro folklorní slavnost nádherné prostředí.
22. srpen 2024 9:00
Kultura, Zlínský kraj