ÚvodAktualityČeské značky: skleničky, karafy, mísy a džbány ze sklárny Květná 1794
Kultura

České značky: skleničky, karafy, mísy a džbány ze sklárny Květná 1794

Poslechněte si audio verzi článku
Ručně foukané nápojové sklo nejvyšší kvality, jedinečné designové kolekce a tradice sahající na konec 18. století: to je česká sklárna Květná 1794. Pojďte se podívat do Květné, dříve zvané Blumenbach!
Společnost sklárna Květná 1794 ve Strání je jedna z nejdéle fungujících skláren na našem území. Díky spolupráci s nejlepšími someliéry a sklářskými výtvarníky tu vznikají nadčasové nápojové a dekorativní kolekce v té nejlepší kvalitě. Jedinečnou příležitost podívat se na křišťálová díla, mistrovské doteky sklářských umělců, ohnivou magii žhnoucích sklářských hutí a tradiční ruční výrobu českého skla máte při pravidelných dnech otevřených dveří. Podívejte se na Kudy z nudy do kalendáře akcí pro Strání a okolí, a nenechte si ujít výjimečnou příležitost, kdy se brány rodinné sklárny v Květné otevírají pro veřejnost!
 

Nejstarší sklárna na Moravě

O nejstarší existující sklárně na Moravě se dlouho mluvilo jako o huti u Strání nebo o Straňanských Hutích. Jejímu vzniku pomohl nález ložisek kvalitního sklářského písku, který obsahoval takzvané kočičí stříbro a hodil se pro tabulové a zelené sklo. Rozhodující pro výběr místa na samé hranici se Slovenskem byly bukové lesy u Uherského Ostrohu a na svazích Velké Javořiny, nejvyšší hory Bílých Karpat. Křemen se dovážel od slovenského Beckova.

Sklárnu založil kníže Alois I. z Lichtenštejna a začala se stavět v roce 1794. Když ji o rok později otevřeli, ve dvou pecích vyráběla kromě křídového a tabulkového bílého skla také pěkné kousky ze zeleného skla: skleničky, poháry, lampy a cylindry, většinou pro běžnou spotřebu, ušlechtilejší druhy skla jen na zakázku.
 

Jak se zrodila značka Květná

V polovině 19. století sklárnu ve Strání koupil vídeňský obchodník se sklem a podnikatel Josef Zahn se svými společníky. Jeho syn Emanuel ke dvěma pecím přidal třetí a zavedl výrobu jemného křišťálového skla zdobeného broušením a rytím. Postupně do Květné přivedl zkušené skláře, zavedl nové techniky a také značku Květná neboli Blumenbach, jehož základ společnost hrdě nese dodnes.

Sklárna brzy získala punc kvality a patřila mezi nejvýznamnější sklářské podniky v českých zemích, dokonce od roku 1897 jako druhá sklárna v Evropě vyráběla leptané sklo. Celoevropský formát se záhy rozšířil na další kontinenty, a tak se zboží z Květné vyváželo do Ameriky, Austrálie i Afriky.

Po mnoha peripetiích včetně znárodnění, po němž sklárna byla jedním ze závodů národního podniku Moravské sklárny, zaznamenala sklárna Květná 1794 další významný rozvoj. Skloubením starého poctivého řemesla a moderních postupů současný majitel Lubor Cerva sklárně vrátil charakter ruční výroby bezolovnatého křišťálu prémiové kvality.
 

Jedinečná sklovina mnoha barevných odstínů

Protože olovo škodí přírodě a lidskému zdraví, skláři ve sklárnách Květná 1794 pracují s kvalitní bezolovnatou sklovinou. Sklářský kmen obsahuje sodnodraselnou sklovinu a titan, čímž získal ještě větší pevnost, tvrdost, odolnost a zároveň nebývalou pružnost. Díky vlastnostem křišťálu docílila sklárna největší možné tenkostěnnosti a tím vysoké funkčnosti nápojových kolekcí, které se projeví při ochutnávání a dekantaci podávaných nápojů. Syté barvy ručně foukaných výrobků vznikají díky preciznímu namíchání sklářského kmene, ze kterého se taví sklovina. Sklárna své výrobky nikdy nestříká umělými barvami, a navíc má největší nabídku odstínů barevné skloviny v celé Evropě.
 

Zázrak ve Květné anebo výroba od roku 2024 pokračuje!

sklárny květnáKdyž v prosinci 2023 oznámila sklárna plánované ukončení ruční výroby k prvnímu měsíci nového roku, už nikdo v lednu nedoufal, že by se situace mohla změnit. V lednu 2024 přišla ale nečekaně dobrá zpráva pro všechny skláře, kteří svou práci ve Květné milovali – sklárna se dočkala nového majitele, který v odkazu poctivé řemeslné práce bude i nadále pokračovat. Květenská sklárna vyrábí již 230 let a je světoznámým výrobcem skla, v současnosti své výrobky vyváží do více než 65 zemí světa.
 

O sklárnách Květná 1794

  • sklárna světláSklárny v Květné zaměstnávají asi 120 lidí.
  • Exkurze je potřeba objednat předem.
  • V roce 2023 sklárna spustila provoz pece, která je poháněná solární energií.
  • Jednou z novinek je kolekce džbánů Polka Dot se strukturu takzvaného ananasu a v mnoha barevných variantách, zpracovávaná výhradně ručně z bezolovnatého křišťálu nejvyšší kvality. Oblé i protáhlé džbány se hodí k servírování nápojů nebo jako vázy, která udrží i těžké vazby květin.
  • Den otevřených dveří pořádá sklárna Květná 1794 zpravidla dvakrát ročně, v září a v únoru. Zimní Den otevřených dveří nabízí možnost zastavit se na fašankovém festivalu ve Strání a zblízka poznat tanec zvaný „pod šable“ a další překrásné lidové tradice.
  • Před cestou si dejte pozor, abyste se nespletli! Navigační systémy totiž kromě Květné u Strání znají také Květnou u Poličky. Téměř každý rok tam někdo zabloudí a ptá se po sklárnách, ale o těch tam nikdy nikdo neslyšel. Sklářská Květná je součástí obce Strání a najdete ji na hranicích se Slovenskem, v Bílých Karpatech mezi Velkou Javořinou (970 m), Jelencem (925 m) a Velkým Lopeníkem (912 m).
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Sklárny Květná Zážitky

Sklárny Květná

Sklárna Květná je jednou z nejdéle fungujících skláren na našem území. Postavena byla v roce 1794, založil ji kníže Alois I. z Lichtenštejna. Od ledna 2024 má sklárna nového majitele a ruční výroba skla v Květné tak nadále pokračuje!

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

Česká republika se stala součástí Evropské unie 1. května 2004. Jak stará je vize sjednoceného starého světadílu, kolika jazyky vlastně Evropská unie hovoří a kdy slaví svátek? A z jakého materiálu jsou originální dárky, které Česko reprezentují na jednáních?

Kalendář 2025: Vydejte se za sklářskými mistry či navštivte krásné skleněné výstavy

Kalendář 2025: Vydejte se za sklářskými mistry či navštivte krásné skleněné výstavy

Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat za sklářskými mistry na exkurzi, či navštivte sklářská muzea a výstavy. Poznáte dávnou historii i moderní umělecká díla, podobně jako bohatou mozaiku výrobků, které se rodí pod rukama mistrů svého řemesla.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: zábavné školní výlety plné tradic

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: zábavné školní výlety plné tradic

Aby se ze školního výletu nestala nuda a otrava, o to postará portál Kudy z nudy. Z každého kraje jsme vytipovali zajímavá místa, kde si připomenete naše národní tradice. Objednat si můžete komentované prohlídky, speciální programy a přímo na místě také vyzkoušíte rozmanité aktivity – třeba lukostřelbu, pečení placek nebo výrobu kouzelných amuletů.

Strání

Strání

Odnikud to není na Velkou Javořinu tak blízko jako právě ze Strání, z rázovité slovácké obce v Bílých Karpatech. Nejezdí se sem jen kvůli přírodě, podívat se můžete také do skláren v Květné. Nejdéle fungující sklárnu v Česku a jednu z nejstarších v Evropě založil v roce 1794 kníže Lichtenštejn.

Rony Plesl – sochař, sklář a designér

Rony Plesl – sochař, sklář a designér

Rony Plesl (* 31. ledna 1965 Jablonec nad Nisou) patří mezi nejznámější sklářské designéry. Vede Ateliér skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a s jeho dílem se denně setkává velká část Čechů: navrhl totiž pivní sklenice pro pivovary Budějovický Budvar, Plzeňský Prazdroj, Staropramen, Starobrno, Krušovice i Bernard.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Zlínský kraj

Toulejte se s portálem Kudy z nudy Zlínským krajem a vyberte si některé z neobjevených míst. O nezapomenutelné zážitky se postará Archeoskanzen Modrá a jeho Klenotnice Velké Moravy, Sluneční Lázně Luhačovicích nebo Muzeum v přírodě v Rymicíc na úpatí Hostýnských vrchů. Poznejte další neobjevené skvosty východní Moravy, například Národní kulturní památník Ploština, židovskou synagogu a hřbitov v Holešově, Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě a Památník Tomáše Bati ve Zlíně.
18. květen 2025 8:07
Památky, Zlínský kraj

Národní zahájení Festivalu muzejních nocí proběhne letos v Luhačovicích

Národní zahájení 21. ročníku Festivalu muzejních nocí se uskuteční v pátek 16. května 2025 v prostorách Slunečních lázní v Luhačovicích. Oblíbená kulturní akce propojující muzea, galerie a další instituce napříč celou Českou republikou potrvá až do 14. června. Na Východní Moravě se do akce zapojí muzea a další objekty, které návštěvníkům nabídnou pestrý večerní i noční program.
14. květen 2025 16:00
Kultura, Zlínský kraj

Festival muzejních nocí 2025 rozzáří Východní Moravu: Národní zahájení proběhne v Luhačovicích

Od 16. května do 14. června 2025 se uskuteční již 21. ročník Festivalu muzejních nocí – oblíbené kulturní akce, která propojuje muzea, galerie a další instituce napříč celou Českou republikou. V letošním ročníku se opět zapojují i muzea a další objekty na Východní Moravě, které návštěvníkům nabídnou pestrý večerní i noční program.
11. květen 2025 18:13
Kultura, Zlínský kraj

Do Beskyd za vzpomínkou na Charlottu G. Masarykovou a na bájemi opředený vrch Soláň

Beskydy – pohoří, které vás nadchne svou až dojímající krásou, čistou přírodou a řadou zajímavých míst. Co byste řekli turistickému výšlapu se vzpomínkou na manželku prezidenta Masaryka – paní Charlottu Masarykovou? 13. května 2025 uplyne 102 let od jejího úmrtí.
11. květen 2025 8:28
Letní sporty, Zlínský kraj

Objevte panská sídla Hříběcích hor – zámky v oblasti Chřibů

Hříběcí hory, jak se kraji od Kroměříže po Koryčany v podhůří Chřibů poeticky říká, není místem, které by vás ohromilo velkolepostí skalních masivů, zelenými údolími široce se vinoucích řek nebo pralesy s vodopády a jeskyněmi. Je to krajina, která se mírně vlní od úpatí Chřibů po hanácké roviny, je klidná a mírná, posetá maličkými vesničkami vzdálenými jedna od druhé tak akorát na délku pořádného pole. Je to krajina k pomalým procházkám a tichému toulání, při kterém můžete objevovat desítky drobných památek a místních zajímavostí. Objevte památky Hříběcích hor!
7. květen 2025 17:26
Památky, Zlínský kraj

Zlín Design Week přináší inspiraci a designové zážitky

Zlín se i letos promění v živou platformu pro design, módu, diskuse a inspiraci. 11. ročník Zlin Design Weeku, který pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati a jenž vzniká pod záštitou první dámy České republiky, odstartuje 7. května 2025. Na sedm dní zaplní město výstavami, přednáškami i neformálními setkáními a netradiční módní přehlídkou. Letošním tématem festivalu je "dialog" mezi tvůrcem a publikem, mezi designem a společností – to je jádro letošního festivalu.
6. květen 2025 6:00
Kultura, Zlínský kraj

Luhačovice po roce opět otevřou své léčivé prameny

Od pátku do neděle 9. až 11. května 2025 se v Luhačovicích na Zlínsku bude konat tradiční Otevírání pramenů, které zahájí letošní hlavní lázeňskou sezonu. Příchozí se mohou těšit na kulturní program, oblíbený jarmark, swingovou hudbu či jezdce na historických kolech.
4. květen 2025 9:00
Lázně a wellness, Zlínský kraj

Cyklobusy Zlínského kraje 2025 vyjíždějí na své trasy

Ve čtvrtek 1. května 2025 vyjedou do hor na východě Moravy první cyklobusy v letošním roce. Zlínský kraj opět vypraví autobusy pro cyklisty na osvědčených trasách. Cyklisté se tak pohodlně dostanou například do Bystřice pod Hostýnem, do Vsetína, Velkých Karlovic nebo na Pustevny.
30. duben 2025 15:00
Letní sporty, Zlínský kraj