ÚvodAktualityČesko mezi řádky: Smrtholka, Brnox a Lucie Faulerová
Kultura

Česko mezi řádky: Smrtholka, Brnox a Lucie Faulerová

„Píšu, protože musím, nikdy tomu nebylo jinak,“ říká česká spisovatelka Lucie Faulerová (* 19. května 1989 Pardubice). Úspěch sklidila už její prvotina Lapači prachu z roku 2017, která si vysloužila nominaci jak na Cenu Jiřího Ortena, tak na Magnesii Literu. Možná znáte i její další knížky Brnox a román Smrtholka, za který autorka získala Cenu Evropské unie za literaturu. Seznamte se s Lucií Faulerovou a jejími knížkami na Kudy z nudy.
Ženy v literatuře už dávno nejsou jen doplňkem mužských kolegů. V posledních letech literatura psaná ženami vzkvétá jako nikdy dřív. Mnohé z nich jsme vám už na Kudy z nudy představili v seriálu Česko mezi řádky. Do popředí se derou nové hlasy – odvážné, svébytné a nezaměnitelné, které si razí cestu k čtenářům i kritikům: Alena Mornštajnová, Anna Cima, Petra Soukupová, Karin Lednická, Alena Machoninová, Petra Hůlová, Radka Denemarková, Kateřina Tučková, Radka Třeštíková, Pavla Horáková. Přicházejí s neotřelými tématy, silným jazykem a výraznou autorskou odvahou. Překvapují, provokují, a hlavně: je co číst.
 
Originalitou a silným osobním příběhem oslovila publikum i kritiku také Lucie Faulerová. Rodačka z Pardubic vystudovala bohemistiku na Filozofické fakultě Univerzity PalackéhoOlomouci. Napsala romány, které se nezalíbí každému, které se nebojí dotýkat bolesti, existenciálních otázek ani syrových detailů každodenního přežívání – a právě proto stojí za to. Platilo to už pro její literární debut Lapači prachu (2017). Příběh mladé ženy, která se pokouší vyrovnat se s rodinnými traumaty, ztrátami a mlčením okamžitě zaujal neobvyklým jazykem a sugestivní atmosférou. Román byl nominovaný na cenu Magnesia Litera za prózu, a kritici mluvili o „hlasu, který nezapomenete“. Nebyli daleko od pravdy,

Faulerová už tehdy ukázala, že se dokáže podívat na svět trochu jinak a nebojí se jít do hloubky. Potvrdil to i její druhý román Smrtholka (2020). Surový, intenzivní a emocionálně vyčerpávající ponor do života ženy, která se snaží vyrovnat se se sebevraždou sestry, je poskládaný z fragmentů, vzpomínek, asociací i vnitřních dialogů. Kniha získala Cenu Evropské unie za literaturu, byla nominována na cenu Magnesia Litera a dočkala se i divadelního zpracování.
 
Z jiného soudku je Brnox – Průvodce brněnským Bronxem (2016), na němž Faulerová spolupracovala s výtvarnicí Kateřinou Šedou. Projekt, který začal jako happening, vyústil v důkladnou, přínosnou a zábavnou reportáž z míst se špatnou pověstí, jakým se takzvaná slušná společnost raději vyhýbá. Obsáhlý svazek shrnul výsledky několikaletého zkoumání brněnské čtvrti zvané Bronx, která má pověst vyloučené lokality. Výsledkem je literární koláž, sociologická sonda i svérázný průvodce, který si hraje s formou a bourá stereotypy o místech, lidech i klasických turistických průvodcích. Součástí projektu mimo jiné jsou i betonová křesla, nabízející netradiční posezení, anebo Městská galerie. Tu si můžete prohlédnout při běžné procházce: jde totiž o kolekci velkoformátových maleb na štítech domůbrněnském Bronxu.
 
Brnox je vítězem ceny Magnesia Litera za publicistiku v roce 2017.

Poznejte českou spisovatelku Lucii Faulerovou a její oceněnou literární tvorbu včetně románu Smrtholka a projektu Brnox.

Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Radka Denemarková – čtyřnásobná vítězka literární soutěže Magnesia Litera

Radka Denemarková – čtyřnásobná vítězka literární soutěže Magnesia Litera

Radka Denemarková (* 14. března 1968, Kutná Hora) je spisovatelka, literární historička, scenáristka, dramaturgyně a překladatelka. Jako jediná z českých autorů obdržela cenu Magnesia Litera ve čtyřech různých kategoriích — za prózu (román Peníze od Hitlera, 2006), publicistiku (románová monografie Smrt, nebudeš se báti aneb Příběh Petra Lébla, 2008), překlad (Herta Müllerová: Rozhoupaný dech, česky 2010) a knihu roku (Hodiny z olova, 2018).

Betonová křesla v brněnském Bronxu Památky

Betonová křesla v brněnském Bronxu

Brňané si mohou odpočinout v černobílých betonových ušácích, které se vyskytují na území takzvaného brněnského Bronxu. Křesla vznikají díky projektu Brnox II, jehož autorkou je výtvarnice Kateřina Šedá, která se prostředím vyloučených oblastí zabývá už několik let.

Alena Machoninová – vítězka literární soutěže Magnesia Litera 2024 za román Hella

Alena Machoninová – vítězka literární soutěže Magnesia Litera 2024 za román Hella

Knihou roku v nejpopulárnější tuzemské literární soutěži Magnesia Litera 2024 byla vyhlášena Hella, prozaická prvotina Aleny Machoninové (*1980, Praha). Kniha mapuje životní osud české židovky Heleny Frischerové, která po vykonstruovaném procesu přežila deset let ve stalinském lágru v Rusku.

Městská galerie Brno Kultura

Městská galerie Brno

V takzvaném brněnském Bronxu naleznete velkoformátové malby, které zdobí fasády domů. Cílem městské galerie je zlepšit vnímaní vyloučené lokality, která se nachází poblíž centra.

Magnesia Litera – nejznámější české literární ocenění

Magnesia Litera – nejznámější české literární ocenění

Knižní ceny Magnesia Litera se každoročně udělují od roku 2002. Magnesia Litera propaguje kvalitní literaturu a dobré knihy, a jejím nejdůležitějším úkolem je probudit zájem těch, kteří knihy nečtou či přestávají číst. Od roku 2016 ceny provází kovové sošky knihy od výtvarníka Jakuba Berdycha Karpelise.

Česko mezi řádky: Šikmý kostel, Karviná a Karin Lednická

Česko mezi řádky: Šikmý kostel, Karviná a Karin Lednická

Šikmý kostel není jen románová sága spisovatelky Karin Lednické (*1969), ale také skutečná kulturní památka. Kostel svatého Petra z Alkantary se po vydání knihy stal oblíbenou výletní zastávkou, a dokonce tu objevíte velkou mapu a informační panel, který vás provede po stopách a životech literárních hrdinů.

Brno

Brno

Přijeďte ochutnat Brno a jeho vynikající gastronomii, poznat významné kulturní památky a krásnou okolní přírodu. A pojďte se také podívat do vodojemů a do podzemí, na Špilberk, mrknout na draka na Staré radnici, svézt se lodí po Brněnské přehradě anebo se vypravit na prohlídku vily Tugendhat, památky UNESCO.

Česko mezi řádky

Česko mezi řádky

Vydejte se s Kudy z nudy mezi řádky a objevujte zákoutí, která znáte z knížek.

Česko mezi řádky: Žítkovské bohyně a Kateřina Tučková

Česko mezi řádky: Žítkovské bohyně a Kateřina Tučková

Vysoko v kopcích Bílých Karpat žily odedávna ženy obdařené výjimečnými schopnostmi. Říkalo se jim bohyně. Uměly léčit a pomáhat s kdejakým trápením, uměly poradit v nesnázích a také prý viděly do budoucnosti. Možná bychom je dodnes neznali, nebýt románu Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové (*1980).

7 věcí, které nevíte o… krásných místech se špatnou pověstí

7 věcí, které nevíte o… krásných místech se špatnou pověstí

Hnusná, špinavá, černá a zničená: do některých míst se na výlet, prodloužený víkend ani na dovolenou zkrátka nejezdí. Ale není to náhodou jen naše zažitá představa? Špatná pověst řady takových měst, čtvrtí a oblastí je mnohem horší než skutečnost. Na Kudy z nudy vám to dokážeme na sedmi jednoduchých příkladech. Nechte se překvapit a okouzlit někdejšími periferiemi, kde nikdo nechtěl bydlet, jezerní krajinou, horami, strašidelným lesem a znovuzrozenými průmyslovými areály.

Česko mezi řádky: Hana, Valašské Meziříčí a Alena Mornštajnová

Česko mezi řádky: Hana, Valašské Meziříčí a Alena Mornštajnová

Kdo si přečte román Hana, který napsala Alena Mornštajnová (*1963), už nikdy si v cukrárně nekoupí nadýchaný žloutkový věneček, aniž by si nevzpomněl právě na tuhle knížku. Jak dokázal oblíbený zákusek tragicky zasáhnout do osudů jedné moravské rodiny a zároveň okouzlit tuzemské čtenáře?

Univerzita Palackého v Olomouci – nejstarší univerzita na Moravě a druhá nejstarší v českých zemích

Univerzita Palackého v Olomouci – nejstarší univerzita na Moravě a druhá nejstarší v českých zemích

Univerzita Palackého v Olomouci je po Univerzitě Karlově v Praze druhou nejstarší univerzitou v českých zemích a nejstarší na Moravě. Za datum jejího vzniku se považuje 22. prosinec 1573, kdy bylo tehdejší olomoucké jezuitské akademii přiznáno promoční právo, vysokoškolská výuka začala o tři roky později. V současnosti má osm fakult a studuje na ní přibližně 22 000 studentů.

Česko mezi řádky: Teorie podivnosti, Šumpersko a Pavla Horáková

Česko mezi řádky: Teorie podivnosti, Šumpersko a Pavla Horáková

Nenechte se nachytat, hlavní hrdinku románu Pavly Horákové (* 1974) Teorie podivnosti sice pronásledují zvláštní zprávy ze Šumperska, ale jinak se děj odehrává v Praze. Cesty vědkyně Ady z domova do zaměstnání či spánkové laboratoře můžete sledovat pražskými ulicemi téměř krok za krokem. A rozhodně to není nuda, o čemž svědčí i udělení ceny Magnesia Litera za nejlepší prózu roku 2018.

Další aktuality

Hrad Cornštejn má od Velikonoc otevřeno!

Hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou otevírá své brány všem návštěvníkům o letošních Velikonocích. Poprvé do jeho areálu budou moci vstoupit na Velký pátek 18. dubna 2025. Po Velikonocích bude mít otevřeno do konce května o víkendech, od června poté denně, včetně podnělí.
17. duben 2025 6:00
Památky, Jihomoravský kraj

Jeskyně Balcarka slaví rovných 100 let turistického provozu!

Před sto lety, na Velikonoční neděli roku 1925, byla podle dobových zpráv „odevzdána veřejnosti" jeskyně Balcarka v Moravském krasu. Tehdejší Akciová společnost Moravský kras, která si bohatě zdobenou jeskyni v Ostrově u Macochy vzala do správy, ji zpřístupnila už rok po objevu.
16. duben 2025 19:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Zámek Valtice vyzdobí obří kraslice

Ve Valticích si užijte veselé Velikonoce na zámku. Každý den (od pátku 18. do pondělí 21. dubna 2025) budou v zámeckém areálu vystaveny obří kraslice z dílny žáků valtické základní školy. Kromě klasických prohlídek můžete ve Valticích zavítat i do otevřených sklepů a v předzámčí bude od pátku do neděle jarmark s tradičním velikonočním zbožím a gastronomickými pochoutkami.
16. duben 2025 16:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Zámek Uherčice zve na Velikonoce a připravuje novou trasu zámkem

Státní zámek Uherčice na Znojemsku zve všechny příznivce historie a zámecké architektury na prohlídky základního okruhu s názvem "Zámecké interiéry". O Velikonocích od 17. do 21. dubna 2025 zde bude otevřeno denně od 10:00 do 14:30 hodin. Na léto pak zámek připravuje otevření nové trasy v západním křídle.
16. duben 2025 15:00
Památky, Jihomoravský kraj

Mikulov vítá jaro a oslaví Velikonoce

Město Mikulov od 16. do 21. dubna 2025 přichystalo bohatý sváteční program, v němž nechybí každoroční hledání velikonočních vajíček ani výroba velikonočních dobrot a dekorací. Město přivítá další řemeslný jarmark a vystoupí řada kapel a folklorních souborů. Turisté jsou vítáni na prohlídkách historických památek a zábava je připravena i pro děti. Těšit se můžete na velikonoční jarmark, ochutnávky vín i koncerty různých hudebních žánrů.
16. duben 2025 8:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Velikonoční Mikulov přináší oslavu tradic a řemesel

Velikonoční svátky ve starobylém Mikulově přinášejí bohaté oslavy a město také otevírá novou turistickou sezonu. Návštěvníky čeká velikonoční jarmark, dětské dílničky, komentované procházky městem, koncerty různých hudebních žánrů a bohatý kulturní program pro celou rodinu.
15. duben 2025 14:39
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

50 tipů, kam za folklórem na jižní Moravu

Vydejte se za folklorem, poznejte život našich předků, jejich kulturu a zvyky, osobité podání lidových písní, profesionální hudebníky, tanečníky a zpěváky. Máte vynikající příležitost poznat lidové tradice a folklor. Mnohá města a skanzeny ožívají slavnostmi zvyků a tradic, které kromě kulturního vyžití nabízejí také ochutnávky jídel, ukázky řemesel a prodej řemeslných výrobků. Nabízíme vám i tipy na výlety na méně obvyklá místa.
13. duben 2025 9:00
Životní styl, Jihomoravský kraj

Na náměstí Svobody v Brně začínají Velikonoční slavnosti

Na náměstí Svobody v Brně probíhají od 11. do 20. dubna 2025 tradiční Velikonoční slavnosti. Akci pro veřejnost pořádá městská část Brno-střed a její příspěvková organizace Kávéeska. Lidé se mohou těšit na cimbálku, řemeslné výrobky, výtvarnou dílnu i obří malovanou kraslici.
11. duben 2025 14:00
Kultura, Jihomoravský kraj