ÚvodAktualityČesko ve filmu: Zlaté opojení a české stopy Charlieho Chaplina
Zážitky

Česko ve filmu: Zlaté opojení a české stopy Charlieho Chaplina

Poslechněte si audio verzi článku
Na filmovém plátně se kolébavým krokem přibližuje muž v buřince. Na opuštěný srub kdesi na Aljašce tiše padá sníh, na sporáku se vaří boty, láska je daleko a hlad veliký. Psal se rok 1925 a Charlie Chaplin ukázal světu, že i smích může bolet. Film Zlaté opojení nebyl jen groteskou – byl tichou elegií o tom, jak se člověk i ve vánici dokáže zasmát osudu. Podívejte se s Kudy z nudy na film, který se zapsal do filmové historie i české kultury.
V roce 1925 měl premiéru jeden z nejslavnějších filmů němé éry, Zlaté opojení. Charlie Chaplin byl nejenom jeho režisér, ale také scenárista a představitel hlavní role. Film se rychle stal komerčním trhákem; už v roce premiéry vydělal tehdejších 4 250 000 amerických dolarů, a dodnes jde o pátý nejvýdělečnější němý film historie. Film, který v sobě spojil arktickou hrůzu se suchým humorem, zůstává i po sto letech nesmrtelný. Chaplin v něm vůbec poprvé propojil komiku s hloubkou lidského prožitku do té míry, že se z grotesky stalo drama s romantickými i filozofickými přesahy. Známá scéna, kdy Chaplin vaří a jí svou botu, patří k nejlegendárnějším momentům světové kinematografie. Málokdo ale ví, že film o zlaté horečce spojil Charlie Chaplina s mladým Československem. Jak? Pojďte to zjistit s Kudy z nudy!
 

Zlaté opojení Charlieho Chaplina: Karlín, Devětsil a české stopy

Charlie Chaplin (1889–1977) hrál celý život: s rodiči na ulicích, na scénách londýnských kabaretů jako burleskní komik s výrazným talentem pro pantomimu, v cirkuse a později v zájezdovém divadle podnikatele Freda Karna. V roce 1908 přijela Karnova skupina do Prahy a vystoupila na scéně dnešního Hudebního divadla v Karlíně. Mezi účinkujícími se tehdy objevili dva budoucí slavní herci, mladý Charlie Chaplin a Stanley Artur Jefferson, později známý pod jménem Stan Laurel. Chaplinovo účinkování v Praze dokonce potvrdila jeho vnučka Kiera, která také uvedla, že dědeček měl Československo rád.
 
Krátce před premiérou Zlatého opojení nabídlo Chaplinovi čestné členství avantgardní umělecké sdružení Devětsil. Pro mladé československé umělce byl Chaplin symbolem moderní poezie života, ale i grotesky a revoluce proti nudě i tradici. Komik členství skutečně přijal. Karel Čapek vzápětí napsal pro Lidové noviny fejeton Chaplin čili O realismu, známý herec inspiroval Vítězslava Nezvala. Po druhé světové válce se Chaplin coby pacifista a silný odpůrce fašismu významně angažoval ve sbírce na znovuvybudování Lidic, a Národnímu technickému muzeu v Praze věnoval několik filmových tuláckých rekvizit – buřinku, boty a hůlku.
 
Dnes Charlieho Chaplina připomíná několik míst. Na sídlišti BarrandovPraze je Chaplinovo náměstí s Plastikou němého filmu od Vladimíra Preclíka; šest siluet představuje šest fází filmového záběru. Dostaveníčko s Chaplinem si můžete dát i na Vysočině: vchod do vinárny U Charlieho ve Žďáru nad Sázavou zdobí betonová socha od Michala Olšiaka.
 

Charlie Chaplin: tulák, vizionář, rebel

Chaplin nebyl jen herec a komik. Byl i režisér, střihač, skladatel a producent svých filmů. Když v roce 1912 odjel z Evropy do Spojených států amerických, samouk ze zchudlé britské rodiny sice dobyl Hollywood, ale nikdy se mu zcela nepodrobil. V jeho filmech rezonuje sociální kritika, soucit s chudými a znevýhodněnými. Zlaté opojení je stejně tak o hladu po zlatě jako o hladu po lásce a důstojnosti.
 
Ve své nejslavnější roli – jako tulák s malým knírkem, buřinkou a hůlkou, s bezradnými gesty a plachým, posmutnělým pohledem – se poprvé objevil na plátně ve snímku Chaplin si vydělává na živobytí (Making a Living; 1914). V následujících letech natočil desítky krátkých filmů. V roce 1919 společně s Mary Pickfordovou, Douglasem Fairbanksem a Davidem Wark Griffithem založil filmovou společnost United Artists. S ní pak natočil všechny své další filmy, od Světel velkoměsta přes Moderní dobu až po film Zlaté opojení. Ten i po sto letech stále září.
 

Zlaté opojení: groteska, romantika i drama

Navzdory ikonickým výjevům z Chaplinových pozdějších filmů pocházejí jedny z nejsilnějších momentů jeho kariéry právě ze Zlatého opojení. Fanoušci milují rozpustilý začátek s medvědem kráčejícím za hrdinou, tanec housek, jednu z nejsmutnějších i nejkrásnějších scén ve filmových dějinách, anebo mistrovské scény pojídání boty. Jak to s ní bylo doopravdy? Boty byly vyrobené z lékořice, scéna se točila tři dny a po snězení této dobroty údajně Charlie Chaplin skončil v nemocnici.
 
Film existuje ve dvou verzích: původní němý z roku 1925 a zvuková reedice z roku 1942. K původní verzi Zlatého opojení se totiž Chaplin po sedmnácti letech vrátil. Film přestříhal, doplnil novou hudbu, změnil konec a sám napsal i namluvil komentář, kterým posunul celé vyznění. Obnovený film diváci viděli v roce 1943 a už v následujícím roce se Zlaté opojení dočkalo dvou oscarových nominací, za nejlepší hudbu v dramatu nebo komedii a za nejlepší zvuk.
 
Sto let od „němé“ premiéry 26. června 1925 v Egyptském kině v Los Angeles se pak Zlaté opojení znovu vrátilo do kin. V původní podobě. Bez komentáře, bez retuší, s mezititulky. Tak, jak jej Chaplin kdysi sestříhal ze sedmdesáti kilometrů natočeného materiálu, kterým chtěl být zapsán do dějin. Protože i když se oblíbenost Chaplinových filmů v průběhu let měnila, on sám říkal, že by byl nejradši, kdyby si ho svět pamatoval právě pro Zlaté opojení.
 
A svět si Zlaté opojení skutečně zapamatoval. Film patří do zlatého fondu světové kinematografie. Ovlivnil generace filmařů od Orsona Wellese po Woodyho Allena. Byl parodován, citován, obdivován. Objevuje se v žebříčcích nejlepších filmů všech dob i v seznamech snímků, které prostě musíte vidět. Tulák hledající štěstí v zamrzlém světě nám tak i po sto letech připomíná, že skutečné zlato je ukryté v lidskosti.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Hudební divadlo Karlín Kultura

Hudební divadlo Karlín

Třetí nejstarší divadlo v Praze bylo otevřeno 15 dnů po požáru Národního divadla v roce 1881. Z původně spíše cirkusové arény, kde se pořádala kouzelnická, cirkusová či liliputská představení, divadlo vyrostlo do dnešní renomované muzikálové a operetní scény.

Věda a historie není nuda: Druhá světová válka a putování po válečných stopách v Česku

Věda a historie není nuda: Druhá světová válka a putování po válečných stopách v Česku

Letos si připomínáme 80 let od konce druhé světové války. Osm dekád, které uplynuly od těch osudových dnů května 1945, kdy zbraně konečně utichly a Evropu pohltilo ticho po hrůzách největšího konfliktu v historii lidstva. Druhá světová válka si během šesti let vyžádala přes 70 milionů obětí, převrátila Evropu naruby a natrvalo přepsala mapu světa. A i když skončila, stále je s námi v památkách a v příbězích. Projděte se dějinami a místy druhé světové války s Kudy z nudy!

Česko ve filmu: zahraniční filmy oceněné Oscarem, které mají něco společného s Českem

Česko ve filmu: zahraniční filmy oceněné Oscarem, které mají něco společného s Českem

Ceny Akademie filmového umění a věd – Academy Award jsou ceny za umělecké a technické zásluhy ve filmu. Říká se jim Oscar a jde o nejprestižnější ocenění ve filmovém průmyslu. České filmy, které Oscara získaly, zná každý fanoušek filmového umění. Znáte ale další oscarové filmy, které mají české stopy? Podívejte se s Kudy z nudy na filmy, které se třeba v Česku vůbec nenatáčely, ale přesto mají s Českou republikou společného víc, než tušíte.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky Kultura

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Extase – nejpopulárnější český film první republiky

Extase – nejpopulárnější český film první republiky

O filmu Extase, který v roce 1932 natočil režisér Gustav Machatý (1901–1963), mluví mnohem víc lidí, než kolik jich skutečně film vidělo. Snímek z roku 1932 provokoval nahotou a erotikou, a vyvolával skandály. V Německu a dalších zemích bylo jeho promítání zakázáno, veřejně jej dokonce odsoudil i papež Pius XII.

Muzeum fantastických iluzí Zážitky

Muzeum fantastických iluzí

Nejzábavnější muzeum v Praze a jeho fascinující svět neskutečných optických klamů a iluzí. Perfektní zábava pro všechny bez rozdílu věku. Více jak 150 interaktivních zábavných exponátů.

7 věcí, které nevíte… o USA

7 věcí, které nevíte… o USA

Vydejte se s Kudy z nudy objevovat Ameriku a poznat Spojené státy americké! Ameriku jste možná viděli na vlastní oči, přesto je určitě spousta věcí, které o téhle zemi nevíte. Ukážeme vám nejenom kousky Česka v Americe, ale i Ameriku u nás, představíme slavné osobnosti s českými kořeny a oslavíme také Den nezávislosti. A nabídneme vám i hamburger, donuty a další typická americká jídla!

Michal Olšiak – sochař a autor pohádkových soch

Michal Olšiak – sochař a autor pohádkových soch

Narazili jste při hledání tipů na procházky po Vysočině anebo výlety s dětmi na jméno Michal Olšiak (* 1978, Žďár nad Sázavou)? Malíř, sochař a cestovatel vytváří sochy z betonu a pískovce, které objevíte na řadě míst u nás. Nejvíc jich najdete v oblasti Žďárských vrchů na Vysočině.

Karel Čapek – jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů

Karel Čapek – jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů

Díky Karlu Čapkovi (9. ledna 1890 Malé Svatoňovice – 25. prosince 1938 Praha) přišlo na svět slovo "robot", které poprvé použil ve své hře R.U.R. Ve svých utopicko-fantastických dramatech alegoricky poukazoval na nebezpečí zneužití techniky a vědy proti základním hodnotám lidské existence.

Karel Zeman – kouzelník filmového plátna, který vzal Čechy do pravěku

Karel Zeman – kouzelník filmového plátna, který vzal Čechy do pravěku

Režiséra, výtvarníka a scénáristu Karla Zemana (3. listopadu 1910 – 5. dubna 1989) zná celý svět jako autora filmů Vynález zkázy, Baron Prášil či Cesta do pravěku. Jeho umění obdivovali Pablo Picasso, Charlie Chaplin nebo Salvador Dalí, Zemanovy filmy ovlivnily režiséra, výtvarníka a člena skupiny Monty Python Terryho Gilliama či režiséra Tima Burtona. Pro režiséra Stevena Spielberga byla Cesta do pravěku jedním z inspiračních zdrojů pro film Jurský Park.

Věčné jméno Lidice – nejstrašnější příklad pomsty na českém obyvatelstvu

Věčné jméno Lidice – nejstrašnější příklad pomsty na českém obyvatelstvu

Jméno malé vesnice nedaleko Prahy mělo být navždy vymazáno z mapy světa. Tragédie byla odstrašujícím případem pomsty na nevinných lidech za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha během okupace Československa za druhé světové války.

Další aktuality

Historická tramvaj č. 42 bude červenci a srpnu křižovat Prahu častěji

Historická tramvajová linka č. 42, kterou provozuje společnost Prague City Tourism společně s Dopravním podnikem hl. m. Prahy, prodlužuje od soboty 28. června až do 31. srpna 2025 svůj provoz. Kvůli zvyšujícímu se zájmu o tento typ dopravy bude tramvaj, místo původních 40minutových intervalů, jezdit každých 30 minut a během jednoho dne tak ujede o 5 okruhů městem více!
27. červen 2025 13:00
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (28.6. – 29.6.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Vyšehrad Karla IV., Národní myslivecké slavnosti na Konopišti, Gulášfest Kutná Hora 2025, Craft Beer Fest Poděbrady 2025, Meruňkové hody v Levandulovém údolí. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
27. červen 2025 8:59
Zážitky, Praha

Nejlepší koupání: tipy pro letní koupání v Praze, kde si skvělě zaplavete

Zůstáváte přes léto v hlavním městě, ale příjemné slunečné počasí vás táhne k vodě? V Praze to není žádný problém – vybírat můžete jak z akvaparků, tak ale také z míst, která nabízejí přírodní koupání. K dispozici je samozřejmě i množství koupališť a plováren. A nechybí ani aktivity pro sportovně založené obyvatele Prahy! Na mnoha místech si lze vypůjčit paddleboardy nebo wakeboardy, vyzkoušet můžete jízdu na vodních lyžích anebo si zasurfovat na umělé vlně. Užijte si letní pohodičku u vody a přitom ne daleko od domova!
25. červen 2025 18:00
Letní sporty, Praha

Za vysvědčení si užijete vstup do Aquacentra Šutka jen za 1 Kč

Školáci, přijďte se v pátek 26. června 2025 pochlubit svým vysvědčením do Aquacentra Šutka v Praze – Kobylisích. Získáte tak vstup do areálu aquacentra za pouhou 1 korunu! V aquaparku naleznete dva interaktivní tobogány, tři skluzavky, divokou řeku, i relaxační bazén a vířivku nabízející příjemný relax, který ocení hlavně dospělí.
25. červen 2025 15:00
Lázně a wellness, Praha

50 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Praze – zábavní parky, muzea a expozice po celý rok

Zůstáváte o víkendu nebo o dovolené s dětmi v Praze? Anebo naopak míříte s celou rodinou do metropole na výlet a hledáte inspiraci, kam se s malými turisty vydat za poznáním i zábavou? V obou případech se vám budou určitě hodit naše tipy, které jsou pro rodiny s dětmi jako ulité. Vydejte se za zvířátky, do originálních expozic, kde si děti vyhrají anebo za zábavou, která bude bavit jak děti, tak dospělé.
24. červen 2025 11:51
Zážitky, Praha

7 věcí, které nevíte o... Václavovi IV.

Vytoužený dědic a milovaný syn velkého císaře, rozporuplný král, jehož nálady se měnily jako počasí, a také stavitel hradů, za jejichž hradbami hledal útočiště před neklidným světem: tím vším byl Václav IV. Která místa jsou spojená s jeho osudy a která si oblíbil?
24. červen 2025 3:58
Památky, Praha

Filmový Kinobus opět vyjíždí do pražských ulic

Dopravní podnik hlavního města Prahy startuje od pondělí 23. června 2025 už 18. ročník tradičního letního filmového turné prostřednictvím mobilního kina s názvem Kinobus. Až do 4. září 2025 objede Prahu a nabídne divákům zdarma v 8 lokalitách 32 promítání zajímavých filmů české i zahraniční produkce.
23. červen 2025 16:00
Kultura, Praha

Tipy na koupání v Praze: kde si užijí příjemný den děti a neplavci

Teplé letní počasí, zvlášť v rozpálené metropoli, láká k vodě. Přemýšlíte o tom, na jaké koupaliště se v Praze vydat s dětmi, aby bylo koupání pro ně bezpečné? Anebo patříte k těm, kteří mají z vody respekt, protože nejste zdatnými plavci a potřebujete nohama dosáhnout na dno? Zchladit se můžete hned na několika místech, portál Kudy z nudy vám poradí, jaká koupaliště nabízejí mělké bazény či pozvolný vstup do vody a kde si užijete skvělé koupání.
23. červen 2025 14:00
Letní sporty, Praha