ÚvodAktualityCesty za uměním: Rembrandt, obraz Učenec ve studovně a portrét Jana Amose Komenského
Kultura

Cesty za uměním: Rembrandt, obraz Učenec ve studovně a portrét Jana Amose Komenského

Poslechněte si audio verzi článku
Učenec ve studovně z roku 1634 je jediný Rembrandtův obraz ve sbírce pražské Národní galerie. Před několika lety byl hvězdou výstavy, věnované portrétu holandského zlatého věku v 17. století, a vy ho můžete vidět ve sbírkách starého umění. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vydat po stopách jeho autora, světoznámého nizozemského malíře Rembrandta van Rijna (15. července 1606 Leiden – 4. října 1669 Amsterdam).
Jedním z nejcennějších obrazů ve sbírkách Národní galeriePraze je Rembrandtův obraz nazvaný Učenec ve studovně. Vidět ho můžete v expozici Staří mistři II ve Šternberském paláci na Hradčanech. O díle jednoho z nejslavnějších světových malířů víme, že vzácná malba byla součástí předchůdců Národní galerie, tedy umělecké sbírky Nosticů a posléze Obrazárny vlasteneckých přátel umění. Koho ale tehdy Rembrandt portrétoval? V minulosti se nejčastěji mluvilo o neznámém židovském rabínovi, ale podle odborníků zřejmě nešlo o pouhé zobrazení fyzické podoby neznámého muže. Stejný model totiž známe i z jiných maleb, kde muž vystupuje v orientálním kostýmu a turbanu. Rembrandtovi, který od mládí s oblibou zobrazoval stařecké postavy, se podařilo mistrně zachytit dramatický duchovní život portrétovaného starce: zřetelně jsou vidět police s knihami, glóbus nebo kalamář s perem.
 

Rembrandtovy osudy

Rembrandt Harmenszoon van Rijn (1606–1669) je jeden z nejznámějších nizozemských malířů všech dob. Narodil se jako nejmladší z devíti dětí v rodině mlynáře a dcery pekaře v Leydenu, už v patnácti letech začal pracovat v dílně místního malíře a krátce studoval i u Pietera Lastmana v Amsterdamu. Až do pětadvaceti let žil v rodném městě, kde vedl společný ateliér se svým vrstevníkem Janem Lievensem a později i se svým mladým žákem Gerritem Dou. Na rozdíl od většiny ostatních malířů se nezaměřil na jediný žánr, ale maloval všechno – obrazy s biblickou tematikou, portréty, zátiší, alegorie i krajinky.

Když se skupinka přátel rozpadla, odstěhoval se na počátku třicátých let 17. století do kosmopolitního Amsterdamu. Rok 1634, kdy namaloval Učence ve studovně coby své vůbec první velké plátno, patřil v jeho životě k nejšťastnějším. Oženil se s bohatou Saskií van Uylenburchovou, dcerou obchodníka s obrazy, společně si koupili velký dům v ulici Jodenbreestraat v Amsterdamu, obydlí, jaké si v sedmnáctém století mohl dovolit málokterý malíř, a zařadil se mezi vyhledávané portrétisty. Za obraz si tehdy prý účtoval částku, která by v současných cenách odpovídala asi 200 tisícům eur. Místo skromné signatury RH či RHL (Rembrandt Harmenszoon z Leidenu) začal také své obrazy podepisovat plným jménem. Prvním takto podepsaným obrazem byla světoznámá Hodina anatomie doktora Tulpa v roce 1632.
 

Stíny Rembrandtova života

I když se Rembrandt dočkal úspěchu i bohatství, jeho život nebyl jen zalitý zářivým sluncem. Jeho a Saskiiny děti umíraly záhy po narození, naživu zůstal pouze syn Titus, narozený v roce 1641. O rok později Saskia podlehla tuberkulóze, po čase se Rembrandtovou novou životní partnerkou stala o dvacet let mladší hospodyně Hendrickje Stoffels.

Finanční bankrot v roce 1656 přinutil Rembrandta prodat své umělecké sbírky i nesplacený dům v Židovské čtvrti a přestěhovat se do skromnějšího obydlí. Série osobních ztrát pak vyvrcholila v roce 1662 smrtí Hendrickje a také předčasným skonem syna Tita, který zemřel v sedmadvaceti letech. Jediným potomkem, který slavného otce přežil, tak byla dcera Cornelia ze vztahu s Hendrickje.
 

Starý muž v Rembrandtově ateliéru

Učenec ve studovně potvrzuje, že Rembrandt uměl skvěle malovat stáří v době, kdy mu ještě nebylo třicet. Talent ho neopustil ani v pozdějším věku: důkazem jsou desítky dalších rytin a pláten včetně obrazu zvaného Portrét starého muže či Starý rabín z roku 1665. Vlastní jej Galerie Uffizi ve Florencii, pro nás je ale mnohem zajímavější informace, že možná jde o poslední portrét Jana Amose Komenského. Rembrandt totiž v Amsterdamu bydlel jen kousek od domu, kde Komenský našel poslední útočiště na své strastiplné pouti Evropou, a ti dva se patrně znali.

Rembrandt, mistr šerosvitu a autoportrétů – namaloval jich desítky, aukční síň Sothebys odhaduje jejich počet kolem padesátky – byl už za svého života považován za nejlepšího malíře současnosti. Zhotovil přibližně 600 maleb, téměř 400 leptů a 2000 kreseb. Zemřel roku 1669 v třiašedesáti letech a jeho hrob najdete v amsterdamském kostele Westerkerk.
Staří mistři I: Expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

1. 1.31. 12.
Staří mistři I: Expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

Expozice Staří mistři ve Schwarzenberském paláci představí výběr nejvýznamnějších mistrovských děl ze Sbírky starého umění.

Cesty za uměním: malíř Otakar Kubín alias Othon Coubine a jeho Boskovice a sladká Francie

Cesty za uměním: malíř Otakar Kubín alias Othon Coubine a jeho Boskovice a sladká Francie

Francie, Paříž, Provence a kvetoucí voňavá levandule okouzlily řadu našich umělců. Patřil k nimi i malíř a sochař Otakar Kubín, pro něhož se Francie stala druhým domovem. Zvolil si dokonce francouzsky znějící pseudonym – Othon Coubine – a ve Francii je také pochovaný. Na jeho náhrobku je však vytesáno české jméno, naopak u Kubínova pomníku v rodných Boskovicích v létě voní levandule.

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů Kultura

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů

Schwarzenberský palác představuje výběr mistrovských děl ze Sbírky starého umění od 16. do 18. století. Prohlédnete si zde například malby Petra Brandla a Karla Škréty, Albrechta Dürera, El Greca, Rembrandta či Lucase Cranacha.

#světovéČesko a cesty, mapy a osudy učitele národů Jan Amose Komenského

#světovéČesko a cesty, mapy a osudy učitele národů Jan Amose Komenského

Pojďme se na Jana Amose Komenského (1592–1670) podívat jinak, než bývá zvykem: v době, kdy se Evropou dalo putovat nanejvýš pěšky, na koni, s vozem a tu a tam lodí, dokázal procestovat mnohonásobně víc míst než leckterý jeho současník, honosící se titulem cestovatel. Nejlepší důkaz? Komenského mapa Moravy.

#světovéČesko a mistři šerosvitu v Praze: Rembrandt, Škréta a velká podzimní výstava

#světovéČesko a mistři šerosvitu v Praze: Rembrandt, Škréta a velká podzimní výstava

Obrazy, kde i černá barva a stíny září: taková jsou díla renesančních a barokních mistrů šerosvitu. Obdivovat je můžete nejenom ve Sbírce starých mistrů Národní galerie, ale také na řadě jiných míst, namátkou v Týnském chrámu a na oltářích pražských i venkovských kostelů.

Další aktuality

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už budete na adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařené víno nebo punč bude chutnat!
21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
21. listopad 2024 5:11
Památky, Praha

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

Ať už jste místní, nebo do Prahy přijíždíte na dovolenou, a hledáte místo, kam vyrazit se večer pobavit, poradí vám portál Kudy z nudy. Hlavní město je plné hudebních, nočních klubů a barů. Stačí si vybrat a prožít noc plnou zábavy s partou přátel či partnerkou/partnerem. Můžete protančit noc, nebo jen posedět u nějakého dobrého pití.
20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Nejoblíbenější trhy v roce – Vánoční trhy v Praze se otevírají již tento týden. Jedná se především o menší lokální trhy v městských částech, jako jsou populární vánoční trhy na náměstí Míru, náměstí Republiky, Andělu a mezi prvními se otevřou také trhy na Tylově náměstí (I. P. Pavlova). Na ty největší pražské vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí si však musíte počkat do 2. prosince.
20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha

Připomeňte si výročí zápisu Prahy na Seznam UNESCO pěknou procházkou

Historické centrum Prahy bylo 4. prosince 1992 společně s historickými centry Českého Krumlova a Telče zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických koutech hlavního města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
20. listopad 2024 8:52
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (23.11. – 24.11.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Den otevřených dveří v Českém muzeu hudby, Komentovaná procházka – Pražským hradem křížem krážem, Koláčové slavnosti v Levandulovém údolí, Kluziště Václavské náměstí, Prohlídka dolu Pepř a štoly Václav. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
20. listopad 2024 7:01
Zážitky, Praha

20 tipů, jak si užít Mikuláše v Praze

Mikulášské jízdy, Čerty na Čertovce, venkovní bruslení, Ježíškovu cestu a další zajímavé akce si můžete užít začátkem prosince, kdy bude městem opět chodit svatý Mikuláš se svou družinou. Přehled nejlepších akcí vám přináší Kudy z nudy.
18. listopad 2024 19:47
Zážitky, Praha