ÚvodAktualityCesty za uměním: malíř Otakar Kubín alias Othon Coubine a jeho Boskovice a sladká Francie
Kultura

Cesty za uměním: malíř Otakar Kubín alias Othon Coubine a jeho Boskovice a sladká Francie

  • 5. října 2023
Poslechněte si audio verzi článku
Francie, Paříž, Provence a kvetoucí voňavá levandule okouzlily řadu našich umělců. Patřil k nimi i malíř a sochař Otakar Kubín, pro něhož se Francie stala druhým domovem. Zvolil si dokonce francouzsky znějící pseudonym – Othon Coubine – a ve Francii je také pochovaný. Na jeho náhrobku je však vytesáno české jméno, naopak u Kubínova pomníku v rodných Boskovicích v létě voní levandule.
Pomník slavného rodáka stojí v Boskovicích v malém parčíku na místě bývalé staré pošty. To byl Kubínův rodný dům v někdejší Růžové ulici, kde 22. října 1883 přišel na svět. Jeho tatínek byl knihkupec a ze syna si přál mít učitele. Jak píše Jaroslav Jurek v publikaci Malíř světla O. Kubín, měl jít cestou svého děda, který měl pronikavé vychovatelské výsledky mezi vězni na brněnském Špilberku. Jenže Otakar toužil po malování, po jiskřícím světle v kontrastech s temnými stíny, a na učitelský ústav do Brna nechtěl. Rodiče by možná přesvědčil, ale babičku ne. Proč?
 

Malíř s děravými botami

Otakarova babička prý zuby nehty bránila tomu, aby se z jejího vnuka stal malíř. Proč? Kdysi v brněnské katedrále prý viděla malíře, který maloval velký obraz. Když si vzala brýle, aby všechno dobře viděla, všimla si hlavně toho, že malíř měl děravé boty. Od té doby prý o Otakarově malování nechtěla ani slyšet.

Nakonec zasáhla náhoda: spolužák Kubínovy maminky z boskovické školy byl Vilém Dokoupil, tehdy vážený ředitel odborné sochařsko-kamenické školyHořicích. Přesvědčil rodiče, aby syna nechali jít, kam ho srdce táhne, a tak se Otakar vydal na studia do Hořic. Protože ho ale víc než hlína a kámen lákaly barvy a světlo, nakonec po třech letech hořických studií odešel do Prahy, na Akademii výtvarných umění. Po návratu do Boskovic si na zahradě svých rodičů postavil svůj první ateliér zvaný Bouda a začal malovat okolní krajinu. Také si vydělával jako příležitostný kreslič, když v Moravském krasu doprovázel speleologické výpravy dalšího boskovického rodáka a rodinného přítele Karla Absolona.

Později vzpomínal, jak slezl z dolního můstku po motouzových žebřících na dno Macochy a tam namaloval osm obrazů, které coby novopečený dvaadvacetiletý kumštýř vzápětí vystavil a prodal. Dobře se prodávaly také obrázky z podzemí, Absolon uměl svým výzkumům udělat dobrou reklamu.
 

Jak se z Otakara Kubína stal Othon Coubine

Moravském krasu si Kubín vydělal na krátká studia v Antverpách a další roky strávil na cestách; byl v Paříži, Neapoli a Římě, zaujal ho fauvismus a kubismus a možná už tehdy se objevily první plány, že by se natrvalo přestěhoval do Francie. Došlo k tomu až o pár let později, v roce 1912 po svatbě s Blaženou Katzovou. Jejich francouzské začátky nebyly jednoduché, po vypuknutí první světové války byli manželé Kubínovi internováni v cizineckém táboře v Bordeaux, nicméně Otakar uspořádal několik úspěšných výstav a začal se pravidelně účastnit Salonu nezávislých a od 1924 také Salonu v Tuileriích v Paříži.

Bohužel v roce 1919 manželům zemřel syn Pascal a o rok později na tuberkulózu zemřela i paní Blažena. K tragédii došlo v provensálském městečku Apt, kam se paní Kubínová přijela léčit. Je to krásné místo, ostatně okolí Roussillonu je považováno za jedno z nejkrásnějších míst ve Francii a o zdejší krajině se říká, že se tu barvy dají nabírat plným hrstmi. Stovky odstínů okrové barvy učarovaly i malíři z Boskovic, a tak nakonec v Provence zůstal natrvalo. Hlavním námětem jeho obrazů se stala okolní krajina s levandulí, kamennými městečky, vysokým modrým nebem a jižním sluncem. Tyto obrazy už podepisoval francouzsky jako Othon Coubine.
 

Francouzský malíř na rodné Moravě

V roce 1922 se malíř oženil s Francouzkou Berthe Chaixovou a koupil starý měšťanský dům ze 17. století v Simiane-la-Rotonde, zvaný maison Montjallard, kde pak žil až do své smrti. Ve 20. a 30. letech Kubín prožíval období své největší slávy: vystavoval v Paříži společně s Pablem Picassem a Henri Matissem, byl zván na výstavy do celého světa, získal francouzské občanství a koupil středověký hrad Caseneuve. Sídlo stojící na kopci nedaleko města Apt Kubín opravoval a trávil tu řady měsíců.

Přestože převážnou část života Otakar Kubín žil ve Francii, stále udržoval kontakty s vlastí. Stal se členem Umělecké besedy, v roce 1937 navštívil Moravu a další pobyt v roce 1951 si nakonec prodloužil na více než deset let. Ani tehdy neprožíval lehké časy, naopak. Z nabízeného místa profesora na Akademii výtvarného umění v Praze nakonec nebylo nic, odmítnutí se dočkal i jeho plán vytvořit ze svého provensálského zámečku středisko pro mladé české výtvarníky, místo titulu národní umělec dostal jen zasloužilého umělce. Přesto se zdržel třináct let.

Když v roce 1964 zamířil zpět do Francie, tušil, že se už nikdy nevrátí. Rodným Boskovicím věnoval několik desítek obrazů, které během pobytu vytvořil. Část z nich si prohlédnete v Galerii Otakara Kubína v krásných renesančních prostorách pod věží radnice na náměstí Tomáše Garrigue Masaryka. Ke 120. výročí narození Kubínovi Boskovice postavily pomník na ulici kpt. Jaroše, kde se o francouzské ladění starají levandule. Na pomníčku jsou připomenuta obě jména, české i francouzské. Pod ním je vlastně Othon Coubine dodnes ve světě známější než u nás.

Otakar Kubín zemřel 17. října 1969 v Marseille a je pochovaný v městečku Apt v rodinné hrobce své druhé ženy.
Cesty za uměním: architekt Benedikt Rejt a kouzlo stanových střech

Cesty za uměním: architekt Benedikt Rejt a kouzlo stanových střech

Benedikt Rejt (1454–1536) byl stavitel a architekt, jehož stopy najdeme na řadě míst po celých Čechách. S jeho jménem je spojená velkolepá přestavba Pražského hradu s Vladislavským sálem a severním opevněním, chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře a hradu Švihova. Na řadě míst zanechal svůj umělecký podpis v podobě stanových střech – i když ne všude se dochovaly.

Cesty za uměním: Peter Paul Rubens, hrůzostrašná Medusa a další obrazy slavného malíře, které uvidíte v Česku

Cesty za uměním: Peter Paul Rubens, hrůzostrašná Medusa a další obrazy slavného malíře, které uvidíte v Česku

K nejvzácnějším obrazům v našich galeriích patří ten, na němž se povaluje uťatá hlava Medusy. Z krku vylézají hadi, poblíž pak rozeznáte pavouky, štíra, mloka skvrnitého nebo břečťan. Teprve před několika lety se přišlo na to, že autorem děsivého výjevu je malíř Peter Paul Rubens (1577⁠–⁠1640), jeden z největších světových malířů v historii, mistr barokního stylu a nejznámější vlámský malíř 17. století.

Cesty za uměním: Zlatá Adele, Panenské Břežany a secesní malíř Gustav Klimt

Cesty za uměním: Zlatá Adele, Panenské Břežany a secesní malíř Gustav Klimt

Belveder ve Vídni je nádherný barokní zámek a současně galerie, která pečuje o jednu z nejcennějších uměleckých sbírek Rakouska. Jejím srdcem je 24 maleb od Gustava Klimta v čele s jeho zlatými obrazy Polibek a Judith. S díly světově známého secesního malíře se setkáte i v Česku – objevte českého Klimta s Kudy z nudy!

Cesty za uměním: herečka Sarah Bernhardt, plakát Gismonda a malíř Alfons Mucha

Cesty za uměním: herečka Sarah Bernhardt, plakát Gismonda a malíř Alfons Mucha

Sarah Bernhardt (1844–1923) byla ikonická herečka a umělkyně přelomu 19. a 20. století. Na divadelních jevištích se proslavila jako Medea, Dáma s kaméliemi i dánský princ Hamlet, mezi její přátele patřili Edmond Rostand, autor Cyrana z Bergeracu, Sigmund Freud, Emile Zola, Victor Hugo či otec i syn Dumasovi, tedy Alexandre Dumas starší i mladší. A také malíř Alfons Mucha: díky jeho divadelním plakátům dodnes zná božskou Sarah celý svět. Seznamte se s ní na Kudy u nudy!

Cesty za uměním: Pieter Bruegel, Senoseč, Pražský hrad a bruegelovský brajgl

Cesty za uměním: Pieter Bruegel, Senoseč, Pražský hrad a bruegelovský brajgl

Lovci ve sněhu, Stavba babylónské věže, Dětské hry anebo Zápas masopustu s půstem: to jsou nejznámější obrazy vlámského malíře Pietera Bruegela. Jeho nejcennějším dílem v Česku je obraz Senoseč z cyklu Měsíce, vystavený v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě.

Cesty za uměním: Tizian, nejslavnější obraz v Česku a zámek Kroměříž

Cesty za uměním: Tizian, nejslavnější obraz v Česku a zámek Kroměříž

Apollon a Marsyas je brutální výjev malovaný v odstínech krve, jedno z posledních děl slavného italského malíře Tiziana a zároveň obraz, o kterém se mluví jako o možná nejlepším Tizianově díle. Pojďte se s Kudy z nudy podívat na nefalšovaný umělecký poklad: je vystavený v Zámecké obrazárně v Kroměříži.

Cesty za uměním: Albrecht Dürer, obraz Růžencová slavnost a moucha na koleně Panny Marie

Cesty za uměním: Albrecht Dürer, obraz Růžencová slavnost a moucha na koleně Panny Marie

Od narození nejslavnějšího německého malíře Albrechta Dürera (1471–1528) uplynulo více než 550 let. Už téměř sto let patří jeho obraz Růžencová slavnost ke klenotům Národní galerie v Praze. Sám autor o něm po jeho dokončení v roce 1506 napsal, řekl, že podle něj v celé zemi není lepší dílo.

Cesty za uměním: Rembrandt, obraz Učenec ve studovně a portrét Jana Amose Komenského

Cesty za uměním: Rembrandt, obraz Učenec ve studovně a portrét Jana Amose Komenského

Učenec ve studovně z roku 1634 je jediný Rembrandtův obraz ve sbírce pražské Národní galerie. Před několika lety byl hvězdou výstavy, věnované portrétu holandského zlatého věku v 17. století, a vy ho můžete vidět ve sbírkách starého umění. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vydat po stopách jeho autora, světoznámého nizozemského malíře Rembrandta van Rijna (15. července 1606 Leiden – 4. října 1669 Amsterdam).

Cesty za uměním: Giuseppe Arcimboldo a Rudolf II. aneb císařův malíř a malířův císař

Cesty za uměním: Giuseppe Arcimboldo a Rudolf II. aneb císařův malíř a malířův císař

Při pohledu na obrazy italského malíře Giuseppe Arcimbolda vás napadne, že přesně takhle vypadá barokní umění. Jeho portréty složené z pestrobarevných květin, plodů ovoce i zeleniny a nejrůznějších předmětů okouzlily Prahu v době císaře Rudolfa II. – a právě panovníkův portrét nazvaný Vertumnus z roku 1591 je Arcimboldovým nejznámějším obrazem.

Cesty za uměním: ošklivá vévodkyně Markéta Pyskatá aneb nejošklivější obrazy světa

Cesty za uměním: ošklivá vévodkyně Markéta Pyskatá aneb nejošklivější obrazy světa

Co je ošklivé a co je naopak krásné, když každý máme jiný vkus a líbí se nám jiné věci? Ohledně nejošklivější ženy světa ale panuje vzácná shoda: namaloval ji vlámský malíř Quentin Matsys kolem roku 1513 a obrazu se říká Ošklivá vévodkyně anebo groteskní stará žena.

Cesty za uměním: stopy světoznámého malíře Pabla Picassa v Česku

Cesty za uměním: stopy světoznámého malíře Pabla Picassa v Česku

Rok 2023 byl v uměleckém světě rokem malíře Pabla Picassa (1881–1973). Uplynulo 50 let od jeho úmrtí a muzea na celém světě chystala desítky výstav, věnovaných jeho tvorbě. Jsou díla světoznámého malíře k vidění i u nás v Česku? Jaké příběhy je provázejí a co byste o nich měli vědět?

Akademie věd České republiky: 70 let od založení, historie, zajímavosti a kvíz

Akademie věd České republiky: 70 let od založení, historie, zajímavosti a kvíz

Sedmnáctý listopad je pro českou historii velmi významné datum. Vedle uzavření vysokých škol a perzekuce studentů v roce 1939 anebo Sametové revoluce v roce 1989 má datum 17. listopadu ve svém „rodném listě“ zapsané i Československá akademie věd (ČSAV), dnešní Akademie věd České republiky. Její založení bylo slavnostně vyhlášeno 17. listopadu 1952 v Národním divadle v Praze.

Další aktuality

Titul Vinař roku České republiky 2024 patří Vinařství Jiří Uherek

Na základě hodnocení mezinárodních komisí, které posuzovaly výhradně kvalitu vín byl koncem srpna vyhlášen na Žofíně vítěz soutěže Vinař roku České republiky, kterým se pro rok 2024 stal Jiří Uherek ze Sudoměřic. Ten navíc získal i ocenění za Nejlepší rodinné vinařství v soutěži a dokonce i Titul Národního Šampiona bílých vín!
16. září 2024 18:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Tour de burčák se pojede po vinařských stezkách Kyjovska

Seriál výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách protíná cílovou pásku. Poslední zářijovou sobotu 28. 9. 2024 čeká sportovně laděné turisty "Tour de burčák po vinařských stezkách Kyjovska". Na výlet mohou vyrazit jak cyklisté, koloběžkáři i pěší. Připraveny jsou tři trasy různých délek a obtížností, na všech najdete řadu zastávek na zajímavých místech Moravského Toskánska.
15. září 2024 15:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Dny židovské kultury v Mikulově budou plné kulturních i gastronomických specialit

Dějiny hebrejského obyvatelstva v Mikulově, jejich osudy i rozmanitost kultury a gastronomie, život v současném Izraeli, to vše připomene již čtrnáctý ročník festivalu Dny židovské kultury. Ten se na různých místech v Mikulově uskuteční ve dnech 19. do 22. září 2024.
11. září 2024 6:47
Památky, Jihomoravský kraj

Amatérská jeskyně v Moravském krasu zve na prohlídky – slaví letos 55 let

Před pětapadesáti lety, začátkem roku 1969, objevili speleologové v Moravském krasu Amatérskou jeskyni, nejdelší jeskynní systém České republiky. Měří přes 40 km a řadí se do první stovky nejdelších jeskynní světa. Při této unikátní příležitosti letos speleologové mimořádně otevřou část jeskyně veřejnosti k nahlédnutí. Amatérskou jeskyni zpřístupňují ochranáři jen při mimořádných příležitostech.
11. září 2024 6:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Znojemské vinobraní, největší svátek vína v zemi, láká na historický program – pro rok 2024 zrušeno

Ve dnech 13. až 15. září 2024 se Znojmo opět stane hlavním městem vína, letos již počtyřicáté. Pořadatelé město Znojmo a Znojemská Beseda hlásí plnou připravenost. Na všechny věkové kategorie čeká pestrý program na celkem 14 scénách, který návštěvníky nenechá za celé tři dny konání vydechnout. Znojemské historické vinobraní je jedinečné hlavně tím, že stále klade největší důraz na historii. O tom svědčí několik historických scén a hlavně dominanta celého vinobraní – průvod krále Jana Lucemburského s družinou čítající na 500 dobových postav.
10. září 2024 10:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Velkopavlovické vinobraní slibuje dobré víno i zábavu – pro rok 2024 program omezen

Slavnost vinobraní se starým tradičním obřadem „zaražením hory“ je významným folklórním svátkem a vrcholnou společenskou událostí vinařského roku ve Velkých Pavlovicích. Navazuje na jednu z historicky nejstarších oslav tohoto charakteru na Moravě. Letošní Velkopavlovické vinobraní můžete navštívit od 14. do 14. září 2024. Z důvodu nepříznivého počasí ale bude akce omezena.
10. září 2024 8:26
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Do Kunštátu se vydejte o víkendu na největší tržiště s keramikou – přesunuto na říjen

Město Kunštát stane Mekkou keramikářů z celého Česka. Ve dnech 5. a 6. října 2024 zaplaví náměstí Krále Jiřího stánky s keramikou od výrobců z celé ČR i zahraničí. Vše doplní ukázka výpalu keramiky, točení na hrnčířskému kruhu a dílny pro děti.
10. září 2024 8:00
Kultura, Jihomoravský kraj

V Oslavanech můžete s dětmi navštívit ráj permoníků i historické slavnosti

Víte, jak vypadají a kde žijí permoníci? Že nevěříte, že takové bytosti existují? Tak se vydejte na výlet do Oslavan. Zasvěcení totiž ví, že toto město je rájem malých skřítků. V areálu bývalého dolu Kukla v Oslavanech najdete zábavní park inspirovaný pevností Boyard. Soutěžící při svém průchodu parkem plní nejrůznější úkoly spjaté s hornictvím. O víkendu se v Oslavanech navíc konají tradiční slavnosti. 14. a 15. září 2024 do města přijede král Přemysl Otakar I. s královnou Konstancií, na jejich počest se koná rytířský turnaj, k prohlídce zve dobové tržiště s historickými řemesly, své umění předvádějí kejklíři a muzikanti.
10. září 2024 6:00
Zážitky, Jihomoravský kraj