ÚvodAktualitySvatá Anna se blíží! Kam vyrazit koncem července na Anenské poutě?
Životní styl

Svatá Anna se blíží! Kam vyrazit koncem července na Anenské poutě?

Pranostiku „svatá Anna, chladna z rána“ znají i ti, kteří jinak o téhle světici neví vůbec nic. Vězte tedy, že svatá Anna a svatý Jáchym byli údajní rodiče Panny Marie a tedy prarodiče Ježíše Krista, a společně slaví svátek 26. července. Protože svaté Anně je zasvěcena řada kostelů, koncem července přichází čas svatoanenských poutí. Kam se tedy vypravit za svatou, která se od přelomu července a srpna má postarat o chladná jitra?

Anenská sklářská slavnost na Jizerce

Jizerka slavnostJednou z tradičních akcí Jizerských hor je Anenská sklářská slavnost v osadě Jizerka; letos se koná již v sobotu 27. července. Tak jako každý rok přijede zakladatel místních skláren F. A. Riedl, aby slavnostem požehnal, těšit se můžete na prodej i ukázky výroby sklářských a ostatních tradičních řemesel a výrobků, vystoupení folklorních souborů, taneční a dřevorubecké soutěže, dětské atrakce, loutkové divadlo, rýžování drahých kamenů nebo na lyžařskou štafetu.

Protože parkování na Jizerce je jen pro ubytované, z Kořenova a Horního Polubného sem bude jezdit kyvadlová doprava.
 

Anenská pouť v Rožnově pod Radhoštěm

Na Anenskou pouť se chystá také Dřevěné městečko v areálu Valašského muzea v příroděRožnově pod Radhoštěm. Oslava svátku oblíbené valašské patronky sv. Anny spojená s krojovaným procesím a lidovou pouťovou slavností se odehraje v neděli 28. července. V areálu skanzenu vás čeká celodenní lidová slavnost s nabídkou pouťového zboží a historickými kolotoči a houpačkami, duchovní program začne v 10:00 mší v rožnovském kostele Všech svatých.

O hodinu později se před kostelem seřadí krojované procesí s muzikou a poté projde městem do skanzenu. Před kostelem sv. Anny v areálu Dřevěného městečka pak procesí zakončí svatoanenská litanie a zpívaná modlitba Anděl Páně.
 

Svatoanenské slavnosti ve čtyřech městech

Nejvýznamnější akcí Horšovského Týna jsou každé léto městské slavnosti a Anenská pouť; ty letošní se konají od čtvrtku 28. do neděle 28. července. Náměstí zaplní hudební program a staročeský jarmark s ukázkami dávných řemesel, chybět nebude ani středověká hudba, kejklíři, divadelní a filmová představení, střelecká soutěž či chovatelská výstava. Akci provází i poutní mše svatá v kostele sv. Anny na Vršíčku u Horšovského Týna. Můžete se také vypravit na prohlídky zdejšího zámku.

Během pátku a soboty 26. a 27. července proběhne Anenská pouť také ve Starém Městě pod Králickým Sněžníkem. Město zaplní jarmareční stánky a rozmanitá hudba všech žánrů.

pouť mnichovo hradištěTradiční Anenská pouť se chystá i v Rokytnici v Orlických horách, a to od neděle 21. do neděle 28. července 2024. Návštěvníky čeká historické tržiště, stánkový prodej, pouťové atrakce, hudební vystoupení a mnoho dalšího na řadě míst v Rokytnici. Těšit se můžete na několik mší, divadelní představení pro děti, výstavy, soutěže a nebudou chybět ani stará tradiční řemesla.

Na Anenskou pouť se můžete taktéž vypravit do Mnichova Hradiště. Tam začne v pátek 26. července a potrvá až do neděle 28. července 2024. O návštěvníky tahle akce nemá nouzi, nabídne totiž celou řadu moderních i tradičních pouťových atrakcí, houpaček, kolotočů i střelnic a množství vábivých pouťových sladkostí.
 

Svatoanenský jarmark v Žirči a na Božím Daru

Kostel sv. Anny s unikátní zvonkohrou mají také v barokním areálu v Žirči u Dvora Králové nad Labem. Pozoruhodné místo mezi královédvorskou zoo a barokním hospitalem Kuks nabízí prohlídky bylinkové zahrady, v bylinkové kavárně Damián ochutnáte osvěžující domácí sirupy a nahlédnout můžete i do interiérů Domova sv. Josefa, kde pečují o pacienty s roztroušenou sklerózou. V sobotu 27. července 2024 můžete do Žirče přijet na Svatoanenské zahradní slavnosti; vychutnáte si kulturní program na třech scénách a trh lidových řemesel s prezentací chráněných dílen. Na velkém podiu v parku vystoupí Michal Prokop, Epydemye, Napohodu Jaroměř, Listověj, Lukáš Pelc, prof. Václav Uhlíř nebo Alla Breve, Sonjašnyk s Pavlem Helanem a další. Chybět nebude ani vodní hudební fontána na oslavu otevření nového zázemí odlehčovací služby s chytrými byty pro vážně nemocné.

Na Svatoanenskou pouť se můžete vydat také do horské obce Boží Dar, a to v sobotu 27. července mezi 10. a 17. hodinou.
Rozhledna Anna na Anenském vrchu Příroda

Rozhledna Anna na Anenském vrchu

Na Anenském vrchu v Orlických horách stojí od roku 2010 opět rozhledna. Naposledy se tam lidé mohli kochat výhledem do krajiny v roce 1937, kdy k vyhlídkové věži náležela i kaple. V roce 2024 prošla rekonstrukcí a je opět přístupná.

100 tipů k poznávání poutních míst a poutních cest Česka

100 tipů k poznávání poutních míst a poutních cest Česka

Dlouhá staletí existují na našem území místa, která jsou uctívána a obdivována. Poutní místa lákají návštěvníky i dnes. Zvláště v této pohnuté době, kdy potřebujeme víc než kdy jindy nabrat duchovní síly, nám návštěva takových míst může pomoci k duševní relaxaci. Navštivte areály krásných kostelů, kaplí a poutních míst, které vám dodají klid na duši. Duchovně zaměřené turistické stezky vám umožní zpomalit, uvolnit se a najít nový směr. Poznejete nejkrásnější poutní stezky a poutní místa v České republice.

Seznamte se: 26. července má svátek Anna

Seznamte se: 26. července má svátek Anna

Jméno Anna pochází podobně jako jméno Hana z hebrejského „channah“ či „chana“, tedy milá, milostivá či milostiplná, a její červencový svátek provází rozšířená pranostika „svatá Anna, chladna z rána“. Portál Kudy z nudy přeje všem Aňám a Áňám, Andulám, Andulkám, Ančám, Aničkám, Aninám i Nanykám k jejich svátku vše nejlepší!

Kostel sv. Anny – Pražská křižovatka Památky

Kostel sv. Anny – Pražská křižovatka

Mezinárodní duchovní centrum Pražská křižovatka je jedním z projektů Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, která rovněž dbá o záchranu a správu tohoto jedinečného prostoru. Pražská křižovatka sídlí v dávno odsvěceném kostele založeném sv. Václavem již v roce 927 n. l.

Kaple sv. Anny a Křížová cesta Vyskeř Památky

Kaple sv. Anny a Křížová cesta Vyskeř

Jedním z dáli viditelných symbolů Českého ráje je čedičový vrch Vyskeř. Kaple sv. Anny se nachází právě na vrcholu kopce. Cesta ke kapli je lemována křížovou cestou.

Věda a historie není nuda: nový život starých kostelů aneb muzea, galerie a svatební místa

Věda a historie není nuda: nový život starých kostelů aneb muzea, galerie a svatební místa

Vydejte se s Kudy z nudy prozkoumat bývalé, zrušené i takzvaně odsvěcené kostely! I když už neslouží pro církve a církevní obřady, stále jsou to místa s krásnou architekturou a jedinečným geniem loci. A také se spoustou překvapení: ukážeme vám například jediný kostel na světě, kde najdete Spidermana nebo Barta Simpsona vedle Jana Nepomuckého.

Kaple sv. Anny na Hamrskách Památky

Kaple sv. Anny na Hamrskách

Z historických památek se ve Velkých Hamrech dochoval novogotický kostel sv. Václava, kaplička sv. Václava z 18. století, textilní továrna či kaple sv. Anny z 19. století na Hamrskách s unikátním skleněným oltářem ve tvaru obrazu.

Valašský Slavín – čestné pohřebiště významných osobností východní Moravy Památky

Valašský Slavín – čestné pohřebiště významných osobností východní Moravy

Místo připomenutí a uctění života a díla významných osobností východní Moravy, které se zasloužily o rozkvět a povznesení Moravského Valašska. Cílem Valašského muzea v přírodě je touto cestou uvést jejich práci do povědomí široké veřejnosti. Valašský Slavín je čestným pohřebištěm.

Kostel sv. Anny a sv. Jakuba Většího ve Staré Vodě Památky

Kostel sv. Anny a sv. Jakuba Většího ve Staré Vodě

Stará Voda je zaniklá ves, z níž se dochoval kostel, který s bezprostředním okolím od 1. ledna 2016 patří k obci Město Libavá, do roku 2015 spadal do vojenského újezdu Libavá. Turisté se sem mohou vydat v letní sezóně každou sobotu.

Kaple sv. Anny v Mnichově Hradišti Památky

Kaple sv. Anny v Mnichově Hradišti

V sousedství zámku Mnichovo Hradiště se nachází komplex kapucínského kláštera ze 17. století. Jeho součástí je klášterní kostel sv. Tří králů ze stejné doby a Kaple sv. Anny. Jedná se o třetí návštěvnický okruh Zámku Mnichovo Hradiště, tzv. Lapidárium.

Kostel sv. Anny – Jablonec nad Nisou Památky

Kostel sv. Anny – Jablonec nad Nisou

Kostel sv. Anny představuje jednu z nejstarších stavebních památek Jablonce nad Nisou. Původně barokní objekt z 80. letech 17. století byl v 19. století novorenesančně upraven. Kostelní areál dotváří socha Panny Marie Karlovské a smírčí kříž.

Kaple sv. Anny v Pustiměři Památky

Kaple sv. Anny v Pustiměři

Původní kaple byla postavena ve 14. století, pravděpodobně biskupem Janem Volkem. Od roku 1687 je spjata s „bratrstvem svaté Anny“ a také poutním místem. Dnešní podoba pochází z 19. století.

Kostel sv. Anny na Božím Daru Památky

Kostel sv. Anny na Božím Daru

V roce 1593 byl na místě starého chátrajícího dřevěného kostela postaven kostel nový a v roce 1605 – 1607 mu přibyla ještě věž. V roce 1771 byl ale zbořen a podle luteránského vzoru postaven nový barokní kostel ve farní zahradě, kostel byl zasvěcen sv. Anně.

Zřícenina kostela sv. Anny v zaniklé obci Pořejov Památky

Zřícenina kostela sv. Anny v zaniklé obci Pořejov

Poutní kostel sv. Anny v zaniklé obci Pořejov na Tachovsku pochází z 60. let 17. století. Původně zde stála dřevěná kaple z roku 1658, kostel byl barokní. Kostel je v současnosti velice zchátralý. Vypadá to tu, jak prokleté místo z hororu, až vám bude běhat mráz po zádech.

Špitální kostel sv. Anny v Horním Slavkově Památky

Špitální kostel sv. Anny v Horním Slavkově

Kostel nacházející se u příjezdu do města ve směru od Lokte je na první pohled poměrně nenápadnou stavbou.

Kostel sv. Anny v Tisé Památky

Kostel sv. Anny v Tisé

Kostel byl postaven v roce 1789 v prosté pozdně barokní formě, která byla typická v období josefínských reforem.

Kostel sv. Anny v Pasohlávkách Památky

Kostel sv. Anny v Pasohlávkách

Původně zde stávala kaple Sv. Ducha, která byla v roce 1672 přestavěna a zasvěcena sv. Anně. Do dnešní podoby byl kostel přestavěn roku 1811 a v roce 1818 byla přistavěna věž. Věžka "sanktuska" nad východním štítem lodi byla postavena v roce 1892.

Kostel sv. Anny ve Starém Městě Památky

Kostel sv. Anny ve Starém Městě

Chrám sv. Anny v nynější podobě je vystavěn ve slohu renesančně barokovém s některými prvky empirovými. Hlavní věž kostela se vypíná do výše 48 m. Pozoruhodný je svým provedením portál s vchodem do sakristie z presbytáře. Také starobylé, ručně kované železné dveře.

Poutní kostel svaté Anny u Kraselova Památky

Poutní kostel svaté Anny u Kraselova

Poutní kostel svaté Anny u Kraselova byl postaven v roce 1682 a patří mezi kulturní památky. V roce 2010 byla provedena generální oprava obytné části kostela, která byla v roce 2011 biskupem Pavlem Posádem posvěcena a pojmenována jako "Dům svatého Jáchyma".

Přírodní zóna Lom na Svaté Anně v Táboře Příroda

Přírodní zóna Lom na Svaté Anně v Táboře

Lom na Svaté Anně je první soukromá přírodní zóna v České republice. Jedná se o opuštěný lom, kde se vytvořila řada biologicky hodnotných biotopů (vodní, bažinné, mezofilní, skalnaté a stepní). Vyskytuje se zde řada obojživelníků a hub.

Poutní stezka Via Sacra Památky

Poutní stezka Via Sacra

Poutní stezka Via Sacra vede po jedinečných sakrálních stavebních památkách a uměleckých pokladech rozmístěných v Trojzemí – tedy na území České repunliky, Německa a Polska. Na české straně vede stezka do Mnichova Hradiště, Jablonného v Podještědí, Českého Dubu, Hejnic a Rumburku.

Poutní kostel sv. Anny u Plané Památky

Poutní kostel sv. Anny u Plané

Kostel na vršku nedaleko Plané u Mariánských Lázní je nepřehlédnutelnou připomínkou kdysi slavného poutního místa, jež dávalo naději mnoha bohabojným hříšníkům hledajících milost a odpuštění.

Kostel sv. Anny v Křímově Památky

Kostel sv. Anny v Křímově

Římskokatolický kostel je doložen již před rokem 1361. Kostel prošel gotickou a barokní přestavbou.

Kaple sv. Anny Libavá Památky

Kaple sv. Anny Libavá

Nad Královskou studánkou v bývalém VÚ Libavá stojí barokní kaple sv. Anny postavená 1699 – 1703 stavitelem Petrem Techetem z Budišova. V 60. letech 20. století byla kaple téměř zničena. Roku 2007 byla ale znovu postavena a slavnostně otevřena.

Kostel Navštívení Panny Marie ve Vimperku Památky

Kostel Navštívení Panny Marie ve Vimperku

Ve Vimperku uzavíral farní kostel Navštívení Panny Marie dolní část náměstí. Připomíná se v roce 1365, kdy zřejmě vznikly presbytář, sakristie a jižní portál lodi, ale její původ může být starší, možná raně gotický.

Sloup se sv. Annou z náměstí Míru ve starém Mostě Památky

Sloup se sv. Annou z náměstí Míru ve starém Mostě

Barokní pískovcový sloup vytvořil v roce 1681 italský mistr Pietro de Toscana jako upomínku na více než jedenáct set obětí morové epidemie v roce 1680. Od svého vzniku stával na Mírovém náměstí ve starém Mostě. Kvůli rozšíření dobývacího prostoru musel být přesunut a stěhoval se několikrát.

Kostel sv. Anny v Benešově s piaristickou kolejí Kultura

Kostel sv. Anny v Benešově s piaristickou kolejí

Kostel sv. Anny je dominantou Masarykova náměstí v Benešově a také jedním ze symbolů města. Barokní kostel s kolejí piaristů byl postaven podle projektu G. B. Alliprandiho v letech 1705 – 1715. Jedna z prvních středních škol řádu piaristů se stala centrem kultury a vzdělanosti celého kraje.

Další aktuality

Tajné české talismany aneb co nás chrání před pohromami?

Kde čerpat naději v časech, kdy je budoucnost tak temná, že je o ní lepší nemluvit a raději ani nepřemýšlet? Vydejte se s portálem Kudy z nudy třeba do Staré Boleslavi, na Blaník nebo do Beskyd. Tam všude totiž naši předkové hledali ochranu a víru v příznivý osud.
7. září 2024 11:50
Životní styl

Udržitelné cestování s Kudy z nudy: novinky a trendy 2024

Dovolená v přírodě, ráno s vůní čerstvě posečené trávy, k snídani mléko, sýry a pečivo od místních farmářů, odpočinek, ticho a pohoda venkova: tak možná vypadá váš sen o dovolené. Splnit si ho můžete na Kudy z nudy. Pro fanoušky udržitelného cestování máme spousty zajímavých tipů.
5. září 2024 14:01
Životní styl

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: malé vesnice jako turistické perly

Říká se, že co je malé, to je hezké. S Kudy z nudy zjistíte, že to stoprocentně platí i pro malé vesnice a osady, kde mnohdy žije jen pár desítek stálých obyvatel. Někdy to jsou místa, kde lišky dávají dobrou noc, zároveň ale jde o turistické perly, které rozhodně stojí za bližší seznámení. Užijte si toulky po vesnicích a vesničkách, které vás dokážou překvapit!
5. září 2024 13:25
Životní styl

Ukliďme Česko! Zapojte se do podzimní úklidové akce!

Desítky tisíc dobrovolníků vyrazí opět na úklid po nepořádných turistech a spoluobčanech. Hlavní termín podzimního úklidu je 20. září 2024. Letos jsou napříč Českem naplánovány stovky úklidů, vy se můžete zapojit jak do organizovaných akcí, tak sami za sebe. V loňském roce se úklidu zúčastnilo přes 22 000 lidí a podařilo se nashromáždit neuvěřitelných 170 tun odpadu.
5. září 2024 6:13
Životní styl

7 věcí, které nevíte… o Českém červeném kříži

Myšlenka nestranné pomoci všem vojákům zraněným ve válkách a dalším, kdo ji potřebují, se zrodila v polovině 19. století. Dnes, po více než 160 letech, je Červený kříž mezinárodní humanitární hnutí s 300 tisíci zaměstnanci a 90 miliony dobrovolnými členy ve více než 190 národních pobočkách po celém světě. Pojďte se na Kudy z nudy seznámit s historií i současností mezinárodního i Českého červeného kříže a dalšími zajímavostmi.
3. září 2024 16:58
Životní styl

Světový den cestovního ruchu 2024 je věnován oslavě turistiky a porozumění

Víte, že Světový den cestovního ruchu, který slavíme 27. září, byl vyhlášen už roku 1979 a první oslavy toho dne proběhly v roce 1980? Mezinárodní den vznikl jako připomínka k přijetí stanov Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO). Tento den připomíná nejen cestování jako takové, ale hlavně cestování bezpečné a férové. Světový den cestovního ruchu 2024 klade důraz především na schopnost turismu vytvářet porozumění mezi lidmi, letošním tématem je Cestovní ruch a mír. Snaha o mír je neustálým úsilím a pokrok v cestovním ruchu je důležitější než kdy jindy. Cestovní ruch může hrát zásadní roli jako katalyzátor pro podporu míru a porozumění mezi národy a kulturami a při podpoře procesů usmíření.
1. září 2024 19:46
Životní styl

Co musíte zažít v září? Vinobraní, dny otevřených dveří i svatováclavské slavnosti

V září utichá ruch letních kin, výletní plavby a vlaky omezují provoz na soboty a neděle a zvolna se začínáme poohlížet po zábavě pod střechou. Září je ale také měsícem vína a vinobraní, a určitě nebude na škodu připomenout si blížící se oslavy svatého Václava.
31. srpen 2024 12:00
Životní styl

Cestujte pomalu, cestujte udržitelněji

Slow travel, tedy „pomalé“ cestování, je hitem posledních let. Na rozdíl od „rychlé“ turistiky, která je typická výlety do komercializovaných destinací, zdůrazňuje důležitost autentických zážitků. Pomalé cestování tvoří vlastně protipól masové turistice a snaží se eliminovat její negativní dopady a velkou ekologickou stopu. Slow cestování vás zavede na zajímavá místa a získáte při něm spoustu krásných zážitků. Aby bylo udržitelné, mělo by zahrnovat respekt k přírodě a kultuře míst, která navštívíte. Už to, že začnete o zelenějším cestování uvažovat, znamená, že jste na cestě být odpovědným cestovatelem.
24. srpen 2024 11:00
Životní styl