ÚvodAktuality#světovéČesko a brdské vrcholy Houpák a Tok: výlet za atmosférou skotských vřesovišť
Příroda

#světovéČesko a brdské vrcholy Houpák a Tok: výlet za atmosférou skotských vřesovišť

  • 25. října 2020
Dudáky v kiltech ani lochnesku tu sice nepotkáte a tóny skotských dud si můžete tak leda pustit do sluchátek, ale atmosféru skotských vřesovišť si v Brdech vychutnáte dokonale. Včetně kamení, fičícího větru a melancholického počasí.

Kvetoucí vřes, fičící vítr a melancholická nálada: vřesoviště v Brdech a ve skotském Glen Coe

Brdy
Glen Coe
Milovníkům drsné přírody nabídnou Brdy plnou náruč zážitků, ale v nekonečných lesích, na rozlehlých lukách a starých alejích nenarazíte na žádné penziony, hotýlky a dokonce ani na stánky s občerstvením. Místo restaurací Brdy zkrátka nabízejí jen tu a tam studánky a přístřešky s posezením, kde se občerstvíte leda z vlastních zásob. To, co běžné turisty odradí, jiné naopak přitahuje: zejména v podzimních a zimních dnech nepotkáte na brdských cestách živou duši a krajinu budete mít jen pro sebe.
 

Oslnivé kruhové výhledy

Je to jen pár let, co Brdy definitivně opustila armáda. Po vojácích nezbyla jen síť zpevněných rovných cest, kterou v sezoně s oblibou využívají cyklisti, ale také pár zajímavých objektů. Častým cílem fanoušků vojenských památek bývají hlavně vrchy Houpák a Tok, bývalé dopadové plochy, kde dřív armáda testovala munici. Na Houpáku (794 m) stojí pozorovatelna pro řízení střeleb a také Benešák, železobetonový srub z roku 1936. Kdysi před válkou tu armáda zkoušela zbraně, jimiž pak vybavila pevnosti v pohraničí, nově by se měl proměnit v malé muzeum dělostřelectva s expozicí zbraní, počítá se i s naučnou stezkou.

Byla by škoda podniknout výlet na Houpák a nezajít i na nedaleký Tok. S nadmořskou výškou 865 metrů jde o nejvyšší vrcholek středních Čech, ale nemusíte mít obavy z velkého převýšení ani stoupání: Tok je nenápadná plošina, kde si díky dlouhému a pravidelnému mýcení můžete vychutnat kruhový výhled do všech světových stran. Za příznivého počasí jsou vidět Krušné hory a Klínovec, Milešovka, Ještěd, Sněžka i Novohradské hory nebo Šumava. A také Praha, i když tentokrát nejde o hlavní město: máme na mysli stejnojmenný, 862 metrů vysoký kopec, druhý nejvyšší vrchol Brd. Leží severozápadně od Rožmitálu pod Třemšínem a poznáte ho už zdálky: na vrcholku stojí věž s meteorologickým radarem, který monitoruje počasí nad podstatnou částí České republiky.
 

Vřes, borůvky, brusinky a břízy

Kdo touží vidět slíbená vřesoviště, nemusí se dívat do dálky, ale jen po nejbližším okolí Houpáku a Toku. Armáda tu desítky let pro potřeby dělostřelců a letectva odlesňovala stovky hektarů; břízy a další náletové dřeviny je dodnes jasně odlišují od běžného lesa a prozrazují rozsah původní střelnice. Díky soustavnému mýcení zde vznikl unikátní ekosystém, podobný jako u polárního kruhu nebo ve vyšších horách. Rozdíl je snad jen v tom, že v běžné krajině nenajdete tolik prohlubní a jam po dopadech munice.

Dnes pláně pokrývají rozsáhlá vřesoviště, rostou tu také borůvky a brusinky, řada druhů mechů, lišejníků, kapradin a travin. Udržení jedinečného přírodního společenstva je jednou z priorit správy chráněné krajinné oblasti Brdy.
 

Víte, že…?

  • U silničky přes Houpák také objevíte pomník, který připomíná zřícení letounu z února 2003; skutečné místo dopadu leží o necelý kilometr dál.
  • Pod vrcholek Toku stojí lovecká bouda Carvánka; kdysi tu bývala hájovna, zlikvidovaná záhy po vzniku vojenského prostoru.
  • I když jsou Brdy až na výjimky přístupné, místy narazíte na výstražné tabule, že oblast dosud nebyla asanována a mohla by se tu nacházet nevybuchlá munice. Pro Houpák a Tok to platí dvojnásob: chodit by se tu mělo jen po vyznačených stezkách a nevystupovat nikam, kde platí zákaz vstupu.
  • Cedule s nápisem „Je nám líto, čím vším jste museli projet, než jste sem dorazili“, nestojí v Brdech, ale na hranicích Anglie a Skotska. Žádný milovník hor a divoké přírody nesmí vynechat údolí Glen Coe, považované za jedno z nejkrásnějších míst Skotska. Je přibližně patnáct kilometrů dlouhé a vede jím silnice A82.
  • Okolní hory šplhají do výšky kolem tisíce metrů, ale vyrůstají přímo od moře, takže na strmých svazích lze najít skutečně velmi rozmanité typy flóry a fauny. Vrcholky pokrývají podobně jako v Brdech vřesoviště, která se v srpnu zbarví do fialova. Nad nimi se pak vyskytuje vysokohorská flóra: sasanky, divoké hyacinty, fialky, lomikámen, kontryhel a další druhy, které objevíte třeba v Alpách, ale v mnohem vyšších nadmořských výškách.
  • Milovníci historie a dobrodružných románů znají Glen Coe jako dějiště masakru, který proběhl koncem 17. století mezi dvěma skotskými klany. Campbellové přijeli do Glen Coe k MacDonaldům na návštěvu, hodovali, pili a nakonec se uložili ke spánku. Útok se odehrál 13. února 1692 v pět hodin ráno, potmě a v mrazivé zimě. Pokud se jmenujete Campbell, do Glen Coe raději nejezděte, na zradu se dodnes nezapomnělo.
Vrchol Tok – nejvyšší hora Brdské vrchoviny i Středočeského kraje Příroda

Vrchol Tok – nejvyšší hora Brdské vrchoviny i Středočeského kraje

Nejvyšší vrchol Brdské vrchoviny a Středočeského kraje leží vzdušnou čarou 8,4 km severozápadně od Příbrami v Třemošenské vrchovině. Ačkoli je Tok (865 m) nejvyšším středočeským vrcholem, nejedná se o příliš výraznou horu.

10 tipů na výlety do vřesovišť aneb ve stínu i na výsluní

10 tipů na výlety do vřesovišť aneb ve stínu i na výsluní

Nádherně kvetoucí a voňavé vřesoviště, hýřící barvami. Krásné kousky přírody, kde vřesy a vřesovce doplňují zakrslé borovice a jalovce, dřišťály a břízky, čerstvý vzduch a daleké obzory. K tomu si připočtěte svištící vítr, cáry mlhy a možná jemné mrholení, aby byl návrat z procházky o to lákavější – do pohodlného křesla k hřejivému krbu, hrnku čaje s vřesovým medem anebo sklence skotské whisky. Tak vypadá správný výlet na vřesoviště. Možná nějaké máte přímo na své zahradě, možná se je teprve chystáte založit. Berte naši pozvánku na toulky po vřesovištích jako inspiraci, než se pustíte do práce. Vydejte se s námi do krajin s atmosférou drsného severu, do některé botanické zahrady anebo jen tak do lesa, za zážitky a na výlety do stínu i na výsluní.

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice Příroda

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří u nás, se nachází v jihozápadní části Středočeského kraje. Od roku 1926 do ledna 2016 byla tato oblast vojenským újezdem, čímž si uchovala ráz divoké neosídlené krajiny. Nyní je tento přírodní areál o rozloze 380 km² chráněnou krajinnou oblastí.

Plešivec a Čertova kazatelna v Brdech Příroda

Plešivec a Čertova kazatelna v Brdech

Plešivec (654 m) je díky svému výraznému tvaru a poloze jednou z nejvýraznějších brdských hor. Leží zhruba 2 km severně od městyse Jince a své okolí výrazně převyšuje. Nedaleko vrcholu se nachází hojně navštěvovaná Čertova kazatelna, která nabízí jeden z nejkrásnějších rozhledů v Brdech.

Vrchol Praha v Brdech Příroda

Vrchol Praha v Brdech

Vrchol Praha je se svými necelými 863 metrů druhým nejvyšším vrchem v Brdech. Leží necelé 2 km severozápadně od obce Nepomuk u Rožmitálu pod Třemšínem. Na vrcholu hory stojí vysoká věž, na které je umístěn meteorologický radar, televizní vysílač, převaděč a další zařízení.

Brauchitschova vyhlídka v Brdech Příroda

Brauchitschova vyhlídka v Brdech

Jihozápadně od loveckého zámečku Tři Trubky se svažuje rozsáhlé a strmé kamenné pole. Na jeho vrcholu se nachází polorozpadlá lavice. Místo s opravdu pěkným rozhledem se nazývá Brauchitschova vyhlídka.

Vrchol Houpák v Brdech Příroda

Vrchol Houpák v Brdech

Houpák je jeden z vrcholů ve Středních Brdech. Jeho nadmořská výška je 794 metrů. Unikátnost tohoto místa pramení z jeho využití coby odlesněné cílové dopadové plochy Jordán v dobách, kdy Střední Brdy sloužily jako vojenský výcvikový prostor.

Vrchol Vlč v západních Brdech – místo s krásným výhledem Příroda

Vrchol Vlč v západních Brdech – místo s krásným výhledem

Nad silnicí, spojující Strašice a Dobřív, se jihovýchodně ostře zvedá zdaleka viditelný brdský vrchol Vlč (602 m). Náhorní partie za dobrého počasí umožňuje pohled jak na Přírodní park Trhoň s Bílou skálou (659 m), tak zejména na pásmo brdských vrcholů.

Vrch Provazec a tajuplná kamenná zeď v Brdech Příroda

Vrch Provazec a tajuplná kamenná zeď v Brdech

Asi kilometr dlouhá na sucho vyskládaná mohutná kamenná zeď, v okolí vrcholu Provazce (639 m), se táhne po hřebenu až k sousednímu Holému vrchu, jinde pravoúhle sbíhá dolů příkrým jihovýchodním svahem. Profil této podivuhodné stavby je patrný i na leteckých snímcích.

Expozice o CHKO Brdy v Příbrami Kultura

Expozice o CHKO Brdy v Příbrami

Expozice v Ekologickém centru Orlov se snaží nejen ukázat veřejnosti nejkrásnější místa Brd na fotografiích, ale také vysvětlit, jakým způsobem je o cenné lokality této chráněné krajiné oblasti pečováno.

Vyhlídka na Jindřichově skále v Brdech Příroda

Vyhlídka na Jindřichově skále v Brdech

Nedaleko obce Malá víska 4,5 km od Komárova u Hořovic se nalézá romantický masiv Jindřichovy skály s krásnou vyhlídkou. Jedná se o jednou z nejpěknějších vyhlídkových míst v Brdech při severním okraji CHKO.

Vrch Třemošná a skála Kazatelna ve středních Brdech Příroda

Vrch Třemošná a skála Kazatelna ve středních Brdech

Třemošná (779 m.n.m.) je jeden z nejvíc nápadných vrcholů středních Brd. Leží asi 5 km západně od centra Příbrami a představuje výraznou krajinnou dominantu Příbramska. Nad okolní terén vystupuje jako protáhlý hřbet se strmými bočními svahy, který se od severovýchodu jeví jako špičatá homole.

Národní geopark Barrandien Příroda

Národní geopark Barrandien

Chcete se vydat po dně pravěkých moří? Do vzdálených časů vás přenese Geopark Barrandien, největší geopark v České republice. Geopark není jen zkamenělá minulost. Skrývá v sobě příběhy českých dějin, rozvoje průmyslu a osídlení území. Barrandien je klenotem české geologie a paleontologie.

Z Obecnice na vrch Klobouček – nová naučná stezka v CHKO Brdy Příroda

Z Obecnice na vrch Klobouček – nová naučná stezka v CHKO Brdy

Přesně 28. září 2018 se v CHKO Brdy otevřela nová naučná stezka, která vás zavede z Obecnice na vrch Klobouček.

Přírodní rezervace Kuchyňka Příroda

Přírodní rezervace Kuchyňka

Přírodní rezervace Kuchyňka se rozkládá na jižním suťovém svahu stejnojmenného vrcholu nedaleko Dobříše. Oblast slouží k ochraně přirozeného suťového lesního ekosystému, zejména prastarých dubů, buků a javorů či lip. Z hřebene je možnost dálkového rozhledu.

Bohutínský vrch – jedna z brdských osmistovek Příroda

Bohutínský vrch – jedna z brdských osmistovek

Bohutínský vrch (843 m), čtvrtá nejvyšší hora Brd, leží v srdci centrální části pohoří. Nachází se v odlehlé a málo navštěvované lokalitě, asi 1,5 km jižně od Toku. Jeho hustě zalesněná plochá vrcholová část na jihu náhle spadá několika kamennými sutěmi a úbočími pak dále klesá k Borskému sedlu.

Přírodní park Trhoň Příroda

Přírodní park Trhoň

Přírodní park Trhoň byl zřízen roku 1979 v rozloze cca 45 km². Nachází se v Plzeňském kraji, v okrese Rokycany, mezi obcemi Holoubkov a Strašice. Na severu sousedí s PřP Radeč (hranici mezi oběma přírodními parky tvoří silnice II/605), na jihu se Středními Brdy.

Carvánka na náhorní planině Toku vrcholu Brd Příroda

Carvánka na náhorní planině Toku vrcholu Brd

Carvánka (cca 850 m) patří v Brdech k nejznámějším místům, která nejspíš navštívíme, když zamíříme na nejvyšší horu Brd – Tok (865 m).

Vrch Klobouček v Brdech Příroda

Vrch Klobouček v Brdech

Brdský vrch Klobouček (704 m) tvoří východní výspu nejvyšší brdské hory Toku (865 m). Od západu tvoří kopec nepříliš výrazné návrší, k východu však spadá prudkým srázem do údolí. Na svazích Kloboučku se nachází slepencové skalní stěny vysoké až 15 metrů.

Další aktuality

Kulinářské setkání ve Velkých Popovicích: Přijeďte v sobotu na Klobáskofest!

Zpříjemněte si babí léto sobotním výletem za zábavou, poznáním, delikátními chutěmi a lákavými vůněmi. V malebném pivovaru Velké Popovice nedaleko Prahy se 21. září 2024 od 10 do 17 hodin koná tradiční Klobáskofest. Zváni jsou všichni milovníci dobrého piva, jídla a tradičních řemesel.
18. září 2024 12:00
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

Svatoludmilská pouť na Tetíně připomene nejstarší českou světici

Vydejte se na starodávný Tetín, kde se bude oslavovat výročí 1 103 let od mučednické smrti známé české světice, kněžny Ludmily. Na více než stoletou tradici oslav navazuje Svatoludmilská pouť, jež se uskuteční v Tetíně o víkendu 21. až 22. září 2024. Čeká vás zde bohatý program, kromě poutní mše svaté se můžete těšit na koncerty, přednášky, divadlo a další kulturně-zábavní aktivity. Na programu je také požehnání základního kamene nové kaple sv. Ludmily.
17. září 2024 10:00
Památky, Středočeský kraj

Milovníky koní čeká o víkendu v Lysé nad Labem mezinárodní výstava

Během tohoto víkendu 20. až 20. 9. 2024 proběhne na Výstavišti v Lysé nad Labem další ročník mezinárodní výstavy koní a všeho, co k nim patří – Kůň 2020. Na výstavě bude vystaveno více než 120 koní všech plemen – uvidíte plemena teplokrevná, plnokrevná, chladnokrevná, sportovní, historická i malá plemena, poníky a miniaturní koně, ale i plemena oslů. Návštěvníci si budou moci zakoupit potřeby pro chovatele, jezdce, veterinární přípravky, krmivové doplňky, přívěsy, stájové technologie, kovářské zboží, odbornou literaturu a nebude chybět ani poradenství pro chovatele.
17. září 2024 6:00
Příroda, Středočeský kraj

Zámek v Mníšku pod Brdy zve k prohlídkám děti i dospělé

Zámek Mníšek pod Brdy zve návštěvníky na prohlídky svých komnat téměř po celý rok. Nabízí klasický výklad pro dospělé i prohlídky a akce zaměřené na rodiny s dětmi. Nachází se v horní částí náměstí F. X. Svobody v Mníšku pod Brdy, na skalnatém ostrohu na zámeckým rybníkem. Prohlídkové okruhy se věnují období první republiky, kdy zámek obývali poslední šlechtičtí majitelé rodu Kastů. Pro děti mají zdejší průvodci připraveny pohádkové okruhy s princeznou.
15. září 2024 9:00
Památky, Středočeský kraj

Kraj blanických rytířů: krajina protkaná pověstmi a legendami

Mozaika lesů, polí a luk s malebnými vesnicemi a zrcadly rybníků pod památnou horou Blaník – to je nejmenší chráněná krajinná oblast v České republice – CHKO Blaník. Udělejte si pěkný výlet do kraje blanických rytířů na jihovýchodě středních Čech.
15. září 2024 6:00
Příroda, Středočeský kraj

Prague Visitor Pass využijete v Kutné Hoře a dalších městech Středočeského kraje

Pražská turistická karta Prague Visitor Pass expanduje do Středočeského kraje. Turisté s ní budou moci v blízké době navštívit Kutnou Horu, a pokud se to osvědčí, bude pražská turistická karta postupně platit i v dalších městech středních Čech. Projekt začne na začátku příštího roku.
14. září 2024 6:00
Zážitky, Středočeský kraj

V Benešově se chystá Festival parních lokomotiv

Od pátku do neděle 13. až 15. září 2024 se milovníci světa na kolejích mohou těšit na již pátý ročník Festivalu parních lokomotiv, který se bude opět konat v Benešově u Prahy. Letos zde navíc oslavíte společně s městem Sedlčany výročí 130 let místní dráhy Olbramovice – Sedlčany a přímo v Benešově 130 let benešovské výtopny. Těšit se můžete na jízdy zvláštních vlaků, výstavu vozidel, otáčení na točně i noční focení.
11. září 2024 17:00
Zážitky, Středočeský kraj

Myslivecké slavnosti svatého Eustacha ovládnou hrad Křivoklát

Tradici původního loveckého sídla českých králů a knížat obnovuje hrad Křivoklát. Už v sobotu 14. září 2024 sem můžete zavítat na festival lovecké hudby a myslivosti. Na Slavnosti sv. Eustacha budou k vidění sokolníci, ukázky vábení zvěře i hon černé a jelení zvěře.
10. září 2024 14:00
Památky, Středočeský kraj