ÚvodAktualityDen architektury 2022: objevujte známá i zapomenutá místa
Památky

Den architektury 2022: objevujte známá i zapomenutá místa

  • 28. září 2022
Letošní Den architektury zamíří od pátku 30. září do čtvrtka 6. října 2022 téměř do stovky měst v Česku a také na Slovensku. Bohatý a zdarma přístupný program nabídne několik set akcí po celé republice, ve kterém budou dominovat výpravy za architekturou známou i neznámou, pěšky, na kole, vlakem či lodí, a to vždy s odborným výkladem.
V pátek 30. září se na stovce míst po celé republice i na Slovensku rozeběhne program festivalu Den architektury. Pozve vás na architektonické skvosty i zapomenuté stavby. Otevře například významné budovy na pražském Václavském náměstí, představí téměř neznámou stavbu Adolfa Loose nedaleko Brna, pozve do zrekonstruované budovy ostravských jatek, nového kulturního centra Telegraph v Olomouci, funkcionalistické perlyČelákovicích, zvířecího krematoria v Žižicích nebo staveb Josipa Plečnika, Aleny Šrámkové či Bohuslava Fuchse.

Od 30. 9. do 6. 10. 2022 festival nabídne 300 zdarma přístupných akcí. Vedle exkurzí do zajímavých staveb nabízí i procházky po známých i neznámých místech s poutavým výkladem odborníků, nejrůznější přednášky i workshopy. Den architektury představuje jak současné zajímavé stavby, tak architekturu 20. století a na některých místech zamíří i hlouběji do historie. Mottem dvanáctého ročníku festivalu je “Nebourej, transformuj!” a z velké části se tak zaměřuje na zajímavá řešení rekonstrukcí a revitalizací.
 

Den architektury a Praha

Nejsvětější Srdce PáněV hlavním městě pozve festival například do nově otevřeného technologického zázemí dílen, ateliérů a eventů UMPRUM, Paláce Langhans, Divadla Rokoko, hotelu Juliš, Paláce Koruna, bývalého hotelu Gráf nebo Loděnice Dukla. Zaměří se i na proměny ostrova Štvanice, budoucí Drážní promenádu a liniový park na Praze 10 nebo na kolonii Buďánka.

Na programu jsou i návštěvy ekologicky šetrných staveb ČSOB v Radlicích nebo revitalizovaných zelených vnitrobloků na Praze 7. Program nabízí i mimořádnou příležitost navštívit nové pražské designové sídlo firmy Koma Modular. V rámci sekce věnované Josipu Plečnikovi zve Den architektury hned na několik akcí věnovaných Pražskému hradu nebo kostelu Nejsvětějšího Srdce Páně. Architektu Alenu Šrámkovou připomene například procházkou po jejích realizacích v centru Prahy i na sídlišti Lužiny a pozve i do budovy Fakulty architektury ČVUT, ateliéru Věry a Vladimíra Janouškových nebo jejích vil v Černošicích, Troji a Dolních Jirčanech. Na většinu míst je potřeba mít rezervaci, kterou lze učinit pomocí webových stránek denarchitektury.cz/program/.
 

Střední Čechy zvou do Čelákovic, Kolín anebo Kladna

divadlo kladnoNabitý program se uskuteční i ve Středočeském kraji. Například v Čelákovicích bude možné mimořádně navštívit jednu z nejvýznamnějších funkcionalistických staveb první republiky Volmanovu vilu od architektů Karla Janů a Jiřího Štursy. Po stopách významného českého architekta Jaroslava Fragnera vyrazí festival v Kolíně. V Nymburku si mohou zájemci prohlédnout místní krematorium a u Poděbrad rondokubistický vysílač, odkud proběhlo vůbec první radiotelegrafické spojení Československa se zahraničím. V Kladně je na programu procházka po jedné z nejzachovalejších důlních památek – dolu Františka Josefa v Dubí, nebo prohlídka Městského divadla přímo s autorem jeho rekonstrukce Davidem Vávrou. Dále program zve například na prohlídku zvířecího krematoria Věčná loviště v Žižicích od architekta Petra Hájka.
 

Dny architektury v Brně

Zelný trh BrnoBrněnská část programu upozorní nejen na mimořádné stavby či lokality, ale také mnohdy otevře diskusi nad možnostmi využití konkrétních míst či budov metropole. Zájemci během festivalu mohou navštívit například Bílý dům či Navrátilovo sanatorium v Králově Poli nebo vybrané stavby Bohuslava Fuchse. Dále pořadatelé zvou do Tržnice na Zelném trhu, nového bytového domu Hybešova nebo do Hrušovan u Brna na architekturu Adolfa Loose. Zve na procházky po obchodních portálech realizovaných v meziválečném období židovskými architekty v centru města či po příkladech individuální poválečné rodinné výstavby v Masarykově čtvrti. Festival se v programu zaměří i na městkou zeleň a veřejný prostor a věnuje pozornost budoucnosti hned několika brněnských lokalit.
 

Svátek architektury v Ostravě, Opavě, Zlíně a Uherském Hradišti

ostrava jatkaOstravě se mohou zájemci vydat do veřejně nepřístupných míst i na inspirativní komentované procházky po městě. Například bude možné navštívit nově zrekonstruovanou budovu ostravských jatek nebo se seznámit s budoucností městské třídy 28. října. Bohatý program nabízí i Opava, kde se mohou zájemci vydat na výstavu Město pohledem budoucích architektů do bývalého obchodního domu Breda nebo nového sídla výukového centra a nakladatelství Modrý slon, které vzniklo přestavbou objektu sídlištních jeslí. V Olomouci zve festival do nově otevřeného uměleckého centra Telegraph, které vzniklo v budově bývalé továrny na telefony, nebo na řadu architektonických procházek, například po rekonstrukcích a konverzích v historickém jádru. Festival opět pozve na nově rekonstruovaný hrad Helfštýn.

Zlín LetnáVe Zlíně se festival zaměří mimo jiné na architekturu 90. let i první zlínskou dělnickou čtvrť Letná, která vznikala podle plánů architektů Jana Kotěry a F. L. Gahury, žáka Josipa Plečnika. Po stopách meziválečné architektury a realizacích architekta Bohuslava Fuchse povede festivalová trasa v Uherském Hradišti. Nabízí mimo jiné návštěvu interiéru více než dvacet let opuštěných a chátrajících lázní. Další mimořádnou příležitostí bude návštěva nové realizace ateliéru Mjölk v obci Brumov-Bylnice pro Klobouckou lesní.
 

Jihočeské a západočeské perly

Pavilon Z BudějoviceČeských Budějovicích pozve den architektury například na prohlídku Pavilonu Z, jedné nejvýraznějších budov českobudějovického Výstaviště, nebo nové budovy tiskárny Karmášek a nově vzniklé galerijní síně. V Českém Krumlově se mohou zájemci vydat na procházku po předměstí Horní Brána, ve Strakonicích do opuštěného a nenáviděného i obdivovaného hotelu Bavor, ve Volyni pak do areálu měšťanského pivovaru z roku 1812.
 
Nedaleko Chebu pak mají zájemci příležitost navštívit meteorologickou věž od první dámy české architektury Aleny Šrámkové. V Karlových Varech festival zaměří pozornost na lokalitu první karlovarské vodárny a zve na výpravu po vodárenském brownfieldu.
 

Den architektury na severu Čech

krtek vrchlabíNa výpravy po starých vodních elektrárnách je možné se vydat i v LiberciJosefově Dole a Železném Brodě. Zaniklá vodní díla si pak připomenou v Teplicích, kde se bude možné vydat po stopách potoka Bystřice. V Kamenickém Šenově se program zaměří na podstávkové domy sklářů. Milovníci industriální architektury jistě ocení návštěvu bývalé továrny Mastných v Lomnici nad Popelkou nebo tzv. Zauhlovačky ve Vratislavicích nad Nisou.

Ústí nad Labem festival představí další ze zdařilých rekonstrukcí – Dům umění, který nově vznikl v budově bývalé univerzitní menzy UJEP. V Hradci Králové se mohou zájemci podívat do nové budovy regionální centrály ČSOB, která se vyznačuje ohleduplností k životnímu prostředí i přirozeným kvalitním prostředím pro zaměstnance i návštěvníky. V programu nemůže chybět ani prohlídka nízkoenergetické stavby Krkonošského centra environmentální výchovy Krtek ve Vrchlabí.
ArchiMyšl – Světový den architektury v Litomyšli 2025

4. 10.6. 10.
ArchiMyšl – Světový den architektury v Litomyšli 2025

Světový den architektury se letos v Litomyšli slaví 4. – 6. října 2025! Akce nazvaná ArchiMyšl zájemce provede litomyšlskou architekturou.

Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány Kultura

Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány

Hrad Helfštýn je od Lipníka nad Bečvou vzdálen pouhé 4 km. Je přirozeným kulturním centrem regionu a známým místem mezinárodních setkání uměleckých kovářů "Hefaiston" se stálou expozicí. Po dlouhé rekonstrukci je hrad s torzem renesančního hradního paláce opět zpřístupněn.

Den architektury 2025 – nejrozsáhlejší festival o architektuře u nás

2. 10.7. 10.
Den architektury 2025 – nejrozsáhlejší festival o architektuře u nás

Den architektury – stovky zdarma přístupných akcí po celé České republice i na Slovensku. 15. ročník se uskuteční 2. – 7. 10. 2025.

Městské divadlo Kladno Kultura

Městské divadlo Kladno

Městské divadlo Kladno je jedním z nejstarších českých činoherních divadel; pokračuje ve stoleté tradici profesionální kladenské scény.

Dny otevřených dveří v Kramářově vile 2025

2. 8.
Dny otevřených dveří v Kramářově vile 2025

Návštěvníci mají ojedinělou možnost nahlédnout do míst, kde se setkávají významné osobnosti české i světové politické scény. Návštěvníci uvidí, jaký měl vkus první ministerský předseda svobodného Československa a jeho manželka.

Plato Ostrava – městská galerie současného umění Kultura

Plato Ostrava – městská galerie současného umění

Plato poskytuje zázemí všem, kteří chtějí v širších souvislostech porozumět současnému světu. Jeho složitost a bohatství reflektuje prostřednictvím umění – v mezinárodním kontextu a na nejvyšší možné úrovni.

Výstaviště České Budějovice Památky

Výstaviště České Budějovice

Výstaviště České Budějovice představuje největší areál k pořádání výstav, kulturních a společenských akcí v Českých Budějovicích. Leží západně od historického centra města mezi řekou Vltava, Čtyřmi Dvory a sídlištěm Vltava. Výstavní areál má charakteru lesoparku o rozloze 30 ha.

Obchodní dům Breda v Opavě Památky

Obchodní dům Breda v Opavě

Významná památka moderní architektury, to je bývalý obchodní dům Breda, postavený v letech 1928 – 1930 podle projektu významného vídeňského architekta Leopolda Bauera.

Dům Viktora Bauera – Loosova vila Hrušovany Památky

Dům Viktora Bauera – Loosova vila Hrušovany

Dům Viktora Bauera z roku 1918 je nejstarším domem s plochou střechou v Česku a zároveň jediným větším dílem Adolfa Loose na jižní Moravě.

Kolonie Buďánka v Praze na Smíchově Památky

Kolonie Buďánka v Praze na Smíchově

Osada Buďánka, bývalá dělnická kolonie, leží na rozhraní Smíchova s částí přiléhající Košíř. Postavili si ji v letech 1820 -1840 na místě vytěženého vápencového lomu u usedlosti Zámečnice důlní dělníci, nádeníci z okolních vinic a dělníci z prvních právě vznikajících továren na Smíchově.

Palác Langhans v Praze Památky

Palác Langhans v Praze

Novorenesanční budova, která je přes sto let spojována s historií a vývojem fotografického řemesla, se nachází v centru Prahy a sousedí s Františkánskou zahradou.

Palác Koruna na Václavském náměstí v Praze Památky

Palác Koruna na Václavském náměstí v Praze

Secesní palác Koruna stojí na dolním konci Václavského náměstí. Na vrcholku této zajímavé stavby – na střeše šedé budovy se skví zlatá perlová koruna obklopená obřími sochami svalovců, duchovitých ochránců celého paláce.

Zauhlovací a vodárenská věž Vratislavice nad Nisou Památky

Zauhlovací a vodárenská věž Vratislavice nad Nisou

Tato ojedinělá technická stavba tvoří již od doby svého vzniku nedílnou součást panoramatu Vratislavic nad Nisou. Nachází se v areálu bývalé továrny na koberce, dnes areál Intexu.

Vodní dílo Štvanice v Praze Památky

Vodní dílo Štvanice v Praze

Vodní dílo Štvanice je soubor vodohospodářských staveb, vybudovaných počátkem minulého století na pražském ostrově Štvanice zahrnující Helmovské jezy, vorové propusti, plavební komory a malé vodní elektrárny.

Baťovy domky ve Zlíně Památky

Baťovy domky ve Zlíně

Domky se zahrádkou a typickou cihlovou fasádou byly domovem dělníků pracujících v Baťových závodech. Baťa chtěl, aby se jeho zaměstnanci nevyčerpávali dojížděním do práce, a zajistil jim ubytování co nejblíže továrny.

Městská divadla Pražská – ABC, Rokoko a Komedie Kultura

Městská divadla Pražská – ABC, Rokoko a Komedie

Městská divadla Pražská (divadla ABC a Rokoko) jsou velkým činoherním divadlem. Svým kvalitním programem oslovují široké spektrum diváků, akcentují pestrost a bohatost žánrů, staví na výjimečných hereckých individualitách i na týmové herecké souhře.

Krtek – Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání Vrchlabí Zážitky

Krtek – Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání Vrchlabí

Unikátní budova ve Vrchlabí, jejímž autorem je známý architekt Petr Hájek, vznikla vedle stávající administrativní budovy Správy KRNAP a rozšíří nabídku vzdělávacích aktivit směrem k veřejnosti. Přezdívku domu – Krtek, vybrali lidé ve veřejném hlasování.

Městské krematorium Nymburk Památky

Městské krematorium Nymburk

Nymburské krematorium postavené v letech 1922 až 24 je výjimečnou stavbou v dějinách české architektury – jde o jednu z mála realizací architekta Bedřicha Feuersteina (ve spolupráci s Bohumilem Slámou) a zároveň je objekt jednou z prvních puristických architektur postavených na našem území.

Další aktuality

Inspirace na procházku do rozkvetlých zahrad a sadů v Česku

Když se na jaře opře sluníčko do travnatých ploch, luk a mezí, propuknou mnohé zahrady a parky doslova v záplavu květů. Udělejte si příjemnou procházku na místa, kde březen, duben a květen vykouzlí nádherná zákoutí plná barev. Slunné jarní počasí přímo láká k návštěvě sadů, parků a mnohých zámeckých zahrad. Právě v tomto období zahrady zdobí květy magnólií, kdoulovce nebo drobná kvítka modřenců, sakur a mandloní, později pak pivoňky i bergénie.
2. duben 2025 16:05
Příroda, Praha

Praha pro mladé: nejlepší město pro studenty a jedno z nejudržitelnějších měst v Evropě!

Praha je nejen oblíbenou turistickou destinací, ale umisťuje se v mnoha srovnávacích zahraničních žebříčcích na předních pozicích, ať už jde o nejrůznější ankety nebo výzkumy. Například britský magazín Time Out "Matku měst" v roce 2022 zařadil do desítky nejlepších měst pro život. V roce 2024 ji stejná anketa, tentokrát hodnocená z pohledu studentů ze všech koutů světa, přiřadila dokonce první zlatou příčku! Praha, stejně jako zbytek České republiky, je celkově vnímaná jako velmi bezpečná destinace, což dokládá i 12. místo v letošním světovém indexu míru. V nejnovější studii Re-thinking the Future byla Praha označena za 10. nejudržitelnější město v Evropě a pražská MHD je dokonce 2. nejlepší na světě! A jak si Prahu co nejlépe užít? Kudy z nudy nabízí spoustu zajímavých tipů na zábavné aktivity i procházku po parku.
2. duben 2025 14:12
Životní styl, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (5.4. – 6.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Mistrovství ČR v Truck trialu – Milovice 2025, Pražský velikonoční folklorní festival 2025 , RunCzech 1/2Maraton Praha 2025, Zahájení sezony v Zahradách pod Pražským hradem 2025, Letenské sady a Expo 58´ – komentovaná vycházka. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
2. duben 2025 6:01
Zážitky, Praha

Pražský půlmaraton se běží již tuto sobotu

Pětadvacátý ročník RunCzech 1/2Maratonu Praha je tady! Už v sobotu 5. dubna 2025 se na trať vinoucí se kolem historického centra Prahy pustí 15 000 běžců a běžkyň. Ti nejlepší světoví atleti se budou opět pokoušet zdolat rekordní časy a stranou nezůstanou ani nejlepší tuzemští závodníci. Tisícovky běžců se pak mohou těšit na rychlou trať, nezapomenutelnou atmosféru a velký běžecký zážitek. Nenechte si ujít 25. RunCzech 1/2Maraton Praha, ať už coby běžci, dobrovolníci, fanoušci nebo diváci přímého přenosu České televize.
1. duben 2025 16:00
Letní sporty, Praha

Velikonoce na Staroměstském náměstí zpestří folklórní soubory a živé květiny

Největší Velikonoční trhy v Praze se blíží. Na Staroměstském a Václavském náměstí začnou v sobotu 5. dubna a potrvají do neděle 27. dubna 2025. Nejvýznamnější křesťanské svátky přinesou do české metropole hravé prvky, jako jsou interaktivní tabule s křídami, mezigenerační dílny pro děti nebo veselé fotokoutky. Staroměstské náměstí rozvoní živé květiny, které se objeví po celém prostoru ve velkých truhlících. Návštěvníky čeká každodenní folklórní program i velikonoční pochutiny. Trhy kladou důraz na minimum plastu s cílem zmenšovat množství vyprodukovaného odpadu a ekologickou stopu.
31. březen 2025 16:00
Zážitky, Praha

Zahrady pod Pražským hradem i Jelení příkop se otevírají návštěvníkům

O víkendu od 5. do 6. dubna 2025 přivítají Zahrady pod Pražským hradem svoje první návštěvníky v otevírací době od 10:00 do 18:00 hodin při příležitosti zahájení sezony 2025. Po rekonstrukci jsou zpřístupněny veřejnosti Ledebourská zahrada a Malá Pálffy zahrada. Projít se můžete také ve Velké Pálffy zahradě a Malé Fürstenberské zahradě. Průchod na Pražský hrad je nadále ze strany správy Pražského hradu uzavřen. Také Jelení příkop bude nově přístupný po obnovené stezce z ulice Na Opyši, která byla pro veřejnost uzavřená od roku 2019.
31. březen 2025 14:00
Příroda, Praha

Nová turistická sezona 2025 v Praze: pražské věže, nové prostory a tematické vycházky

Pražské památky a průvodci pod hlavičkou Prague City Tourism jsou připraveni na novou turistickou sezonu a příjezd domácích i zahraničních návštěvníků. S příchodem teplého počasí uvítají turisté i domácí Pražané prodloužení otevírací doby na pražských věžích, nové typy oblíbených vycházek, otevření zcela nových prostor ve známých památkách a velkolepé budou také oslavy konce 2. světové války.
31. březen 2025 11:00
Zážitky, Praha

Vyšehrad si můžete prohlédnout celoročně samostatně i s průvodcem

Vydejte se do historie a poznejte legendy, které se pojí k Vyšehradu. Během komentovaných prohlídek s průvodcem poznáte jeho nejzajímavější místa. Podíváte se do Gotického sklepa s expozicí pojednávající o historii Vyšehradu, do Cihelné brány jejíž expozice dokumentuje Vyšehrad jako pevnost a projdete tajemnými kasematy až do podzemního sálu Gorlice, kde se ukrývají originály soch z Karlova mostu. Areál si můžete projít i samostatně s autoprůvodcem, který nabízí zajímavé informace o jednotlivých objektech, ale i tematické trasy v češtině a angličtině. Aplikace je dostupná ke stažení na Google Play nebo Apple Store a umožňuje návštěvníkům objevovat Vyšehrad samostatně a vlastním tempem.
30. březen 2025 10:04
Zážitky, Praha