ÚvodAktualityMuzea a výstavy, kde si letos prohlédnete panenky i jiné hračky
Zážitky

Muzea a výstavy, kde si letos prohlédnete panenky i jiné hračky

  • 19. června 2023
Dřevěné, porcelánové i z umělé hmoty, stařičké i moderní, ve značkovém oblečení anebo v šatičkách, šitých, háčkovaných nebo pletených podomácku – takové jsou panenky, které si prohlédnete v muzeích. A protože jich je opravdu nepřeberné množství a staly se oblíbeným sběratelským artiklem, často jde o muzea, kde hrají prim právě panenky a na jiné hračky zbylo jen málo místa. Kde je najdete a čím je které místo jedinečné vám prozradí portál Kudy z nudy.
Není důležité, které muzeum je největší nebo nejznámější; panenkám je ve všech expozicích věnována náležitá pozornost a společně s kočárky, knížkami, domečky, miniaturním nábytkem, nádobíčkem, drobnými hračkami a dalšími doplňky vypovídají o době, kdy byly vyrobené. Samozřejmostí jsou ve většině muzeí dětské koutky, kde se dá kreslit, tvořit a hrát – i když určitě nebudou tak velké a bohatě vybavené, jak byste si vy a hlavně děti přáli.
 

Muzea, kde panenky hrají hlavní roli

PanenkaPohádkovou atmosféru má díky neobvyklým historickým interiérům Svět kostiček a panenek v podkroví zámku ve Zruči nad Sázavou. Je zde opravdový ráj hraček. Uvidíte hrady, zámky, zvířátka i panáčky – vše sestavené z pestrobarevných kostiček. Uvidíte také panenky, pokojíčky, kuchyňky, ale i medvídky, kočárky a dětské knížky. Vaše děti si budou moci zahrát s panenkami, se kterými si hrály vaše babičky, nebo postavit hrad či autíčko z kostiček. V dětském koutku je připraveno nepřeberné množství kostiček i panenek a stačí si jen začít hrát. Otevřeno je každý den od 9:00 do 17:00 hodin, vstupné stojí 70/50 Kč.

Podobně má otevřeno také Muzeum domečků, panenek a hraček poblíž zámkuLitomyšli. V šesti místnostech uvidíte všechno, co kdysi potřebovaly ke hrám „maminky panenek“. Sbírka zahrnuje hračky od roku 1850 po současnost. Raritou jsou domečky a pokojíčky, a to od komnat princezen přes venkovské bydlení až po americké farmy. Nudit se tu nebudou ale ani kluci – objeví zde autíčka, vláčky, cirkus, kolotoče, nože i obchody, školy a hospodu Veselka. Prohlídka stojí 85 Kč a otevřeno je až do konce září denně od 10:00 do 17:00 hodin.

Muzeum panenek a medvídkůOd června do září má otevřeno Muzeum panenek a medvídkůTroskovicích pod hradem Trosky. Rozsáhlá expozice čítající více než 2 000 exponátů představuje vývoj panenek a medvídků od počátku 19. století až po současnou uměleckou produkci, prohlídka stojí 140/100 Kč. Muzeum povyšuje fenomén panenka nad pouhou hračku – snaží představit panenku i v jiných funkcích, které kdy zastávala a zastává. K vidění jsou zde například učební panenky budoucích zdravotnic, panenky určené k výchově k rodičovství, a to od roku 1840, až po současné robobaby. Jako jediná instituce tohoto druhu získalo muzeum povolení Policejního presidia v Praze vystavit policejní panenky Páju a Jáju usnadňující komunikaci při výslechu zneužívaných dětí.
 

Muzea, kde nejsou jen panenky…

Medvídek…ale také medvědi, vojáčci, mechanické stroje, vláčky, stavebnice a další dětské hračky jsou ještě častější než specializované expozice panenek. Rozhodně stojí za vidění, třeba celoročně otevřené Muzeum hračekOstravě, které vlastně nabízí několik muzeí v jednom. Kromě expozice starých hraček je tu část pojmenovaná Disneyana, Figurkov se stovkami postaviček, které znáte z pohádek i celovečerních filmů a pravidelně obměňovaná expozice sběratelství. Vstupenka stojí 149/99 Kč.

Spousty panenek jsou k vidění také v Muzeu hračekJablonci nad Nisou. I tady je otevřeno celoročně a k vidění jsou panenky a další kousky převážně z let 1940–1989, které si možná ještě pamatujete ze svého dětství; vstupné stojí 60/50Kč.

Celoročně otevřené je rovněž Muzeum hraček na Pražském hradě. V několika sálech muzea je vystaven bezpočet unikátních starých evropských a amerických hraček. Můžete si prohlédnout hračky od dob antického Řecka až po nejoblíbenější hračky současnosti. Zajímavé je sledovat, jak probíhal vývoj panenek a jejich pokojíčků, ale také dřevěných a plechových hraček. Za povšimnutí rozhodně stojí expozice nejstarších plyšových medvídků a panenek Barbie. Nejsou opomenuty ani novodobé hračky, na malé návštěvníky se tak těší nespočet robotů a legendární postavy z Hvězdných válek. Otevírací doba muzea je každý den včetně pondělí od 9:30 do 17:30, vstupné stojí 180 Kč.

MedvídekOd dubna do listopadu můžete navštívit Muzeum historických hraček na zámku v Benátkách nad Jizerou (vstupné 100/70 Kč), od dubna do října Muzeum hračekRychnově nad Kněžnou (vstupné 90/70 Kč) anebo Muzeum hračekLednici (vstupné 95/70 Kč). Od dubna do září mívá každou neděli otevřeno Muzeum motocyklů a hraček v Šestajovicích (vstupné 80/70 Kč), o víkendech, či jindy po telefonické domluvě, můžete navštívit Muzeum technických hraček ve Velvarech (vstupné 60/30 Kč)..
 

Výstavy panenek 2023

PanenkaBěhem letošního roku můžete navštívit také několik výstav panenek. Jak bydlely panenky od konce 19. století po 80. léta 20. století se dozvíte na stejnojmenné výstavě v Oblastním muzeu v Děčíně. Uvidíte více než 60 miniaturních pokojíčků pro panenky – některé představují bohaté zařízení domů s detailním nádobíčkem a doplňky, které sloužily nejen ke hře a zábavě, ale i k poučení dětí. Zjistíte zde také, jak se lišily hračky podle společenského postavení, módy a tradic. Výstava je skvělou příležitostí pro společnou rodinnou zábavu a vzpomínání na dětství. Přístupná je od 1. června až do ledna 2024, za vstupné dáte 100 Kč.

Panenky nazvané trefně "šklebíci" se nacházejí v Turnově, v blízkosti náměstí Českého ráje. K vidění je zde 1000 exponátů panenek a kočárků soukromé sbírky. Jedná se o panenky vyráběné v limitovaných sériích v 90. letech ve Španělsku. Tyto panenky vyjadřují emoce dětí a lidí. Jde o největší sbírku těchto panenek  v České republice. Výstava zůstane otevřena do 29. října 2023.

S čím si hráli princezny a princové? Na zámku Dobříš naleznete v opravené Oranžerii novou výstavu historických panenek, která je zde od 13. června do 31. srpna. Panenky byly odnepaměti oblíbenou součástí každého zámku, hrávaly si s nimi princezny a princové. Několik desítek panenek různých velikostí doplňuje roztomilý nábytek pro panenky, který byl vyroben už v roce 1910, jídelní židlička/stoleček pro panenky, vějíře, kočárky či kočárek-rikša s panenkou, který je přes 70 let starý. Krásné panenky věnovala zámku Dobříš sběratelka paní Dvořáková ze Sloupu u Davle. Vstupné na výstavu je 30 Kč.
Muzeum hraček Lednice Kultura

Muzeum hraček Lednice

Sbírka historických hraček v netradičně pojatých výstavních prostorách rodinného domu historického centra Lednice. Expozice je rozdělena do několika částí, v nichž si návštěvníci mohou prohlédnout hračky z období 19. a 20. století.

Muzeum hraček Ostrava – poznání i zábava Kultura

Muzeum hraček Ostrava – poznání i zábava

Muzeum hraček Ostrava nabízí ke zhlédnutí tisíce exponátů v několika sekcích. Uvidíte zde hračky a hry od poloviny 19. století po současnost. Přijďte si užít Historické hračky, Retro hračky, Disneyanu (vše kolem Walta Disneyho) a Sběratelství. Navíc sekce Sběratelství se každého půl roku obměňuje.

Muzeum panenek a medvídků v Troskovicích Kultura

Muzeum panenek a medvídků v Troskovicích

Nedaleko zříceniny hradu Trosky v Troskovicích se nachází muzeum panenek a medvídků. Rozsáhlá expozice čítající více než 1000 exponátů představuje vývoj panenek a medvídků od roku 1840 až po současnou uměleckou produkci. Expozice svým ojedinělým rozsahem zaujme návštěvníky všech věkových skupin.

Výstava panenek a kočárků v Turnově

1. 3.28. 9.
Výstava panenek a kočárků v Turnově

V Turnově v blízkosti náměstí Českého ráje je k vidění 1000 exponátů panenek a kočárků soukromé sbírky. Na výstavě jsou k vidění převážně charakteristické panenky nazývané šklebík.

Muzeum Napajedla s expozicí hraček v bývalém klášteře Kultura

Muzeum Napajedla s expozicí hraček v bývalém klášteře

Muzeum Napajedla láká jak malé návštěvníky na stálou expozici hraček, tak i ty dospělé na dočasné výstavy a historické stálé expozice. Muzeum se nachází v objektu bývalého kláštera.

Muzeum hraček Rychnov nad Kněžnou Zážitky

Muzeum hraček Rychnov nad Kněžnou

Rychnovské muzeum hraček přibližuje unikátní panenky i stavebnice. Desítky historických panenek, spoustu cínových vojáčků, ale i roztodivné stavebnice, miniaturní parní stroje či pokojíčky pro panenky mohou obdivovat návštěvníci Muzea hraček v Rychnově nad Kněžnou.

Muzeum historických hraček na zámku Benátky nad Jizerou Zážitky

Muzeum historických hraček na zámku Benátky nad Jizerou

V benáteckém zámku se můžete potěšit největší sbírkou historických hraček v České republice. K vidění jsou nejrůznější hračky z let 1860-1945 z Evropy, Asie i Spojených států amerických.

Muzeum hraček v Jablonci nad Nisou Kultura

Muzeum hraček v Jablonci nad Nisou

Jablonecké muzeum hraček je zaměřeno na hračky, které si pamatují naši rodiče a prarodiče. Ti se vrátí do dětských let a děti naopak poznají s čím si hráli jejich tátové, mámy, dědové a babičky. Vystavované hračky jsou převážně z období od roku 1940 do roku 1989, ale najdete zde i starší.

Muzeum domečků, panenek a hraček Litomyšl Kultura

Muzeum domečků, panenek a hraček Litomyšl

Na Zámeckém návrší v Litomyšli najdete nové Muzeum domečků, panenek a hraček sběratelky MUDr. Dobromily Filové. Muzejní expozice navazuje na úspěšné výstavy konané na druhém okruhu Státního zámku Litomyšl.

Muzeum výroby dřevěných hraček Detoa Zážitky

Muzeum výroby dřevěných hraček Detoa

Detoa v Albrechticích v Jizerských horách je jedním z posledních výrobců dřevěných hraček v České republice, ale i v Evropě. V areálu můžete navštívit prohlídkovou trasu, na níž můžete vidět, jak se obyčejný špalík mění v dřevěný vláček, korále nebo oblíbenou postavičku Krtečka.

Muzeum technických hraček – stálá expozice ve Velvarech Kultura

Muzeum technických hraček – stálá expozice ve Velvarech

Expozice plechových mechanických hraček z let 1840–1960 v královském městě Velvary. Nechte se potěšit velkým světem malých hraček poháněných hodinovým strojkem na klíček, parním strojem nebo elektromotorem a jinými starými unikáty, s nimiž si hráli naši prarodiče.

Muzeum dřevěných hraček a výrobků v Nové vsi Kultura

Muzeum dřevěných hraček a výrobků v Nové vsi

Ojedinělou tradici výroby hraček v Krušnohoří připomíná expozice v areálu firmy NBW s.r.o. v Nové Vsi v Horách, která je dnes poslední ze stovky již zaniklých hračkářských firem v Krušnohoří.

Muzeum historických motocyklů v Kašperských Horách Kultura

Muzeum historických motocyklů v Kašperských Horách

Muzeum historických motocyklů v Kašperských Horách patří mezi vůbec nejstarší soukromá muzea tohoto typu v České republice. Výstavní expozice je koncipována tak, aby zaujala nejen znalce, ale i laiky, děti a dámy.

Stálá expozice porcelánových panenek v Dobroslavicích Kultura

Stálá expozice porcelánových panenek v Dobroslavicích

Stálá expozice panenek a nejen jich. V muzeu je k vidění také pár zajímavých kousků z dob dávno minulých v podobě starých kamen, psacích strojů z válečného i předválečného období, i nějaká ta žehlička se tam najde.

Zámek Zruč nad Sázavou – zámek opředený tajemstvím Kultura

Zámek Zruč nad Sázavou – zámek opředený tajemstvím

Zámek ve Zruči nad Sázavou na Kutnohorsku nabízí prohlídkový okruh, výstup na věž a pro nejmenší zábavně naučnou stezku rytíře Miloty z Kolowrat. V podkroví je otevřeno muzeum panenek a víceúčelový sál.

Minimuzeum kočárků a panenek Město Albrechtice Kultura

Minimuzeum kočárků a panenek Město Albrechtice

Prohlédněte si rodinnou sbírku kočárků a panenek v Městě Albrechticích. Najdete zde na 80 kočárků různých typů i velkostí a přes 90 panenek. Atmosféru starých časů a dětských snů doplňují další hračky jako jsou plyšoví medvědi, dřevěná autíčka, kuchyňka nebo dřevěný panáček, který louská ořechy.

Další aktuality

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (5.7. – 6.7.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Bezděkovský Levandulový festival 2025, Meruňkobraní ve Velkých Pavlovicích 2025, Zašovská pouť 2025, Aperol Spritz Festival 2025 – Plzeň, Telčský jarmark 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
4. červenec 2025 6:01
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (5.7. – 6.7.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Renesanční slavnosti Gladius na hradě Točník 2025, Národní technické muzeum za 80 Kč – Výročí založení Národního technického muzea, Středověké slavnosti na hradu Orlík nad Humpolcem 2025, Den lidových řemesel v Žacléři 2025, Narozeniny Stezky korunami stromů Krkonoše . Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
4. červenec 2025 6:00
Zážitky

Věda a historie není nuda: 4. červenec, americký Den nezávislosti a další významné historické události

Každý důvod k oslavě je dobrý, a když náhodou nemáme žádný významný den u nás, můžeme se porozhlédnout jinde ve světě. Společně s Američany můžeme například slavit Den svatého Patrika, Halloween nebo Den díkůvzdání. Tím vůbec největším svátkem roku v USA ale je Den nezávislosti 4. července. Co se ten den odehrálo a jak jsou události 4. července propojené s dějinami České republiky?
3. červenec 2025 22:40
Zážitky

Země za ostnatým drátem: Tankový prapor, Černí baroni, Král Šumavy a další filmy

Jsou to filmy, na které se skvěle dívá — plné humoru, dobrodružství nebo absurdních historek z vojenského života. Jenže za jejich příběhy se skrývá realita temná jako bažina z Kachyňova Krále Šumavy. Povinná vojna, ostnaté dráty, politické čistky, pomocné technické prapory i strach ze systému. Česká kinematografie se k těmto tématům vrací znovu a znovu — někdy s černým humorem, jindy s mrazivou vážností. Připomeňte si je s námi na Kudy z nudy!
3. červenec 2025 15:33
Zážitky

Významné dny naší historie: co se stalo v červenci?

Červenec je měsícem plného léta, prázdnin, dovolených, malin a koupání. Ale také obdobím, kdy si připomínáme klíčové momenty české historie – dny hrdinství, odporu, kulturního rozkvětu i technického pokroku. Od upálení Mistra Jana Husa přes vznik Národního parku Podyjí až po objev Věstonické venuše. Pojďte se s Kudy z nudy začíst do červencového kalendáře událostí, které utvářely naši historii.
1. červenec 2025 16:51
Zážitky

Stejná jména, různá místa aneb popletené Česko

Kdo si někdy popletl Žebrák s Točníkem, může mluvit o štěstí: oba hrady jsou od sebe jen pár set metrů a chyba se dá snadno napravit. Horší je to s místy, která se jmenují úplně stejně, ale leží docela jinde. Své o tom ví ti, kteří hledají Dívčí hrady nebo Kozí hrádky, Šternberky, Sázavy, Kamenice nebo Helfenburky.
29. červen 2025 10:09
Zážitky

Co dělat o prázdninách? Máme pro vás stovky skvělých tipů na slunečné i deštivé prázdninové dny

Máte před sebou dovolenou a už se těšíte na sladké dny nicnedělání? Na portálu Kudy z nudy máme vždy zásobu skvělých tipů pro slunečné počasí i pro dny, kdy se slunce schová za mraky. Řady inspirativních nápadů a míst, kde si můžete s dětmi užít společné zážitky a kde se skvěle zabaví celá rodina, najdete i na následujících řádcích.
28. červen 2025 10:40
Zážitky

50 tipů na výlety pro milovníky pohádek

Vydejte se s námi do říše princezen, draků, strašidel a dalších pohádkových bytostí, kde se určitě nebudete nudit. Vyberte si z nabídky pohádkových výletů a jedinečných zážitků. Na své si tentokrát přijdou rodiny s dětmi i ti, kteří touží po romantice. Znáte místa, kde se natáčely známé pohádky? Zveme všechny milovníky pohádek, strašidel a pohádkových bytostí na výstavy, pohádkové expozice i místa natáčení. Zažijte atmosféru výjimečných pohádkových míst v Česku!
28. červen 2025 9:25
Zážitky