ÚvodAktualityJeskyně v Moravském krasu jsou po zimě otevřeny
Příroda

Jeskyně v Moravském krasu jsou po zimě otevřeny

  • 2. března 2025
Od března se po zimní přestávce otevírají milovníkům krasového podzemí všechny běžně zpřístupněné jeskyně Moravského krasu. Přes zimu byly otevřeny pouze Punkevní jeskyně, jeskyně Výpustek a speciální návštěvní okruhy ve Sloupsko-šošůvských jeskyních. K těmto stálicím se právě od března připojují jeskyně Balcarka a Kateřinská, které byly z důvodu ochrany zimujících netopýrů od prosince do konce února uzavřeny. Přijďte se podívat do podzemí.
Dno MacochyOd března otevírají své brány všechny běžně zpřístupněné jeskyně Moravského krasu. Trochu jiná bude letos jarní prohlídka Punkevních jeskyní, jelikož se z důvodu opravy elektroinstalací na Punkva nekonají vodní plavby, a to určitě až do konce března 2025. Všechno má ale svá mínus i plus – po prohlídce suché částí se ze dna propasti Macochy vydají turisté zpět jindy nepřístupnou Tunelovou chodbou. Během doby, kdy není možná podzemní plavba je vstupné do Punkevních jeskyní sníženo. Trasa jeskyněmi je bezbariérová a lidem na vozíčku umožňuje přístup na samé dno propasti Macocha.

BalcarkaOtevřeno je od března také v jeskyni Balcarka v Ostrově u Macochy, která představuje svou krápníkovou výzdobou snad nejbohatší jeskyni Moravského krasu. Za nejpřitažlivější část jeskyně Balcarky je všeobecně považována Galerie s velice bohatou krápníkovou výzdobou, reprezentovanou především brčky a bílými stalaktity různých tvarů a délek. Podívat se můžete také do Kateřinské jeskyně, Sloupsko-šošůvských jeskyní a jeskyně Výpustek, která má bohatou a velmi neobvyklou historii. Vydat se sem můžete i na originální prohlídku trasy Za tajemstvím jeskyně. Jedná se o neupravenou trasu přírodního charakteru, kde terén zůstal nezměněn po těžbě fosfátových hlín, které se v podzemí těžily ve 20. letech minulého století. Zájemci na okruh vyráží bez elektrického nasvícení, s čelovými světly na helmách  a v oblečení které si lze zašpinit. Trasa je přístupná po předchozí rezervaci na telefonu 516 439 111, účastníci musí být starší šesti let.

Také lanová dráha mezi Horním můskem a Pustým Žlebem je v běžném provozu. Až do dubna jezdí pouze o víkendech od 8:00 do 15:00 hodin. Od parkoviště na Skalním mlýně k Punkevním jeskyním vás doveze elektrický vláček.
 

Expozice Jeskyně a lidé napříč jeskyněmi

Expozice s názvem Jeskyně a lidé doplňují prohlídkové trasy v jeskyních Balcarce, Kateřinské, Sloupsko-šošůvských a v jeskyni Výpustek, kde je navíc umístěna rozsáhlá výstava věnovaná celému Moravskému krasu, jeho geologii, objevování, výzkumu či archeologickým a paleontologickým nálezům. Jednotlivé expozice na sebe volně navazují a provázejí návštěvníka od dob nejstaršího osídlení Moravského krasu až po dnešek. Expozice jsou interaktivní a turistům nabízejí více než jen přehlídku vystavených předmětů. Jsou doplněny audiovizuálními pořady, dotykovými obrazovkami a v jeskyních se odehrávají i videoprojekce.

Kostra v Kateřinské jeskyniKateřinské jeskyni je unikátní nálezová situace jeskynních medvědů a ve vstupním portálu i neolitický rituální obřad. Během posledních let zde zde našly velmi staré pravěké kresby nejasného významu. V Kůlně, která je součástí Sloupsko-šošůvských jeskyní, turisté uvidí dioramata neandrtálských lovců a zhlédnou film z jejich života. V Balcarce je pak projekce ze života lovců sobů a koní, kteří osídlili vstupní portál jeskyně. Do expozic se návštěvníci dostanou v rámci prohlídkové trasy. Výstava ve Výpustku je volně přístupná v patře správní budovy jeskyně. 

Zájemcům o hlubší zájem o živou i neživou přírodu Moravského krasu doporučujeme také Dům přírody Moravského krasu, pěknou zážitkovou expozici ve Skalním mlýnu.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Lanovka k propasti Macocha Zážitky

Lanovka k propasti Macocha

Lanová dráha propojující Punkevní jeskyně s propastí Macocha funguje od roku 1995.

Dům přírody Moravského krasu Příroda

Dům přírody Moravského krasu

Navštivte nově otevřenou zážitkovou expozici o Moravském krasu. Ponořte se v ní do devonského moře, vytvořte si krápníky a jeskyně, proleťte se s netopýry, poznejte lesy, stráně, kytky i zvířata. A jak se žije Krasu s člověkem?

Jeskyně Balcarka – jeskyně s nejbohatší krápníkovou výzdobou Příroda

Jeskyně Balcarka – jeskyně s nejbohatší krápníkovou výzdobou

Jeskyně Balcarka v Ostrově u Macochy představuje svou krápníkovou výzdobou snad nejbohatší jeskyni Moravského krasu. Do nového turistického okruhu byla zahrnuta i část jeskyně s bývalým muzeem, které bylo krátce zpřístupněno v roce 1938. Návštěvní trasa se tak prodloužila o 150 metrů.

Ponorná řeka Punkva v Moravském krasu Příroda

Ponorná řeka Punkva v Moravském krasu

Punkva je ponorná řeka v Moravském krasu a v České republice se jedná o nejdelší podzemní tok. Řeka vzniká v podzemním systému Amatérské jeskyně soutokem Sloupského potoku a Bílé vody.

Jeskyně Kůlna v Moravském krasu Příroda

Jeskyně Kůlna v Moravském krasu

Jeskyně Kůlna je součástí prohlídky Sloupsko-šošůvských jeskyní. Tunelovitá sluj patří k nejvýznamnějším archeologickým lokalitám na území České republiky a je považována za světový unikát. Najdete ji v severní části Moravského krasu nedaleko obce Sloup.

Sloupsko-šošůvské jeskyně – největší zpřístupněné jeskyně v ČR Příroda

Sloupsko-šošůvské jeskyně – největší zpřístupněné jeskyně v ČR

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou největší zpřístupněné jeskyně v ČR. Tvoří je rozsáhlý komplex dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí, které spojují dvě podzemní patra s výškovým rozdílem 60 m. Prohlídky zahrnují klasické okruhy či zážitkovou exkurzi do spodních pater.

Pustý žleb v Moravském krasu Příroda

Pustý žleb v Moravském krasu

Jedná se o 7,5 km dlouhý krasový kaňon v Moravském krasu. Stěny kaňonu tvoří strmé vápencové skály s velkým množstvím jeskyní, žleb je bezvodý až na spodní část, kde vyvěrá říčka Punkva.

Zřícenina hradu Blansek v Moravském krasu Památky

Zřícenina hradu Blansek v Moravském krasu

Zřícenina hradu Blansek se nachází v Moravském krasu, v těsné blízkosti Punkevních jeskyní. Vypíná se na ostrohu nad řekou Punkvou, nad Punkevním žlebem. Hrad je poprvé uváděn k roku 1275, vznikl patrně nedlouho před tímto datem.

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice Příroda

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

Moravský kras severně od Brna patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Dominantou střední části Moravského krasu je Rudické propadání, kde pod zem mizí vody Jedovnického potoka.

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu – cesta 40 tisíci let nazpět Příroda

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu – cesta 40 tisíci let nazpět

Vydejte se pozpátku 40 tisíci let historie. Jeskyně Výpustek patří mezi nejvýznamnější jeskynní systémy Moravského krasu. Velmi zajímavá podzemní prostora má bohatou a velmi neobvyklou historii. Labyrint temných chodeb a dómů byl vytvořen ponorovou činností Křtinského potoka.

Punkevní jeskyně na suchu: prohlídky probíhají bez plavby kvůli opravám

Punkevní jeskyně na suchu: prohlídky probíhají bez plavby kvůli opravám

Turisté chystající se navštívit Punkevní jeskyně v Moravském krasu se do konce března 2025 budou muset obejít bez oblíbené plavby elektroloděmi po podzemní řece Punkvě. Pracovníci Punkevních jeskyní totiž snížili hladinu podzemní řeky o šest metrů a vyměnili stavidlo regulující tok řeky. Lodě se tak ocitly na suchu a podzemní přístaviště u Masarykova dómu vysoko ve vzduchu nad hlavami turistů. Místo kormidelníků se na Punkvě dali elektrikáři, kteří opravují elektroinstalací na trase vodní plavby, poškozené loňský podzim povodní.

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu Příroda

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Vydejte se na výlet do Punkevních jeskyní! Procházet se budete mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou až na dno propasti Macocha. Svou oblibu si získaly díky tomu, že v nich lze podniknout romantickou plavbu na lodičkách na podzemní říčce Punkvě.

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky Příroda

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky

Na okraji propasti Macocha jsou dva vyhlídkové můstky. První z nich byl vybudován v roce 1882 – je umístěn v nejvyšším bodě a jmenuje se Horní můstek. Druhý z nich pochází z roku 1899, nachází se 92 metrů nad spodní částí propasti a je z něho velmi dobře vidět na dno.

Kateřinská jeskyně vydala další tajemství: ulitu plže starou až 12 tisíc let!

Kateřinská jeskyně vydala další tajemství: ulitu plže starou až 12 tisíc let!

Epigrafické a archeologické výzkumy ve staré Kateřinské jeskyni v Moravském krasu běží od roku 2017 a přinesly mimo jiné objev nejstarších kreseb na stěnách jeskyně v ČR, jejichž stáří je až 7200 let. Na jaře se podařilo datovat další dvě neolitické kresby v zadní části Ledové chodby a k dnešnímu dni je tak známo celkem 15 pravěkých kresebných objektů rozmístěných na různých místech Kateřinské jeskyně. Třetím rokem také pokračoval archeologický výzkum uvnitř jeskyně, nedaleko pravěkých kreseb. Významným objevem se staly tři ozdoby – ulity plže zubovce dunajského.

Nejkratší a nejstrmější kabinová lanovka v České republice – Lanovka v Moravském Krasu

Nejkratší a nejstrmější kabinová lanovka v České republice – Lanovka v Moravském Krasu

Nejkratší a nejstrmější kabinová lanovka spojuje Punkevní jeskyně s okrajem propasti Macocha v Moravském krasu. Lanovka na dráze 249 metrů a je denně využívána asi patnácti sty turisty. Lanová dráha má převýšení sto čtyřicet metrů a je tak nejstrmější v celé České republice.

Mladečské jeskyně mají svou Kromaňonku, jmenuje se Mlada

Mladečské jeskyně mají svou Kromaňonku, jmenuje se Mlada

Mlada – tak byla pojemnována sedmnáctiletá žena, která před 31 tisíci lety za doby kamenné pobývala v Mladečských jeskyních na Olomoucku. Jméno Kromaňonky navrhovala na jaře 2024 veřejnost a z desítek nejrůznějších návrhů vybrala porota deset nejzajímavějších. Nejvíce hlasů získala právě Mlada.

Výprava do pravěku: jeskyně a expozice, kde se setkáte s neandrtálci

Výprava do pravěku: jeskyně a expozice, kde se setkáte s neandrtálci

O neandrtálcích víme leccos, ale mnohem víc je toho, co nevíme a v čem tápeme. Pokud chcete naše dávné předky poznat zblízka, nabídne vám Kudy z nudy tipy na výlet, kde neandrtálci žili anebo do moderních expozic, kde o nich zjistíte mnoho zajímavých podrobností!

Vydejte se Za tajemstvím jeskyně: Výpustek v Moravském krasu otevírá zbrusu novou zážitkovou trasu

Vydejte se Za tajemstvím jeskyně: Výpustek v Moravském krasu otevírá zbrusu novou zážitkovou trasu

V jeskyni Výpustek, u Křtin v Moravském krasu, se můžete vydat po prohlídkové trase poněkud dobrodružnějšího charakteru. Zatímco klasický okruh návštěvníky vede takzvaným „krytem“ – tajným podzemním velitelstvím, které v roce 1961 tehdejší Československá lidová armáda pro případ válečného konfliktu vestavěla v délce 200 metrů dovnitř jeskyně jako samostatný objekt, zážitková trasa „Za tajemstvím jeskyně“ vede po jeho obvodu – mezi vnější stranou krytu a přírodní stěnou jeskyně. Přístupná je pouze na objednání.

Kateřinská jeskyně – nejrozlehlejší dómy v Moravském krasu Příroda

Kateřinská jeskyně – nejrozlehlejší dómy v Moravském krasu

Jeskyni tvoří dva vzájemně spojené mohutné dómy s přilehlými chodbami. Jeskyně byla pro veřejnost otevřena už v roce 1910. Hlavní dóm je s rozměry 95x44x20 metrů největší veřejnosti zpřístupněnou podzemní prostorou v Moravském krasu.

Jeskynní malba v Kateřinské jeskyni – nejstarší kresba v České republice

Jeskynní malba v Kateřinské jeskyni – nejstarší kresba v České republice

V Hlavním dómu Kateřinské jeskyně v Moravském krasu se nachází vůbec nejstarší kresba na našem území. Jde o "černé čáry" na mohutném kameni, kterému se přezdívá kvůli jeho vrásčitému povrchu Mozek. Vědci se domnívají, že čarami byl kámen patrně umělecky dotvořen před 7 000 lety coby kultovní místo v době kamenné.

Další aktuality

Poznejte naše akvadukty: Vodní mosty, které přežily věky

Když se řekne akvadukt, většina lidí si představí monumentální římské stavby klenoucí se nad údolími. Jenže tyhle technické skvosty nejsou jen památky z dávných dob. V Česku byste sice hledali antické oblouky marně, přesto se tu najde pěkná sbírka akvaduktů – od historických přes průmyslové až po moderní inženýrské kousky, které dodnes slouží svému účelu. Pátrejte po nich s Kudy z nudy!
6. duben 2025 10:27
Památky, Jihomoravský kraj

Zámecký park v Lednici nabízí letecké ukázky dravých ptáků

Již přes dvacet let probíhají ukázky dravců v lednickém parku. Park je největší a nejkrásnější místo k předvádění letu dravců v Evropě a snad i ve světě. Od dubna do října můžete během komentovaných představení vidět 40 druhů dravců v počtu asi 100 exemplářů! Vše je doprovázeno poutavým výkladem pro děti a dospělé.
5. duben 2025 1:16
Příroda, Jihomoravský kraj

Milotický zámek je připraven na novou sezonu

Dveře zámku v Miloticích se v nové návštěvnické sezónně otevřou v sobotu 5. dubna 2025. Zámek opět nabídne prohlídky reprezentativních a obytných prostor i oblíbené individuální prohlídky zámeckého parku v historickém kostýmu.
4. duben 2025 13:00
Památky, Jihomoravský kraj

Znojemský hrad a rotunda zvou na prohlídky

Znojemský hrad a rotunda sv. Kateřiny zahajují novou sezónu o první dubnové sobotě 5. 4. 2025 a brány hradu se opět uzavřou až v neděli 26. října 2025. Otevřeno bude i na Velký pátek a celý duben je pak návštěva obou památek možná o víkendech.
2. duben 2025 10:00
Památky, Jihomoravský kraj

Jaro na Pernštejně otevírá hrad i zámecké zahrady

Hrad Pernštejn letos otevře svou bránu v sobotu 5. dubna 2025. Vybírat zde můžete ze dvou prohlídkových okruhů a dvou expozic, které je možné projít vlastním tempem bez průvodce. Určitě nesmíte minout ani unikátní Pernštejnskou zahradu.
1. duben 2025 14:00
Památky, Jihomoravský kraj

Ze sklepa do sklepa: Velké Bílovice zvou na košt přímo k vinařům

Největší ochutnávka vín čeká na návštěvníky 18. ročníku Ze sklepa do sklepa ve Velkých Bílovicích v sobotu 5. dubna 2025. Přes padesát vinařských sklepů se otevře v jediný den milovníkům vína a nabídne to nejlepší ze své úrody. Připraveny jsou pro vás koštovací skleničky, podrobná mapka všech otevřených vinařství, cimbálová muzika a bohatý večerní program plný moravského vína, jídla a hudby. Nemusíte se bát ani silniční kontroly – vypraveny budou zvláštní vinné autobusy.
1. duben 2025 8:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Stiassni, Tugendhat, Löw-Beer, Jurkovič, Arnold a další brněnské vily: Kde se potkává luxus, historie a zajímavé osudy

Brno je město, kde se architektura potkává s historií, osudy a sem tam i s trochu absurdním humorem. Ale pokud jde o vily, tak si přijdou na své jak zapálení milovníci architektury, tak i ti, kteří si prostě chtějí projít krásné domy a nasát atmosféru minulých století. Prohlédněte si s Kudy z nudy slavné, zapomenuté i nově otevřené brněnské vily!
1. duben 2025 7:34
Památky, Jihomoravský kraj

10 nejkrásnějších míst Národního parku Podyjí

Národní park Podyjí na Znojemsku společně se svým rakouským protějškem, národním parkem Thayatal, chrání zachovalé říčního údolí Dyje v bohatě zalesněné krajině. Výhledy na meandrující řeku patří k nejhezčím v Česku a právě vyhlídky jsou skutečným pokladem tohoto národního parku. Objevíte tu ale i zajímavé drobné památníky a stavby, vyhlídkové altány a malebná přírodní zákoutí. Takže, kam se v Podyjí podívat?
30. březen 2025 9:39
Příroda, Jihomoravský kraj