ÚvodAktualityVýprava do pravěku: jeskyně a expozice, kde se setkáte s neandrtálci
Památky

Výprava do pravěku: jeskyně a expozice, kde se setkáte s neandrtálci

O neandrtálcích víme leccos, ale mnohem víc je toho, co nevíme a v čem tápeme. Pokud chcete naše dávné předky poznat zblízka, nabídne vám Kudy z nudy tipy na výlet, kde neandrtálci žili anebo do moderních expozic, kde o nich zjistíte mnoho zajímavých podrobností!
NeandrtálciJsou jednou z největších záhad v lidské historii. Úspěšní lovci obývali několik set tisíc let rozsáhlé oblasti Evropy i Asie, ale před 20 až 30 tisíci lety náhle zmizeli; bohužel téměř beze stop. Věděli jste ale, že neandrtálci nám byli mnohem podobnější, než jsme si mysleli dříve? Uměli mluvit, k přípravě jídel používali oheň, měli kvalitní kamenné nástroje i krásné šperky. Byli menší, robustnější a silnější než my – typický neandrtálec měřil asi 165 cm, ženy byly ještě zhruba o deset centimetrů nižší. Měli světlou pleť a nejčastěji hnědé vlasy, vyskytovaly se však i zrzci. Díky genetice víme, že nevyhynuli úplně a v mnohých z nás dnes koluje kapka neandrtálské krve.

Díky laureátovi Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu, švédskému genetikovi Svantemu Pääbovi, je známo, že naši předkové druhu homo sapiens s neandertálci běžně plodili děti, a více než šesti miliardám lidí evropského a asijského původu koluje žilami od jednoho do čtyř procent neandertálské krve. A tento drobný zlomek měl na nás poměrně velký vliv. Nejen, že určil část našich fyziologických vlastností, ale také se zdá, že posílil náš imunitní systém, aby byl odolnější vůči škodlivým látkám, virům, ale i chladu. Pokud vás láka výprava na místa, kde na území dnešního Česka neandrtálci žili, nabídneme vám pár tipů...


Do obýváku k neandrtálcům aneb jeskyně Moravského krasu

jeskyně kůlnaSoučástí prohlídky Sloupsko-Šošůvských jeskyní je také jeskyně Kůlna. Tunelovitá sluj patří k nejvýznamnějším archeologickým lokalitám na území České republiky a je považována za světový unikát. Právě tady totiž naši předkové z doby ledové žili. Prostorná a prosvětlená jeskynní troska byla jejich domovem a nejcennější nálezy dokumentují život člověka neandrtálského, který zde přebýval před více než 120 000 lety. I potom zde žili lidé, a to až do doby bronzové. Našlo se zde okolo 1 2000 drobných nástrojů a přes 1 000 kostí koně, losa, jelena, ale i mamuta. Nejdůležitějším nálezem tohoto období (micoquienu) jsou však drobné kosterní pozůstatky neandrtálců staré přes 40 000 let, zejména pak část horní čelisti dospívajícího mužského jedince. Dnes zde neandrtálské lovce připomínají pěkná dioramata.

neandrtálská čelistTaké v jeskyni Švédův stůl, v hlubokém krasovém údolí potoka Říčky, se našly velmi zajímavé pozůstatky – jeskyně v období starších čtvrtohor sloužila jako typické doupě jeskynních hyen a medvědů. Zbyly zde nejen pozůstatky jich samých, ale též jejich kořisti. Tou se mohli stát i neandrtálci, kteří obývali údolí Říčky současně s nimi. Jeskyně Švédův stůl patří k našim nejvýznamnějším archeologickým lokalitám a také je jedním ze tří nalezišť kosterních pozůstatků neandrtálského člověka na území České republiky. Důkaz o jejich přítomnosti přinesl rok 1905, kdy byla v jeskyni objevena neandrtálská čelist. Dále se zde na počátku 60. let podařilo najít úlomky lebky a jeden "neandrtálský" zub. Kromě neandrtálců zde byly objeveny také stopy lidí mladších kultur. Zvídavým turistům je jeskyně volně přístupná.
 

Zásadní objev v jeskyni Šipka

K vůbec prvnímu nálezu neandrtálských pozůstatků na našem území došlo v roce 1880 v jeskyni Šipka u Štramberka – jednalo se o zlomek čelisti neandrtálského dítěte s několika zuby. Objevil je archeolog a antropolog Karel Jaroslav Maška. Pravěcí lidé z různých kultur zde po sobě zanechali asi 550 kamenných nástrojů z pazourku, rohovce a dalších jim dostupných materiálů. Kostí a zubů různých živočichů bylo v jeskynních vrstvách objeveno udivující množství – asi 80 000 kusů. Byly zde odkryty zkamenělé kosterní pozůstatky velkých pleistocénních šelem. Zkameněliny zubrů, praturů, srstnatého nosorožce a dokonce i mamuta nasvědčují tomu, že sem byla tato zvířata zavlékána jako ulovená kořist (tedy součást jídelníčku pravěkých lovců), podle nejnovějších výzkumů také jako rituální předměty. Neandrtálci měli ve veliké úctě jeskynní medvědy a jejich lebkami zdobili své rituální "svatyně".
 

Cesta do pravěku v Blansku

cesta do pravěku blanskoNa zámkuBlansku naleznete stálou expozici Cesta do pravěku – sami a na vlastní kůži se můžete zapojit do objevování pravěkých epoch, tak jak utvářely krajinu Moravského krasu a její obyvatele. V expozici se dozvíte podrobnosti o využívání jeskyní Moravského krasu po celý pravěk pro nejrůznější účely, od sezónních obydlí lovců a sběračů po pohřební a kultovní praktiky našich předků v době halštatské. Mezi nejzajímavější předměty tohoto druhu patří bezpochyby nálezy z tajemstvími opředené jeskyně Býčí skála. K vidění jsou zde ale i předměty staršího období z jeskyně Kůlna nebo Pekárna. Součástí expozice je řada replik archeologických předmětů umožňujících zkoumání prehistorie hmatem.
 

Muzeum šipecké jeskyně ve Štramberku

muzeum štramberkMuzeum o pravěku a archeologii ve Štramberku dostalo název po již zmiňované jeskyni Šipka. A nejenom to – celé přízemí totiž jako jeskyně vypadá, včetně zvuků a světel!  Expozice je pojata netradičně, scénicky. Přímo v nástupním prostoru bude inscenovaná malá jeskyně – zmenšený model Šipky. Autor expozice Tomáš Skalík uvádí, že procházka replikou jeskyně je téměř k nerozeznání od návštěvy skutečné Šipky na protějším kopci. Jako materiál v expozici posloužil umělý vápenec. Součástí stálé výstavy muzea jsou samozřejmě i exponáty, jež se přímo k světoznámé jeskyni vážou.
 

Neandrtálec v životní velikosti

neandrtálec z humpolcePouze na jediném místě v Česku uvidíte neandrtálce v životní velikosti! Vypravit se za ním musíte do Humpolce, do Muzea dr. Aleše Hrdličky. Nejobsáhlejší část výstavy je věnována vývoji člověka od nejstarších pralidí až do současnosti. Poznáte zde základní znaky lidí z jednotlivých období dějin a přiblížíte si je na bustách i kostrách. Velkou atrakci představuje model neandrtálce v životní velikosti. Postava představuje dospělého, asi čtyřicetiletého muže, který měří 182 centimetrů. V reálném životě by vážil přibližně 90 kilogramů, jako figurína je o 40 kilogramů lehčí. Tělo odpovídá kostře, která je také novým exponátem muzea. Silikonové části, které nekryje oděv, mají detailní propracování včetně cév. Realisticky působí i ochlupení, vousy a vlasy. Neandrtálci měli kratší končetiny, byli podsaditější a měli robustnější kostru. Socha nejenže působí živým dojmem, ale navíc je i cítit – výtvarníci jí dodali aroma jeskyně a ohně.
Muzeum dr. Aleše Hrdličky v Humpolci Kultura

Muzeum dr. Aleše Hrdličky v Humpolci

Nová antropologická expozice. Mimo jiné zde uvidíte postavu neandrtálce v životní velikosti.

Věda a historie není nuda: kde si prohlédnete nejstarší a nejvzácnější archeologické nálezy

Věda a historie není nuda: kde si prohlédnete nejstarší a nejvzácnější archeologické nálezy

Venuše, hlava Kelta, kel z Pavlova, náušnice z Velké Moravy, mumie egyptské princezny anebo meteorit z Opavy: muzea v České republice pečují o řady archeologických skvostů. Podívejte se na Kudy z nudy na prastaré skvosty archeologie, které si můžete prohlédnout v muzeích, archeoparcích či v místech, kde byly poklady nalezeny. Některé z nich jsou starší více než 10 000 let!

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta Kultura

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Ojedinělé muzeum dokumentuje nejstarší dějiny osídlení Moravy a celého evropského kontinentu. Značnou pozornost dětí i dospělých přitahuje zejména 3,5 m vysoký model mamuta v životní velikosti, provázený mládětem. Rozsáhlá muzejní expozice patří k největším a nejmodernějším svého druhu v Evropě.

Jeskyně Šipka – místo objevu Šipecké čelisti ve Štramberku Příroda

Jeskyně Šipka – místo objevu Šipecké čelisti ve Štramberku

Nejkrásnějším krasovým útvarem Štramberského krasu je zcela určitě volně přístupná jeskyně Šipka. Jeskyně se spolu se Štramberkem dostala do českého, ale i světového povědomí po objevu spodní čelisti neandertálského dítěte, tzv. Šipecké čelisti.

Věda a historie není nuda: co jsme se učili a co už neplatí aneb zpátky do školy!

Věda a historie není nuda: co jsme se učili a co už neplatí aneb zpátky do školy!

Leccos z toho, co jsme se učili ve škole, už neplatí. Svět kolem nás se zkrátka mění, a tak se s Kudy z nudy pojďte podívat, co všechno se změnilo a mění. Je toho hodně: změny zasáhly přírodopis, češtinu, jazyky, dějepis i zeměpis. Nakonec i naše země se ještě před pár desítkami let jmenovala jinak.

Muzeum Šipka ve Štramberku – expozice archeologie a geologie Kultura

Muzeum Šipka ve Štramberku – expozice archeologie a geologie

Muzeum dostalo název po známé jeskyni Šipka, ve které koncem 19. století našel Karel Jaroslav Maška čelist neandertálského dítěte. Je zde vystavena část nálezů zkamenělin ze štramberského vápence a artefaktů z jeskyně a kopce Kotouč.

Jeskyně Švédův stůl – doupě jeskynních hyen Příroda

Jeskyně Švédův stůl – doupě jeskynních hyen

Volně přístupná jeskyně v údolí potoka Říčky v Moravském krasu je známou archeologickou lokalitou a jedním ze tří nalezišť kosterních pozůstatků neandrtálského člověka na našem území.

Muzeum Zdeňka Buriana ve Štramberku Kultura

Muzeum Zdeňka Buriana ve Štramberku

Cesta do pravěku, obrazy života pravěkého osídlení, to i mnoho dalšího od světoznámého malíře pravěku a dobrodružství Zdeňka Buriana láká od roku 1992 děti i dospělé do autorova muzea ve Štramberku.

Historie žije! Stačí se rozhlédnout aneb poznejte naše nejstarší dějiny

Historie žije! Stačí se rozhlédnout aneb poznejte naše nejstarší dějiny

Národ, který se nedokáže poučit ze svojí historie, je odsouzen k zániku. Tak to alespoň tvrdili už staří Římané a všichni víme, jak to s nimi dopadlo. Protože se chceme jejich osudu vyhnout, máme k dispozici bezpočet muzeí a expozicí, které jsou věnovány historii a archeologii. Navíc máme tu výhodu, že na našem území se toho dělo za posledních pár tisíc let opravdu hodně – někdy možná až trochu moc – a tak mají badatelé co zkoumat a objevovat.

Expozice Jeskyně a lidé v Moravském krasu Kultura

Expozice Jeskyně a lidé v Moravském krasu

Nové expozice s názvem Jeskyně a lidé rozšiřují prohlídkové trasy v jeskyních Balcarce, Kateřinské, Sloupsko-šošůvských a v jeskyni Výpustek, kde je navíc umístěna rozsáhlá výstava věnovaná celému Moravskému krasu, jeho geologii, objevování, výzkumu či archeologickým a paleontologickým nálezům.

Lidské obydlí poblíž vsi Bečov – nejstarší lidské obydlí v České republice

Lidské obydlí poblíž vsi Bečov – nejstarší lidské obydlí v České republice

Za nejstarší obydlí se považují obydlí stanového typu. Pozůstatky takového přístřešku byly nalezeny při archeologickém výzkumu poblíž obce Bečov v okrese Most, kde asi před 200 000 lety žil pravděpodobně neandrtálec nebo předchůdce člověka dnešního typu.

#světovéČesko a jeskyně Šipka ve Štramberku: na návštěvě u neandertálců

#světovéČesko a jeskyně Šipka ve Štramberku: na návštěvě u neandertálců

Krásný výhled, příjemná procházka a hlavně archeologická lokalita, která proslavila město Štramberk v celém světě: to je jeskyně Šipka na severním úbočí vrchu Kotouč. V roce 1880, pouhých 24 let po nálezu lebky a kosti v německém Neanderthalu, tu Karel Jaroslav Maška objevil úlomek čelisti neandrtálského dítěte, takzvanou Šipeckou čelist.

Už jste viděli na vlastní oči mamuta?

Už jste viděli na vlastní oči mamuta?

Mamuta v životní velikosti, kostry pralidí, zuby staré několik set tisíc můžete obdivovat v prostorech brněnského pavilonu Antropos. Expozice, která se věnuje vývoji člověka, jeho životu na Moravě, ale i evropskému pravěkému umění, je jednou z největších a nejmodernějších v Evropě. Brněnský mamut navíc v květnu oslaví již 90. narozeniny!

Jeskyně Kůlna v Moravském krasu Příroda

Jeskyně Kůlna v Moravském krasu

Jeskyně Kůlna je součástí prohlídky Sloupsko-šošůvských jeskyní. Tunelovitá sluj patří k nejvýznamnějším archeologickým lokalitám na území České republiky a je považována za světový unikát. Najdete ji v severní části Moravského krasu nedaleko obce Sloup.

Jeskyně Šipka – nejstarší pozůstatky neandrtálského člověka v České republice

Jeskyně Šipka – nejstarší pozůstatky neandrtálského člověka v České republice

V roce 1880 nalezl archeolog K. J. Maška ve vchodu do chodby nazývané Jezevčí ohniště vůbec první kosterní pozůstatky neandrtálského dítěte na světě. Objevena byla 26. srpna téměř na dně jeskyně, ve skalním výklenku v nejstarší kulturní vrstvě, na okraji ohniště.

Další aktuality

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
13. listopad 2024 9:13
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.
13. listopad 2024 0:15
Památky

Věda a historie není nuda: svatá Anežka Česká, světice a princezna z rodu Přemyslovců

Svatá Anežka Česká není jen nejslavnější česká světice a patronka všech nemocných, chudých a trpících, ale byla to také královská dcera, která odmítla tři nápadníky (nebo jich bylo víc?) a dala přednost životu ve víře a odříkání. Když ji 12. listopadu 1989 papež Jan Pavel II. svatořečil, naplnilo se staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.
12. listopad 2024 8:09
Památky