ÚvodAktualityKalendář 2024: Tipy na největší hrnčířské slavnosti, keramické trhy a přehlídky řemeslníků
Kultura

Kalendář 2024: Tipy na největší hrnčířské slavnosti, keramické trhy a přehlídky řemeslníků

Kdo má rád malované i obyčejné hrnce, hrnky, mísy, džbány a další hrnčířské zboží, ten by se měl alespoň jednou za rok vypravit na pořádný hrnčířský trh. Na portálu Kudy z nudy jich objevíte celou řadu a dokonce s námi můžete za hrnčíři a jejich zbožím vyrazit téměř každý měsíc.

Duben: Hrnčířské slavnosti na zámku Nelahozeves

I v roce 2024 se otevřou brány renesančního zámku v Nelahozevsi pro návštěvníky rodinného festivalu zaměřeného na výrobu keramiky a další rukodělné dovednosti. Tentokrát budou slavnosti dvoudenní – 20. a 21. dubna.

V prostoru památkové rezervace Betlém a na nábřeží před Orlovnou se bude konat 27. dubna již tradiční jarmark, který je zaměřený na prodej ručně vyráběných výrobků.
 

Květen: trhy v Berouně, nebo v Turnově, Hrnčířský den na Veselém Kopci

V květnu se hrnčířům bude dařit: V sobotu 4. května zaplní hrnčíři také skanzen Veselý Kopec u Hlinska při Hrnčířské sobotě.

HrnkyO víkendu 11. a 12. května se konají Jarní hrnčířské trhyBerouněBerounští hrnčíři patřili k váženým a uznávaným řemeslníkům již ve středověku. V širší povědomí vešli zejména tzv. berounským zbožím, červeně zbarvenou keramikou, zdobenou bílými přírodními motivy, z níž se pilo při korunovaci krále Matyáše v roce 1611 a oblíbil si ji i císař Rudolf II. či Vilém z Rožmberka.

O čtrnáct dní později zamiřte do Kostelce nad Černými lesy. Sem se hrnčíři, keramici a další umělci z celého Česka i ze zahraničí sjedou v sobotu 25. května na Keramický den. Také tuto akci provází pestrý kulturní program a dokonce si můžete vyzkoušet práci na hrnčířském kruhu.

Velkou akcí jsou také Staročeské řemeslnické trhy v Turnově. Ty letošní se budou konat od 25. do 26. května. Na trhy jsou přihlášeni ti nejlepší řemeslníci z celé České republiky, mnohým z nich byla udělena ocenění Regionální produkt, Nositel tradice lidového řemesla a Mistr tradiční rukodělné výroby.
 

Červen: keramika opět v Berouně, nebo na zámku v Ploskovicích

Ve dnech 8. a 9. června se budou v Berouně opět konat keramické trhy. Najdete zde nejenom repliky berounské keramiky, ale širokou nabídku keramiky různých technik od hrnčířů z celé republiky i zahraničí. Součástí akcí bývají koncerty, ochutnávky staročeských specialit, piva i českých a moravských vín.

Dne 29. června můžete vyrazit na keramické trhy na zámku v Ploskovicích. Můžete se těšit na autorskou tvorbu českých keramiků a další originální výrobky.
 

Červenec: Zvonečkový jarmark, či letní slavnosti v Holašovicích a Třeboni, Keramický den v Bechyni

keramikaVe dnech 5. až 7. července ožije Dřevěné městečko Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Zvonečkovým jarmarkem. Jde o každoroční setkání hrnčířů, keramiků, dráteníků a včelařů. Zruční mistři svého řemesla z celé Moravy vám představí své výrobky a předvedou svůj um.

Dalším místem, kde bude možné obdivovat keramiku a další řemeslné výrobky budou Holašovice. Selské slavnosti se zde uskuteční v termínu od 19. do 21. července. Krámky s keramickým zbožím na vás budou čekat i při slavnostech Jakuba Krčína v Třeboni, které se konají ve stejném termínu, tedy 19. a 21. července. Většinu z nich naleznete na Masarykově náměstí.

I letos bude bechyňské náměstí hostit tradiční Keramické trhy, těšit se na ně můžete 27. července. Nebude chybět bohatý doprovodný program včetně hudebních vystoupení, ukázek starých řemesel a mnoho dalšího.
 

Srpen: pouť ve Strážnici, či Sobotecký jarmark

Dalším místem, kde si bude možné zakoupit keramické výrobky se stane Strážnice, kde 17. srpna proběhne pouť. Od 23. do 24. srpna proběhne také oblíbený Sobotecký jarmark a festival řemesel. Prohlédnout a zakoupit zde bude možné nejrůznější rukodělné práce od keramiky až po šperky. A to vše s krásnými výhledy na nezaměnitelný a jedinečný zámeček Humprecht.
 

Září: hrnčířské trhy v Berouně a Kunštátu

Další akce vás čekají koncem léta. Kdo nestihl hrnčířské trhy v Berouně na jaře a v létě, dostane další šanci o víkendu 7. a 8. září. Talíře, hrníčky, kuchyňské nádobí a dekorace z pálené hlíny si mohou zájemci zakoupit na populárních Podzimních hrnčířských trzích v Berouně.

A pokud to do středních Čech máte kapku z ruky, zajeďte si na Hrnčířský jarmark do jihomoravského Kunštátu, kde stánky s keramickým zbožím zaplní o víkendu 14. a 15. září centrum města i okolní ulice. Samozřejmostí bude také velmi bohatý doprovodný program v podobě hudebních vystoupení a obvykle se koná také výstava keramiky nebo soutěž keramiků.
 

Prosinec: hrnčířské a keramické trhy na Výstavišti v Praze

Již dvacet let přijíždí hrnčíři a hrnčířky před Vánoci do Prahy, kde se od 7. do 8. prosince na Výstavišti konají Vánoční hrnčířské a řemeslné trhy

Zvonečkový jarmark v Rožnově pod Radhoštěm 2025

14. 6.
Zvonečkový jarmark v Rožnově pod Radhoštěm 2025

Dřevěné městečko opět ožije Zvonečkovým jarmarkem. Více než šedesát mistrů hrnčířů, keramiků, dráteníků, šperkařů a včelařů z České republiky, Slovenska a Polska představí návštěvníkům své řemeslo a výrobky.

Jarní hrnčířské a řemeslné trhy v Berouně

10. 5.11. 5.
Jarní hrnčířské a řemeslné trhy v Berouně

Hrnčířské trhy v Berouně s vinařským koutkem a stylovým občerstvením budou tradičně probíhat na berounském Husově náměstí a v přilehlých ulicích. Těšte se na keramiku a porcelán, sklo, kováře, šperky, kameníky, mýdlaře, dřevozpracování všeho druhu – hračky, hudební nástroje, šperkovnice, nábytek aj.

Další aktuality

Kalendář 2025: Letní festivaly – kam se vydat za skvělou muzikou?

Mnozí milovníci hudby by si jen velmi těžko dovedli představit léto bez kvalitních festivalů. Sezóna 2025 bude protkána festivaly nejrůznějších žánrů – od poprocku po punk. Stačí si jen vybrat hudební styl, patřičnou náladu a vyrazit s kamarády za neopakovatelnými hudebními zážitky. Podívejte se portálem Kudy z nudy, co vše se chystá na příští léto.
21. listopad 2024 11:31
Kultura

Pojďme spolu do Betléma – výlety za betlémy netradičními a neobvyklých tvarů i materiálů

Dřevěné, papírové, slaměné, keramické, máslové, chlebové, z těsta... Betlémy vyrobené z různých materiálů, o nejrůznější velikosti, barvách i tvarech si můžete během adventu, vánočních svátků i po nich prohlédnout po celém Česku. Portál Kudy z nudy vás zve k návštěvě výstav i muzeí, kde si připomenete událost oslavovanou už přes 2000 let. Kdy vznikl první betlém? Nedaleko italské obce Greccio roku 1223. Sv. František z Assisi nechal přinést do jeskyně jesle vystlané senem, k nim postavil oslíka a volka, tak jak to bylo v městě Betlémě. O vánoční noci byl v jeskyni připraven malý oltář, u kterého kněz sloužil mši a František vysvětloval evangelium. Atmosféra silně zapůsobila na přítomné venkovany a událost byla opakována i po smrti sv. Františka z Assisi. Zvyk se brzy začal šířit za hranice Toskánska, dále do celého světa.
21. listopad 2024 6:19
Kultura

Kalendář 2025: Řemeslné trhy, poctivá řemesla, farmářské tržiště a jarmarky

Objevujte kouzla zvyků a starých řemesel během celého roku 2025! Vydejte se spolu s Kudy z nudy za poznáním téměř zapomenutých zvyků a tradic. Setkejte se s lidmi, kteří dodnes udržují tradiční řemesla našich předků při životě. Bohatou nabídku řemesel během jarmarků a trhů doplní také vynikající výběr občerstvení a farmářských produktů. Nechte se inspirovat našimi tipy a poznejte pozapomenutá řemesla.
20. listopad 2024 13:28
Kultura

Více než 800 let vánočních betlémů: první postavil už v roce 1223 František z Assisi

Česká republika je na špičce světového lidového betlémářství a betlémy objevíte během adventu a Vánoc skutečně všude, od maličkých, co se vejdou do ořechové skořápky, až po obří betlémské scény s postavami v nadlidské velikosti ze dřeva či slámy. Odkud se ale tahle tradice vlastně vzala a kde se odehrálo první představení živého betléma?
20. listopad 2024 7:33
Kultura

Objevte krásu drahých kamenů: tipy, kde najdete expozice šperků, drahokamů a šperkařské dílny

Zajímáte se o šperky a polodrahokamy? Poznáte na první pohled ametyst, chalcedon, achát, jaspis, růženín nebo třeba olivín? Pak určitě rádi nahlédnete do nejrůznějších dílen, kde se krásné blýskavé šperky vyrábí. Zajímavý pohled bude také do vzácných klenotnic, kde jsou shromážděny opravdové poklady v podobě šperků, nádob z drahých a ušlechtilých kamenů a dalších šperkařských prací. Objevte svět třpytivých českých granátů, tajemných vltavínů a dalších drahých kamenů.
20. listopad 2024 6:00
Kultura

100 tipů, kam za betlémy a betlémářskou tradicí po celém Česku

Zvyk stavět betlémy patří k nejrozšířenějšímu vánočnímu zvyku. Tuto tradici založil v roce 1223 svatý František z Assisi v italské Umbrii. Se svými přáteli přivedli do jeskyně, kterou přeměnili na kapli, živého osla i vola a zinscenovali betlém, v němž pak kněz sloužil první vánoční půlnoční mši. Současné adventní a vánoční výstavy betlémů ukazují, že betlémářská tradice je u nás dosud živá. Přijďte se i vy potěšit krásou betlémské scény, která pohladí na duši.
19. listopad 2024 19:36
Kultura

Nalaďte se na přicházející advent na výstavách betlémů

Výstavy betlémů u nás mají dlouhou tradici. Většina z nich sice začíná až v prosinci, ale přesto se najde pár výjimek a stálých expozic, které jsou přístupné už v listopadu. A kam se za betlémy vypravit? Na to vám odpoví portál Kudy z nudy, který vás pozve třeba do Přerova nad Labem, Hlinska, Máslovic a na další místa.
19. listopad 2024 16:00
Kultura

Sametové tipy – oslavte státní svátek 17. listopadu

V roce 2024 si připomínáme 35. výročí Sametové revoluce. Přinášíme vám tipy, jak státní svátek 17. listopadu oslavit. Pádem komunismu se Československo po 41 letech stalo svobodným demokratickým státem. Řada měst pořádá speciální akce k tomuto významnému výročí. Jinde si zase můžete užít řemeslné trhy nebo lampionový průvod.
15. listopad 2024 18:18
Kultura