ÚvodAktualityKalendář 2024: Tipy na největší hrnčířské slavnosti, keramické trhy a přehlídky řemeslníků
Kultura

Kalendář 2024: Tipy na největší hrnčířské slavnosti, keramické trhy a přehlídky řemeslníků

Kdo má rád malované i obyčejné hrnce, hrnky, mísy, džbány a další hrnčířské zboží, ten by se měl alespoň jednou za rok vypravit na pořádný hrnčířský trh. Na portálu Kudy z nudy jich objevíte celou řadu a dokonce s námi můžete za hrnčíři a jejich zbožím vyrazit téměř každý měsíc.

Duben: Hrnčířské slavnosti na zámku Nelahozeves

I v roce 2024 se otevřou brány renesančního zámku v Nelahozevsi pro návštěvníky rodinného festivalu zaměřeného na výrobu keramiky a další rukodělné dovednosti. Tentokrát budou slavnosti dvoudenní – 20. a 21. dubna.

V prostoru památkové rezervace Betlém a na nábřeží před Orlovnou se bude konat 27. dubna již tradiční jarmark, který je zaměřený na prodej ručně vyráběných výrobků.
 

Květen: trhy v Berouně, nebo v Turnově, Hrnčířský den na Veselém Kopci

V květnu se hrnčířům bude dařit: V sobotu 4. května zaplní hrnčíři také skanzen Veselý Kopec u Hlinska při Hrnčířské sobotě.

HrnkyO víkendu 11. a 12. května se konají Jarní hrnčířské trhyBerouněBerounští hrnčíři patřili k váženým a uznávaným řemeslníkům již ve středověku. V širší povědomí vešli zejména tzv. berounským zbožím, červeně zbarvenou keramikou, zdobenou bílými přírodními motivy, z níž se pilo při korunovaci krále Matyáše v roce 1611 a oblíbil si ji i císař Rudolf II. či Vilém z Rožmberka.

O čtrnáct dní později zamiřte do Kostelce nad Černými lesy. Sem se hrnčíři, keramici a další umělci z celého Česka i ze zahraničí sjedou v sobotu 25. května na Keramický den. Také tuto akci provází pestrý kulturní program a dokonce si můžete vyzkoušet práci na hrnčířském kruhu.

Velkou akcí jsou také Staročeské řemeslnické trhy v Turnově. Ty letošní se budou konat od 25. do 26. května. Na trhy jsou přihlášeni ti nejlepší řemeslníci z celé České republiky, mnohým z nich byla udělena ocenění Regionální produkt, Nositel tradice lidového řemesla a Mistr tradiční rukodělné výroby.
 

Červen: keramika opět v Berouně, nebo na zámku v Ploskovicích

Ve dnech 8. a 9. června se budou v Berouně opět konat keramické trhy. Najdete zde nejenom repliky berounské keramiky, ale širokou nabídku keramiky různých technik od hrnčířů z celé republiky i zahraničí. Součástí akcí bývají koncerty, ochutnávky staročeských specialit, piva i českých a moravských vín.

Dne 29. června můžete vyrazit na keramické trhy na zámku v Ploskovicích. Můžete se těšit na autorskou tvorbu českých keramiků a další originální výrobky.
 

Červenec: Zvonečkový jarmark, či letní slavnosti v Holašovicích a Třeboni, Keramický den v Bechyni

keramikaVe dnech 5. až 7. července ožije Dřevěné městečko Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Zvonečkovým jarmarkem. Jde o každoroční setkání hrnčířů, keramiků, dráteníků a včelařů. Zruční mistři svého řemesla z celé Moravy vám představí své výrobky a předvedou svůj um.

Dalším místem, kde bude možné obdivovat keramiku a další řemeslné výrobky budou Holašovice. Selské slavnosti se zde uskuteční v termínu od 19. do 21. července. Krámky s keramickým zbožím na vás budou čekat i při slavnostech Jakuba Krčína v Třeboni, které se konají ve stejném termínu, tedy 19. a 21. července. Většinu z nich naleznete na Masarykově náměstí.

I letos bude bechyňské náměstí hostit tradiční Keramické trhy, těšit se na ně můžete 27. července. Nebude chybět bohatý doprovodný program včetně hudebních vystoupení, ukázek starých řemesel a mnoho dalšího.
 

Srpen: pouť ve Strážnici, či Sobotecký jarmark

Dalším místem, kde si bude možné zakoupit keramické výrobky se stane Strážnice, kde 17. srpna proběhne pouť. Od 23. do 24. srpna proběhne také oblíbený Sobotecký jarmark a festival řemesel. Prohlédnout a zakoupit zde bude možné nejrůznější rukodělné práce od keramiky až po šperky. A to vše s krásnými výhledy na nezaměnitelný a jedinečný zámeček Humprecht.
 

Září: hrnčířské trhy v Berouně a Kunštátu

Další akce vás čekají koncem léta. Kdo nestihl hrnčířské trhy v Berouně na jaře a v létě, dostane další šanci o víkendu 7. a 8. září. Talíře, hrníčky, kuchyňské nádobí a dekorace z pálené hlíny si mohou zájemci zakoupit na populárních Podzimních hrnčířských trzích v Berouně.

A pokud to do středních Čech máte kapku z ruky, zajeďte si na Hrnčířský jarmark do jihomoravského Kunštátu, kde stánky s keramickým zbožím zaplní o víkendu 14. a 15. září centrum města i okolní ulice. Samozřejmostí bude také velmi bohatý doprovodný program v podobě hudebních vystoupení a obvykle se koná také výstava keramiky nebo soutěž keramiků.
 

Prosinec: hrnčířské a keramické trhy na Výstavišti v Praze

Již dvacet let přijíždí hrnčíři a hrnčířky před Vánoci do Prahy, kde se od 7. do 8. prosince na Výstavišti konají Vánoční hrnčířské a řemeslné trhy

Hrnčířský jarmark v Kunštátě

14. 9.15. 9.
Hrnčířský jarmark v Kunštátě

Již 32. hrnčířský jarmark v Kunštátě

Dny řemesel na Veselém Kopci

7. 9.8. 9.
Dny řemesel na Veselém Kopci

Během víkendového programu Dny řemesel, který se koná 7. a 8. září, mohou návštěvníci Veselého Kopce opět vidět v chodu všechny technické stavby a nahlédnout pod ruce mnoha šikovných řemeslníků.

Další aktuality

Po stopách Antonína Dvořáka nejen Českem

Víte, že Antonín Dvořák pocházel ze zcela nehudební rodiny řezníka a k hudbě se prokousával složitě od vesnických kantorů a varhaníků? Nakonec si však prosadil studium hudby, stal se uznávaným pedagogem a skladatelem až v New Yorku, Cambridgeská univerzita jej dokonce ocenila čestným doktorátem hudby. Proslavil se symfoniemi, nástrojovými koncerty i komorní hudbou a operami.
7. září 2024 7:47
Kultura

50 tipů na nejzajímavější podzimní výstavy

Máme pro vás nejaktuálnější tipy, kam vyrazit za kulturou a uměním! Zářící barvy babího léta a podzimu přímo vybízí k poznávání a tvoření z podzimních darů. Proměnlivé podzimní počasí pak naznačuje, že je čas hledat zábavu jinde než na procházkách v přírodě a při sportu. Pokud nechcete během podzimu zůstávat doma, načerpejte inspiraci z našich tipů a vydejte se na zajímavou výstavu.
2. září 2024 21:36
Kultura

Tradice tkaná paličkami: tipy, kam se vypravit za krajkářským uměním

Tradiční výroba paličkované krajky má v Česku několikasetletou historii. Již v 16. století se jeho sláva šířila zejména v Krušných horách a na Šumavě. Známá vamberecká krajka se dostala do povědomí od poloviny 17. století. Vrcholu české krajkářství dosáhlo v 60. letech 19. století, kdy se domácké výrobě krajek věnovalo okolo 80 000 amatérských krajkářů z řad žen i mužů. Roku 1834 vznikla v Letovicích na Moravě první továrna na výrobu krajek v Evropě. Jako umělecké řemeslo přežilo krajkářství dodnes. Od roku 2020 je vamberecká krajka zapsána na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury a v příštích letech se očekává zápis českého krajkářství i do UNESCO. Kam se za tradiční výrobou krajek vypravit vám poradí Kudy z nudy.
2. září 2024 12:36
Kultura

Cesty za uměním: herečka Sarah Bernhardt, plakát Gismonda a malíř Alfons Mucha

Sarah Bernhardt (1844–1923) byla ikonická herečka a umělkyně přelomu 19. a 20. století. Na divadelních jevištích se proslavila jako Medea, Dáma s kaméliemi i dánský princ Hamlet, mezi její přátele patřili Edmond Rostand, autor Cyrana z Bergeracu, Sigmund Freud, Emile Zola, Victor Hugo či otec i syn Dumasovi, tedy Alexandre Dumas starší i mladší. A také malíř Alfons Mucha: díky jeho divadelním plakátům dodnes zná božskou Sarah celý svět. Seznamte se s ní na Kudy u nudy!
29. srpen 2024 19:44
Kultura

Výlety za Josefem a Karlem Čapkem: poznejte místa, která měli rádi

Spisovatel Karel, malíř Josef a jejich sestra Helena, dohromady sourozenci Čapkovi: lidé, kteří se svým dílem i osudy zapsali do historie našeho národa. Pokud zamíříte na Královéhradecko, určitě někde objevíte jejich stopy, ale pozveme vás také do Prahy a na Strž. Naplánovat si pěkný výlet po stopách těchto velikánů umožňuje Projekt Karel Čapek, který představuje řadu míst spojených spojených s rodinou Čapkových.
25. srpen 2024 10:00
Kultura

František Gellner, Amelia Earhartová a Glenn Miller: slavné osobnosti, které se ztratily

Také pohřešovaní lidé mají svůj svátek: každý rok 30. srpna si připomínáme Mezinárodní den zmizelých. Je věnovaný těm, kteří zmizeli při válkách a jiných ozbrojených konfliktech, přírodních katastrofách či migraci. Znáte některé slavné osobnosti, které zmizely? Seznamte se s nimi na Kudy z nudy.
25. srpen 2024 8:09
Kultura

Co je prakťák, hokr, šlágvort, štich a forbína? Dozvíte se to na prohlídkách divadel

Rádi byste někdy poznali divadlo jinak než jako obyčejní diváci? Prošli se labyrintem divadelních chodeb, zkušeben a sálů, nahlédli do zákulisí, krejčovny a maskérny, zastavili se na jevišti a třeba i odhalili to, jak funguje propadliště? Vydejte se s portálem Kudy z nudy na prohlídky divadel!
24. srpen 2024 16:00
Kultura

50 tipů, kam se vydat za uměním napříč Českem

V České republice je výjimečné množství muzeí a galerií – najdete jich u nás více než 700. Vyberte si z rozsáhlého kulturního bohatství a inspirujte se tipy portálu Kudy z nudy. Můžete zajít do galerie, muzea, na stálé expozice nebo aktuální výstavy starých mistrů i moderních umělců.
20. srpen 2024 13:00
Kultura