ÚvodAktualityKalendář 2024: Vodácké sjezdy řek, závody pro veřejnost a další vodácké akce
Letní sporty

Kalendář 2024: Vodácké sjezdy řek, závody pro veřejnost a další vodácké akce

Milovníci vodní turistiky se každoročně těší na řadu vodáckých akcí, které se pravidelně objevují ve vodáckém kalendáři a přinášejí bohaté zážitky. Jedná se o nejrůznější sjezdy divoké vody při vypouštění přehrad, závody pro širokou vodáckou veřejnost, jimž vévodí seriál otevřených klání nazvaný Český pohár vodáků anebo ekologické aktivity, které spojují příjemné s užitečným, jako je jarní čištění řek. Slavnostní chvíle zažijí vodáci při odemykání či naopak zamykání řek. Počítáte-li se do řad vodáckého národa, tyhle akce prostě nemůžete vynechat!

Duben: otevírání a čištění řek

Vodácká sezóna začíná každoročně slavnostním aktem, tzv. odemykáním řek. Jedná se o vůbec první hromadná splouvání řek. Mezi pravidelné akce se v polovině dubna, o víkendu 13. 4. 2024 řadí odemykání Vltavy, Sázavy s půjčovnou Samba, Ohře a Jizery. Pro náročné a soutěživé vodáky začíná 20. dubna populární seriál závodů Český pohár vodáků, který startuje každý rok na Otavě na soutoku Otavy a Vydry. V sobotu 21. 4. Poslední dzbnový víkend 27. 4. se bude čistit řeka Berounka, v Posázaví se pojede populární Sázavský Samba Maraton a dojde také na odemykání Malše.


Květen: jarní divoká voda i závody dračích lodí

vodáciV sobotu 4. 5. se budou konat vodácké závody na Divoké Orlici, která tentokrát bude opravdu divoká! Pouštění vody zajišťuje Svaz vodáků České republiky a místní vodácké kluby primárně pro potřeby závodníků, ovšem před závodem cca od 8:00 do 12:00 hodin bude již průtok zvýšený a vodáci z řad veřejnosti si mohou Litický oblouk sjet také. Svižný bude i sjezd Sázavy na další zastávce Českého poháru vodáků v sobotu 18. 5. 2024. Pražáky, především jako diváky, naláká 11. a 12. 5. k Vltavě Prague Dragon Boat Festival. Sobota 18. 5. bude patřit tradičnímu Vodáckému maratonu na Berounce, který se jezdí od roku 1978 a jeho trasa měří neuvěřitelných 58,3 km.
 
VltavaV kalendáři si určitě označte také termíny, kdy je možné splouvat divokou voduNárodním parku Šumava. Právě teď si totiž lze užívat lahůdek v podobě splouvání Vydry – od 15. března do 31. května (pouze kanoe a kajaky). Z Modravy do Antýglu můžete vyrazit pouze o víkendech. Povolený úsek Vydry má délku 5 km s obtížností WW III a může se jezdit pouze v sobotu a neděli v čase od 8:00 až do 18:00 hodin. Výška hladiny je bez limitu. Nástupním místem je Modrava – parkoviště, soutok Modravského a Roklanského potoka a výstupním místem pravý břeh v kempu Antýgl (nyní je areál mimo provoz, v rekonstrukci) před lávkou pro pěší. Do konce května je také možné splouvat horní Teplou Vltavu z Polky do Borové Lady. Splouvání není neomezeno a lodě mohou plout o víkendu od 15. 3. do 31. 5. vždy od 8:00 do 18:00 hodin. V úseku Lenora – Soumarský Most se nejprve musíte přesvědčit, že má Vltava více než 45 cm vody, což zjistíte na vodočtu na Soumarském Mostě. Pak můžete vyrazit na řeku, a to denně od 1. 5. do 31.10. do 8:00 do 20:00 hodin. Řeku Otavu v úseku Čeňkova Pila – Rejštejn je možno splouvat neomezeně od 15. 3. do 31. 10. od 8:00 do 20:00 hodin (pouze kanoe a kajaky).
 

Červen: Pohár vodáků i mistrů světa ve vodním slalomu

Světový pohár ve vodním slalomuS blížícím se létem sice vodáckých akcí ubývá, nicméně se dají najít i takové, které jsou svátkem pro všechny milovníky vodního živlu. K nim se řadí na samém začátku měsíce 31. 5. až 2. 6. pražské Primátorky, veslařský závod pod Vyšehradem, který píše svou historii již do roku 1910! Jen o týden později vytáhne Praha další eso z rukávu – tentokrát půjde přímo o Světový pohár ve vodním slalomu, který pořádá 6. až 9. 6. 2024 Český svaz kanoistů na slalomovém kanále v Troji. Zbytek blížícího se léta ovládne opět Český pohár vodáků (ČPV), a to 15. 6. na řece Blanici a 23. 6. na řece Svratce. V obou případech se vodáci mohou spolehnout na dobrý stav vody a pěkný průtok díky upouštění vody z přehradních nádrží.
 

Červenec a srpen: pohodové vodácké léto a dravé Čertovy proudy

Léto je na našich řekách nevypočitatelné. Některý rok je trápí sucho a někdy zase prší skoro celé prázdniny. Kudy z nudy pro vás připravilo přehled těch nejkrásnějších úseků známých i méně známých českých a moravských řek, kde bývá vody dostatek. Vydáte se opět na Sázavu z Týnce do Pikovic, na VltavuVyššího Brodu do Boršova anebo vyzkoušíte Bílinu, Ohři, Moravu, Bečvu, Odru či Mži?
 
Čertovy proudyI když jsme před chvíli tvrdili, že léto u nás žádný adrenalin nepřináší, není to tak docela pravda. Výjimkou jsou legendární Čertovy proudy mezi přehradami Lipno I a Lipno II, kam Povodí Vltavy vypustí 22. – 25. 8. 2024 hektolitry vody, čímž se vytvoří, v jinak vyschlém balvanitém korytu přehrazené Vltavy, masivní kaskáda ďábelských peřejí dosahující obtížnosti WW IV-V+, což je vůbec největší obtížnost u nás dosažitelná. Proto se zde jezdí mistrovství Evropy a finále evropského poháru v extrémním kajakingu. Mezinárodní závod obsahuje disciplíny jako je slalom, sprint, kajak-cross a team race. Pro opravdu velmi zkušené vodáky se vždy najde časový prostor, kdy si extrémní peřeje mohou sjet mimo závody. Ostatním příznivcům divoké vody doporučujeme dorazit jako diváci.
 

Září: podzimní série Českého poháru vodáků

Žhavé léto vystřídá v září babí léto a pomalu přicházející podzim. Vodáci se ale mohou těšit na spoustu parádních akcí na vodě. Oblíbený na Plzeňsku je další závod ze série Českého poháru vodáků (ČPV), který se pojede 14. 9. na Úhlavě. Soutěž se jede v nejzajímavějším úseku horního toku řeky. Závody pro zdatné amatérské vodáky budou pokračovat 14. 9. na Teplé, která teče velice atraktivními místy, aby nakonec vodáky donesla až do centra Karlových VarůVřídlem. Aby se mohli vodáci před lázeňským publikem předvést, bývají pro ně připraveny další branky přímo pod kolonádou... Hned následující den 15. 9. se lze přesunout na další ze závodů na nedaleké řece Střele.
 

Říjen: poslední divoká voda sezóny, která bude stát za to!

Hamerský potokNež nízké teploty, spadané listí a poslední podzimní vodácké akce řeknou letošní sezóně sbohem, chystá se opravdová divočina! V sobotu 5. 10. se připravte na poslední závod Českého poháru vodáků, který patří k vůbec nejobtížnějším. Řeč je o proslulém Hamerském potoce v České Kanadě, který díky vypouštění ukáže své „drápky“ s obtížností III+. V sobotu je dopoledne celý úsek z Ratmírova do Jindřiše otevřen pouze pro závodníky ČPV, odpoledne se koná na dolním úseku dětský závod a splouvání je již možné. Mírnější voda pak poteče ještě v neděli.
 
sjezd výrovkyJedna z největších sportovních akcí na jihu Čech přiláká každoročně do Českého Krumlova a jeho okolí stovky milovníků vodáckého sportu, od ryzích amatérů až po mezinárodní elitu. Na Krumlovský vodácký maraton se připravte 12. 10. Startuje se vždy ve Vyšším Brodě nebo Rožmberku nad Vltavou a jeho cílovou stanicí je Český Krumlov, kde účastníci proplouvají všemi pověstnými krumlovskými jezy až do cíle na náplavce u pivovaru. A chybět nemůže ani další tradiční podzimní masakr s názvem Vavřinec alias Výrovka. Pojede se rovněž v sobotu 12. 10. Jindy nenápadný tok mezi Kolínem a Českým Brodem se každoročně v polovině října mění na nesmlouvavou dravou řeku, kde v rychlých peřejích, válcích a nízkých lávkách zarostlého potoka nemají začátečníci šanci. Nejzáludnější je obávaná Toušická kaskáda WW IV, kde je rok, co rok o zábavu postaráno. Naopak i naprostí začátečníci se mohou rozloučit s vodou na zamykání Opatovického kanálu dne 19. 10. 2024. Zúčastní se jej i místní vodník Čochtan a účastníky čeká pohodové splutí z Lázní Bohdaneč do Semína (cca 15 km).
Zamykání Opatovického kanálu

19. 10.
Zamykání Opatovického kanálu

Na Opatovickém kanálu nedaleko Pardubic proběhne každoroční uzavření vodácké sezony. Zamykání řeky vodníkem Čochtanem. Pohodové splutí z Lázní Bohdaneč do Semína.

Český pohár vodáků Teplá – Napříč Karlovými Vary 2024

14. 9.
Český pohár vodáků Teplá – Napříč Karlovými Vary 2024

71. ročník Napříč Karlovými Vary se pojede v sobotu 14. září 2024. Volné splutí je organizované, lodě musí být označeny nalepovacími splutěnkami. Splutí se uskuteční před a po závodě. Na splutí je nutné se předem zaregistrovat, kapacita je omezena.

111. Primátorky 2024

31. 5.2. 6.
111. Primátorky 2024

Veslařský závod na dosah ruky – na Vltavě v centru hlavního města Prahy, ve dnech 31. května – 2. června 2024 proběhne tradiční závod veslařů, který píše svou historii již do roku 1910. Jedná se o tradiční český veslařský závod, konaný v Praze na řece Vltavě pod Vyšehradem.

Kam v Česku na vodu?

Kam v Česku na vodu?

Vodáctví je v Česku velmi populární, skoro by se dalo říci, že co Čech, to vodák. Pokud i vy patříte k milovníkům vodního živlu nechte se inspirovat našimi tipy na osvědčené vodácké úseky i méně známé řeky, které vás okouzlí nedotčenou okolní přírodou, kam loď vpluje jen jednou za čas. Naložte do kánoe kamarády, děti, tábornické vybavení a užijte si víkend nebo třeba celý týden na té nejkrásnější řece. Máme pro vás vodácké tipy na naše nejznámější řeky. K vodáckému dobrodružství láká například Lužnice, Sázava (z Ledče i Týnce), Vltava, Orlice (Divoká i Tichá), Bílina, Mže, Odra, Ohře, Ploučnice, Jizera a samozřejmě Berounka nebo Morava.

Český pohár vodáků 2024 na Hamerském potoce

5. 10.6. 10.
Český pohár vodáků 2024 na Hamerském potoce

ČPV Hamerský potok se letos bude konat první říjnový víkend 5. a 6. 10. 2024. V sobotu je dopoledne celý úsek z Ratmírova do Jindřiše otevřen pouze pro závodníky ČPV, odpoledne se koná na dolním úseku dětský závod a splouvání je již možné. Prosím, buďte ohleduplní k závodníkům.

Český pohár vodáků 2024 na řece Střele

15. 9.
Český pohár vodáků 2024 na řece Střele

Další ročník závodu se koná v polovině září. Start závodu je v Rabštejně nad Střelou, cíl závodu u bývalého Kozičkova mlýnu. Závodníci mohou pokračovat až do Mladotic, což je 17 km. Obtížnost je do WW I.

Český pohár vodáků 2024 na Úhlavě

14. 9.
Český pohár vodáků 2024 na Úhlavě

Stejně jako každý rok i letos bude pořádat TJ ČSAD Plzeň Český pohár vodáků na Úhlavě. Jde o vodácký turistický závod určený mládeži a široké vodácké veřejnosti v nejzajímavějším úseku horního toku řeky Úhlavy. Na trati je umístěno dvacet branek soustředěných do 6 míst.

Čertovy proudy – Devils Extreme Race 2024

22. 8.25. 8.
Čertovy proudy – Devils Extreme Race 2024

Na legendárních Čertových proudech se pojede mistrovství Evropy a finále evropského poháru v extrémním kajakingu. Mezinárodní závod v disciplínách slalom, sprint, kajak-cross a team race, to je závod Devils Extreme Race.

Český pohár vodáků 2024 na řece Svratka

23. 6.
Český pohár vodáků 2024 na řece Svratka

26. června se koná další ze závodů Českého poháru vodáků na řece Svratce. Start závodu je pod hrází vodního díla Vír I a cíl na začátku vzdutí VD Vír II.

Český pohár vodáků – Letní Blanice 2024

15. 6.
Český pohár vodáků – Letní Blanice 2024

Tradiční vodácká akce na řece Blanici. Start je v parku Husinec, cílem je most Strunkovice nad Blanicí.

Světový pohár ve vodním slalomu v pražské Troji 2024

6. 6.9. 6.
Světový pohár ve vodním slalomu v pražské Troji 2024

Ani v letošním roce nebude chybět Světový pohár ve vodním slalomu v pražské Tróji – 6. – 9. 6. 2024.

Dračí lodě v Malé Chuchli – závod i pro amatéry

15. 6.
Dračí lodě v Malé Chuchli – závod i pro amatéry

XV. ročník Tragicky dračích tratí – dračí lodě pro profíky i amatéry. Jídlo, pití a hudba po celý den. Dětský koutek a projížďka na dračí lodi pro děti. Přihlásit se můžete do půlky května. Přijďte si užít sobotu do Malé Chuchle.

Užijte si volný čas na vodě – vodácké výlety známé, neznámé pro rodiny i romantiky

Užijte si volný čas na vodě – vodácké výlety známé, neznámé pro rodiny i romantiky

Sluníčko příjemně hřeje a vy se necháváte unášet přívětivým vodním tokem. Zpěv ptáků snad přehluší jen šum vody v peřejích či vaše pádlo nořící se do proudu… Láká vás sjezd řeky hučící v klínu rozeklaných skal, nebo se rádi zastavíte v písčitých tůňkách líně tekoucího živlu a osvěžíte tělo na další cestu? Na každý pád potřebujete duši romantika, který ocení přírodní scenérie, stan, spacák a vůni táboráku víc, než luxusní hotely. Vyberte si z našich tipů a pak hurá do lodi!

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu na Šumavě

Kdo by neměl rád Šumavu – nekonečné lesy, dravé řeky a říčky a idylickou krajinu pro turisty, vodáky, cyklisty i fotografy. Jestliže se plánujete na Šumavě zdržet na pár dnů či po celou dovolenou, možná vám přijdou vhod tipy, kde se ubytovat v pěkných kempech. Najdete je na březích lipenského jezera, podél Vltavy i na výchozích místech k nejvyšším šumavským vrcholům české strany rozsáhlého pohoří.
20. květen 2024 10:41
Ubytování, Plzeňský kraj

Hamernický den v Dobřívi ukáže kovářské řemeslo zblízka

Již tradiční akce regionálního muzea v Rokycanech s ukázkami kovářských prací na unikátním zařízení vodního hamru v Dobřívě se koná vždy třetí sobotu v květnu. Prezentace uměleckých kovářů, platnéřů, zbrojířů, podkovářů zpracovávajících železo a vyrábějících potřeby pro kováře se uskuteční již pojedenatřicáté v sobotu 18. května. Po celý den je připraven bohatý kulturní program.
14. květen 2024 14:00
Památky, Plzeňský kraj

Kudy chodil Karel Klostermann? Projděte si Šumavu podle jeho románů!

"Jsem synem svých domovských lesů, miluji jejich drsnou přírodu … a to celou silou své duše", vylíčil kdysi spisovatel Karel Klostermann svůj vztah k Šumavě, kde prožil šťastné dětství a čerpal inspiraci pro svou tvorbu. Jako nikdo jiný dokázal vylíčit drsný život šumavských obyvatel přelomu 19. a 20. století a popsat jejich vztah k horám. Jeho jméno zůstane navěky spojeno s okolím Javorníku, Vacova, Stach, Kašperských Hor, Srní a Modravy. Se jménem tohoto "básníka Šumavy" se v těchto místech setkáte téměř na každém kroku.
12. květen 2024 15:00
Kultura, Plzeňský kraj

Kde vám načepují plnou vanu pohody? Pivní lázně a wellness s bílou čepicí pro milovníky piva

Nestihli jste zatím vyzkoušet pivní lázně? Anebo naopak už jste si koupání v pivu užili a chtěli byste si ho zopakovat? Pivní lázně jsou oblíbené a jejich počet se stále rozšiřuje. Zavedeme vás do osvědčených podniků i tam, kde se začalo pivo do van přidávat teprve nedávno.
11. květen 2024 15:00
Gurmánská turistika, Plzeňský kraj

Rozhledna na Kotli v Rokycanech slaví 10. výročí! Přidejte se k pochodu

Před deseti lety vznikla na vrchu Kotel u Rokycan ve výšce 575 metrů nad mořem nová rozhledna. Po výstupu 142 schodů se návštěvníkům otevřou pohledy na česká pohoří. Stojí na stejném místě, kde byla postavena první rozhledna již v roce 1895. Město Rokycany připravilo oslavu výročí rozhledny, které je již tradičně spojeno s 51. ročníkem turistické akce Rokycanské pochody.
10. květen 2024 14:00
Příroda, Plzeňský kraj

Šumavský Špičák zahajuje letní sezonu

První květnový víkend, konkrétně v sobotu 4. května 2024, zahájí šumavské horské středisko – Ski&Bike Špičák, letošní letní sezonu. Jako každoročně musí respektovat podmínky ochrany zdejší přírody (areál leží v CHKO Šumava), takže až do soboty 15. června se budou jeho brány otevírat jen o víkendech s jednou středeční výjimkou, a to 8. května 2024, kdy je státní svátek. Každodenní provoz pak zahájí od půlky června do půlky září.
3. květen 2024 16:00
Zážitky, Plzeňský kraj

V Rokycanech se chystají Oslavy osvobození

Město Rokycany společně s Muzeem na demarkační linii letos opět zve na tradiční rokycanské Oslavy osvobození. Slavnosti ve městě, kde se setkaly americká a ruská armáda, jsou přichystány s bohatým programem na sobotu 4. května 2024 odpoledne. Kompletní program se uskuteční v největším nestátním vojenském muzeu v České republice. Nebude chybět defilé armád a techniky II. světové války.
3. květen 2024 8:00
Památky, Plzeňský kraj

Slavnosti svobody 2024 v Plzni: Užijte si unikátní atmosféru oslav osvobození

První květnový víkend si bude Plzeň opět připomínat osvobození americkou armádou. Právě květnovým osvobozením Československa roku 1945 skončila druhá světová válka pro celou Evropu. Zatímco většina České republiky byla osvobozena sovětskou armádou, jihozápadní Čechy spolu s Plzní byly vyproštěny ze spárů tehdejšího nacistického Německa 3. americkou armádou generála George Pattona. Neobyčejnou slavnostní atmosféru s všudypřítomnými americkými vlajkami a dobovými uniformami, historickými vozidly a mnoha kulturními akcemi zažijete pouze v Plzni, a to od 3. do 6. května 2024.
1. květen 2024 16:00
Zážitky, Plzeňský kraj