ÚvodAktualityKdy začít s uměním: velké galerie a jejich nabídka pro rodiny s dětmi
Kultura

Kdy začít s uměním: velké galerie a jejich nabídka pro rodiny s dětmi

  • 12. května 2022
Když do rodiny přicházejí děti, i z nadšených milovníků umění se stávají především rodiče. Jak to udělat, abyste si před návštěvou galerie nemuseli zařizovat hlídání? Do které z velkých galerií starého i moderního umění se můžete vypravit i s potomky a kde připravují speciální programy pro děti i rodiče? Které galerie mají herny a které chystají letní sympozia a příměstské tábory?

Galerie pro mrňata

Trápí vás otázka, kdy je vhodný čas na první návštěvu galerie a jak pomoci dětem s prvními krůčky na jejich cestě k umění? Určitě se vám bude líbit přístup Národní galerie v Praze, která na nic nečeká a budoucí návštěvníky si hýčká už od roku a půl: pro rodiče s dětmi od 1,5 do 5 let galerie pořádá ve Veletržním paláci tematicky zaměřené herny. Někdy se zaměřují na probíhající výstavy, jindy na tvorbu konkrétního umělce, vždy je ale k dispozici jak výtvarný materiál, tak zkušený lektor.

Pro společnou práci i hru dětí a rodičů herna nabízí několik stanovišť s tvůrčími aktivitami, nedílnou součástí vstupného je návštěva tematicky související výstavy. Protože uměnímilovných rodičů je opravdu hodně, herny bývají dost naplněné – vyřešit to můžete nákupem vstupenek v předstihu online.
Na hodně malé děti myslí také Moravská galerie v Brně: pro nejmenší děti od 2 do 6 let v doprovodu rodičů pořádá jednou týdně Barevná dopoledne. Kreativní dílničky se obvykle konají v herně Pražákova paláce, v létě pak na nádvoří Místodržitelského paláce, nevyhýbají se ale ani Jurkovičově vile nebo Muzeu Josefa HoffmannaBrtnici.  Také tady má každé setkání jiné téma.

Galeřiště aneb výtvarné hřiště pro děti od 2 do 5 let v doprovodu rodičů otvírá pravidelně také Galerie Zlín. Prostor je přímo stvořený ke hraní, tvoření a zážitky mezi uměleckými díly, každou středu a čtvrtek dopoledne je pro děti připraven program přímo v galerii v doprovodu lektora.
 

GASK aneb před prohlídkou nechat vylítat

Typickým příkladem baby friendly galerie je Galerie Středočeského kraje / GASKKutné Hoře, kde jsou vedle expozic i dětské herny a koutky. Vizuální herny je interaktivní prostor pro děti, který v rámci rekonstrukce severního křídla jezuitské koleje navrhla Barbora Zachovalová. Dá se tu kreslit, dokreslovat i malovat, skládat, stavět, číst, povalovat se, prolézat tunýlky a jezdit na odrážedlech, klouzat, šplhat po lezecké stěně a také nenápadně vstoupit do obrazů slavných malířů a dozvědět se zajímavosti o jejich životech a dílech. Když děti necháte dostatečně si pohrát, nechají se snáze zlákat i k prohlídce jiných míst, která jsou spíš pro dospělé – záleží zkrátka na vaší šikovnosti, jak je dokážete přesvědčit.
 

Galerie pro předškoláky i školáky

Pro děti, kterým se ve světě umění zalíbilo, pořádá GASK odpolední výtvarné dílny aneb ne/kroužky. Děti společně s lektory odhalují a zkoumají poselství moderního a současného umění a poznávají ho hlouběji. Ne/kroužky jsou rozdělené podle věku děti do „agentských“ kategorií 005+ / 007+ / 009+ / 012+, konají se každý týden kromě školních prázdnin a v ceně jsou kromě odborného vedení a materiálu vstupy do všech expozic GASK a Vizuálních heren.

Také Národní galerie v Praze nabízí celoroční ateliéry rozdělené podle věku, a to 6–8, 8–10 a 10–15 let.
Komentované prohlídky pro děti 8+ pořádá kulturní prostor 8smička v Humpolci, zaměřený na moderní a současné umění. Ani s menšími dětmi ale nepřijdete zkrátka, pro ty je nachystán multifunkční sál s autorskou stavebnicí Špulka, vstup je samozřejmě pouze v doprovodu dospělých.

Také Moravská galerie v Brně pořádá spousty akcí pro starší děti, namátkou letní artcampy s různým zaměřením, dětské vernisáže nebo předčítání; místo oficiálního webu ale raději hledejte potřebné informace na FB skupině Moravská galerie dětem.

V Galerii Zlín si můžete objednat zážitkové programy k aktuální výstavě, kdy děti budou hrát různé hry, plnit úkoly, zkoušet si výtvarné techniky a zábavnou formou objevovat radost z tvoření. Galerie rovněž chystá Sobotní dílny nebo týdenní letní dílny pro děti ve věku 7–12 let.

Originální programy vedené umělci připravuje pro děti a rodiny také Galerie Plato v Ostravě: potkáte se přímo s tvůrci, budete experimentovat a prostřednictvím tvorby a hry nahlédnete na život jinou perspektivou – perspektivou současného umění.

Do kreativní Obrazárny zve děti Galerie moderního umění v Hradci Králové. Inspirací je vždy jedno vybrané dílo z galerie. Nejprve se s ním seznámíte, dozvíte se něco o okolnostech jeho vzniku i jeho tvůrci, a pak už se přesunete do výtvarného ateliéru a pustíte se do vlastní tvorby.
 

Sobotní dílny a další akce v Museu Kampa

Poznat Museum Kampa v historické budově Sovových mlýnů na Malé Straně v Praze a ještě s rodinou trochu tvořit? Přijďte na oblíbené sobotní dílny pro rodiče s dětmi. Bývají tematicky spojené s aktuální výstavou, kterou lektoři dětem představí zábavným způsobem, a pak program pokračuje tvorbou v ateliéru.

Kromě toho Museum Kampa nabízí komentované prohlídky, výtvarné workshopy a další akce, a také pravidelný výtvarný kroužek pro děti od 6 do 10 let s názvem Museum v kapse. Snahou muzea je, aby děti bavilo chodit na výstavy a rozvíjela se jejich kreativita, fantazie a tvořivost.
 

Národní galerie pro starší děti

Také Národní galerie v Praze chystá speciální FB skupinu Národní galerie Praha dětem, aby vám neuniklo nic z programů a aktivit pro děti, teenagery, rodiče i celé rodiny. Do přímého kontaktu s originály uměleckých děl se děti dostanou nejenom na pravidelných Ateliérech (jednou týdně, věk 6 až 8, 8 až 10 a 10+ a teenageři), ale také ve víkendových Tvůrčích dílnách (různý věk, dle programu) a v Letních ateliérech. Ty probíhají ve výstavních sálech a objektech Národní galerie Praha i jejich přilehlém okolí a programy se připravují podle věku.
 

S dětmi do Centra současného umění DOX

Umění je klíčem k poznání světa, říkají v Centru současného umění DOXPraze-Holešovicích. K aktuálním výstavám a architektuře Centra DOX se celý rok chystají rozmanité programy pro školy i rodiny s dětmi přibližně od 5 do 12 let. Vyzkoušet můžete program Galerie hrou, rodinné výtvarné dílny se zkušenými lektory, kroužky a kurzy nebo příměstský tábor. Během letního dobrodružství si uprostřed současného umění děti zahrají hry podporující kreativitu a vyzkouší si spoustu výtvarných technik.
 

S dětmi do Villy Pellé

Oblíbené mezi pražskými rodiči jsou i aktivity a akce novorenesanční Villy Pellé v Bubenči. Klasické komentované prohlídky a tvůrčí dílny doplňují například sympozia pro děti, aktuálně věnovaná street artu a jeho technikám. Děti se dozví, jakou podobu může mít umění na ulici, že nemusí jít jen o sochu či obraz, ale také zvukovou instalaci nebo happening, jaký je rozdíl mezi dobrým uměleckým dílem a vandalismem, a také navrhnou své vlastní street artové dílo a vyzkouší si práci v ploše i v prostoru.
 

Starší a pokročilí

Mrzí vás, že žádný z uvedených programů není pro vás? Omyl, téměř všechny galerie myslí i na ty starší a dospělé. Tvořivé dílny pro dospělé nabízí třeba Museum Kampa, přípravný kurz k talentovým zkouškám na střední školy s výtvarným zaměřením zase pořádá Národní galerie. Také v 8mičce se konají vzdělávací programy, kurzy kresby a malby nebo volnočasový kurz Akademie 8.
Plato – městská galerie současného umění v Ostravě Kultura

Plato – městská galerie současného umění v Ostravě

Plato je městská galerie současného umění v Ostravě.

Galerie Vzlet ve Vršovicích Kultura

Galerie Vzlet ve Vršovicích

Galerie Vzlet je součástí nového kulturního centra ve Vršovicích. Můžete sem vyrazit na divadlo, koncert, výstavu, přednášku nebo s dětmi na pohádku. Bývalý vršovický biograf Vzlet otevřel galerií novou životní kapitolu.

Galerie loutek v Litoměřicích Kultura

Galerie loutek v Litoměřicích

Galerie loutek se nachází v tzv. Jezuitské hvězdárně. V galerii je vystaveno kolem stovky loutek. Návštěvníky obklopují desítky pohádkových bytostí, králů, princezen, rytířů i čertů.

Městské muzeum Týn nad Vltavou – interaktivní hravé muzeum s expozicí vltavínů Kultura

Městské muzeum Týn nad Vltavou – interaktivní hravé muzeum s expozicí vltavínů

Městské muzeum Týn nad Vltavou prošlo rekonstrukcí a v roce 2015 zde byla otevřena nová interaktivní expozice. Jednu z jejích hlavních částí tvoří expozice vltavínů, která patří k největším u nás, je zde přes 1000 kusů.

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov Kultura

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů se během let 2021-2026 vrací na zámek Moravský Krumlov. Opravené prostory zámku splňují nejpřísnější kritéria vyžadující pro vystavení pláten.

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století Kultura

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Prohlídka Musea Kampa, možná i s odborným výkladem, vás zavede do tajů světa moderního umění. Museum Kampa, Nadace Jana a Medy Mládkových, pečuje o rozsáhlé sbírky dvou ikon v dějinách umění 20. století, Františka Kupky a Otto Gutfreunda, a o Sbírku středoevropského moderního umění.

Galerie Ve Věži Mělník Kultura

Galerie Ve Věži Mělník

Gotická věž Pražské brány představuje nejstarší dochovanou součást středověkého městského opevnění. Současná podoba těla věže pochází z roku 1536. Věž sloužila i jako vězení, později zde byl vybudován vodojem. Od 60. let 20. století je Pražská brána využívána jako galerie výtvarného umění.

Dům Františka Kupky v Dobrušce Kultura

Dům Františka Kupky v Dobrušce

Nová expozice provede návštěvníka celým životem a dílem českého malíře a průkopníka abstraktní tvorby Františka Kupky (1871–1957).

Galerie města Blanska Kultura

Galerie města Blanska

Galerie města Blanska je regionální galerií, prezentující současné umění ve dvou výstavních prostorách. Celoroční dramaturgie není vymezena tematicky, ale sleduje průřez médii a generací, umělkyně a umělce spjaté s regionem i etablované na umělecké scéně.

Leica Gallery Prague Kultura

Leica Gallery Prague

Fotografická galerie v centru Prahy s galerijní kavárnou a knihkupectvím zaměřeným na fotografii. Cílem galerie je zvyšování povědomí o fotografii mezi širokou veřejností.

Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice Památky

Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice

Většina světových metropolí má bohémskou čtvrť, oblast zasvěcenou svobodné kreativitě a multižánrovému vyjádření uměleckého i názorového vidění světa. V Praze jsou takovou oblastí Holešovice – Art District 7.

Galerie a kavárna U Prstenu v Praze s interaktivní Krajinou her Zážitky

Galerie a kavárna U Prstenu v Praze s interaktivní Krajinou her

Galerie U Prstenu v Jilské ulici na Starém Městě představuje projekty pro dospělé i děti v oblastech výtvarného umění, filmu, hudby, divadla, se zvláštním důrazem na prezentaci současného výtvarného umění. Kulturní prostor galerie je doplněn půvabnou nekuřáckou Kavárnu U Prstenu.

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století Kultura

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře Kultura

GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře

Galerie Středočeského kraje je galerie moderního a současného umění, která sídlí v jedinečných prostorách bývalé Jezuitské koleje, v těsné blízkosti klenotu gotické architektury, chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře.

Galerie draka Trutnov – magická atmosféra dávných bájí Kultura

Galerie draka Trutnov – magická atmosféra dávných bájí

Unikátní galerie zasvěcená tvorovi z pověstí o založení města Trutnova netradičním způsobem vtáhne návštěvníka do magické atmosféry dávných bájí.

Moravská galerie v Brně – Rodný dům Josefa Hoffmanna Kultura

Moravská galerie v Brně – Rodný dům Josefa Hoffmanna

Josef Hoffmann byl architekt a designér první poloviny 20. století světového měřítka, který se narodil v Brtnici u Jihlavy. Spolu s Kolomanem Moserem založil vídeňské rukodělné dílny Wiener Werkstätte, jejichž zásady promítl do rekonstrukce svého rodného domu.

Moravská galerie v Brně – Místodržitelský palác Kultura

Moravská galerie v Brně – Místodržitelský palác

Místodržitelský palác Moravské galerie v Brně nabízí rozsáhlou expozici Brno předměstí Vídně, která přibližuje lokální umění v kontextu vídeňské tvorby, přičemž kombinuje ukázky vysokého umění i uměleckého řemesla.

Muzeum Kroměřížska Kultura

Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska má své sídlo v Kroměříži, ale spravuje také Muzeum v přírodě Rymice a Větrný mlýn Velké Těšany. V budově muzea na Velkém náměstí můžete celoročně navštívit jak stálé expozice, tak i zajímavé krátkodobé výstavy, tvořivé dílny, programy pro školy a mládež, přednášky či konference.

Galerie antických soch – prohlídka antických unikátů v Krkonoších Kultura

Galerie antických soch – prohlídka antických unikátů v Krkonoších

V prostorách Františkánského kláštera v Hostinném je vystavena jedinečná sbírka sádrových odlitků antických soch pocházejících z roku 1912. Vystavená kolekce dává, kromě uměleckého zážitku, kompletní obraz vývoje antické plastiky od konce 7. století před Kristem do 2. století po Kristu.

Muzeum umění Olomouc – tisíc let výtvarné kultury Kultura

Muzeum umění Olomouc – tisíc let výtvarné kultury

Dvě muzea a tisíc let výtvarné kultury za jednu vstupenku s rozdílným programem: Arcidiecézní muzeum Olomouc – umění 12. až 18. století a národní kulturní památka Přemyslovský hrad včetně románského biskupského paláce Jindřicha Zdíka, Muzeum moderního umění – výstavy současného umění.

Galerie moderního umění v Hradci Králové Kultura

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění sídlí v budově bývalého Záložního úvěrního ústavu, postavené podle návrhu významného českého architekta Osvalda Polívky v letech 1911-12. Svými sbírkami děl českého výtvarného umění přelomu 19. a 20. století patří mezi nejvýznamnější v České republice.

Další aktuality

Na festivalu KoresponDance vystoupí hvězdy, které vás roztančí – ve Žďáru, Praze a Novém Městě

Mezinárodní festival současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance se uskuteční již podvanácté. Hlavní festivalový program se uskuteční tradičně ve městě a na zámku Žďár nad Sázavou, a to od 11. do 14. července 2024. Doplněný bude o jeden festivalový den v pražském PRAKABu a poprvé festival zavítá i do Nového Města na Moravě do prostor Horácké galerie. Největší site-specific festival současného pohybového umění představí umělce a umělkyně z Česka, Francie, Portugalska, Rakouska, Španělska, Slovenska, ale třeba i z Kanady. Tvůrčí gejzír novocirkusové, taneční a pohybové energie zažijí návštěvníci na všech festivalových scénách.
9. červenec 2024 10:00
Kultura

Bohemia Jazz Fest roztančí česká města

Bohemia Jazz Fest je už 17. sezónu unikátní akcí svého druhu především proto, že se jedná o spojení prvotřídní hudby s úchvatnou scenérií historických náměstí či zahrad. Centra českých měst takto každým rokem přivítají hudbymilovné návštěvníky, kteří se sem vydají vychutnat si špičková jazzová vystoupení, na něž se neplatí vůbec žádné vstupné! Letos se do jazzových tónů můžete zaposlouchat od 9. do 16. července 2024.
8. červenec 2024 14:00
Kultura

Graffiti v Česku: od jeskynních kreseb přes středověké vandaly až po současný street art

Graffiti je staré jako náš svět. Vážně: do široké rodiny pouličního umění či street artu totiž patří jak pravěké jeskynní malby, tak současné sprejerství. Mezi ně se ale schovala spousta dalších úžasně zajímavých dílek. Pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy!
6. červenec 2024 11:07
Kultura

Jak a kde si užít prázdninové výstavy? Bavte se – Česko je plné zajímavých akcí!

Vyberte si z bohaté nabídky kulturních zážitků! Letní období se sice překulilo do své druhé poloviny, ale stále láká na množství kulturních tipů. V galeriích můžete vidět díla umělců se zvučnými jmény i talentovaných amatérů. Objevovat můžete místa, kde se vědní a technické obory představují vtipnou a interaktivní formou. Naplňte léto zábavou a hodnotnými zážitky! Máme pro vás stovky nových nabídek denně.
4. červenec 2024 17:02
Kultura

Kalendář 2024: tipy na výlety za černým řemeslem za kováři a do starých kováren

Kovářství je prastaré řemeslo, díky práci s ohněm opředené řadou tajemství a pověr. Pokud chcete některé z nich poznat a zároveň vidět kováře „naživo“ a prohlédnout si výsledky jejich práce, přijměte od portálu Kudy z nudy pozvání do kováren a na kovářské akce.
4. červenec 2024 17:01
Kultura

Podívejte se do míst, která měl rád Antonín Dvořák!

Antonín Leopold Dvořák, který se narodil 8. září 1841, je jedním z českých hudebních skladatelů, kteří mají dodnes ve světě dobrý zvuk. Jeho opery i další skladby se hrají na pódiích světových scén od New Yorku až po Tokio a dodnes je nejhranějším českým skladatelem vůbec. Nová expozice v rodném domě Antonína Dvořáka v Nelahozevsi na Mělnicku přibližuje skladatelovo dětství i prvotní zdroje jeho inspirace. Návštěvníkům se otevírá ve zkušebním režimu od 28. června 2024. Doporučíme vám i další místa spjatá s jeho životem nebo festivaly, kde uslyšíte jeho nezaměnitelnou hudbu. Vydejte se v České republice po stopách hudebního génia!
27. červen 2024 21:20
Kultura

Věda a historie není nuda: hrady a zámky jako inspirace hudebníků a skladatelů

Pusťte si do sluchátek oblíbenou skladbu a vydejte se s Kudy z nudy na výlet na hrady a zámky, kde hledali inspiraci známí i méně známí hudební skladatelé! Představíme vám jména slavná i téměř zapomenutá a fantastické příběhy o tom, jak složitě se někdy hledá inspirace.
25. červen 2024 15:16
Kultura

20 tipů, kam se vydat v létě za folklórem

Pro vyznavače folklóru přinášíme tipy na tradiční letní akce v rámci celé České republiky. Nejen Strážnice, Vlčnov, Domažlice nebo Kyjov jsou místa spjatá s kroji, lidovými tradicemi a slavnostmi. Zapište si do svých kalendářů třeba i Horňácké slavnosti, Gorolski Święto v Jablunkově, Kopaničářské a portášské slavnosti nebo Hanácké slavnosti.
25. červen 2024 12:58
Kultura