ÚvodAktualityKoloběžky a koloběžkování: zábava, adrenalin i zdravý životní styl
Letní sporty

Koloběžky a koloběžkování: zábava, adrenalin i zdravý životní styl

Poslechněte si audio verzi článku
Odrážedla, koloběžky, tříkolky a další přibližovadla patří hlavně k dětství. Koloběžky ale před časem poskočily na vyšší úroveň mezi dospělé. Stal se z nich zábavný a trendy parťák pro zábavu a volný čas, a zároveň rychlý a pohodlný dopravní prostředek ve městech. Co se o koloběžkách a koloběžkování dozvíte na Kudy z nudy?
Samozřejmě koloběžky pro dospělé jsou docela jiné než koloběžky pro děti. Mají větší kola, pevnější rámy,  a také jsou vyrobené z dokonalejších materiálů, než je dřevo a levný plast. Pro někoho je důležitá barva, design a životní styl, pro jiné elektromotor nebo vybavení do terénu, pro rodiče s dětmi zase nejrůznější vylepšení, například dětské sedačky, praktické košíky nebo nastavitelná řídítka, díky nimž může jednu koloběžku užívat celá rodina. Dvoukolové krasavice ale mají jedno společné: staly se součástí našich životů, jezdí se na nich po městech i v přírodě, využíváme je pro sport i zábavu.
 

Koloběžky a naše zdraví

Ať už je pro vás koloběžka dopravní prostředek nebo módní doplněk, vyplatí se vědět, že koloběžkování má pozitivní účinky na naše zdraví – a to je něco, co se počítá. Při svižné jízdě na koloběžce spálíme až o 30 % více kalorií než při cyklistice. Navíc taková jízda je šetrnější k našim kloubům než oblíbený běh, pomáhá při shazování kil a v neposlední řadě pravidelná jízda na koloběžce pomůže vyrýsovat problematické partie jako jsou zadek, břicho, stehna, boky a lýtka.

Koloběžkováním se tak dá docela dobře nahradit dřina v posilovně – a navíc budete celou dobu na čerstvém vzduchu!

Podle odborníků jízda na koloběžce pomáhá stabilizovat kyčle i klouby dolních končetin. Posílíte a zpevníte zádové svaly kolem páteře, paže, zadek, nohy i břišní svaly. Na rozdíl od jízdy na kole nezatížíte záda, a také prokrvíte mozek, což vylepší i vaši mentální kondici. Zkrátka se zdá, že koloběžka je zázračný všelék – ostatně odborníci na léčebnou a sportovní rehabilitaci ji svým pacientům často doporučují jako kompenzační cvičení nebo terapii po úrazech.
 

Jakou koloběžku si vybrat?

V nabídce koloběžek vám jistě pomohou ve specializovaných obchodech se sportovním vybavením, před nákupem byste ale měli mít jasno v tom, kde a k čemu chcete koloběžku využívat. Plánujete jen jízdy po městě nebo budete střídat asfalt s přírodním terénem? Budete koloběžku převážet autem? Pak se vám vyplatí dojet si s ním až k obchodu a vyzkoušet, jak se vám vybraný model vejde do kufru, případně si pořídit skládačku. Bojíte se větších rychlostí? Měli byste vědět, že čím větší kola bude váš stroj mít, tím rychleji bude jezdit, bedlivě také vybírejte brzdy. Máte obavy, zda se dokážete dlouho odrážet? Vyberte si elektrokoloběžku s chytrým ovládáním.
 

Bezpečnost především

I když sníte o adrenalinových sjezdech z prudkých horských svahů bez brždění, nevyhnete se situacím, kdy budete muset dodržovat základní pravidla bezpečnosti – třeba na silnicích, i kdybyste po nich vždy měli jet jen pár metrů.

Jezdci na koloběžkách jsou z pohledu zákona o provozu na pozemních komunikacích považováni za cyklisty. Vyplatí se nosit helmu (i když je to povinné jen do 18 let), neměli byste jezdit po chodníku, a hlavně s elektrokoloběžkami dbát na dodržování nejvyšší povolené rychlosti. Podobně jako cyklisté byste na koloběžce měli mít odrazky a dvě na sobě nezávislé funkční brzdy, za tmy rozsvícený přední světlomet a zadní červenou svítilnu nebo blikačku, a samozřejmě respektovat veškeré dopravní značky.

Při koloběžkování na silnici pro vás platí stejná pravidla jako pro automobilisty, právě tak byste přes přechody pro chodce měli sesednout a stroj převést. Pokud koloběžku vedete, jste chodec – to se vyplatí vědět třeba na pěších zónách nebo v místech, kde je jízda na kole zakázaná. To, že na dopravní značce není přeškrtnutý obrázek koloběžky neznamená, že s ní můžete jezdit všude!
 

Kam na koloběžkách?

Pro jízdu na koloběžce je vhodné vybírat bezpečnější trasy, které vedou mimo silnice, ideálně cyklostezky. S trasami vám poradí speciální weby zaměřené na koloběh, tam se také často dozvíte o speciálních akcích a sportovních kláních.

Koloběžky ale také jsou báječné parťačky pro aktivní dovolenou. Půjčovny koloběžek nabízejí téměř všechna horská centra, s koloběžkami se také podobně jako s bicykly můžete lanovkami nechat vyvézt na kopce a pak si užít mnohakilometrové sjezdy po speciálních trasách.
 

Nejdelší koloběžkové sjezdy v Česku

Na Kudy z nudy jsme připravili tipy, kde si užijete horské koloběžky. Projděte si je, najdete tam spoustu inspirativních nápadů a odkazů na překrásná místa, pro koloběžkování jako stvořená. Malý výběr z těch nejlepších nabízíme hned teď:
Půjčovna koloběžek v Hradci Králové Letní sporty

Půjčovna koloběžek v Hradci Králové

Poznajte Hradec Králové zase tak trochu z jiného pohledu. V půjčovně TNTrade je možné si vyzkoušet a zapůjčit různé modely koloběžek Kostka. K dispozici jsou koloběžky pro děti i pro dospěláky.

Horské sedlo Pustevny v Beskydech Příroda

Horské sedlo Pustevny v Beskydech

Horské sedlo Pustevny je jedno z nejvýznamnějších horských středisek v Beskydech. Nachází se v Radhošťské hornatině mezi vrchy Radhošť a Tanečnice. Pustevnám dominují dřevěné stavby postavené v lidovém slohu Dušanem Jurkovičem.

Jak ušetřit při cestování po Česku? Vyberte si z řady turistických karet

Jak ušetřit při cestování po Česku? Vyberte si z řady turistických karet

Chystáte se letos k cestování po Česku? Cestujete s rodinou a rádi byste trochu šetřili svůj rodinný rozpočet? Máme pro vás tipy na nejrůznější slevové karty, které můžete v rámci výletů po Česku využít. Poznáte zajímavá místa a ještě při tom ušetříte.

Ski areál Mosty u Jablunkova – celoroční aktivní odpočinek Zimní sporty

Ski areál Mosty u Jablunkova – celoroční aktivní odpočinek

Ski areál Mosty u Jablunkova vám nabídne řadu letních i zimních adrenalinových i pohodových aktivit. Čeká tu na vás například bobová dráha s celoročním provozem, bike park, bungee trampolíny, kosmický trenažér Aerotrim, sjezd po 232 metrů dlouhém laně, horské koloběžky, lanové centrum.

Půjčovna lodí Malá Skála – loděnice Klokočí Letní sporty

Půjčovna lodí Malá Skála – loděnice Klokočí

Kánoe a rafty pro plavbu po Jizeře z Malé Skály do Dolánek.

Horský resort Dolní Morava Zážitky

Horský resort Dolní Morava

Moderní horský resort s celoročním provozem a širokou nabídkou sportovních, adrenalinových a rekreačních aktivit. Najdete zde několik světových unikátů jako Sky Bridge 721, Stezku v oblacích, Mamutí horskou dráhu nebo Mamutíkovy zážitkové parky s Obřím Mamutem.

Sport areál Klíny – zábava a rekreace pro vás Zimní sporty

Sport areál Klíny – zábava a rekreace pro vás

Rodinné středisko Sport areál Klíny v Krušných horách se rozkládá východně od centra obce Klíny v nadmořské výšce 720 m n. m. nedaleko přechodu Mníšek (Deutscheinsiedel). Sjezdovky v areálu jsou situovány severovýchodním směrem, což zaručuje na místní nadmořskou výšku dobré a stálé sněhové podmínky.

Offpark Sušice – outdoorové centrum na Šumavě Letní sporty

Offpark Sušice – outdoorové centrum na Šumavě

Chcete si aktivně odpočinout a poznat, co ve vás je? Nejhezčí přírodní lanový park na břehu řeky Otavy, dobrodružství v dětském lanovém parku, sjezd Svatoboru na terénních koloběžkách, raftem po Otavě, týmová spolupráce ve hře paintball, in-line, let balónem a mnohem více.

Obří sud Javorník – areál zimních i letních adrenalinových sportů Letní sporty

Obří sud Javorník – areál zimních i letních adrenalinových sportů

Areál Obří sud Javorník v Jeřmanicích na Liberecku nabízí ojedinělé aktivity pro celý rok, a to adrenalinové sporty v rámci odděleného parku (snowpark, skipark a tratě pro skicross, bicross, skatecross) i travní lyžování.

Žlutá Plovárna na Malé Skále Životní styl

Žlutá Plovárna na Malé Skále

Žlutá Plovárna je unikátní sportovně rekreační centrum. Nachází se pod vyhlídkou skalního masívu Pantheon a nad jezem na Malé Skále, v Českém ráji. V areálu naleznete lanové centrum, půjčovnu lodí, raftů a kajaků, půjčovnu koloběžek a sportovních potřeb, které můžete využít na místních hřištích.

Půjčovna koloběžek RideOn v Olomouci Letní sporty

Půjčovna koloběžek RideOn v Olomouci

Půjčte si koloběžku a vyražte po krásách Hané. Vyzkoušet můžete i organizované výlety a kondiční jízdy na koloběžkách po Olomouci a okolí.

Fit resort Buková hora – léto na Bukovce Letní sporty

Fit resort Buková hora – léto na Bukovce

Fit resort Buková hora ukrývá rozmanitou síť lesních stezek a mechových cestiček pro pěší i pro cyklisty, které propojují obě údolí – Čenkovice a Červenou Vodu. Tato vyhlášená zimní střediska přináší atraktivní nabídku i pro letní sezónu, a jako taková poskytují perfektní zázemí pro rodinné výlety.

Bikepark Kopřivná v Jeseníkách Letní sporty

Bikepark Kopřivná v Jeseníkách

Bikepark Kopřivná nabízí 4 tratě o celkové délce 12 km. Tratě jsou sjízdné pro nejmenší i pro ty nestárnoucí. Napumpujte si do krve pořádnou dávku adrenalinu na náročných trasách, nebo si užijte rodinný výlet v srdci Jeseníků na vyjížďkových nenáročných stezkách.

Chůze po lanech, volný pád, čtyřkolky nebo zip line: objevte adrenalinové zážitky pro každého

Chůze po lanech, volný pád, čtyřkolky nebo zip line: objevte adrenalinové zážitky pro každého

Zvyšuje se vám hladina adrenalinu v krvi, když vidíte skokany na padáku nebo horolezce na skalách? Ano, to je ten pravý adrenalin pro ty nejodvážnější. Pokud ovšem toužíte nasát trochu adrenalinu do krve, ale zároveň se tak trochu bojíte, určitě si vyberete z našich „zajištěných“ tipů s nádechem nebezpečí. Vybírat si můžete z lanových parků, trampolínových center či míst zaměřujících se na bungee jumping. V mnoha centrech nabízí také komplexní služby s kvalitními instruktory.

Bike park Klíny Letní sporty

Bike park Klíny

Dobrodružství na kole nebo koloběžce v terénu, zábava pro dospělé i rodiny v Krušných horách? Vyrazte do Bikeparku Sport areálu Klíny! Tratě pro děti, začátečníky i náročné bikery vedou částečně lesem i po sjezdovce. Těšit se můžete na singltreky, downhill, lesní terén, překážky i skoky.

Bikepark Rock-it-nice v Rokytnici nad Jizerou Letní sporty

Bikepark Rock-it-nice v Rokytnici nad Jizerou

Bikepark Rock-it-nice se nachází v areálu Horní Domky v Rokytnici nad Jizerou. Pro milovníky downhillu jsou připraveny tři traily v celkové délce 5 kilometrů. Tratě jsou postavené tak, že si na své přijde každý včetně rodin s dětmi. Park je určen pro cyklisty od 5 do 80 let.

10 tipů na nejlepší horské sjezdy na koloběžkách aneb ve stínu i na výsluní

10 tipů na nejlepší horské sjezdy na koloběžkách aneb ve stínu i na výsluní

Zpestřete si prázdniny na horách jízdou na koloběžkách! Jsou vhodné jak pro fanoušky adrenalinových sportů, tak pro rekreační jezdce. Jezdit se s nimi dá všude, po lesních cestách a silničkách i po sjezdovkách, pomaličku, krokem i rychle jako vítr. Koloběžky a koloběžkování, to je zábava, adrenalin i zdravý životní styl.

Terénní koloběžky na Klínovci Letní sporty

Terénní koloběžky na Klínovci

Přijeďte i se svojí rodinou vyzkoušet sjezd na terénních koloběžkách v Trailparku Klínovec. Na výběr máte ze dvou obtížností tras, kde každý najde to své.

Půjčovna Topsports Centrum Braník Letní sporty

Půjčovna Topsports Centrum Braník

Přijďte si vybrat z pestré nabídky koloběžek, kol, bruslí...

Adventure Park Špindlerův Mlýn Letní sporty

Adventure Park Špindlerův Mlýn

Společnost Yellow Point nabízí řádnou dávku adrenalinu, ale i zábavy v Adventure parku – areálu s několika opravdu vychytanými atrakcemi. V horách v létě, kromě cyklistiky v terénu, můžete vyzkoušet různé dobrodružné sporty.

Koloběžková dráha ve Špindlerově Mlýně Letní sporty

Koloběžková dráha ve Špindlerově Mlýně

Sjezd na silniční koloběžce od Špindlerovy boudy do centra Špindlerova Mlýna zajišťujeme s plným servisem. Z centra Špindlerova Mlýna Vás vyvezeme nahoru ke Špindlerově boudě, kde Vám zapůjčíme koloběžku s helmou.

Půjčovna elektrických koloběžek Letní sporty

Půjčovna elektrických koloběžek

Půjčovna elektrických koloběžek v okolí Mariánských Lázní a Karlových Varů.

Koloběžkou z Kleti do Českého Krumlova Zážitky

Koloběžkou z Kleti do Českého Krumlova

Kleť, nejvyšší horu Blanského lesa s televizním vysílačem, zná v Jižních Čechách každý. Málokdo ale ví, že z hory nemusí po svých, ale může sjet dolů na koloběžce. Na výběr jsou 3 trasy, které mají přes 11 km. Je na vás, jestli hledáte celodenní rodinný výlet nebo dvouhodinový adrenalinový zážitek.

Koloběžky Český ráj na Malé Skále Letní sporty

Koloběžky Český ráj na Malé Skále

Vyzkoušejte si netradiční sport a vydejte se na výlet poznávat krásy Českého ráje na koloběžce. Můžete se nechat vývézt cyklobusem na Kozákov a užít si dlouhý sjezd nebo se jen tak toulat podél Jizery nebo po okolních hradech.

Terréní koloběžky v Tanvaldu Letní sporty

Terréní koloběžky v Tanvaldu

Unikátní koloběžky, které jsou určeny především na sjezd z kopce. Máme pro vás na výběr různé trasy. Koloběžky dopravíme na místo a společně s průvodcem vyrazíte.

Aktivity park Monínec – letní sezona v areálu Monínec Zážitky

Aktivity park Monínec – letní sezona v areálu Monínec

Letní Aktivity park Monínec, to je skvělá letní dovolená pro celou rodinu. Park zahrnuje kuličkovou dráhu a vodní maxiskluzavku, tubing, trampolínu, lukostřelbu či discgolf. Nechybí však ani lanový park a půjčovna elektrokol.

Koloběžky v Harrachově Letní sporty

Koloběžky v Harrachově

Zpestřete si den jízdou po lesních cestách nebo sjezdovkách na koloběžkách.

Sportovní areál Jedlová Letní sporty

Sportovní areál Jedlová

Chcete zažít něco nového? Vyražte do sportovního areálu na Jedlové hoře nedaleko Jiřetína pod Jedlovou. V letním období můžete vyzkoušet lanové centrum, sjezd na koloběžkách nebo adrenalinový downhill.

Půjčovna koloběžek a elektrokol na Špičáku Zážitky

Půjčovna koloběžek a elektrokol na Špičáku

Zábava na Šumavě pro celou rodinu.

Pujčovna koloběžek ve Frýdku-Místku Letní sporty

Pujčovna koloběžek ve Frýdku-Místku

Nechoďte pěšky, půjčte si koloběžky!!

Půjčovna Topsports centrum Lipno Letní sporty

Půjčovna Topsports centrum Lipno

Jsme půjčovna sportovního vybavení.

Funpark park Kopřivná pod Pradědem – zábava pro malé i velké Letní sporty

Funpark park Kopřivná pod Pradědem – zábava pro malé i velké

Funpark Kopřivná nabízí zábavu a pohyb v letním i zimním období, a to pro malé i velké, rekreační sportovce nebo vyznavače adrenalinu. Součástí Funparku je příjemné posezení, kde si můžete odpočinout u sklenky chlazeného či horkého nápoje.

Sportcentrum Troja – beach volejbal u vody, půjčovna lodí i bruslí Letní sporty

Sportcentrum Troja – beach volejbal u vody, půjčovna lodí i bruslí

Sportujte a relaxujte v Troji – přijďte si s přáteli zahrát beach volejbal přímo na břehu Vltavy v přírodním prostředí Troji. Sportcentrum Troja dále nabízí půjčení in-line bruslí a širokou škálu kajaků, kanoí i raftů.

Nejdelší sjezd na koloběžce v Česku nabízí areál Kouty nad Desnou Zážitky

Nejdelší sjezd na koloběžce v Česku nabízí areál Kouty nad Desnou

Chystáte se navštívit přečerpávací elektrárnu Dlouhé Stráně a nechcete se vracet tou samou cestou? Máte možnost využít naši půjčovnu koloběžek. Těšit se můžete na jedinečnou možnost nevšedního zážitku při nejdelším sjezdu na koloběžkách v Česku.

Půjčovna koloběžek Třeboň Letní sporty

Půjčovna koloběžek Třeboň

Půjčovna koloběžek, skupinové výlety na koloběžkách, tréninky na koloběžkách.

Topsports půjčovna Stříbrný rybník Letní sporty

Topsports půjčovna Stříbrný rybník

Přijďte si vybrat z pestré nabídky koloběžek, kol, bruslí...

Express Bikepark Karlov Letní sporty

Express Bikepark Karlov

Přijeďte si vyzkoušet parádní trasy – černou a červenou pro zkušené bikery, modrou pro začínající a rodinnou pro děti. Navíc si u nás půjčíte i sjezdová či endurová kola a elektrokoloběžky.

Další aktuality

50 tipů, kde si užít letošní cyklobusy a cyklovlaky

Projeďte se na kole tam, kde to máte rádi! Cestu tam či zpět za vás obstarají cyklobusy nebo cyklovlaky. Kam se vydáte – na Šumavu, do Českého ráje, Krkonoš nebo třeba do Brd?
14. červenec 2024 9:06
Letní sporty

Oslavte neděli koupáním v řekách

Evropský den koupání v řekách připadá vždy na druhou červencovou neděli, letos tedy na 14. 7. 2024. Mezinárodní den koupání v řekách má za cíl upozornit na výhody koupání v přírodě, ale také přivést občany k zájmu o řeky a jejich okolí a k zamyšlení, co a jak by šlo zlepšit. Užijte si skvělou letní neděli, počasí k tomu bude příznivé – podle meteorologů má polojasno s teplotami okolo 25 až 28°C.
13. červenec 2024 17:00
Letní sporty

Na kole po nových cyklostezkách a trailech: letní bikerské novinky 2024

Letní prázdniny jsou skvělou příležitostí pro cyklistiku a cykloturistiku. Pokud i vy patříte mezi nadšené cyklisty, určitě se vám budou hodit tipy na nové úseky cyklostezek a cyklotras, které si můžete letos nově projet. Objevte nové možnosti, kde si zajezdit! Výhodou bude určitě i to, že se zatím nejedná o masově známá místa přeplněná ostatními cyklisty.
9. červenec 2024 16:00
Letní sporty

10 tipů na přírodní skryté koupání aneb ve stínu i na výsluní

Letní dny je nejlepší strávit u vody, to je jasná věc. Na Kudy z nudy vám poradíme kam se vydat, když vás nelákají aquaparky a koupaliště plná atrakcí. Místo nich vás pozveme do zatopených pískoven a lomů, kam se dlouhá léta nesmělo, na málo známé malé pláže, a nabídneme vám skutečné přírodní skvosty.
9. červenec 2024 13:06
Letní sporty

Objevte nejnáročnější a nejzajímavější hřebenovky v Česku: hory, výhledy, wellness i skvělé ubytování

I při jednodenním výletu do hor se dá zažít ledacos, ale co vyzkoušet nejzajímavější hřebenovky v Česku? Připravte se na to, že vám dají zabrat, ale když se na túru dobře připravíte, určitě je zvládnete. Vydejte se s Kudy z nudy po nejkrásnějších turistických trasách na hřebeny hor!
9. červenec 2024 10:29
Letní sporty

Sporty, které na olympijských hrách neuvidíte: šplh na laně, splývání a střelba na holuby

V programu moderních olympijských her se v průběhu let objevily desítky sportů a stovky disciplín. Některé z nich by se bez problémů mohly zařadit do olympijského programu i dnes, jiné aly byly pořádně bláznivé. Pojďte se s Kudy z nudy seznámit se sporty, které na olympijských hrách už nejspíš nikdy neuvidíte.
8. červenec 2024 7:02
Letní sporty

Cyklovýlet daleko i bez auta? Vydejte se na skvělý výlet cyklobusem či cyklovlakem po Česku!

Rádi byste vyrazili na kole někam dál, ale bojíte se, že nebudete mít sílu na zpáteční cestu? Nic není nemožné – letní cyklobusy a cyklovlaky vás pohodlně dopraví do atraktivních cyklistických destinací nebo se s nimi můžete svézt zpět domů. Kudy z nudy vám proto přináší souhrnné informace o autobusech a vlacích pro cyklisty v našich horách, Českém ráji i v okolí Prahy, které budou jezdit minimálně do konce září.
6. červenec 2024 14:00
Letní sporty

Maratonský běh neboli maraton: řecký listonoš, Emil Zátopek a druhá nejdelší atletická disciplína

Jednou z legendárních atletických disciplín je maraton: běh na vzdálenost 42,195 km, druhá nejdelší atletická disciplína na programu olympijských her. Pojďte s Kudy z nudy zjistit, proč se běhá právě na takovou vzdálenost, odkdy je na programu olympijských her a jaké jsou maratonské rekordy a zajímavosti?
6. červenec 2024 10:50
Letní sporty