Kalendář 2025: Cyklistické závody a seriály od jara do podzimu

Cykloturistika Celá ČR

Využijte naše tipy na nové cyklotrasy a naučné cyklistické stezky, vyzkoušené trasy zážitkové, dálkové i tematické, trasy seriózní i žertovné – co byste řekli třeba výletu po stopách Járy Cimrmana kolem Tanvaldu? Představíme vám také půjčovny a muzea kol, sítě populárních cyklobusů a aktuální akce!

Adrenalin na kole

Před pár lety je nikdo neznal, dnes přitahují čím dál víc návštěvníků: řeč je o bikeparcích, singletrailech a mountainbikových trasách, které se klikatí po svazích četných hor. Prvenství patří Singltreku pod SmrkemJizerských horách, o něco později vznikly Rychlebské a Lipovské stezky. Mezi lákavé cíle patří singltreky v Cyklo Areně Vysočina u Nového Města na Moravě, singletraily a MTB okruhy Trail of Life Bílé Karpaty, singletrailové stezky v Moravském krasu a singletraily v Mariánském údolí u Brna.
 

Cyklistické dálnice

Skvělé trasy, kde se při troše plánování dá jet pořád – anebo téměř pořád – z kopce často vedou od horských pramenů až do dalekých údolí. Typickou cyklodálnicí je cyklostezka Bečva, lemující v délce více než 160 km tok Rožnovské a Vsetínské Bečvy od jejich pramenů k soutoku a pak podél Bečvy až po soutok s řekou Moravou. Ještě delší je Labská stezka, vedoucí z Krkonoš po březích řeky Labe až k moři. Mezi nejhezčí úseky patří legendární Porta BohemicaČeském středohoří a pískovcový Labský kaňon mezi Děčínem a Hřenskem.
 

Kam a kudy na kole s dětmi?

Hledáte místa, kde se můžete na kole projet s dětmi? Vydejte se do rovin, například na Jezerní cyklo-inline stezku vedoucí po břehu vodní nádrže Lipno, anebo na výlet po cyklostezce, lemující břehy Baťova kanálu; díky rovinatému terénu a spoustě zajímavostí v okolí patří k nejoblíbenějším turistickým cílům Východní Moravy. Vyzkoušet můžete také trasu Na kole okolo Bor(ůvk)ovan (doporučujeme obzvlášť v půlce července, kdy u jihočeských Borovan dozrávají borůvky a koná se oblíbené Borůvkobraní) anebo Valdštejnovu turistickou cyklostezkuChebu do německého Marktredwitzu.
 

Gravel: trendy kolo, které baví silničáře i bikery

Gravel bike je hitem posledních let. Gravel kola jsou univerzální stroje, které vznikly propojením silničního kola a biku. Kola jsou navržená tak, aby si poradila se silnicí i s lehčím terénem, ale s vylepšenými vlastnostmi a důrazem na maximální komfort jezdce. Mají širší a drsnější pláště, které umožňují jízdu po nezpevněných cestách i různých terénech, jako jsou štěrk, hlína, písek nebo tráva. Ostatně z toho vychází i samotný název, gravel je totiž česky štěrk, a mnozí fandové gravel cyklistiky tvrdí, že právě na štěrkových cestách si užijí nejvíc zábavy.

Hobby cyklista možná rozdíl mezi silničním kolem a gravelem ani nezaznamená, pro ostřílené jezdce ale je důležitá změněná geometrie. Gravely mají širší přední vidlice a kratší rámy, takže se na nich sedí vzpřímeněji a pohodlněji než na silničních speciálech. Mají výše položený střed, aby si lépe poradily s terénem, jsou rychlé, dobře ovladatelné, a přitom téměř nerozbitné. Jejich odolnost oceňují i silničáři: na gravelech se totiž dostanou i tam, kam nevede asfalt, a v zimě se na mokrých, sněhem a štěrkem zasypaných cestách dá použít místo druhého kola na zimu. Právě tak na gravely přesedají cyklisté z horských kol: univerzální kola si na silnici vedou lépe než horské speciály.

A kde gravely vyzkoušet? Téměř kdekoliv: zkrátka vyjeďte z domova a budete překvapení, kam až se na kole dostanete!

Zobrazit více

Cykloturistika na mapě


Park Stromovka v Praze – Královská obora mezi Holešovicemi a Dejvicemi

V sousedství holešovického Výstaviště leží Královská obora, dnes zvaná park Stromovka. V současné době slouží k rekreačním, sportovním i kulturně vzdělávacím účelům. Rozloha obory se v různých dobách měnila, rozkládá se asi na 95 ha.
Praha 6, Praha

Cyklostezka Baťův kanál – páteřní trasa podél kanálu

Baťův kanál patří k nejoblíbenějším turistickým cílům Východní Moravy. Po jeho březích se můžete vydat po cyklostezce směrem od Kroměříže až do Hodonína. Celková délka cyklostezky je 80 kilometrů.
Uherské Hradiště, Zlínský kraj

Hrabalova stezka – od Sněženek k Postřižinám

Hrabalova stezka v Kersku u Sadské začíná u restaurace Hájenka, kde si i dnes můžete dát kance se šípkovou nebo se zelím. Mezi místy spojenými se životem a dílem spisovatele Bohumila Hrabala naleznete mimo zákoutí z filmu Slavnosti sněženek také minerální pramen nebo malý menhir.
Nymburk, Středočeský kraj

Poutní místo a turistický cíl Svatý Jan pod skalou

Poutní kostel Narození sv. Jana Křtitele se nachází u Berouna. Najdete v něm hrob chorvatského poustevníka Ivana, kterému se v 10. století pod svatojanskou skálou zjevil sv. Jan Křtitel. Vchod do poustevníkovy jeskyně je v kostele postaveném C. Luragem v polovině 17. století.
Svatý Jan pod Skalou, Středočeský kraj

CHKO Žďárské vrchy – zelené srdce Česka

Žďárské vrchy a stejnojmenná Chráněná krajinná oblast se dá bez nadsázky považovat za jednu z posledních nedotčených oáz klidné a čisté přírody v srdci Česka. Jako pramenná oblast několika českých a moravských řek a rybničných soustav bylo území vyhlášeno za chráněnou oblast přirozené akumulace vod.
Žďár nad Sázavou, Kraj Vysočina

Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka spojuje nejkrásnější a nevýznamnější místa Českého ráje. Vine se v celkové délce 119 km krajinou od Mladé Boleslavi do Jičína, překonává údolí, skalní města, vrchy, potoky, ale i středověké hrady a borové lesy.
Turnov, Liberecký kraj

Stezka Českem – severní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou

Stezka Českem je prvním oficiálním přechodem Česka! Jedná se o 1000 kilometrů dlouhou trasu a je jen na vás, kdy, kde a jak se na cestu vydáte. Můžete ji jít vcelku anebo po jednotlivých úsecích.
Bukovec, Moravskoslezský kraj

Baťův kanál – dovolená na obytných motorových lodích a hausbótech

Pobyt blízko vody nebo přímo na vodě má své nenapodobitelné kouzlo. Pokud chcete strávit dovolenou, víkend nebo třeba jen několik hodin na lodi, nemusíte hned vyrážet do Holandska nebo Francie. Podobnou příležitost už totiž máte i u nás, a to na moravském Baťově kanálu, zvaném Baťák.
Veselí nad Moravou, Jihomoravský kraj

Cyklo a in-line trasa Nymburk – Poděbrady

Jednu z nejlepších a zřejmě i nejfrekventovanějších cyklo a in-line stezek můžete navštívit v Polabí mezi městy Nymburk, Poděbrady a Libice nad Cidlinou. Úsek Nymburk – Poděbrady je součástí mezinárodní Labské stezky.
Nymburk, Středočeský kraj

Přírodní park Česká Kanada

Českou Kanadou je nazývána příhraniční oblast mezi městy Slavonice, Nová Bystřice a Kunžak. Její rozloha činí cca 250 km². Přírodní park Česká Kanada zde byl vyhlášen roku 1994.
Český Rudolec, Jihočeský kraj

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka patří k nejoblíbenějším dálkovým cyklotrasám v Evropě a je součástí sítě evropských cyklotras EuroVelo. Od pramene Labe v Krkonoších (s možnou odbočkou do Prahy) až k Severnímu moři nabízí 1300 km přírodních a kulturních zážitků a to už je pěkná porce i pro dlouhou cyklodovolenou.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Naučná stezka a cyklostezka Po stopách českých králů

Cyklostezka Po stopách českých králů na Berounsku spojuje Beroun s hrady Točník, Karlštejn a Nižbor a mimo projížďky krásným údolím řeky také informuje o historii těžby vápence, vzácných zvířatech nebo o zkamenělinách spojených s osobou badatele Joachima Barrande.
Beroun, Středočeský kraj