ÚvodAktualityKvěten v trojské botanické zahradě patří lásce i zážitkům
Příroda

Květen v trojské botanické zahradě patří lásce i zážitkům

  • 30. dubna 2023
Nejromantičtější měsíc roku je tu! Kde jinde políbit svou drahou polovičku, než pod rozkvetlým stromem v trojské botanické zahradě? Romantickou náladu podpoří procházka tropickým skleníkem plným poletujících pestrobarevných motýlů. Na závěr si můžete dát skleničku dobrého vína ze zdejší vinice sv. Kláry.

I v květnu do skleníku za motýly

Motýl botanickáPestrobarevní motýli poletující volně mezi rostlinami zpestří návštěvu skleníku Fata Morganado 21. května. Během letošní výstavy můžete obdivovat, jako každý rok, krásu motýlích křídel, půvabný let i tajuplnou přeměnu kukly v dospělého motýla. Neméně zajímavé jsou rovněž detaily ve stavbě motýlího těla, kterým se letošní výstava podribně věnuje. Poodhalí vám stavbu motýlích křídel, ukáže, jak vypadají například motýlí oči, nohy nebo tykadla u housenek a dospělých motýlů. Nevynecháme ani sosáky motýlů, jejich zajímavou strukturu a to, jak vypadají ústa housenek. Přesvědčíte se, že krásná jsou nejen křídla motýlů, ale že i další části jejich těl skrývají půvabné struktury.
 

Ochutnejte víno z Botanické zahrady a vychutnejte si jarní procházky

vinice sv. KláryBotanická zahrada je právě v květnu tím nejkrásnějším místem pro jarní procházky. A nejen pro ně. Návštěvníci Botanické zahrady hl. m. Prahy si už současně mohou vychutnat vína ročníku 2022 z produkce Vinice sv. Kláry. Jedná se o výhradně suchý ročník, a to v případě jak bílých, tak růžových vín. Vinaři ze sv. Kláry opět připravili klaret z hroznů Rulandského modrého, které je vlajkovou lodí místní vinice. Aktuální ročník 2022 doplňuje červené Rulandské modré ročníku 2018 a 2019 a šumivá vína z odrůdy Rulandské modré a Modrý portugal. V nabídce je také fortifikované víno Fortis Magna. Vína z Vinice sv. Kláry pravidelně získávají ocenění. Zájemci je mohou ochutnat a zakoupit v místní Vinotéce sv. Kláry, která se nachází v Ornamentální zahradě.

Ačkoliv počasí je ještě aprílové, botanická zahrada zve k jarní procházce. Ornamentální zahrada se probouzí do své barevné krásy, podél cest lze zahlédnout nádherné květy kamélií. V Japonské zahradě nakvétají azalky a rododendrony, rozvily se již také květy něžné sakury. V expozici Medonosných rostlin a včel mohou příchozí obdivovat lány narcisů a tulipánů. Během podzimu sem zahradníci botanické zahrady nasázeli na 10 000 cibulí a expozice je tak právě nyní plná zářivých barev a vůní, které lákají nejen návštěvníky, ale i místní včely.

Bude květen, a to je čas šeříků, které září v několika barvách na Stráni. Na Pivoňkové louce v Horní zahradě stále ještě kvetou magnolie. V lesních expozicích pak poutají pozornost blankytně modré květy pomněnkovců a pupkovců, září pestrá paleta anemonek a stále nechybí typické jarní květy prvosenek nebo škornic.
 

Putování vinicemi hlavního města a muškátová burza

víno botanickáI nás další tip úzce souvisí s vínem. O víkendu 27. a 28. května se počtvrté návštěvníkům Prahy otevřou městské i soukromé vinice v rámci akce Pražské vinice 2023. Milovnící vína si mohou projít i velmi zajímavou vinařskou stezku. Seznámí je s nejrůznějšími odrůdami révy vinné, způsoby vedení nebo výrobu korku. Interaktivním prvkem je tzv. čichafón, speciální místo, kde pocvičíte svůj nos. Jedná se o železnou konstrukci, která znázorňuje pokroucený keř vinné révy a v jejích úponcích a stylizovaných květech se nacházejí kapsle s vůněmi, které lze najít ve vínech (např. ovoce, koření, kouř...atp.).

burza botanickáOd 26. do 28. května si pěstitelé rostlin mohou odnést rostlinky z muškátové burzy. Pořádají ji členové Specializované zájmové organizace Českého zahrádkářského svazu Pelargonie. Pořídíte na ní méně obvyklé typy a odrůdy pelargonií, včetně velkokvětých, andělských, pestrolistých, vonných i sukulentních a kromě nich i další zajímavé sbírkové rostliny (balkonovky, africké kopřivy, bylinky...). K dispozici bude také prodej přebytků z botanické zahrady (pouze ve velmi omezeném množství a do vyprodání zásob). Při nákupu na burze vám odborníci poradí s výběrem, zásadami správného pěstování a ošetřování, ochranou proti nejčastějším chorobám a škůdcům či s podmínkami úspěšného množení rostlin. Prodejní akce se uskuteční v Ornamentální zahradě od pátku do neděle vždy od 9:00 do 18:00 hodin.
 

Květen v botanické aneb co právě kvete?

pivoňkaMěsíc květen bývá v parcích a zahradách z pohledu rostlin velice atraktivní. Je k vidění nepřeberné množství květů. K těm nejvýraznějším v tomto období patří pivoňky a kosatce v různých barvách a odstínech. Oba dva tyto rody kromě okrasy přinášejí i užitek. Svůj latinský název získaly po řeckém lékaři bohů jménem Paión. Je doloženo, že v Číně byla pivoňka známou a hojně využívanou léčivou rostlinou již dvě století př. n. l., též pomáhala uzdravovat i ve starověkém Řecku a Římě. V čínské medicíně se kromě sušené kůry kořenů dřevitých pivoněk využívají jako léčivá droga i kořeny pivoněk bylinných.

kosatecKosatce patří k nejdéle pěstovaným okrasným rostlinám na evropském kontinentu. A také k těm nejoblíbenějším. Své latinské jméno získaly po řecké bohyni duhy. Tyto trvalky patří do čeledi rostlin kosatcovitých (Iridaceae). Kosatce mají v Botanické zahradě Praha dlouholetou tradici, pěstují se tu již od roku 1972. Sbírka pivoněk, která je soustředěna v expozici Pivoňkové louky, se poprvé otevřela pro veřejnost v roce 2011. Patří k nejoblíbenějším místům v zahradě. Tyto dvě sbírky jsou umístěné v expozicích v těsné blízkosti a najdete je ve venkovním areálu – v části Horní zahrada.
Menhiry Troja Příroda

Menhiry Troja

Kameny zvané Tři bohyně stojí nedaleko ulice na Farkách v Praze Troji. Místo, kde mají být vztyčeny, vybral slovinský sochař a geomant, autor slovinské vlajky a státního znaku Marko Pogačnik.

Restaurace Salabka v Troji – skrytý klenot Prahy Gurmánská turistika

Restaurace Salabka v Troji – skrytý klenot Prahy

Usedlost Salabka je místem, v němž se budete cítit jako na jihofrancouzském venkově, nikoli na okraji vibrující metropole. Koncept zdejší kuchyně nejlépe definuje výraz současná gastronomie. I když zde tradiční česká jídla nenajdete, o to víc si vychutnáte produkty od českých dodavatelů.

Kaple sv. Kláry v Troji Příroda

Kaple sv. Kláry v Troji

Drobná sakrální stavbička, barokní kaple sv. Kláry, stojí na vrcholu vinice nad trojským zámkem a tvoří tak nejvyšší dominantu této části Prahy, viditelnou z mnoha blízkých i dalekých míst.

Vinice Salabka v Praze Troji Gurmánská turistika

Vinice Salabka v Praze Troji

I v Praze existují vinice a rodí se v nich skvělé víno! Jednu z nich najdete v Praze – Troji. Historická vinice Salabka má nádhernou polohu, hned vedle pavilonu Fata Morgana Botanické zahrady, odkud je nádherný výhled na pražské panorama přes zeleň trojských stromů.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji Příroda

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 25 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze Příroda

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

Vinotéka sv. Kláry v trojské botanické zahradě Gurmánská turistika

Vinotéka sv. Kláry v trojské botanické zahradě

Vinotéku sv. Kláry najdete v historickém viničním domku na vinici sv. Kláry v Troji. Vinotéka sv. Kláry je jediným místem, kde si lze zakoupit a ochutnat zdejší vinařskou produkci, vína kompletně vyrobená v Botanické zahradě Praha.

Vinice sv. Kláry v Troji Příroda

Vinice sv. Kláry v Troji

Krásné vinice si v Tróji všimne každý. Památkově chráněná Vinice sv. Kláry připomíná zašlou slávu pražského vinařství.

Stezka pro nevidomé v Botanické zahradě v Praze Příroda

Stezka pro nevidomé v Botanické zahradě v Praze

Stezka nabízí třicet sloupků s braillovým písmem a informacemi pro vidící. Sloupky jsou v blízkosti rostlin nebo stromů, takže si nevidomý může exponát také osahat.

Laboratorní učebna Botanické zahrady hl. m. Prahy Příroda

Laboratorní učebna Botanické zahrady hl. m. Prahy

V laboratorní učebně mohou učitelé a žáci využívat mikroskopickou techniku, která je na vyšší úrovni než standardní školní vybavení. Kromě špičkových mikroskopů a projekční techniky jim bude k dispozici i stereoskopický mikroskop s kamerou nebo senzory pro měření CO2, O2, pH, teploty.

Apartmány Salabka – do Prahy nejen za vínem Ubytování

Apartmány Salabka – do Prahy nejen za vínem

Přijeďte netradičně za vínem do Prahy na největší pražskou vinici Salabka, prohlédněte si zde výrobu vína od pěstování keřů vinné révy až po špuntování lahví a ochutnejte místní víno ale i slunce na talíři, které nabízí naše Cuisine du Soleil! Nebo se ubytujte v netradičních apartmánech ve vinici.

Praha 7

Praha 7

Málokterá městská část vám nabídne tolik cestovatelských lákadel jako sedmý pražský obvod. Kromě rozlehlého parku Stromovka s několika rybníčky, výletními restauracemi a Planetáriem tu objevíte také akvárium Mořský svět, zoologickou zahradu, botanickou zahradu či Národní technické muzeum!

Bistro Botanická na talíři Gurmánská turistika

Bistro Botanická na talíři

Na místě bistra vyrostla dočasná budova Vinotéky sv. Kláry. Kromě vína z vinice sv. Kláry zde čeká hosty i další občerstvení.

Zámek Troja Kultura

Zámek Troja

Trojský zámek je stavba pozoruhodná a výjimečná. Spíše než zámkem by se vlastně měl nazývat vilou, je totiž ozvěnou honosných římských předměstských vil, které na své dlouhé cestě viděl její stavebník, Václav Vojtěch hrabě ze Šternberka. Během sezóny zde Galerie hlavního města Prahy pořádá výstavy.

Trojská lávka přes Vltavu na Císařském ostrově Památky

Trojská lávka přes Vltavu na Císařském ostrově

Trojská lávka je ocelová lávka přes Vltavu mezi pražskou čtvrtí Troja a Císařským ostrovem. Slouží chodcům i cyklistům, kterým usnadňuje cestu směrem ze Stromovky do Troje, či obráceně. Je čtyři metry široká a v případě nutnosti po může řeku překonat i sanitka.

Naučná stezka přírodním areálem Botanické zahrady v Troji Příroda

Naučná stezka přírodním areálem Botanické zahrady v Troji

Na trase naučné stezky budete procházet zachovalou příměstskou, v minulosti intenzivně obhospodařovanou, zemědělskou krajinou s usedlostmi, kolem kterých se dosud nachází fragmenty zahrad, sadů, vinic a pastvin. Celé území je cenné ekologicky, biologicky, geomorfologicky a také historicky.

Stezka osobností v Trojské botanické zahradě Příroda

Stezka osobností v Trojské botanické zahradě

V Botanické zahradě hlavního města Prahy je unikátní stezka, kterou tvoří téměř osmdesát vzácných rostlin a dřevin, které od roku 2009 v zahradě v rámci projektu Kořeny osobností vysazují významní představitelé českého, ale také zahraničního kulturního, sportovního, vědeckého či politického života.

Rozárium v pražské Botanické zahradě Zážitky

Rozárium v pražské Botanické zahradě

K nejvoňavějším rostlinám patří bezesporu růže. Nové rozárium najdete v severní části areálu trojské botanické zahrady.

Literární stezky Prahou Příroda

Literární stezky Prahou

Literární stezky vás provedou Prahou tak, jak ji neznáte. Na podzim 2011 bylo za souhlasu památkářů a magistrátu napsáno několik krátkých úryvků z děl českých spisovatelů na známá frekventovaná místa. Sto metrů dlouhé texty byly umístěny vzhledem ke vztahu autora nebo díla k místu.

Vonná stezka Botanickou zahradou hlavního města Prahy Příroda

Vonná stezka Botanickou zahradou hlavního města Prahy

Zavřete oči a nechte se vést vůní rostlin – trojskou botanickou zahradou vede Vonná stezka, originální vzdělávací projekt, který postupně zahrnuje jednotlivé expozice. Vznikl díky spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy s přední českou odbornicí na vůně Petrou Hlavatou.

Další aktuality

Plesová sezóna 2025 je za dveřmi! Kde si v Praze zatančíte?

Nazujte si střevíčky, oblečte se do těch nejkrásnějších šatů a vyrazte na parket! Pokud ještě nevíte, kam přesně se vydat, nechte se inspirovat našimi tipy – ten svůj ples si zde určitě najdete. Tančit se bude v nádherných sálech na Žofíně, v Obecním domě, v Národním domě i na Novoměstské radnici.
14. říjen 2024 16:37
Kultura, Praha

Světlo ve tmě: udělejte si procházku světelnými parky

V průběhu podzimních a zimních večerů, kdy tma přichází velmi brzy, se může hodit pár tipů na místa, která dlouhou noc prozáří pěknými světelnými instalacemi. Kudy z nudy vás pozve do světelných parků a expozic, které naleznete nejen v Praze a okolí. Užijte si netradiční procházku do zářivého světa fantazie.
14. říjen 2024 16:35
Zážitky, Praha

Skandinávský dům zve na festival Dny Severu

Od 16. října do 8. listopadu 2024 pořádá Skandinávský dům již 15. ročník festivalu severské kultury Dny Severu. Letošním tématem je periferie, ať už v doslovném, či přeneseném smyslu slova. V Praze a Brně se návštěvníci podívají na severský venkov, do vzdálených, řídce obydlených oblastí, k lidem na okraji společnosti i mezi příslušníky menšinových národů a subkultur. Jako každý rok festival přivítá několik severských spisovatelů, a to Örvara Smárasona z Islandu, Linu Nordquist ze Švédska a Katju Kallio z Finska. V programu nechybějí ani filmová promítání, další literární pořady či cestovatelské přednášky.
14. říjen 2024 12:00
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (19.10. – 20.10.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Světový den vombatů v Zoo Praha, Královské vinobraní na Točníku, Máslovické dýňování 2024, Osadníci z Prstenu, Rio Botičo – vodácká klasika uprostřed Prahy. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
14. říjen 2024 7:00
Zážitky, Praha

Gorilka Gaia ze Zoo Praha slaví půl roku!

V sobotu 12. října 2024, uplyne šest měsíců od narození gorily Gaiy v Zoo Praha. Dcera samice Kijivu a kmotřenka slavné primatoložky Jane Goodall výborně prospívá a roste doslova před očima návštěvníků. Ochutnává pevnou stravu, prozkoumává vnitřní i venkovní prostory Rezervace Dja a stále častěji si hraje se svou devítiměsíční sestrou Mobi. První narozenou navíc rychle dohání – stojí za tím nejspíš Gaiina benevolentnější výchova i samotná Mobi, která jí jde příkladem.
12. říjen 2024 9:00
Příroda, Praha

Bastiony, brány a věže... Znáte pražské hradby a opevnění?

Praha byla sevřena důkladným opevněním již od raného středověku a průchod umožňovalo jen sedm bran. Ve 13. století chránily Staré Město a Malou Stranu velkolepé gotické hradby s vysokými věžemi, Karel IV. pak dal obehnat Nové Město jednodušší zdí vedoucí od Vyšehradu až k Poříčí, v níž byly umístěny čtyři brány a 19 vysokých věží. Hradby byly posilovány za třicetileté války i Napoleona. Na konci 18. století již rozrůstající se Praze nestačil omezený prostor mezi opevněním, a navíc se změnil i způsob válčení. Proto bylo roku 1874 rozhodnuto o jejich postupném zbourání. Přesto na mnoha místech nalezne pozorné oko pozůstatky kdysi mohutného opevnění Prahy, ať už z dob středověku anebo z barokních časů, kdy byly budovány hliněné bastiony a citadely. Kam se za těmito relikty vydat vám poradí Kudy z nudy.
12. říjen 2024 6:13
Památky, Praha

Vánoce v Praze: vychutnejte si magickou vánoční atmosféru!

Čas adventu a Vánoc má zvláštní magickou moc, obzvláště v historickém centru Prahy, kde se mísí zvuk tradičních koled s vůní svařeného vína. Užijte si pražské vánoční trhy, jedny z nejkrásnějších na světě, pokochejte se pohledem na unikátní betlémy anebo se nechte unášet melodiemi adventních koncertů. Vychutnejte si Vánoce a konec roku 2024 v Praze!
12. říjen 2024 5:05
Zážitky, Praha

Dušičkové tipy nejen na víkend na konci října v Praze a okolí

Přelom října a listopadu je ve znamení Halloweenu a Dušiček. Je to období plné tajemných rituálů a podivuhodných setkání, při kterých se prolíná svět živých se světem mrtvých. Bubáci se vyrojí zejména poslední říjnový den, kdy se slaví anglosaský lidový svátek Halloween. Věřte nebo ne, jeho název vznikl prostým zkrácením anglického „All-Hallows-eve“, tedy předvečer Všech svatých – a přesně tak to je, protože připadá na první listopadový den a den nato se slaví dušičky – Památka zesnulých. Zkrátka příležitostí ke strašidelným prohlídkám s tajuplnými světýlky se nabízí víc než dost!
11. říjen 2024 16:49
Zážitky, Praha