ÚvodAktualityLetní divadelní scény pod širým nebem nabízejí komedie i dramata
Kultura

Letní divadelní scény pod širým nebem nabízejí komedie i dramata

  • 24. července 2024
Letní večery s divadlem pod širým nebem nabízejí bohatou přehlídku nejrůznějších žánrů. Portál Kudy z nudy vás letos zve nejenom na Letní shakespearovské slavnosti, ale také na velkolepá operní představení v kulisách krásných hradů a zámků a dokonce i na detektivní komedii s hororovým laděním.

Shakespear vážně i nevážně

letní shakespearovské slavnostiLetní shakespearovské slavnosti jsou nejstarší a největší divadelní přehlídkou pod širým nebem v Evropě, uvádějící díla Williama Shakespeara. Jednotlivá představení si můžete vychutnat od konce června do začátku září nejenom v Praze, ale také v Brně, Ostravě a ve slovenské Bratislavě. Nabitý program čítá celkem více než 160 představení. Diváci se dočkají například loňské premiérové hry Jak se vám líbí, znovu prožijí magickou Bouři, nesmí chybět krutovládce Macbeth, hlediště příjemně ovane Zimní pohádka a od srdce se zasmějete s Veselými paničkami windsorskými. A spolu se svými existenciálními otázkami se ještě jednou objeví Hamlet, a to v neotřelé inscenaci z produkce Prague Shakespeare Company, Bremer Shakespeare Company a Oděského akademického ukrajinského divadla Vasyla Vasylka. Letošní premiérou je komedie Marná lásky snaha a naopak po osmi letech se Shakespearovské slavnosti loučí s Hamletem. V Praze se Shakespearovské slavnosti hrají klasicky na jevišti Nejvyššího purkrabství, Brno uvádí Shakespearovy hry na nádvoří hradu Špilberk a v Ostravě na na Slezskoostravském hradě.
 

Letní barokní festival v západních Čechách láká na netradiční zážitky

Barokní festivalNetradiční zážitky na zajímavých místech Plzeňského kraje v barokních kulisách slibuje Letní barokní festival, který od 15. června až do 14. září nabízí program na barokních památkách. Láká na vážnou hudbu, divadlo a průvody, tanec, tradiční gastronomii, ukázky barokních vůní, módy a zábavy. Tak například v sobotu 27. července odpoledne ožije zámek Manětín, kde se bude konat Francouzský den. Jásej, srdce! Tak se jmenuje 3. srpna barokní večer na zámku Hrádek u Sušice. Na příchozí čeká barokní hudba v podání souboru Victoria Ensemble a barokní tanec souboru Eliana. Mimořádným zážitkem bude zpřístupnění jindy nepřístupného zámku Cebiv. Rekonstruovaný zámek se 31. srpna otevře od 14:00 v rámci barokního odpoledne návštěvníkům. Barokní historii Muzea jižního Plzeňska na zámku Blovice přiblíží 7. září komentované prohlídky a pestrý program určený především dětem. Ve stejný den se koná také Mariánská pěší pouť z Plas do Mariánské TýniceLetní barokní festival uzavře 14. září koncert barokní hudby k poctě sv. Wolfganga v kostele sv. Jana Křtitele v Chuděnicích.
 

Letní večery na Otáčivém hledišti

otáčivé jeviště krumlovČeskokrumlovské Otáčivé hlediště – inscenace světově proslulých autorů v nádherných přírodních kulisách zámecké zahrady, uchvátí snad každého diváka. Letní divadelní sezóna zde byla zahájena v sobotu 1. června a potrvá až do 8. září 2024. Všechna představení jsou opatřena titulky v němčině a angličtině a jsou vhodná i pro sluchově postižené návštěvníky. Na pokladně Otáčivého hlediště je k zapůjčení 50 tabletů s možností využití titulkovacího softwaru. Leto s se ještě můžete těšit na balet Egon Schiele – Autoportrét, muzikál Divotvorný hrnec anebo činohry Dracula Úplně celá česká historie.
 

Valdštejnské ve Valdštejnské zahradě

Valdštejnská zahrdaOblíbená letní akce Valdštejnské léto v Senátu trvá od 9. května. Koncerty se konají ve vybrané dny, většinou od 17:00 hodin po celé léto, až do 26. září 2024. Ve Valdštejnské zahradě vystupují umělci, hudební a divadelní soubory z celé republiky pod záštitou jednotlivých senátorek a senátorů. Přehled koncertů a dalších akcí pro veřejnost na aktuální měsíc ve Valdštejnské zahradě je k dispozici na webových stránkách Senátu, vstup je tradičně zdarma.
 

Opery nejen na hradech a zámcích

zámek KratochvíleVe dnech 1. až 4. srpna 2024 se zahrada zámku Kratochvíle již potřetí promění v magický, svíčkami a ohni bohatě iluminovaný prostor, v němž ožijí příběhy a obrazy, jimiž se nechávala bavit i dojímat epocha zvaná renesance. Jejich prostřednictvím budou diváci moci okusit estetiku renesančních dvorských slavností, které patřily k vrcholným okamžikům společenského života a při kterých tehdejší náboženské, mravní i poetické ideály získávaly viditelnou podobu, obohacenou navíc o sváteční rozměr. Během čtyř večerů pojmenovaných A noc bude mým světlem, se v zahradě a interiérech zámku rozezní hudba a poezie z přelomu 16. a 17. století a s pomocí herců, zpěváků a tanečníků odvypráví mj. legendu o původu pětilisté růže Rožmberků, tajuplnou baladu o proměně mladé dívky v bílou laň či příběhy o touze alchymistů rozluštit mystérium přírody. Průvodcem večera bude postava Zrcadla, která přiblíží dobové způsoby vnímání světa, odkryje kosmogonické souvislosti renesanční symboliky a zavede diváky za skrytými tajemstvími zámecké zahrady.

opera na zámku jindřichův hradecRusalka – opera na rybníce se bude konat 3. srpna na rybníce v Chuchelně v Semilech. Opera vypráví pohádkový příběh vodní víly Rusalky, která opouští bezpečí svého jezerního domova a pro lásku k princi se stává člověkem. Autorem tohoto projektu je ing. Roman Špidlen, majitel Zahradní centra Chuchelna, který celý areál navrhl i vybudoval se svými spolupracovníky a přáteli jako součást zahradnictví. V sobotu 31. srpna rozezní nádvoří hradu a zámku Jindřichův Hradec operní představení Bedřicha Smetany Hubička. Představení se tradičně uskuteční na III. zámeckém nádvoří. V hlavních rolích letošní jindřichohradecké opery pod širým nebem vystoupí sólisté Ivana Veberová a Richard Samek. Účinkuje orchestr, sbor a balet Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni pod režijním vedením Martina Otavy a pod taktovkou dirigenta Jiřího Petrdlíka.
Jižní Svéráz

18. 9.29. 9.
Jižní Svéráz

Festival Jižní Svéráz nabídne jedinečný zážitek propojující divadlo a tajemnou atmosféru neobvyklých míst. Stanete se tak součástí poutavých příběhů, které ožívají na neočekávaných scénách. Každé představení zve ke společnému objevování, vytváří prostor pro nečekaná překvapení a umožňuje účastníkům

Valdštejnské léto v Senátu

19. 9.
Valdštejnské léto v Senátu

V sezoně 2024 opět přinášíme do krásných prostor Valdštejnské zahrady kvalitní kulturní a hudební zážitek. Letos přivítáme třeba pěvecký sbor nebo dechový orchestr.

Otáčivé hlediště Český Krumlov – světový unikát Kultura

Otáčivé hlediště Český Krumlov – světový unikát

Otáčivé hlediště v zahradě Státního hradu a zámku Český Krumlov je otevřená divadelní scéna Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, která pochází z roku 1958. Kouzlo scéně otáčivého hlediště dodává také okolní prostředí, které tvoří především zahrada a letohrádek zvaný Bellarie.

Další aktuality

Zdraví všude kolem nás: Lékařské expozice a mezinárodní dny plné zdraví

Zdraví je prý to nejdůležitější, co v životě máme. Přejeme si ho pro sebe i pro své blízké, a je zkrátka všudypřítomné. Vypravte se za zdravím s Kudy z nudy! Představíme vám lékařské expozice a muzea medicíny, anatomie nebo patologie, a také mezinárodní a světové dny z našeho kalendáře, které se točí kolem tématu zdraví a první pomoci.
10. září 2024 10:17
Kultura

Poznejte naše slavné hudební skladatele a jejich oblíbená místa v Česku

Nechte se vtáhnout do světa hudby! Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Leoš Janáček, Bohuslav Martinů – čtyři velká jména české hudby, která se stala světovým fenoménem. Máme pro vás i další jména a výlety za poznáním míst, kde rádi tvořili slavní skladatelé.
8. září 2024 9:55
Kultura

Po stopách Antonína Dvořáka nejen Českem

Víte, že Antonín Dvořák pocházel ze zcela nehudební rodiny řezníka a k hudbě se prokousával složitě od vesnických kantorů a varhaníků? Nakonec si však prosadil studium hudby, stal se uznávaným pedagogem a skladatelem až v New Yorku, Cambridgeská univerzita jej dokonce ocenila čestným doktorátem hudby. Proslavil se symfoniemi, nástrojovými koncerty i komorní hudbou a operami.
7. září 2024 7:47
Kultura

50 tipů na nejzajímavější podzimní výstavy

Máme pro vás nejaktuálnější tipy, kam vyrazit za kulturou a uměním! Zářící barvy babího léta a podzimu přímo vybízí k poznávání a tvoření z podzimních darů. Proměnlivé podzimní počasí pak naznačuje, že je čas hledat zábavu jinde než na procházkách v přírodě a při sportu. Pokud nechcete během podzimu zůstávat doma, načerpejte inspiraci z našich tipů a vydejte se na zajímavou výstavu.
2. září 2024 21:36
Kultura

Tradice tkaná paličkami: tipy, kam se vypravit za krajkářským uměním

Tradiční výroba paličkované krajky má v Česku několikasetletou historii. Již v 16. století se jeho sláva šířila zejména v Krušných horách a na Šumavě. Známá vamberecká krajka se dostala do povědomí od poloviny 17. století. Vrcholu české krajkářství dosáhlo v 60. letech 19. století, kdy se domácké výrobě krajek věnovalo okolo 80 000 amatérských krajkářů z řad žen i mužů. Roku 1834 vznikla v Letovicích na Moravě první továrna na výrobu krajek v Evropě. Jako umělecké řemeslo přežilo krajkářství dodnes. Od roku 2020 je vamberecká krajka zapsána na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury a v příštích letech se očekává zápis českého krajkářství i do UNESCO. Kam se za tradiční výrobou krajek vypravit vám poradí Kudy z nudy.
2. září 2024 12:36
Kultura

Cesty za uměním: herečka Sarah Bernhardt, plakát Gismonda a malíř Alfons Mucha

Sarah Bernhardt (1844–1923) byla ikonická herečka a umělkyně přelomu 19. a 20. století. Na divadelních jevištích se proslavila jako Medea, Dáma s kaméliemi i dánský princ Hamlet, mezi její přátele patřili Edmond Rostand, autor Cyrana z Bergeracu, Sigmund Freud, Emile Zola, Victor Hugo či otec i syn Dumasovi, tedy Alexandre Dumas starší i mladší. A také malíř Alfons Mucha: díky jeho divadelním plakátům dodnes zná božskou Sarah celý svět. Seznamte se s ní na Kudy u nudy!
29. srpen 2024 19:44
Kultura

Výlety za Josefem a Karlem Čapkem: poznejte místa, která měli rádi

Spisovatel Karel, malíř Josef a jejich sestra Helena, dohromady sourozenci Čapkovi: lidé, kteří se svým dílem i osudy zapsali do historie našeho národa. Pokud zamíříte na Královéhradecko, určitě někde objevíte jejich stopy, ale pozveme vás také do Prahy a na Strž. Naplánovat si pěkný výlet po stopách těchto velikánů umožňuje Projekt Karel Čapek, který představuje řadu míst spojených spojených s rodinou Čapkových.
25. srpen 2024 10:00
Kultura

František Gellner, Amelia Earhartová a Glenn Miller: slavné osobnosti, které se ztratily

Také pohřešovaní lidé mají svůj svátek: každý rok 30. srpna si připomínáme Mezinárodní den zmizelých. Je věnovaný těm, kteří zmizeli při válkách a jiných ozbrojených konfliktech, přírodních katastrofách či migraci. Znáte některé slavné osobnosti, které zmizely? Seznamte se s nimi na Kudy z nudy.
25. srpen 2024 8:09
Kultura