ÚvodAktualityKde můžete vidět magické, pohádkové i pamětní stoly a židle v krajině?
Příroda

Kde můžete vidět magické, pohádkové i pamětní stoly a židle v krajině?

Poslechněte si audio verzi článku
Kuriózní výtvory přírody i místa, kde jí více či méně pomohly lidské ruce, to jsou kamenné stoly, rozeseté po Čechách a Moravě. Některé jsou skryté v hlubokých lesích a vypadají, jako by je právě vynesli z doupat pohádkových loupežníků, jiné naopak uvidíte už zdálky. Kde je najdete? Poradí vám portál Kudy z nudy.

Tajemný stůl v srdci České Kanady

Je celkem jedno, jestli vám Česká Kanada svou atmosférou připomíná nebo nepřipomíná severoamerickou divočinu, jisté však je, že v malebné krajině mezi Kunžakem a Slavonicemi objevíte stovky pitoreskních kamenných útvarů. Některé jsou dostatečně známé a docela dobře přístupné, například bývalý viklan Trkal nebo žulový balvan nazývaný Ďáblova prdel, k řadě jiných ale značky ani pohodlné cesty nevedou. To je případ Kamenného stolu mezi Kunějovem a Kunějovskými samotami, který zatím přehlížejí i turistické mapy. Stojí v místech, kde lišky dávají dobrou noc (GPS 49,079715 15,105668) a o jeho původu se neví téměř nic; podle některých zdrojů jde o přírodní útvar, podle jiných o megalit, opracovaný kamenný památník z dávných časů. Stůl ale dobře znají milovníci kuriozit a už jej stihli obalit spoustou legend; například se tu prý zastavil a posvačil Jan Žižka v čele husitských vojsk, když táhl dobývat hrad Landštejn.
 

Stůl z loupežnické pohádky na Velkém Mehelníku

Velký Mehelník je 633 metrů vysoký vrch v Píseckých horách východně od Písku. Je to krajina protkaná cyklostezkami a turistickými značkami, na vrchu Jarník stojí rozhledna a mezi Jarníkem a Velkým Mehelníkem objevíte přírodně naučný areál Flekačky s lesovnou, infocentrem a geoparkem s ukázkami jednotlivých hornin, které tvoří Písecké hory. Když se po značené cestě vydáte na vrchol Velkého Mehelníku, kousek od jeho vrcholu na východním úbočí objevíte velký, mechem obrostlý kámen, označovaný jako Loupežnický stůl. Také tady zapracovala lidská fantazie, takže podle některých badatelů šlo o obětní kámen (a do prohlubní na jeho vrcholu se měla zachytávat krev), podle jiných tu prý večeřívali loupežníci. Velká prohlubeň jim sloužila jako mísa, menší jako talíře. Rozhodně neuděláte chybu, když si s sebou přinesete svačinu a právě tady na Loupežnickém stole si ji sníte.
 

Tři kamenné stoly „na památku“

U dalších kamenných stolů loupežníci nikdy nejedli, připomínají totiž rozmanité historické události. Starší kamenný stůl objevíte v lesích nad řekou Sázavou (GPS 49.8367472N, 14.9915167E) a připomíná rok 1905, kdy se v nedalekých Ratajích konal sjezd České lesnické jednoty. Na kamenném stole se tehdy prý skutečně hodovalo; dnes by to zvládli jen skuteční obři, protože stolní deska na čtyřech kamenných nohách se vznáší téměř dva metry nad zemí.

Další kamenný stůl se nachází na úbočí Javorníku kousek od sportovního areálu Obří sud a bezpečně vás k němu dovede turistická značka spojující penzion Obří sud s obcí Záskalí. Kamenný stůl stojí jen kousek od cesty na okraji velké paseky a připomíná Adolfa Walderta, koláře z Hodkovic nad Mohelkou, který se v těchto místech v únoru 1935 smrtelně zranil při lyžařských závodech.

Třetí kamenný stůl najdete v Chřibech, u silničky mezi Modrou a penzionem Bunč. Králův stůl dokonce má sedátka, a ačkoli jeho deska je všelijaká, jen ne rovná, prý na ní byla roku 1706 podepsána smlouva o vzájemné hranici mezi velehradským klášterem a Janem z Rottalu, majitelem napajedelského panství. Mimochodem, je to jediný stůl z našeho seznamu, na který se nepodíváte zblízka, od všetečných turistů jej odděluje dřevěný plůtek.
 

Stůl a židle pro obry

Chystáte se na výlet do Rychlebských hor? Když pojedete po silnici ze Žulové do Javorníku, vlevo od silnice na vrcholku Lánského vrchu uvidíte obří dřevěný stůl se dvěma židlemi. Neobvyklá konstrukce tu stojí přibližně deset let a její autor je neznámý. Kdo se sem vypraví na piknik, ten si užije překrásný kruhový výhled například na hřebeny Rychlebských hor, Žulovskou pahorkatinu a Smolný vrch, kam se můžete zajít podívat na známé Venušiny misky. Z jihovýchodu údolí uzavírá masiv Studniční hory (na jejím jižním úbočí leží Priessnitzovy lázně a město Jeseník) a za ní ještě zahlédnete vrcholky Šeráku a Keprníku v Hrubém Jeseníku. V Hodslavicích u rodného domu Františka Palackého objevíte obří školní židli a další zajímavé fotopointy.
 

Menhir a betonové křeslo u Mořinky

Menhir u MořinkyTřímetrový vápencový menhir byl na kopec nad středočeskou obcí Mořinka umístěn dne 31. prosince roku 1999 skupinou nadšenců, v čele s akademickým sochařem Petrem Váňou. Jedná se o pseudomenhir z kamene vysokého asi 3 metry a 5 tun těžkého. U menhiru ještě objevíte originální betonové křeslo, které je za teplých dnu příjemné vyhřáté. Sedmisetkilová betonová socha ve tvaru ušáku sem byla umístěna v roce 2003. Je 130 cm vysoká a vytvořil ji sochař Zdeněk Ruffer. Doprava křesla proběhla bez použití těžké techniky, pouze za přispění sil skupinky lidí, vozíku a lyžin. Místo poskytuje nádherný rozhled do údolí Berounky s domečky, jako krabičkami od sirek, políčky a lesem na obzoru.
Otevřené dveře na vrcholu Pancíře na Šumavě Příroda

Otevřené dveře na vrcholu Pancíře na Šumavě

Na vrcholu Pancíř se nacházejí dřevěné dveře, které když otevřete tak se vám naskytne krásný výhled na celou Šumavu. Dveře vyrobil a umístil je sem spolek We Love Šumava z.s.

Kamenný stůl na Javorníku Příroda

Kamenný stůl na Javorníku

Na úbočí vrchu Javorník, nedaleko od cesty do Záskalí, se nachází Kamenný stůl. Ten zde byl vytvořen na počest hodkovického koláře Adolfa Walderta, jež byl členem tělocvičného spolku a v únoru 1935 se poblíž tohoto místa zrnil při lyžařských závodech.

Přírodní park Písecké hory Příroda

Přírodní park Písecké hory

Písecké hory představují zalesněný hřeben, který se rozléhá v délce asi 20 km na jihovýchod od města Písku až k údolím řeky Vltavy. Samotné označení "hory" nesouvisí s výškou zdejších vrchů, ale s hornickou minulostí, která je s Píseckými horami spjata.

Jeskyně Klácelka s reliéfy sochaře Václava Levého Příroda

Jeskyně Klácelka s reliéfy sochaře Václava Levého

Umělá jeskyně Klácelka leží na levém břehu Liběchovky, asi 2 km severně od obce Liběchov. Sochař Václav Levý zde roku 1845 vytesal sochy zvířat z bajky F. M. Klácela, husitské hrdiny a trpaslíky.

Králův stůl – legendami opředený kámen s keltskými runami Příroda

Králův stůl – legendami opředený kámen s keltskými runami

Památný Králův stůl je opředen mnohými pověstmi, zvláště navazujícími na velkomoravskou minulost středního pomoraví. Králův stůl je již řadu let v centru pozornosti archeologů, kteří se snaží nalézt odpověď na otázku skutečného původu a účelu této památky.

Fotopointy Umělecké vyhlídky Františka Palackého Příroda

Fotopointy Umělecké vyhlídky Františka Palackého

Staňte se součástí uměleckého díla. Obří Školní židle nebo obří okno Frame Hodslavice a další artefakty ozdobily kopečky Podbeskydí s výhledem na rodnou ves Františka Palackého. Jen 15 min pěšky z centra Hodslavic uličkami a půvabnými alejemi okolo květnatých luk za humna všednosti.

Kamenný stůl u Ratají nad Sázavou Příroda

Kamenný stůl u Ratají nad Sázavou

Necelých pět kilometrů od Ratají nad Sázavou se nachází Kamenný stůl. Jedná se o čtyři vztyčené kameny, na nichž je položena kamenná deska. Stůl byl vytvořen u příležitosti 57. sjezdu České lesnické jednoty v roce 1905, o čemž svědčí i český a německý nápis na podstavci.

Otevřené dveře v Krušných horách Příroda

Otevřené dveře v Krušných horách

V Krušných horách, v trochu zapomenutém koutu u osady Nová Ves nedaleko Kraslic, objevíte rozhledové místo v podobě otevřených dřevěných dveří, odkud se rozprostírá krásný výhled na okolní hory.

Brány Bílých Karpat – dveře v okolí Uherského Brodu Příroda

Brány Bílých Karpat – dveře v okolí Uherského Brodu

Na hranicích katastru města Uherský Brod vyrostly troje mohutné Brány Bílých Karpat. Jedná se o "dveře" do krajiny z dubových trámů, které slouží turistům nejen jako výchozí body pro návštěvu hor, ale také místa s krásným výhledem do krajiny.

Menhir a betonové křeslo u Mořinky Příroda

Menhir a betonové křeslo u Mořinky

Třímetrový vápencový menhir byl na kopec nad středočeskou obcí Mořinka umístěn dne 31. prosince roku 1999 skupinou nadšenců, v čele s akademickým sochařem Petrem Váňou. Jedná se o pseudomenhir z kamene vysokého asi 3 metry a 5 tun těžkého.

Kamenný stůl u Kunějova v České Kanadě Příroda

Kamenný stůl u Kunějova v České Kanadě

Neobyčejný skalní útvar v podobě kulatého stolu naleznete v lesích poblíž žluté značky vedoucí z Kunějova do Kunějovských samot a dále ke Kačleřskému rybníku. Pravděpodobně se jedná o kamenný památník z předhistorické doby.

Skalní útvar Ďáblova prdel v České Kanadě Příroda

Skalní útvar Ďáblova prdel v České Kanadě

Kuriozní skalní útvar se nachází poblíž osady U panského lesa v trojúhelníku osad Terezín, Nový Svět a Valtínov. Až ho spatříte na vlastní oči, poznáte, že zkrátka nemůže mít jiné jméno.

Přírodní park Česká Kanada Příroda

Přírodní park Česká Kanada

Českou Kanadou je nazývána příhraniční oblast mezi městy Slavonice, Nová Bystřice a Kunžak. Její rozloha činí cca 250 km². Přírodní park Česká Kanada zde byl vyhlášen roku 1994.

Obří stůl a židle na Lánském vrchu u Skorošic Příroda

Obří stůl a židle na Lánském vrchu u Skorošic

Na vrcholu Lánského vrchu v Rychlebských horách stojí v nadživotní velikosti stůl a dvě židle. Tato neobvyklá stavba je viditelná z dalekého okolí a zaujme každého na první pohled.

Dutý kámen u Cvikova – pískovcové skály se slunečními hodinami Příroda

Dutý kámen u Cvikova – pískovcové skály se slunečními hodinami

V blízkosti Cvikova, za místní částí Drnovec, se nachází chráněný přírodní výtvor zvaný Dutý kámen – pískovcové skály v borovém lese. Jedna z těchto skal je uvnitř dutá, jak by řekli odborníci, jedná se o sloupkový rozpad pískovce.

Fabiánovo lože – skalní útvar v Brdech Příroda

Fabiánovo lože – skalní útvar v Brdech

Fabiánovo lože, skalní útvar nedaleko vrchu Velká Baba v severovýchodní části Brd, představuje asi 3 metry vysoké rozeklané skalisko, kde dva skalní bloky, opřené o sebe, vytvářejí v dolní části průchozí rozsedlinu. Místo je spojeno s pověstí o Fabiánovi, pánu Brd.

Loupežnický stůl na Velkém Mehelníku Příroda

Loupežnický stůl na Velkém Mehelníku

V lesním komplexu Píseckých hor, východně od vrcholu Velkého Mehelníku, který leží 633 m n.m., můžete najít zajímavý kámen nazývaný Loupežnický stůl, označovaný kdysi za kámen obětní. I dnes toto místo přitahuje milovníky záhad.

Další aktuality

Kam na pěknou podzimní i zimní procházku do lesoparku?

Přemýšlíte, kde se projít na čerstvém vzduchu, ale nechce se vám daleko od domova? Pak se inspirujte našimi tipy na krásné lesoparky, které nebývají daleko od centra měst, a přece poskytují nádhernou kulisu pro příjemné procházky.
20. listopad 2024 10:00
Příroda

Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme? Přináší štěstí a zahání zlé duchy!

Na jmelí si v průběhu roku vzpomene málokdo. To až s příchodem Vánoc se začínáme pídit po pozlacených větvičkách, abychom si je zavěsili doma pro štěstí. Odkud však tato tradice pochází, jaké další tajuplné legendy jsou se jmelím spojené? A jak slavili Vánoce naši dávní pohanští předci?
19. listopad 2024 10:00
Příroda

V jeskyních napříč republikou zažijete pravé peklo!

V peklo s čerty se na začátku letošního prosince změní hned tři zpřístupněné jeskyně v Česku – Koněpruské v Českém krasu na Berounsku, Výpustek ve Křtinském údolí v Moravském krasu a nově i Mladečské jeskyně u Litovle na Olomoucku. Užijte si netradiční zážitky!
17. listopad 2024 12:00
Příroda

Romantický výlet v zimě? Tipy, kam vyrazit za nevšední krásou zimní krajiny v Česku

Některé přírodní zajímavosti jsou k vidění po celý rok, zatímco jiné můžeme obdivovat pouze v nejchladnějším ročním období. Nezbytnou podmínkou pro jejich vytvoření je totiž mráz a s ním spojený vznik ledu. Díky němu dokáže příroda vykouzlit fantastické útvary na místech jindy obyčejných. Nechte se inspirovat k jedinečnému zimnímu výletu. Víte, že meteorologická zima začíná 1. prosince a končí 28. února (v přestupném roce 29. února)?
15. listopad 2024 9:00
Příroda

Objevte naše slaniska – unikáty české přírody

Dnes vám představíme opravdové unikáty české přírody – u nás extrémně vzácná slaniska, tedy místa, s vysokým obsahem soli v půdě a vodě. Slanisko je vlastně zvláštní typ mokřadů, pro něž je typická velká salinita. U moře o žádný zázrak nejde, ale ve vnitrozemí je to už něco jiného. Zdejší slaniska vznikla díky minerálním pramenům či při nahromadění soli jako důsledku střídání vlhkého a suchého období, kdy se voda vypařuje, a do půdy jsou vtahovány minerální látky. Někdy se sůl dostává k povrchu z nasycených usazenin po pravěkých mořích… Slaniska jsou domovem vzácných druhů slanomilných rostlin, tzv. halofytů a určitých druhů obojživelníků, ptáků a hmyzu. Kam se za slanisky vypravit vám prozradí Kudy z nudy v dnešních tipech.
13. listopad 2024 10:00
Příroda

10 tipů na krásné a snadno dostupné vodopády

Rádi byste vyrazili do přírody za pěknými vodopády, ale nechce se vám zdolávat spoustu kilometrů? Pak se inspirujte našimi tipy, které vás zavedou k "padajícím vodám", které naleznete ne příliš daleko od místa, kde se dá zaparkovat a navíc se k nim dostanete pohodlnou cestou. Tak tedy vzhůru za vodopády po celý rok!
13. listopad 2024 8:58
Příroda

Věda a historie není nuda: vesnice na dnech přehrad, přístupné jen v suchých letech

Kdo chce vidět místa, jindy zatopená a ukrytá na dnech našich přehrad, musí si počíhat na správný okamžik. Ten nastává v době, kdy se opravují jindy zatopené zdi hrází a další stavby, anebo v suchých měsících. Pojďte se s Kudy z nudy podívat na místa, kde se na dnech přehrad skrývají potopené vesnice, silnice, mlýny a mosty!
12. listopad 2024 8:51
Příroda

Zvířátka v zimě nespí, oslavte advent i Vánoce v zoologických zahradách

Vymýšlíte dětem netradiční oslavu svatého Mikuláše nebo zábavu na období adventu a Vánoc? Vezměte je do zoo! Program je nabitý večerními prohlídkami, vánočními dílničkami a krásná je také speciální světelná výzdoba. Portál Kudy z nudy vám přináší adventní nadílku napříč zoologickými zahradami po celé České republice.
12. listopad 2024 8:00
Příroda