ÚvodAktualityMezinárodní den archeologie v terénu i v muzejních sálech
Památky

Mezinárodní den archeologie v terénu i v muzejních sálech

  • 20. října 2023
Máte rádi archeologii, archeoskanzeny a rádi odhalujete tajemství minulosti? Každoročně třetí sobotu v říjnu, letos 21. 10. 2023, si svátek nejdobrodružnější vědy můžete užít i vy: koná se totiž Mezinárodní den archeologie. Archeologické programy a aktivity MDA jsou určené opravdu pro každého, od rodin s malými dětmi až po seniory. Kam vyláká vášeň pro minulost právě vás? Do měst a do muzeí, na procházku do přírody?

Archeologie v Praze

Dům U Zlatého prstenu – Muzeum hlavního města Prahy oslavuje Mezinárodní den archeologie každoročně. Letos vás 21. 10. od 9:00 do 16:00 pozve na návštěvu do středověkého domu. Dozvíte se vše o středověké kuchyni – co se ve středověku jedlo a jaké se používalo nádobí, jak se vyráběly a zdobily kachle a dlaždice a naučíte se středověké hry (mlýn, ovčinec a kostky), psaní husím brkem a zkusíte si pečetění nebo ražbu na kožený náramek.

Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského ve Valdštejnské ulici vás přenese ještě dále do historie – a to rovnou do pravěku. Tlupa oddílu experimentální archeologie Mamuti vám ukáže pravěké oděvy, pravěké líčení barevnými hlinkami, tkaní na hřebenovém stávku, ohnivé pokusy s křesadlem, štípání pazourků a v případě příznivého počasí se budou péci hadi (z těsta). Historická budova muzea se bude celý den otřásat vibracemi pravěkých hudebních nástrojů, které ale ve 14 hodin pravěkého času na chvíli umlknou, aby uvolnily prostor komentované prohlídce výstavy s jejími autory. V podzemí muzea na vás čeká jeskyně lovců mamutů na další kresby moderních pralidí. Otevřeno bude po celý den od 10:00 do 17:00 hodin.
 

Archevita v Roztokách

Muzeum v Roztokách u Prahy zve na vloni nově otevřenou archeologickou expozici Archevita. Pro návštěvníky je připraveno mnoho zajímavého z období pravěku od původních typů obydlí v měřítku 1:1, přes archeologické nálezy až po rekonstrukce pohřebních celků. Vše je doplněno počítačovými perspektivami a holografickými projekcemi. Potkáte se s praturem, uvidíte jak se vyráběla sekyrka či jak se obchodovalo. Na ochozové galerii jsou představeny pravěké exponáty doplněné modelacemi hrobů, včetně videomappingu. Unikátní expozice tak nabízí nezapomenutelný zážitek propojením archeologie s moderními technologiemi a kvalitním edukativním programem.
 

Mezinárodní den archeologie v Pavlově, Mikulově a v Pasohlávkách

archeologieJako každý rok i letos se k MDA připojuje Archeopark v Pavlově. Malé i velké návštěvníky čeká bezplatný vstup do všech expozic a těšit se můžete také na komentované prohlídky expozice v 10:00, 12:00 a 14:00 hodin či na přednášku k výstavě Terra nostra – příběhy s profesorem Jiřím Svobodou. Vstup do archeoparku je v sobotu i v neděli volný.

Návštěvnické centrum Mušov – Brána do Římské říše oslavuje MDA celé tři dny od 20. do 22. října 2023, ale je v sobotu a v neděli dostanete 50% slevu na vstupné. Připraveny jsou komentované prohlídky, přednáška, úniková hra Římané vs Markomani, ražba mincí anebo ukázka výcviku legionářů.

Regionální muzeum v Mikulově láká příznivce archeologie na zdejší zámek. Mezinárodní den archeologie se zde slaví v neděli 22. října! Mimo volného vstupu do expozic Římané a Germáni v kraji pod Pálavou a Keltové pod Pálavou máte možnost zúčastnit se komentované prohlídy expozice Římané a Germáni v kraji pod Pálavou a prezentace předmětů nalezených amatérskými hledači ve spolupráci s Regionálním muzeem v Mikulově.
 

Mezinárodní den archeologie v Památníku Velké Moravy

památník velké moravyPamátník Velké Moravy – Cyrilometodějské centru ve Starém Městě ožije v sobotu 21. října speciálním programem k Mezinárodnímu dni archeologie. V 15.00 vás čeká komentovaná prohlídka expozice Pravěk Uherskohradišťska, při které se dozvíte, jak se žilo v jednotlivých pravěkých obdobích od paleolitu až po dobu římskou, jaké cenné nálezy z těchto období byly v našem regionu objeveny, seznámíte se také s výsledky nových archeologických výzkumů. Následně bude připraven netradiční workshop, ve kterém budete moci nahlédnout do jinak nepřístupného zázemí archeologického oddělení – prohlédnete si depozitáře a v laboratoři si doslova na vlastní kůži vyzkoušíte práci s archeologickými nálezy. Památník bude otevřen od 15:00 do 17:00 hodin.
Zámek Nasavrky s expozicí Keltů Zážitky

Zámek Nasavrky s expozicí Keltů

V expozici Po stopách Keltů na zámku Nasavrky v Železných horách se dozvíte o historii Keltů v České kotlině i v Evropě. Seznámí vás s řemesly, kulturou, všedním životem i spiritualitou Keltů.

Regionální informační centrum Keltské oppidum Závist Kultura

Regionální informační centrum Keltské oppidum Závist

Regionální informační centrum v Dolních Břežanech představuje místní, mimořádně bohatou historii osídlení od pravěku po dnešek. K zásadním objevům vedl výzkum archeologů a jejich významné objevy na kopci Hradiště v oblasti Závisti a Šancí.

Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země Památky

Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích patří bezpochyby mezi nejvýznamnější místa vztahující se k rané historii našeho státu. Patřilo k nejvýstavnějším opevněným sídlům Velké Moravy. Ve své době bylo hradisko Mikulčice vodním hradem, který obtékala členitá ramena řeky Moravy.

Hradiště Stará Kouřim Památky

Hradiště Stará Kouřim

Původně eneolitické hradiště (opevněné sídliště) se stalo v raném středověku naším největším hradištěm. Nachází se jihovýchodně od města Kouřimi, na terénním bloku nad říčkou Kouřimkou. Po zbytcích hradiště vás provede naučná stezka.

Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum Kultura

Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum

Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum ve Starém Městě seznamuje návštěvníky s archeologickými nálezy z regionu a životem Slovanů. Jeho první část vybudována v 60. letech 20. století nad základy velkomoravského kostela s rozsáhlým pohřebištěm.

Slovanské přemyslovské hradiště Levý Hradec Památky

Slovanské přemyslovské hradiště Levý Hradec

Na území dnešního města Roztoky, v části zvané Žalov, stávalo raně středověké hradiště Levý Hradec. Toto hradiště bylo pravděpodobně původním sídlem přemyslovského knížete Bořivoje I. Ten zde nechal v 80. letech 9. století vybudovat první křesťanský kostel v Čechách, zasvěcený sv. Klimentu.

Muzeum Šipka ve Štramberku – expozice archeologie a geologie Kultura

Muzeum Šipka ve Štramberku – expozice archeologie a geologie

Muzeum dostalo název po známé jeskyni Šipka, ve které koncem 19. století našel Karel Jaroslav Maška čelist neandertálského dítěte. Je zde vystavena část nálezů zkamenělin ze štramberského vápence a artefaktů z jeskyně a kopce Kotouč.

Naučná stezka Keltské oppidum Závist Příroda

Naučná stezka Keltské oppidum Závist

Pro návštěvníky Dolních Břežan jsou připraveny dva okruhy naučných stezek, které seznamují se zdejším osídlením v dávných dobách.

Centrum slovanské archeologie v Uherském Hradišti Kultura

Centrum slovanské archeologie v Uherském Hradišti

Moravské zemské muzeum Brno otevřelo v Uherském Hradišti Centrum slovanské archeologie. Uvidíte zde výstavu o svatém Cyrilovi a Metodějovi a dozvíte se zajímavé informace také o počátcích křesťanství na Moravě.

Další aktuality

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
13. listopad 2024 9:13
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.
13. listopad 2024 0:15
Památky

Věda a historie není nuda: svatá Anežka Česká, světice a princezna z rodu Přemyslovců

Svatá Anežka Česká není jen nejslavnější česká světice a patronka všech nemocných, chudých a trpících, ale byla to také královská dcera, která odmítla tři nápadníky (nebo jich bylo víc?) a dala přednost životu ve víře a odříkání. Když ji 12. listopadu 1989 papež Jan Pavel II. svatořečil, naplnilo se staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.
12. listopad 2024 8:09
Památky