ÚvodAktuality10 tipů na výlety do vodních mlýnů aneb ve stínu i na výsluní
Památky

10 tipů na výlety do vodních mlýnů aneb ve stínu i na výsluní

Vydejte se s Kudy z nudy za nostalgickou atmosférou starých vodních mlýnů. O nevšední zážitky se postará tiché klapání mlýnského kola a šplouchání vody v náhonu, nahlédnete do domova mlynářů a jejich rodin, a podíváte se, jaké nářadí bylo potřeba k běžnému chodu mlýna i k hospodaření na polích. Samozřejmě nechybí ani tradiční vodníci a buclaté hrnečky na dušičky – bez nich se žádný správný mlýn neobejde.
Z Velkopřevorského mlýna na Čertovce v Praze na Malé Straně zná většina lidí jen mlýnské kolo s vodníkem: s průměrem osm metrů jde o největší dochované mlýnské kolo v Evropě. Těžko objevíte mlýn, který by byl víc na výsluní než právě Velkopřevorský, jedno z nejromantičtějších zákoutí historické Prahy.

Jiné vodní mlýny se sice proti němu skrývají ve stínu, zato ale nabízejí skvělé expozice mapující mlynářské řemeslo od a do zet. Do dávno minulých časů – a také do pohádky Tři bratři – vás přenese prohlídka vodního mlýna v Hoslovicích na Strakonicku, o který pečuje Muzeum středního Pootaví. Součástí Technotrasy, stezky technických atraktivit Moravskoslezského kraje, je celoročně otevřený vodní mlýn Wesselsky v Loučkách. Mostecký mlýn ve Vodňanech vás seznámí s řemeslem i vodní elektrárnou, podobně jako vodní mlýn v Písečné u Žamberka nebo renesanční vodní mlýn ve Slupi na Znojemsku; ten patří mezi architektonicky nejpozoruhodnější mlýny u nás. Mlýnské muzeum nabízí také Chadimův mlýn na Vysočině, od května do září si můžete na travnatých plochách kolem mlýna dokonce postavit stan nebo karavan. Voda dřív poháněla i Jarošův mlýn ve Veverské Bítýšce, na prohlídky zve i areál vodního mlýna v Bartošovicích, budovaný od konce 15. století až do 20. století.

Hned několik mlýnů pak objevíte v údolí Lučního potoka v Zubrnicích; jsou součástí Skanzenu lidové architektury a provede vás jimi naučná stezka Luční potok.
 
Jarošův mlýn – kouzlo mlynářského řemesla Kultura

Jarošův mlýn – kouzlo mlynářského řemesla

Ve Veverské Bítýšce máte příležitost navštívit mlýn, kde si můžete projít i taková místa, která jsou za provozu z hygienických a bezpečnostních důvodů návštěvám nepřístupná.

Expozice mlynářského muzea Chadimův mlýn Kultura

Expozice mlynářského muzea Chadimův mlýn

Mlýnské muzeum z bývalého vodního mlýna z 30. let 19. stol. doplněné o dobové zemědělské nářadí. V původní mlýnici můžete shlédnout mlynářské stroje z roku 1926, ale i starší unikáty, mlecí kameny, kašnu s turbínou a náhon. Dozvíte o mletí obilí, mlynářství a historii Chadimova mlýna.

Vodní mlýn Hoslovice Památky

Vodní mlýn Hoslovice

Ve zvlněné krajině šumavského Podlesí, přibližně 17 kilometrů od Strakonic se v obci Hoslovice nachází unikátní areál vodního mlýna na horní vodu, jehož návštěva vás přenese do života dob dávno minulých.

Vodní mlýn v Bartošovicích Památky

Vodní mlýn v Bartošovicích

Areál vodního mlýna s komplexem vodohospodářských staveb, budován od konce 15. století až do 20. století se po 17 letech oprav otevřel veřejnosti.

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách Památky

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách leží napravo od řeky Odry a vodní náhon k němu se táhne až z Jakubčovic n. Odrou. Prohlédnout si zde můžete mlýn s ojedinělou technologií, funkčním mlýnským kolem o průměru 3,6 m a obnovenou transmisí pro pohon zemědělských strojů.

Vodní mlýn ve Slupi Kultura

Vodní mlýn ve Slupi

Dějiny vodního mlýna jsou úzce spojeny s vývojem rozsáhlého krhovicko-jaroslavického vodního náhonu, který po staletí spoluutvářel vodní poměry povodí Dyje na hranici Moravy a Rakouska. Mlýn se čtyřmi funkčními vodními koly patří mezi nejvýznamnější a architektonicky nejpozoruhodnější objekty u nás.

Mostecký mlýn Vodňany Kultura

Mostecký mlýn Vodňany

Ve Vodňaněch je k vidění asi pět set let starý Mostecký mlýn s původním mlecím zařízením. Návštěvníci si ve zdejším Muzeu mlynářského řemesla prohlédnou i všechny dokumenty o tomto vodním mlýnu.

Vodní mlýn v Písečné u Žamberka Památky

Vodní mlýn v Písečné u Žamberka

Samotná mlýnice je doplněna o expozici předmětů připomínající způsob vesnického bydlení, zemědělského nářadí a mlynářského řemesla minulých dob.

Mlýnské údolí v Zubrnicích Památky

Mlýnské údolí v Zubrnicích

V malebné malé vsi Zubrnice stávalo na Lučním potoce kdysi dvacet mlýnů a vodních pil. Na dvanácti kilometrech potoka jich stávalo celkem dvacet sedm, ve střední Evropě šlo o naprostý unikát. Do dnešních dnů se zachoval Valšův mlýn, kde najdete i zajímavou expozici.

Mlýnské kolo Velkopřevorského mlýna – největší vodní kolo v Evropě Památky

Mlýnské kolo Velkopřevorského mlýna – největší vodní kolo v Evropě

Vodní kolo Velkopřevorského mlýna v Praze je největším dochovaným mlýnským kolem v Evropě. Kolo o průměru 8 metrů je již několikátou kopií původního mlýnského kola. To současné sestavil podle dobových dokumentů na začátku 90. let František Mikyska z Benešovska. K poslední výměně došlo roku 2018.

Další aktuality

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
13. listopad 2024 9:13
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.
13. listopad 2024 0:15
Památky

Věda a historie není nuda: svatá Anežka Česká, světice a princezna z rodu Přemyslovců

Svatá Anežka Česká není jen nejslavnější česká světice a patronka všech nemocných, chudých a trpících, ale byla to také královská dcera, která odmítla tři nápadníky (nebo jich bylo víc?) a dala přednost životu ve víře a odříkání. Když ji 12. listopadu 1989 papež Jan Pavel II. svatořečil, naplnilo se staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.
12. listopad 2024 8:09
Památky