ÚvodAktualityNa Pražský hrad se vydejte za rytíři, šermíři, lukostřelci a krásnými dámami
Zážitky

Na Pražský hrad se vydejte za rytíři, šermíři, lukostřelci a krásnými dámami

  • 7. července 2016
Chtěli byste zažít rytířské turnaje a prohlédnout si rytíře v oslnivé zbroji? Anebo být svědky rvaček, při nichž řinčí kordy a šermíři mají plné ruce práce? Portál Kudy z nudy nabízí v létě celou řadu rytířských dnů, šermířských víkendů a turnajů, při nichž kde uvidíte své oblíbené hrdiny v akci.
Rytířské turnaje byly na přelomu 13. a 14. století běžnou součástí života šlechticů a ti čeští v nich obzvláště vynikali. Příkladem často šli samotní čeští králové, přičemž největším a nejslavnějším rytířem a králem turnajů vrcholného středověku se stal Jan Lucemburský. V jeho době jej znala a pro jeho rytířské dovednosti uznávala celá Evropa. Právě on vás do Prahy na Velké rytířské slavnosti zve!
 

700 let staré miminko

A protože turnaje se zpravidla konaly při zvláštních příležitostech, jakými byly například korunovace, svatba či přírůstek v panovnické rodině, Velké rytířské slavnosti letos pořádá Jan Lucemburský na počest narození svého prvorozeného syna, nejznámějšího českého panovníka a státníka evropského rozměru Karla IV.

Rytířský turnaj si vychutnáte o víkendu 9. a 10. července v Jelením příkopu na Pražském hradě. O přízeň krále budou v několika disciplínách bojovat skvělí jezdci a kaskadéři, kteří vám připraví nezapomenutelnou podívanou. Chybět nebude ani jeřáb určený pro vytahování rytířů na koně, katapulty a dobývací stroje, prodejní jarmark a stylové občerstvení včetně vybraných staročeských a středověkých specialit.
 

Turnaj pro velké i malé diváky

Kromě toho se můžete těšit na historickou rekonstrukci rytířského ležení, kde bude po celou dobu slavností možné sledovat každodenní život rytířů, a přehlídku historických řemesel s kováři, platnéři a lazebnicemi. Zkrátka nepřijdou ani děti, pro které bude připraven tábor malých rytířů spojený s výukou oblékání zbroje, pletení drátěných košil a šermování, škola středověkého písma či ražení mincí. Vše doplní dobová hudba, kejklíři a trubadúři.

Hodit se vám bude pár organizačních poznámek a informací, bez nichž se naši předkové ve středověku docela dobře obešli, ale pro nás jsou nezbytné. Vězte tedy, že turnaje začínají v sobotu i v neděli ve 13 a 16 hodin a lístky seženete přes portál Ticketpro; základní vstupné je 150 Kč, pro děti, studenty a seniory 80 Kč, rodinné vstupné vás vyjde na 350 Kč. Během akce se do Jeleního příkopu dostanete pouze od Prašného mostu, psy ovšem budete muset nechat doma.
 

Kam za Karlem IV. a za dalšími rytíři?

Výlet na Pražský hrad spojte s prohlídkou některých výstav k letošnímu karlovskému výročí. V Císařské konírně můžete až do 28. září navštívit výstavu Žezlo a koruna s uměleckými replikami korunovačních klenotů, na katedrálu sv. Víta se zaměřila výstava Koruna království v Jízdárně Pražského hradu. Hlavním tahákem je bohatá sochařská výzdoba katedrály; k originálům se běžní návštěvníci katedrály nikdy nedostanou, zato na výstavě je uvidíte ve formě věrných sádrových odlitků.
V podobném duchu jako Velké rytířské slavnosti na Pražském hradě se ponesou Historické slavnosti na hradě Kost. Pokud se chcete vypravit do Českého ráje a užít si trochu šermířské romantiky a středověkých lahůdek, můžete si dokonce vybrat ze dvou termínů. Letní Historické slavnosti na Kosti se letos konají o víkendu 9. a 10. července a opakují se 13. a 14. srpna. Šermovat se bude také na hradě Pecka, kam se od pátku 8. do pondělí 17. července můžete přijet podívat na šermířská vystoupení skupiny Sinister.

V poklidnějším duchu se ponese akce se středověkým laděním Hrad řemeslníků na Kunětické hoře, kde si vyzkoušíte třeba drátování a kování na kovadlině, kroužení na hrnčířském kruhu, pletení košů, tkaní na stavu, paličkování na herduli, malování na hedvábí, střelbu z luku anebo zdobení perníčků.
 
Královská cesta – nejkrásnější prohlídková trasa v Praze Příroda

Královská cesta – nejkrásnější prohlídková trasa v Praze

Královská cesta je název historické trasy centrem českého hlavního města Prahy, kudy procházely korunovační průvody českých králů, přijímajících poctu od občanů města. Cesta spojovala dvě důležitá královská sídla – Pražský hrad a Královský dvůr na Starém Městě pražském.

Starý královský palác na Pražském hradě Památky

Starý královský palác na Pražském hradě

Od svého založení na konci 9. století palác narůstal a měnil se do své současné podoby. Původní dřevěné stavení s kamennou podezdívkou přestavěl na počátku 12. století kníže Soběslav na kamenný románský palác. Jeho zbytky se zachovaly v podzemí dodnes.

Zlatá ulička – jedno z nejrozmanitějších míst Pražského hradu Kultura

Zlatá ulička – jedno z nejrozmanitějších míst Pražského hradu

Dlouhá řada drobných domků je jedno z nejmalebnějších míst Prahy. Romantická pověst spojuje název uličky s alchymisty na dvoře Rudolfa II., kteří zde však ve skutečnosti nikdy nebydleli. Zdejší pitoreskní prostředí zaujalo řadu spisovatelů a výtvarných umělců, žil zde i spisovatel Franz Kafka.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Další aktuality

Máte rádi francouzskou kulturu? Pak si nenechte ujít Festival francouzského filmu

Festivalu francouzského filmu se koná již tradičně v druhé polovině listopadu, letos od 21. do 27. 11. 2024. Již 27. ročník nabídne předpremiéry, soutěžní sekci, krátké filmy a připomene tvorbu Clauda Sauteta a Pierra Niney. V Praze se na francouzské filmy můžete vydat až do 27. listopadu 2024 do Kina 35 Francouzského institutu, do Lucerny, Světozoru a Edison Filmhubu. Festival se následně přemístí také do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové a Ostravy.
21. listopad 2024 15:30
Zážitky, Praha

Vánoční Sběratel láká na pivní známku, Freddie Mercuryho i Tatru 77

Originální dárky nejen pro sběratele budou mít možnost koupit návštěvníci vánočního veletrhu Sběratel. Ten se uskuteční 22. – 23. listopadu 2024 v pražském hotelu Olympik. Sejde se na něm přes 80 prodejců známek, mincí, pohlednic a dalších sběratelských rarit z celého světa.
21. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už budete na adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařené víno nebo punč bude chutnat!
21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
21. listopad 2024 5:11
Památky, Praha

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

Ať už jste místní, nebo do Prahy přijíždíte na dovolenou, a hledáte místo, kam vyrazit se večer pobavit, poradí vám portál Kudy z nudy. Hlavní město je plné hudebních, nočních klubů a barů. Stačí si vybrat a prožít noc plnou zábavy s partou přátel či partnerkou/partnerem. Můžete protančit noc, nebo jen posedět u nějakého dobrého pití.
20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Nejoblíbenější trhy v roce – Vánoční trhy v Praze se otevírají již tento týden. Jedná se především o menší lokální trhy v městských částech, jako jsou populární vánoční trhy na náměstí Míru, náměstí Republiky, Andělu a mezi prvními se otevřou také trhy na Tylově náměstí (I. P. Pavlova). Na ty největší pražské vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí si však musíte počkat do 2. prosince.
20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha

Připomeňte si výročí zápisu Prahy na Seznam UNESCO pěknou procházkou

Historické centrum Prahy bylo 4. prosince 1992 společně s historickými centry Českého Krumlova a Telče zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických koutech hlavního města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
20. listopad 2024 8:52
Památky, Praha