ÚvodAktualityNa skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Českého a Saského Švýcarska
Příroda

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Českého a Saského Švýcarska

Poslechněte si audio verzi článku
Magické místo, v každém ročním období trochu jiné, ale pořád kouzelné, to je České Švýcarsko. Anebo České a Saské současně? Tentokrát se do oblíbené krajiny plné skal, strží a romantických výhledů podíváme trochu podrobněji a kromě deseti nejoblíbenějších míst oblasti České Švýcarsko na naší straně zabrousíme i za hranice, do německého národního parku Saské Švýcarsko. Schválně, jestli byste žebříček TOP 10 míst sestavili stejně jako my na portálu Kudy z nudy?

Nezapomenutelná místa Českého Švýcarska jsou opět přístupná. Požár v roce 2022 dal krajině zabrat, ale Hřensko a jeho okolí se dočkalo nového začátku. Dál sice zůstává uzavřena Gabrielina stezka z Mezní LoukyPravčické bráně, ale samotná brána je otevřená. Totéž platí o legendárních soutěskách – Edmundova soutěska je zavřená, přivítá vás Divoká soutěska, přístupná ovšem nikoli z Hřenska, ale od Mezné. Využít můžete kyvadlovou dopravu, takzvané shuttle busy, mezi Hřenskem, Meznou a Hájenkami, které v hlavní sezóně jezdí každý den v půlhodinových intervalech a umožní vám naplánovat výletní okruhy s návratem zpět do výchozího místa a k záchytným parkovištím v Hřensku a na Mezní Louce. Díky pravidelné lince si můžete naplánovat nepřeberné množství různých okruhů, které budou vyhovovat jak rodinám s dětmi, tak zkušeným turistům.

Známá místa poznáte z nové perspektivy: požár krajinu změnil, ale mezi ohořelými stromy už rostou mladé stromky. Křídelní stěny a další skály, dřív schované za hradbami stromů, uvidíte v celé jejich velkolepé kráse. Národní park České Švýcarsko je jiný než dřív, možná drsnější a syrovější, ale stále stejně krásný. Pojďte ho navštívit s Kudy z nudy!
 

1. Pravčická brána, symbol národního parku



Symbolem a nejnavštěvovanějším místem národního parku České Švýcarsko je Pravčická brána. Zblízka se dokonce zdá mnohem větší, než jaké jsou její nejčastěji uváděné rozměry: rozpětí téměř 27 metrů, výška klenby 16 metrů a šířka sedm až osm metrů. Po oblouku se sice už dávno nechodí, ale nakonec pod nohy si stejně nevidíme a v okolí je řada krásných vyhlídek, které tenhle zážitek vynahradí. V areálu je kromě samotné brány malebný výletní zámeček Sokolí hnízdo se stylovou restaurací a galerií krásných fotografií.

Hlavní – a do znovuotevření Gabrieliny stezky jediná – přístupová cesta k Pravčické bráně vede z Hřenska přes rozcestí Tři prameny, cesta měří čtyři kilometry a zdolává převýšení 269 metrů.
 

2. Plavba Divoukou soutěskou u Hřenska



Dál fungují i plavby soutěskami na řece Kamenici u Hřenska. Edmundova soutěska i přístupová cesta k ní sice jsou zavřené, ale k Divoké soutěsce se dostanete. Z Hřenska se díky zpřístupnění Mlýnské stezky projdete místy, která byla ještě nedávno zavřená. Na trase také vzniklo nové vyhlídkové místo s dalekohledem, kterým můžete pozorovat Křídelní stěny nebo samotnou Pravčickou bránu. Pro cestu můžete využít také kyvadlovou dopravu na Mezní Louku, odkud po zelené trase Hřebenovky Českým Švýcarskem dorazíte za půl hodiny na Meznou. Odtud sestoupíte po schodech do soutěsky, kde na vás už bude čekat převozník. K Divoké soutěsce se dostanete i z opačné strany, tedy z Janova přes Hájenky. I tam zajíždí kyvadlové autobusy z Hřenska!
 

3. Hřebenovka Českým Švýcarskem



Objevíte místa, která jste neznali, prošlapete cesty, po kterých jste nešli, budete v úžasu z nových výhledů: taková je Hřebenovka Českým Švýcarskem, která se pro veřejnost otevřela na jaře 2023. Ukazuje to nejhezčí z regionu a vede úchvatnými proslulými i téměř neznámými místy v oblasti plné skalních měst a stěn. Část moderní Hřebenovky navazuje na tradice legendární Modré hřebenovky, kterou turistické spolky vyznačily už na začátku minulého století. Jméno měla podle originální turistické značky modrého hřebenu se čtyřmi zuby.

Projít Hřebenovku Českým Švýcarskem znamená strávit na cestách několik dní: má šest etap, měří 100 kilometrů a nastoupáte na ní 3050 výškových metrů. Je to výzva, která stojí za to, a kdo ji prošel, doporučuje ji ostatním. Zkrátka jděte do toho taky!
 

4. Dolský mlýn a Ferdinandova soutěska



Panenská plavba soutěskami se prý odehrála v roce 1877, kdy se pět dobrodruhů v hřenské hospodě U zeleného stromu vsadilo, že divokou, tajemnou a nebezpečnou Kamenici zdolají na vorech. Vypluli od Dolského mlýna od soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, z míst, kterým se tenkrát říkalo Konec světa, a skutečně se bez úhony dostali až do k Hřenska. Po roce 1881 na lodičkách začalo jezdit i Ferdinandovou soutěskou mezi Srbskou Kamenicí a Dolským mlýnem; ten nějakou dobu sloužil jako výletní restaurace, po druhé světové válce zůstal opuštěný a chátral. Zahrál si ale v řadě filmových pohádek, znáte ho například z Pyšné princezny. Dnes je to kouzelné a odlehlé místo, brzy ráno nebo později odpoledne dokonce můžete zažít vzácný okamžik, kdy tu kromě vás nebude ani noha.
 

5. Jetřichovické vyhlídky



Ještě v 18. století bylo České Švýcarsko neprobádaná divočina, jeho krásy postupně odhalovali první výletníci až v době romantismu. V polovině 19. století pak vznikly za podpory rodiny Kinských krásné, původně lovecké stezky v Jetřichovických skalách s vyhlídkami na ostrých skalnatých štítech. Do zdánlivě nepřístupných míst se dostanete docela snadno, z Jetřichovic od informačního centra po naučné stezce Jetřichovické stěny. Nejprve dojdete na Mariinu vyhlídku s vyhlídkovým altánem připomínajícím orlí hnízdo, poté k Vilemínině stěně, na závěr na vás čeká Rudolfův kámen. Pozor, terén je podle očekávání náročnější, spousta schodů a úzkých cest ve skalách, ale nic, co by průměrně zdatný turista neměl zvládnout. Zpět se můžete vracet třeba přes louku na Tokáni a po žlutě značené trase kolem skalního hradu Falkejštejn.
 

6. Tiské stěny



Podobně jako národní park České Švýcarsko je i skalní město Tiské stěny součástí Děčínské vrchoviny: ta, bráno od západu k východu, u Tisé začíná a u Krásné Lípy končí. Skalním městem s řadou bizarních útvarů procházejí dvě prohlídkové trasy Velké a Malé stěny, obě propojuje naučná stezka. Pískovcové skály jsou poctivě očíslované i pojmenované, líbit se vám budou i vyhlídky do okolí. Společně se sousedními Rájeckými a Ostrovskými skalami jsou Tiské stěny tradiční oblastí pískovcového horolezectví; první sportovní výstupy na vrcholky skal se tu odehrály už na začátku 20. století.
 

7. Labské pískovce, kaňon Labe a vyhlídka Belveder



Vůbec nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě sevřený až 300 metrů vysokými skalními stěnami se táhne od Děčína do Hřenska. Impozantní skalní hradbu si můžete prohlížet mnoha způsoby: ze značených turistických stezek po obou stranách údolí, z oken vlaků, které projíždějí po mezinárodní železniční trati, i z palub výletních lodí. Nejkrásnější vyhlídku z výšky 130 metrů do hlubin kaňonu nabízí Belveder u obce Labská Stráň, nejstarší upravená vyhlídka Českého Švýcarska: v roce 1711 ji nechal zřídit postavit František Karel Clary-Aldringen.
 

8. Stará plynárna v Hřensku



Při procházce Hřenskem se zajděte podívat ke Staré plynárně. Překrásný kamenný dům z roku 1905 je na první pohled neviditelný, schovává se totiž v úzkém bočním údolí. Kdysi skutečně sloužil jako plynárna na acetylenový plyn a místo pro jeho stavbu nebylo zvoleno náhodně: kdyby plynárna vybuchla, neohrozila by domy v okolí. Plynárna nyní slouží jako penzion a restaurace.
 

9. Malá Pravčická brána



Podobné jméno, stejný původ, ale na rozdíl od velké Pravčické brány se na Malou Pravčickou bránu můžete podívat i pěkně shora: na vyhlídku na jejím oblouku vedou strmé kovové schůdky se zábradlím. Z Mezní Louky to k ní jsou přesně tři kilometry, o kousek dál v lese se ukrývá  skalní hrad Šaunštejn. Kdysi se tu usadili loupežníci, proto se mu také říká Loupežnický hrádek neboli Loupežák.
 

10. Děčínský Sněžník



Králem našich stolových hor je Děčínský Sněžník s nadmořskou výškou 723 metrů. Jeho vrchol tvoří rozlehlá tabule s rozměry 1 600 x 600 metrů. Z jejích okrajů, například z Drážďanské vyhlídky na severním okraji plošiny, se otvírají fantastické výhledy na Lužické hory a národní park České Švýcarsko. O kousek dál objevíte výletní restauraci s vyhlídkovou terasou, nedaleko pak stojí kamenná rozhledna, jedné z nejstarších u nás. V roce 1864 ji nechal postavit hrabě František Thun podle plánů architekta Hanela, původně jako triangulační bod.
 

Malé nahlédnutí za hranice: národní park Saské Švýcarsko



Krásná krajina Hřenskem nekončí: když překročíte hranice, zjistíte, že v Německu přehlídka zajímavých míst pokračuje. Vysoko nad údolím se tyčí pevnost Königstein, v Bad Schandau mají pěkný historický výtah, s romantickou krajinou dokonale ladí vyhlídka Bastei, respektive kamenný most Basteibrücke a torzo hradu Neurathen bezmála dvě stě metrů nad hladinou Labe. Pěší láká rozsáhlý pískovcový hřbet Schrammstein s několika značenými trasami a spoustou vyhlídek, po Amselsee u městečka Kurort Rathen se svezete na lodičkách i na šlapadlech, a legendou je i takzvaná Křinická tramvaj / Kirnitzschtalbahn, která z Bad Schandau jezdí po osm kilometrů dlouhé trati k vodopádu Lichtenhainer Wasserfall. Známé stolové hory Zirkelstein a Kaiserkrone či vrch Große Winterberg, tedy výrazné dominanty na německém území, uvidíte i z mnoha vyhlídkových míst od nás.
Hřensko

Hřensko

Historie někdejší dřevařské osady, která vyrostla v kaňonu Labe u jeho soutoku s říčkou Kamenicí sahá do počátku 15. století. Dnes je Hřensko vstupní bránou do národního parku České Švýcarsko a zároveň se 115 metry nadmořské výšky nejníže položenou obcí v Česku.

Pravčická brána – symbol Národního parku České Švýcarsko Příroda

Pravčická brána – symbol Národního parku České Švýcarsko

Pravčická brána je jedna z nějvětších přirozených skalních bran na našem kontinentu. Její rozměry jsou úctyhodné, přesto se při pohledu zblízka zdají býti ještě větší. Cesta k ní je v letní sezóně otevřena denně, ovšem pouze ve směru od Hřenska.

Jetřichovice

Jetřichovice

Jako jedno z turistických center národního parku České Švýcarsko mají Jetřichovice o popularitu postaráno. Jetřichovické stěny jsou známá oblast plná pískovcových skalních měst i samostatně stojících věží s vyhlídkami. Mezi nejznámější patří Rudolfův kámen, Vilemínina stěna a Mariina skála.

Výlet po stopách H. Ch. Andersena

Výlet po stopách H. Ch. Andersena

Růžovému vrchu (619 m), nejvyššímu vrcholu v národním parku České Švýcarsko, místní neřeknou jinak než Růžák. Pro jeho tvar, mohutnost a dominantní postavení v krajině bývá také nazýván „Děčínská Fudžijama". Víte, že mu tohle přízvisko prý dal dánský pohádkář H. Ch. Andersen?

Chráněná krajinná oblast Labské pískovce Příroda

Chráněná krajinná oblast Labské pískovce

CHKO Labské pískovce je tvořena řadou soutěsek a kaňonů, které jsou obklopené věžemi a masivy místy tvořícími skalní města. Vznikla v roce 1972 na ploše 324 km² s cílem ochrany pískovcové krajiny, rozsáhlých přirozených lesů i kulturních památek, zejména lidové architektury.

Příběh lesů Českého Švýcarska – první virtuální stezka v Českém Švýcarsku Příroda

Příběh lesů Českého Švýcarska – první virtuální stezka v Českém Švýcarsku

Historicky první virtuální naučná stezka v Národním parku České Švýcarsko se zabývá historií vývoje lesních společenstev, popisuje druhy stromů a změny ve složení lesa, ke kterým došlo zásahy člověka. Dozvíte se tak zajímavosti nejen z historie, ale hlavně přírody Českého Švýcarska.

Mariina vyhlídka v Českém Švýcarsku Příroda

Mariina vyhlídka v Českém Švýcarsku

Mariina vyhlídka u Jetřichovic v Českém Švýcarsku má nový altán. Pro své úchvatné výhledy na další skály, například Jetřichovické skalní město, zříceninu hradu Falkenštejn či Bukovou horu, patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům. Vyhlídkový altánek je jedním ze symbolů Českého Švýcarska.

Naučná stezka Růžová Příroda

Naučná stezka Růžová

Naučná stezka Růžová prochází územím Národního parku České Švýcarsko a Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Jedná se o okružní trasu na které se dozvíte zajímavosti z přírody a bohaté historie nádherné krajiny mezi obcemi Růžová a Jetřichovice.

Soutěsky Kamenice – Edmundova a Divoká soutěska v Českém Švýcarsku Příroda

Soutěsky Kamenice – Edmundova a Divoká soutěska v Českém Švýcarsku

V srdci Národní parku České Švýcarsko zažijete projížďku na pramici, a to v Edmundově nebo Divoké soutěsce. Nad soutěskami vystupuje řada skal se zajímavými útvary. Divoká soutěska představuje nejcennější a nejzachovalejší část NP České Švýcarsko. Edmundova soutěska je stále uzavřena.

Gabrielina stezka – nejoblíbenější turistická trasa Českosaského Švýcarska Příroda

Gabrielina stezka – nejoblíbenější turistická trasa Českosaského Švýcarska

Tradiční promenádní cesta spojuje Pravčickou bránu s Mezní Loukou. Byla pojmenována podle sestry knížete Edmunda Claryho-Aldringena, průkopníka zdejší turistiky. Stezka vede po úpatí Křídelních stěn nejkrásnějšími partiemi Českého Švýcarska.

Kyjovské údolí – romantika v kaňonu Křinice Příroda

Kyjovské údolí – romantika v kaňonu Křinice

Údolí řeky Křinice patří od 19. století mezi oblíbené turistické cíle Českého Švýcarska. Místa však bývalo v minulosti hospodářsky významné také při plavení dříví do Saska.

Přeshraniční stezka Horní Poustevna – Langburkersdorf Příroda

Přeshraniční stezka Horní Poustevna – Langburkersdorf

Turistická sezona v Českém Švýcarsku začala v roce 2018 otevřením nově značené přeshraniční stezky. Přecházet volně hranice lze mezi Horní Poustevnou a Langburkersdorfem.

Přírodní rezervace Světlík u Krásné Lípy Příroda

Přírodní rezervace Světlík u Krásné Lípy

Světlík je zaniklá osada ležící asi 1,5 km severně od Horního Podluží, jehož je dnes součástí. U osady je velký stejnojmenný rybník, který dříve sloužil k rekreaci a dnes je chráněným hnízdištěm vodního ptactva.

Ferdinandova soutěska Příroda

Ferdinandova soutěska

Soutěska se nachází mezi Srbskou Kamenicí a Dolským mlýnem. Je lemována působivými skalními stěnami, které dosahují výšky až 80 metrů.

Přírodní památka Meandry Chřibské Kamenice Příroda

Přírodní památka Meandry Chřibské Kamenice

Říčka Chřibská Kamenice patří se svými meandry mezi skvosty národního parku České Švýcarsko. Jedná se o přírodní památku, která se nachází mezi obcemi Srbská Kamenice a Všemily.

Zřícenina hradu Brtnický hrádek v Českém Švýcarsku Památky

Zřícenina hradu Brtnický hrádek v Českém Švýcarsku

Na pískovcovém ostrohu nad Hlubokým dolem, asi 2 kilometry od Brtníků a 12 km západně od Rumburka, se klenou nevelké stopy a zbytky strážného skalního Brtnického hrádku.

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku Památky

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Romantický Dolský mlýn neleznete na soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, přibližně 1,5 km od obce Kamenická Stráň a 3 km od obce Jetřichovice v národním parku České Švýcarsko.

Vlčihorská zahrada Příroda

Vlčihorská zahrada

Přijměte pozvání k nám do Vlčí Hory v severních Čechách. Kromě výroby kosmetiky tu vytváříme také vlídné místo zasvěcené aromaterapii a přírodě, kde si můžete odpočinout a načerpat novou energii i inspiraci.

Řeka hřenská Kamenice Příroda

Řeka hřenská Kamenice

Hřenská Kamenice pramení v Lužických horách, teče Kytlickou vrchovinou a u České Kamenice přitéká do Krušnohorské soustavy. Právě nedaleko Hřenska protéká nádhernými soutěskami, za Hřenskem ústí do Labe. Vodákům je díky národnímu parku plavba po řece zakázána.

Malá Pravčická brána Příroda

Malá Pravčická brána

Malá Pravčická brána je přírodní skalní oblouk, která stejně jako Pravčická brána vznikla selektivním zvětráváním a odnosem kvádrových pískovců lavicovité odlučnosti. Na rozdíl od její větší sestry se však můžete projít nad jejím obloukem, kde byla upravena kovová vyhlídka.

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě Příroda

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1. 1. 2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

Růžová vyhlídka u Děčína v Českém Švýcarsku Příroda

Růžová vyhlídka u Děčína v Českém Švýcarsku

Růžová vyhlídka (432 m n. m.) se nachází v Růžovém hřebeni nedaleko Děčína nad údolím Labe a poskytuje pohled na Růžový hřeben, Děčínský Sněžník a Velký Zschirstein.

Rozhledna Děčínský Sněžník Příroda

Rozhledna Děčínský Sněžník

Rozhledna na Děčínském Sněžníku prošla rekonstrukcí, nově je od roku 2016 opět otevřena. Přístup na náhorní plošinu i Drážďanskou vyhlídku je bez omezení a provoz občerstvení je i nadále zajištěn.

Trpasličí skála v Českém Švýcarsku Příroda

Trpasličí skála v Českém Švýcarsku

Najděte sedm trpaslíků důmyslně vysekaných ve skále! Možná to zní lehce, ale úkol to není až tak snadný. Nechybí samozřejmě ani Sněhurka.

Naučná stezka Jetřichovické stěny – procházka Českým Švýcarskem Příroda

Naučná stezka Jetřichovické stěny – procházka Českým Švýcarskem

Osmikilometrová naučná stezka provádí návštěvníky přes trojici známých vyhlídek z Jetřichovic okolo skalního hrádku Šaunštejn do Vysoké Lípy. Na 16 zastaveních turisté získají vhled do kulturně-historických i aktuálních přírodních témat.

Mikulášovice

Mikulášovice

Město ve Šluknovském výběžku znají ti, kteří jezdí obdivovat přírodní krásy národního parku České Švýcarsko. Tady se rovněž zrodil nožík zvaný rybička s rukojetí ve tvaru ryby: připomíná místní nožířské tradice a zároveň zve na prohlídku nožířského muzea.

Děčín

Děčín

Děčín se rozkládá v široké kotlině na obou březích Labe. Z jedné strany se tyčí monumentální zámek, z druhé skála zvaná Pastýřská stěna s výletní restaurací. Severně od města se řeka zavrtává do pohádkové krajiny Labských pískovců, v okolí objevíte také řadu rozhleden v čele s Děčínským Sněžníkem.

Köglerova naučná stezka Krásnolipskem – nejstarší naučná stezka v Čechách Příroda

Köglerova naučná stezka Krásnolipskem – nejstarší naučná stezka v Čechách

Při procházkách tichými lesy na západ od Krásné Lípy, můžete narazit na očíslované informační tabule s poučnými texty. U mnohých z nich si nelze nevšimnout nápaditých pomůcek či odpočinkových míst. Jedná se o Köglerovu naučnou stezku Krásnolipskem, nejstarší přírodovědnou naučnou stezkou v Čechách.

Kyjovský hrádek v Českém Švýcarsku Památky

Kyjovský hrádek v Českém Švýcarsku

Kyjovský hrad je 40 metrů vysoký skalní ostroh s pozůstatky dávného osídlení. Místo je dobře chráněno strmými skalními stěnami a skalními průrvami. Koncem 19. století byl k tomuto místu usnadněn přístup kyjovským horským spolkem vytesáním spousty schůdků.

Stezka loupežníka Vildy v Jiřetíně pod Jedlovou Příroda

Stezka loupežníka Vildy v Jiřetíně pod Jedlovou

Putování loupežnickou stezkou nás nadchne svou pestrostí, přírodními i historickými zajímavostmi a překrásnými výhledy. Na cestu se můžete vydat také s kočárkem.

Růžovský vrch v Českém Švýcarsku – Děčínská Fudžijama Příroda

Růžovský vrch v Českém Švýcarsku – Děčínská Fudžijama

Růžovský vrch si díky své mohutnosti, kterou dominuje zdejší krajině, vysloužil přezdívku Děčínská Fudžijama. Lidově se mu říká jednoduše Růžák. Podobnost se vzdáleným asijským vulkánem dokládá nejen majestátní vzhled, ale také společný, sopečný původ.

Další aktuality

Kam na pěkný podzimní výlet? Třeba k Pravčické bráně v Českém Švýcarsku

I během podzimu můžete navštívit známý skalní útvar Pravčická brána v Českém Švýcarsku. Skalní brána nedaleko Hřenska je považována za nejkrásnější přírodní útvar v oblasti a navíc je největší přirozenou skalní branou na našem kontinentu. Užijte si výlet i v tomto ročním období, kdy je v Českém Švýcarsku menší turistický ruch – a navíc, stromy jsou krásně zbarvené. Takže pokud bude přát počasí, vezměte s sebou foťák a hurá na výlet.
13. říjen 2024 11:22
Příroda, Ústecký kraj

Podzimní tip na výlet k Bratrským oltářům u České Kamenice

Cílem podzimní procházky se může stát výletní a poutní místo Bratrský oltář u České Kamenice. Do romantického lesního zákoutí, 2 km severovýchodně od České Kamenice, vás zavede vrátila křížová cesta z roku 1887. Tvoří ji třináct obrázků v dřevěných kapličkách, zabudovaných do pískovcových skal. Místo podle pověstí tajně navštěvovali evangelíci.
13. říjen 2024 10:56
Památky, Ústecký kraj

Skalní město Tisá a jeho okolí je ideálním tipem na podzimní túru

Přemýšlíte, kam vyrazit na hezký podzimní výlet, ale ještě jste se nerozhodli? Máme pro vás skvělý tip na pěknou túru ve skalách – naplánujte si vycházku do míst, plného bizarních skalních útvarů, kde se točila spousta filmů, do Tiských stěn a Ostrovských nebo Rájeckých skal. Budete procházet místy, která posloužila filmařům k vytvoření fantasy říše Narnie nebo k natáčení filmů Dva na koni, jeden na oslu či Tenkrát v ráji.
13. říjen 2024 10:41
Příroda, Ústecký kraj

Ústecká zoologická zahrada zve na návštěvu i v říjnu

Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří tzv. přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo? Mění se vstupné, které se snižuje na 120 Kč pro dospělou osobu, 60 Kč pro děti, studenty a důchodce. Rodina (dva dospělí a dvě děti) zaplatí za prohlídku zoo 310 Kč, takže ušetří 60 Kč oproti běžnému vstupnému. V této souvislosti se mění i otevírací doba zoo, která je stanovena od 9:00 do 17:00 hodin a návštěvníci mohou stále využít oba vchody, spodní z Drážďanské ulice i horní z ulice Výstupní.
4. říjen 2024 8:00
Příroda, Ústecký kraj

Oslavte svátek zvířat i den ošetřovatelů v Děčíně

Sobota 5. října 2024 bude v děčínské zoo patřit oslavám Mezinárodního dne zvířat a zároveň Dne ošetřovatelů. Návštěvníky čeká od 13:00 hodiny veselé odpoledne plné zajímavých aktivit. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, co děčínská zoo připravuje.
2. říjen 2024 10:15
Příroda, Ústecký kraj

Na Krásném Dvoře proběhne tradiční Jablečný den

Již třináctý ročník slavnosti úrody nabídne v sobotu 5. října 2024 na Krásném Dvoře u Podbořan návštěvníkům jarmark, hudební vystoupení, prohlídky zámku pro dospělé i pro děti, soutěž o nejchutnější jablečný zákusek či procházku po zámeckém parku.
2. říjen 2024 8:00
Zážitky, Ústecký kraj

Letošní Josefínské slavnosti v Terezíně nabídnou dobové vojenské ležení a dvě bitevní ukázky

Dvě česká města spolehlivě poznáte podle jejich půdorysu: Terezín a Josefov. Obě vojenské pevnosti s pravoúhlou sítí ulic, mohutnými bastiony a rozsáhlou sítí podzemních chodeb dal postavit císař Josef II. Portál Kudy z nudy vás zve do Terezína na říjnové Josefínské slavnosti. A na co se můžete v sobotu 5. října 2024 těšit?
30. září 2024 16:00
Zážitky, Ústecký kraj

Ochutnejte révový mok z českých vinic a užijte si atmosféru vinobraní v Kadani

Svatováclavské vinobraní proběhne v Kadani v sobotu 28. září 2024. Město bylo nedávno opět zařazeno zákonem mezi vinařské obce. V areálu zahrad byla vysázena vinice, která je zasvěcena hlavním vinařským patronům sv. Václavovi, sv. Ludmile a sv. Urbanovi. Pravidelně se zde provádí zarážení "Hory" na vinici, aby každý věděl, že po dobu dozrávání hroznů nesmí chodit do vinice. Obnovena byla i slavnost vinobraní, která je zahájena bohoslužbou ve františkánském klášteře.
28. září 2024 0:10
Gurmánská turistika, Ústecký kraj