ÚvodAktualityEvropa v Česku: proč máme rádi Slovensko?
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovensko?

Poslechněte si audio verzi článku
Brynzové halušky, jeskyně, Nízké i Vysoké Tatry, Roháče, Jánošík, termální bazény, lázně, víno, Slovenský ráj, Bratislava, husacina ze Slovenského Grobu nebo trdelník: je tolik věcí, které milujeme na Slovensku! Nový seriál o evropských zemích proto nemůže začít nikde jinde než u našich východních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Slovensko!
Na světě neexistuje země, která by nám byla bližší než Slovensko. Češi mají ke Slovensku nejpozitivnější vztah ze všech zemí světa, a totéž platí naopak. Náš nejbližší soused a bratrský národ s námi stovky let sdílel společnou historii v rámci habsburské monarchie, a v letech 1918 až 1992 dokonce společnou zemi. Rozdělením Československa se toho moc nezměnilo, vztahy obou zemí i jejich obyvatel zůstávají na nadstandardní úrovni.
 

Nová tradice: první zahraniční návštěva českých a slovenských prezidentů

Jednou z novodobých tradic se například stala první zahraniční návštěva slovenských a českých prezidentů: stejně jako pro slovenského prezidenta vede první zahraniční cesta ve funkci hlavy státu do Česka, naši prezidenti jezdí na Slovensko. Zrovna tak slovenští prezidenti rádi jezdí na dovolenou do Česka, ti čeští zase na Slovensko. Už Tomáš Garrigue Masaryk rád jezdíval na prezidentskou dovolenou do slovenských Topoľčianek a na další místa.
 

Vizitka: Slovensko v číslech a střed Evropy

Slovenská republika má rozlohu asi 49 tisíc kilometrů čtverečních a 5,5 milionu obyvatel. Hlavním městem je Bratislava, úředním jazykem slovenština a v roce 2004 Slovensko rozšířilo společně s Českou republikou, Estonskem, Kyprem, Litvou, Lotyšskem, Maďarskem, Maltou, Polskem a Slovinskem rodinu zemí Evropské unie.

A zeměpisné rekordy? Porovnejte je s nejvyššími a nejnižšími místy v Česku: nejvyšším bodem je Gerlachovský štít ve Vysokých Tatrách, nejnižší bod leží v nadmořské „nížce“ 94 metrů u obce Klin nad Bodrogom v regionu Zemplín, nejdelší řeka je se 403 kilometry Váh a největší řeka Dunaj. Slovensku připadá z jeho 2 850 kilometrů dlouhého toku úsek měřící 172 kilometrů.

Střed Slovenska najdete v národní přírodní rezervaci Ľubietovský Vepor v oblasti kolem vrcholu Hrb (1255 m), raritou pak je střed Evropy u kostela sv. Jana Křtitele v Kremnických Baniach.
 

Kdo je Největší Slovák?

Podobně jako v Česku i na Slovensku rozvířilo obrovské debaty soutěžní hlasování o Největším Slovákovi. Zatímco v Česku diskvalifikovali neexistujícího Járu Cimrmana,  Slováci museli z TOP 10 vyřadit válečného zločince Jozefa Tisa. Vypadla také zpěvačka Marika Gombitová, která se rozhodla přenechat své místo v anketě jiné osobnosti. Díky společným česko-slovenským dějinám budete určitě znát většinu lidí z první desítky.

Umístili se v ní Jozef Gabčík, jeden ze strůjců atentátu na Reinharda Heydricha, zakladatel Československého státu Milan Rastislav Štefánik, umělec a politik L’udovít Štúr, politik Alexander Dubček, zbojník Juraj Jánošík, věrozvěstové Cyril a Metoděj, kněz Anton Srholec a cyklista Peter Sagan. Mezi kontroverzní osobnosti patří normalizační politik Gustáv Husák a zakladatel Hlinkovy l‘udové strany Andrej Hlinka.
 

Výlety na Slovensko aneb na skok přes hranice

O něco delší než slovenský úsek Dunaje je hranice Slovenska s Českou republikou: od Trojmezí u Hrčavy k soutoku řek Moravy a Dyje v nejjižnějším cípu jihomoravské obory Soutok meří 252 kilometrů. V seriálu Na skok přes hranice jste se s Kudy z nudy podívali na Slovensko už několikrát, třeba na Velkou Javořinu, kde se odehrávají tradiční letní Slavnosti bratrství Čechů a Slováků, anebo z Mikulčic po lávce přes řeku Moravu ke kostelu sv. Markéty Antiochijské a do městečka Skalica, kde se zrodila tradice sladkých trdelníků.

Na Slovensko jsme se také několikrát podívali se seriálem #světovéČesko: představili jsme vám například „vyšívanou“ vesnici Čičmany, temný příběh Čachtické paní anebo bukové lesy Vihorlatu, zapsané na seznamu Světového dědictví UNESCO jako Původní bukové lesy Karpat a dalších oblastí Evropy. Svezli jsme se také Čiernohronskou železnicí, úzkokolejnou lesní dráhou v Horehroní, do Vydrovské doliny a Lesnického skanzenu Vydrovo.
 

Slovenské UNESCO aneb tipy, kam se podívat na Slovensku

O propojení Česka a Slovenska vypovídá i několik tradic, zapsaných na Seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Společný zápis pro obě země se týká loutkářství, sokolnictví a modrotisku. Živé dědictví UNESCO ze Slovenské republiky dále reprezentuje hudební nástroj fujara a jeho hudba, Terchovská muzika, Gajdošská kultura, Horehronský vícehlasý zpěv, drátenictví a tradice spojené s chovem koní plemene Lipican.

Lákají vás další slovenské památky UNESCO? Určitě vás nezklame Banská Štiavnica a technické památky v jejím okolí, město Levoča a Spišský hrad, rezervace lidové architektury Vlkolínec, historické jádro města Bardejov, hranice Římské říše – Dunajský Limes, římské vojenské tábory Gerulata v Rusovcích a v Iži, anebo dřevěné chrámy. Jednotlivé kostely a kostelíky najdete v Hervartově, Tvrdošíně, Kežmarku, Leštinách, Hronseku, Bodružalu, Ladomirové a Ruské Bystré.

Pestrá je i nabídka míst světového přírodního dědictví UNESCO, kam se řadí jeskyně Slovenského krasu a Aggteleckého krasu Domica, Gombasecká jeskyně, Jasovská jeskyně, Ochtinská aragonitová jeskyně, Dobšinská ledová jeskyně a Krásnohorská jeskyně. O bukových lesích v Karpatech jsme se už zmínili, ochrana UNESCO se vztahuje na prales Havešová, Vihorlat, Rožok, Udavu a StužicuBukovských vrchách.
Velká Javořina – nejvyšší vrchol Bílých Karpat Příroda

Velká Javořina – nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Velká Javořina leží v Bílých Karpatech na moravsko-slovenském pomezí nedaleko obce Strání. Se svými 970 m n. m. je zároveň nejvyšší horou tohoto pohoří. Vrcholem hory prochází hranice České republiky se Slovenskem.

Výlety pro samotáře: putování malebnými Bílými Karpaty na východní Moravě

Výlety pro samotáře: putování malebnými Bílými Karpaty na východní Moravě

Bílé Karpaty, které se táhnou podél moravsko-slovenské hranice, leží na území Zlínského a Jihomoravského kraje i na Slovensku. Velká část pohoří patří do Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty (na Slovensku Biele Karpaty), která je biosférickou rezervací pod ochranou UNESCO. Přestože se jedná o nádherné území plné voňavých luk, bývá zde o poznání méně turistů než v sousedních Beskydech. A je to tak asi správně – milovníci přírody a venkovského života našich babiček zde naleznou klid, unikátní přírodní bohatství v malebné krajině, i množství památek a dochovaných lidových obyčejů.

Rok 2024: velký přehled svátků, volných dnů a prodloužených víkendů s tipy na výlety

Rok 2024: velký přehled svátků, volných dnů a prodloužených víkendů s tipy na výlety

Stejná situace se sice opakuje každých sedm let, přesto je to pokaždé velmi zásadní otázka: kolik bude příští rok volných dní? Kolik prodloužených víkendů nás čeká a kdy budou Velikonoce? Rok 2024 v tomhle ohledu vychází velmi dobře – svátky prodlouží hned čtyři letošní víkendy! Naplánujte si volno a pak si ho užijte do poslední minuty.

Na skok přes hranice: výlety k sousedům na Slovensko, do Polska, Německa a Rakouska

Na skok přes hranice: výlety k sousedům na Slovensko, do Polska, Německa a Rakouska

Vytěžit z jediného výletu maximum: to je styl cestování Kudy z nudy. V našich článcích najdete osvědčené tipy, cestovatelské zajímavosti i inspiraci pro všechny regiony a oblasti Česka. Seriál Na skok přes hranice ale nabízí ještě něco navíc!

S Kudy z nudy na skok přes hranice na Slovensko

S Kudy z nudy na skok přes hranice na Slovensko

Jedinečné hrady, jeskyně, termální prameny nebo lidová architektura: to jsou turistické unikáty Slovenska. Najdeme je i podél státní hranice, která je překvapivě z hraničních úseků s našimi sousedy nejkratší: od Trojmezí u Hrčavy k soutoku řek Moravy a Dyje v nejjižnějším cípu jihomoravské obory Soutok meří „pouhých“ 252 kilometrů.

Věda a historie není nuda: Česko versus Slovensko aneb co nás spojuje a rozděluje?

Věda a historie není nuda: Česko versus Slovensko aneb co nás spojuje a rozděluje?

Společné slavnosti na Velké Javořině, Slovenská strela, Trojmezí u Hrčavy, horské hřebeny Javorníků a Bílých Karpat, stavby architekta Dušana Jurkoviče nebo řeka Morava u Slovanského hradiště v Mikulčicích: to je jen malý výběr z mozaiky míst a zážitků, které nás spojují se Slovenskem.

Karavanem od jara do zimy: poznáváme všechna „naše“ trojmezí

Karavanem od jara do zimy: poznáváme všechna „naše“ trojmezí

Hádejte: kolik kilometrů měří cesta lemující hranice České republiky? Není to všetečná otázka z televizní soutěže, jen plán na další cestu karavanem. Tentokrát budeme objevovat všechna trojzemí, trojmezí a vůbec místa, kde se setkávají hranice různých států i historických zemí. Výhoda? Na cestu se můžete vydat kdykoliv, třeba si ji i rozdělit na několik výletů. A jak by byla dlouhá, kdybychom ji urazili najednou? Na závěr to sobě i vám spočítáme!

Mokřady dolního toku Dyje – Moravská Amazonie Příroda

Mokřady dolního toku Dyje – Moravská Amazonie

V nejjižnějším cípu Moravy, uprostřed hlubokých lužních lesů, se stékají dvě řeky Morava a Dyje. Jejich soutok je zároveň trojmezím České republiky, Rakouska a Slovenska. Oblasti se přezdívá Moravská Amazonie a nachází se zde nádherná příroda bez zásahu civilizace obydlená vzácnými živočichy.

Rozhledna Ztracenec (Stratenec) na hřebeni Javorníků Příroda

Rozhledna Ztracenec (Stratenec) na hřebeni Javorníků

Dřevěná rozhledna byla vystavěná roku 2008 na vrcholu Stratenec (Ztracenec) ležícím na česko-slovenské hranici na hřebeni Javorníků.

Velký Polom – významný hraniční vrchol Příroda

Velký Polom – významný hraniční vrchol

Velký Polom (1067 m n. m.) je významný vrch hraničního hřebene mezi Českou a Slovenskou republikou. Na svazích polomu se nachází několik skal, přímo na vrcholu mrazový srub tvořený pískovcovou skálou.

EuroVelo 4 – dálková cyklotrasa střední Evropou Letní sporty

EuroVelo 4 – dálková cyklotrasa střední Evropou

Dálková cyklotrasa s označením EuroVelo 4 se táhne napříč Českem od Chebu po Bohumína. Celkově měří 900 kilometrů.

Beskydská horská stezka Čertův mlýn Příroda

Beskydská horská stezka Čertův mlýn

V pořadí již čtvrtá naučná stezka míří z Pusteven až k rozcestí nad chatou Martiňák. Cesta měří 8,2 km a je vlastně přírodní galerií obrazů. Trasa je ideální jak pro cyklisty a pěší výletníky, tak v zimě pro běžkaře.

Naučná stezka Megoňky Příroda

Naučná stezka Megoňky

Naučná cyklostezka vás provede od restaurace Na Šancích v Mostech u Jablunkova po česko-slovenském pomezí ke geologické raritě tohoto kraje zvané megoňky. Jedná se o kamenné koule v bývalém lomu na slovenské straně hor.

Horské sedlo Bumbálka v Beskydech Příroda

Horské sedlo Bumbálka v Beskydech

Horské sedlo a osada Bumbálka (850 m) leží v hlavním hřebeni Turzovské vrchoviny na hranici mezi ČR a Slovenskem. V blízkosti se nachází hraniční přechod se Slovenskem. Místo je významným turistickým a lyžařským centrem.

Moravské Kopanice v Bílých Karpatech Příroda

Moravské Kopanice v Bílých Karpatech

Území Moravských Kopanic tvoří obce Starý Hrozenkov, Žítková, Vápenice a Vyškovec. V poslední době Moravské Kopanice vešly do širšího povědomí především prostřednictvím publikací Jiřího Jilíka či románu Žítkovské bohyně autorky Kateřiny Tučkové.

Cyrilometodějská stezka – evropská kulturní stezka věnovaná okazu spolupatronů Evropy Letní sporty

Cyrilometodějská stezka – evropská kulturní stezka věnovaná okazu spolupatronů Evropy

Cyrilometodějská cesta prezentuje soubor tras zaměřených na putování po stopách slovanských kořenů směřujících na Velehrad z různých směrů, využívajících značených tras Klubů českých a slovenských turistů vhodných převážně pro pěší putování.

Trojmezí u Hrčavy – místo, kde setkávají hranice tří zemí Příroda

Trojmezí u Hrčavy – místo, kde setkávají hranice tří zemí

Poblíž obce Hrčava najdeme místo, kde se potkávají hranice tří států, tzv. Trojmezí. Místo je výjimečné tím, že z vrcholu asi 606 m n. m. je vidět panorama krajiny 3 států, České, Slovenské a Polské republiky.

#světovéČesko aneb abeceda od A do Z

#světovéČesko aneb abeceda od A do Z

Na začátku bylo jen pár vtipných fotek, které porovnávaly podobná místa v Česku a ve světě. Inspirovaly nás k seriálu #světovéČesko, který aktuálně nabízí víc než tři stovky článků. Někdy jen pátráme po dvojčatech známých destinací, jindy souznění nacházíme v historii anebo v lidských osudech.

Turistická trasa Vandrovník ve Vendryni Letní sporty

Turistická trasa Vandrovník ve Vendryni

Z české Vendryně do polské Brenné vede turistická trasa spojující obě partnerské obce. Na vyznačené trase můžete navštívit atrakce, které souvisejí s místními zdroji – kulturním nebo přírodním dědictvím Těšínského Slezska.

Dušan Jurkovič – architekt s originálním stylem secese a lidové architektury

Dušan Jurkovič – architekt s originálním stylem secese a lidové architektury

Originální styl, ovlivněný secesí a lidovou architekturou, výrazné barvy, dřevořezby, mozaiky a keramické prvky: to jsou hlavní prvky, spojující stavby slovenského architekta Dušana Jurkoviče (23. srpna 1868 Turá Lúka, nyní součást Myjavy – 21. prosince 1947, Bratislava).

Cesta hrdinů SNP Letní sporty

Cesta hrdinů SNP

Cesta hrdinů SNP je značená turistická cesta na Slovensku, která vede z Dukelského průsmyku na severovýchodu země, až na hrad Devín na západní hranici s Rakouskem. Její celková délka podle uváděných zdrojů kolísá mezi 750–770 kilometry. Částečně zasahuje i na území Česka, a to v Bílých Karpatech.

Brána ke svobodě – památník obětem železné opony v Mikulově Památky

Brána ke svobodě – památník obětem železné opony v Mikulově

Památník obětem železné opony stojí asi kilometr od bývalé celnice na cestě, která za totality ležela za ostnatými dráty a sloužila výhradně pohraničníkům. Právě u Mikulova se odehrál bezpočet pokusů o útěk z totalitního Československa.

Trojmezí Cyklotrack – cyklotrasa východní částí Beskyd Letní sporty

Trojmezí Cyklotrack – cyklotrasa východní částí Beskyd

Dech beroucí výhledy na hřebeny hor či nádherné pohledy do hlubokých údolí Beskyd, to vše nabízí náročná cyklotrasa Trojmezí Cyklotrack, která měří 75 km a je na ní třeba překonat velké převýšení. Zato se vám odmění neopakovatelnými zážitky ve všech ročních obdobích.

Další aktuality

100 prázdninových tipů na výlety nejen pro děti – naplánujte si skvělé výlety na léto

Léto, sluníčko, prázdniny a spousta dobrodružství... Hledáte inspiraci a nápady na prázdninové výlety? Návštěvy hradů a zámků k prázdninám neodmyslitelně patří, provázet vás budou pohádkové a historické postavy. Kromě prohlídek expozic na vás ale čeká spousta dalších zážitků. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy a naplánujte si letošní léto, určitě si vyberete!
17. červen 2024 10:00
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (22.6. – 23.6.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Slavnost královny Johanky 2024, 9. narozeniny Zoo Tábor, 17. Maloúpský jarmark 2024, Starodávný jarmark v Litomyšli 2024, Domácnost paní mlynářky v Hoslovicích. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
17. červen 2024 7:00
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (22.6. – 23.6.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Keramické trhy v Heřmanově Městci, Starodávný jarmark v Litomyšli 2024, Přelet pivních píp – festival malých pivovarů pod Kunětickou horou 2024, Den města Bílovce 2024, 17. Maloúpský jarmark 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
17. červen 2024 7:00
Zážitky

20 tipů pro zábavné bloudění: bludiště a labyrinty v Česku

Navštívili jste již zrcadlové bludiště na Petříně? Víte, že v iQparku v Liberci mají podobné bludiště? A ne ledajaké – labyrint je o jedno zrcadlo větší než ten na Petříně. Pořádnou zábavu si můžete užít blouděním v přírodním bludišti, objevování chodeb a cest vás bude bavit v Milovickém Mirákulu, v Zeměráji, v Kovářově a samozřejmě v Loučni, kde svým návštěvníkům nabízí opravdový unikát. Labyrintárium tvořené dvanácti labyrinty a bludišti nenajdete nikde jinde v Česku ani v Evropě. Každý z labyrintů je přitom úplně jiný: jeden z trávy, druhý z buxusu, třetí z pískovce a čtvrtý jen ze světel...
11. červen 2024 12:00
Zážitky

Tajemná místa Česka – poodhrňte roušku záhad a tajemství

Také vás nenechávají v klidu tajemná a záhadami opředená místa? Portál Kudy z nudy vám přináší tipy na výlety, ze kterých vám bude přebíhat mráz po zádech. Vypravte se spolu s námi na putování po místech, která jsou zahalena rouškou tajemství, záhadami a mystérii. Některá z nich jsou doslova prosycena příjemnou energií, kterou pocítí i ti, kteří běžně nejsou na takové vjemy citliví. Existují však i místa spojována s neštěstím a tragédiemi, kde již samotný pobyt nepřináší příjemné pocity a některá místa v sobě ukrývají záhady, které se dosud nepodařilo objasnit. Říká se, že v každé z legend leží pravda – pojďte objevovat místa s nimi spojená.
7. červen 2024 14:00
Zážitky

20 tipů, kam vzít děti na výlet za dinosaury a prehistorií

Snad každého z nás v mládí fascinoval film Cesta do pravěku a kresby Zdeňka Buriana. Pokud vaše děti nevydrží poslouchat celou prohlídku na hradě či zámku a do muzea je nedostanete, tak pro vás máme tipy na výlet, kde se skutečně budou bavit, a kde se na několik hodin společně přenesete o miliony let zpět do historie, do časů pravěkých dinosaurů, prehistorických zvířat a fosilií.
7. červen 2024 6:23
Zážitky

50 tipů na nejnavštěvovanější místa v Česku

Odhadnete, která místa v České republice si turisté nejvíce oblíbili? Nejnavštěvovanějším turistickým cílem byl v roce 2023 Pražský hrad, lanová dráha na Petřín, Zoo Praha, aquapark AquaPalace Praha v Čestlicích a Dolní Vítkovice v Ostravě. V oblíbených tipech najdete řadu dalších lákadel: například Adršpašské skály, Plzeňský Prazdroj, Zoo v Olomouci, poutní areál Svatá Hora v Příbrami, zábavní park Mirakulum, Sky Bridge 721 nebo Termály Losiny. Celkově je přehled top aktivit velmi rozmanitý a lze v něm najít širokou škálu cílů z celé ČR.
6. červen 2024 12:00
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Lotyšsko?

Hlavní město Riga a jeho historické centrum, největší lotyšský národní park Gauja, středověký hrad Turaida, ledovcová jezera anebo Jurmala, letovisko na pobřeží Baltského moře, které se proslavilo už v době carského Ruska: je tolik věcí, které máme rádi v Lotyšsku! Seriál o evropských zemích pokračuje v Pobaltských zemích. Pojďte s Kudy z nudy poznat Lotyšsko!
5. červen 2024 10:58
Zážitky