ÚvodAktualityNa vinici sv. Kláry v Praze se opět urodilo: Trojská botanická zahrada představuje vína ročníku 2023
Gurmánská turistika

Na vinici sv. Kláry v Praze se opět urodilo: Trojská botanická zahrada představuje vína ročníku 2023

  • 21. července 2024
Návštěvníci Botanické zahrady v Troji sem nemíří jenom kvůli rozkvetlým záhonům a přehlídce vzácných rostlin, ale i za vínem. V současné době si už mohou vychutnat vína ročníku 2023 z produkce Vinice sv. Kláry. Ta se rozkládá na jižních svazích Trojské kotliny, které poskytují jedinečné podmínky pro pěstování vinné révy. Poslední ročník nabízí dvě bílá odrůdová vína, dvě oblíbená cuvée a také růžové odrůdové víno. Ve speciální edici je doplňují dvě odrůdová bílá vína, která zrála na dubovém sudu po dobu jednoho roku, a nechybí červené víno – Rulandské modré ročníku 2021. V nabídce jsou i šumivá vína, bílý Ryzlink rýnský, brut nature a rosé Rulandské modré, brut nature.
Botanická zahrada v Troji je z pohledu produkce vína světovým unikátem. Je jednou z mála botanických zahrad na světě, která se může pyšnit vlastním produkčním vinohradem a kolekcí vlastních vín. Jedinečné klimatické podmínky jižního svahu přímo nad řekou Vltavou jsou ideální pro pěstování vinné révy. Vinaři zde pravidelně sklízí hrozny vysoké kvality a díky jejich péči pak v místním sklepě vznikají špičková vína. V nabídce letos nechybí oblíbené růžové víno Klára, odrůdová bílá vína, ale i voňavé cuvée Botanica, které svým pojmenováním odkazuje na místo, odkud pochází. Letos nabídne Botanická zahrada novinku pro milovníky zralých barikových vín. A můžete si na něj zajít opět do viničního domku, který prošel rekonstrukcí a opět se otevřel návštěvníkům. Kromě krásného výhledu na Prahu nově nabízí i moderní degustační prostor a zázemí.

viniceSezóna 2023 byla z pohledu vinařů z Vinice sv. Kláry zdařilá. Vegetační cyklus začal v obvyklém období v polovině dubna, avšak chladné počasí růst révy zpočátku brzdilo. Toto zpoždění růstu se srovnalo díky velmi teplému počasí, které trvalo od začátku června do konce července, zároveň bylo velmi sucho, což dovolovalo omezení použití přípravků na ochranu rostlin včetně herbicidů. Suché a slunečné počasí v září rozhodlo o tom, že hrozny většinou dozrály do kabinetní a pozdně sběrové kvality. Místní vinaři v roce 2023 sklidili téměř 25 000 kg hroznů a vyprodukovali 18 000 lahví vína. V nabídce Vinotéky sv. Kláry jsou dvě bílá odrůdová vína Tramín červený a Rulandské šedé, cuvée Botanica, ve kterém se snoubí Muškát moravský, Müller Thurgau a cuvée Klára, spojující chutě a vůně Sauvignonu a Rulandského modrého. Nechybí ani oblíbená růžová Klára z Modrého Portugalu. Vinotéka si ale připravila ještě novinku pro milovníky zralejších vín – do nabídky vín ročníku 2023 zařadili vinaři i dvě bílá vína ročníku 2022, která nechali vyzrát po dobu jednoho roku v novém dubovém sudu. Jde o Tramín červený, jehož fermentace proběhla přímo v sudu, do něhož byly přidány ručně odstopkované bobule nejlépe vyzrálých bobulí. Tím víno dostalo velmi robustní ovocný nádech po růžích a kandovaném ovoci. Druhým takovým vínem je Ryzlink rýnský, v jehož vůni lze rozeznat tóny lipového květu a medu a chuť má nádech žlutého melounu a zralých jablek, v závěru pak překvapí kořenité tóny anýzu. V sortimentu vinotéky nechybí ani šumivá vína – bílý Ryzlink rýnský, brut nature a rosé Rulandské modré, brut nature.


Vinotéka sv. Kláry s novým degustačním prostorem

viniceVíno z vinohradů Botanické zahrady můžete opět okusit v atraktivních prostorách historického viničního domku přímo na Vinici sv. Kláry. Po jeho rekonstrukci zde vzniklo moderní zázemí pro návštěvníky i zaměstnance vinotéky a nově jej doplnil elegantní degustační prostor až pro 50 osob. Navazuje na něj venkovní terasa s unikátním výhledem na Prahu a další místo pro příjemné posezení u sklenky vína se nachází nad degustačním prostorem. Celý objekt je částečně skryt pod zem a nijak nenarušuje charakter vinice s jejím jedinečným geniem loci. V prostorách v srdci botanické zahrady, kde se vinotéka nacházela během rekonstrukce, vznikla nová kavárna Café Ornament.
 

Odhalte, jak vzniká víno v botanické zahradě

Botanická zahradaPokud vás zajímá, jak vzniká víno v botanické zahradě, využijte možnosti komentované prohlídky expozice výroby vína v místním sklepě. Prohlídky se konají po celý rok, a to každou neděli vždy od 13:00 a 15:00 hodin. Sraz a začátek prohlídky je u pokladny Kovárna v ulici Trojská (zastávka autobusu 112 "Kovárna"). Vstupné zahrnuje prohlídku vinice a sklepa, vstup do venkovních expozic botanické zahrady a vstup do tropického skleníku Fata Morgana. Vstupenky zakoupíte před prohlídkou, přímo v pokladně za 420 Kč na osobu. Trojský sklep má plochu 200 m2 a je rozdělen do tří částí. V první části je moderní nerezová technologie na zpracování hroznů – mlýnkoodstopkovač, peristaltické čerpadlo, pneumatický membránový lis a vinifikátor. V druhé části jsou umístěny nerezové tanky se systémem řízeného kvašení, různé typy filtrů, lahvovací a etiketovací linka. V poslední části je reprezentativní prostor pro skladování a dubové sudy, ve kterých zrají červená i bílá vína.
Vinice sv. Kláry v Troji Příroda

Vinice sv. Kláry v Troji

Krásné vinice si v Tróji všimne každý. Památkově chráněná Vinice sv. Kláry připomíná zašlou slávu pražského vinařství.

Vinotéka sv. Kláry v trojské botanické zahradě Gurmánská turistika

Vinotéka sv. Kláry v trojské botanické zahradě

Vinotéku sv. Kláry najdete v historickém viničním domku na vinici sv. Kláry v Troji. Vinotéka sv. Kláry je jediným místem, kde si lze zakoupit a ochutnat zdejší vinařskou produkci, vína kompletně vyrobená v Botanické zahradě Praha.

Znáte pražské vinice?

Znáte pražské vinice?

Málokterý z návštěvníků Prahy by v hlavním městě hledal vinice – a přece jich je zde dost. V časech největší slávy pražského vinařství zaujímaly plochu přes 700 hektarů. Dnes jich v různých částech města najdete na zhruba 20 hektarech dvě desítky. I když existovaly již ve středověku, největší rozkvět vysazování révy vinné přišel za Karla IV. roku 1358. Panovník tehdy nařídil založit vinice nedaleko od centra města a dal z Rakouských zemí, Porýní a Francie dovézt tisíce sazenic révy, které se uchytily na Vyšehradě, Letné, v Troji, Libni, nad Smíchovem a na Vinohradech. Vinobraní si tak můžete užít dnes i na březích Vltavy. Máte chuť se vypravit za vínem a na vinice v Praze? Kde všude je najdete vám prozradí Kudy z nudy.

Nedělní komentované prohlídky výroby vína v Botanické zahradě v Troji

7. 4.15. 12.
Nedělní komentované prohlídky výroby vína v Botanické zahradě v Troji

V Botanické zahradě v Praze – Troji můžete zajít každou neděli na komentovanou prohlídku vinice a sklepa s malou degustací na závěr. Nakoukněte, kde zpracováváme naše hrozny a ochutnejte vína kompletně vyrobená v botanické zahradě.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji Příroda

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 25 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Zahradní bludiště na zámku Troja Příroda

Zahradní bludiště na zámku Troja

Zámek v Troji obklopuje rozsáhlá terasovitá zámecká zahrada italského typu s četnými fontánami, terakotovými vázami, bustami apod. Celou východní část zámeckého parku zabírá štěpnice s centrálně umístěným labyrintem. Ten je vytvořen z habrových keřů a vodních překážek – příkopů.

Kaple sv. Kláry v Troji Příroda

Kaple sv. Kláry v Troji

Drobná sakrální stavbička, barokní kaple sv. Kláry, stojí na vrcholu vinice nad trojským zámkem a tvoří tak nejvyšší dominantu této části Prahy, viditelnou z mnoha blízkých i dalekých míst.

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze Příroda

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

#světovéČesko a Trojský zámek v Praze: věčné léto v římské vile

#světovéČesko a Trojský zámek v Praze: věčné léto v římské vile

Římské vily byly pověstnými oázami radosti a odpočinku, ale sloužily také jako galerie uměleckých děl. Takový je i Trojský zámek, barokní skvost Prahy, který hrabě Václav Vojtěch ze Šternberka postavil pro svou ženu Kláru a pro císaře Leopolda Habsburského. Už stovky let stojí na břehu Vltavy, obklopený zahradami a vinicemi, a podobně jako vily ve věčném městě se proměnil v legendu.

Další aktuality

Gorilka Gaia ze Zoo Praha slaví půl roku!

V sobotu 12. října 2024, uplyne šest měsíců od narození gorily Gaiy v Zoo Praha. Dcera samice Kijivu a kmotřenka slavné primatoložky Jane Goodall výborně prospívá a roste doslova před očima návštěvníků. Ochutnává pevnou stravu, prozkoumává vnitřní i venkovní prostory Rezervace Dja a stále častěji si hraje se svou devítiměsíční sestrou Mobi. První narozenou navíc rychle dohání – stojí za tím nejspíš Gaiina benevolentnější výchova i samotná Mobi, která jí jde příkladem.
12. říjen 2024 9:00
Příroda, Praha

Bastiony, brány a věže... Znáte pražské hradby a opevnění?

Praha byla sevřena důkladným opevněním již od raného středověku a průchod umožňovalo jen sedm bran. Ve 13. století chránily Staré Město a Malou Stranu velkolepé gotické hradby s vysokými věžemi, Karel IV. pak dal obehnat Nové Město jednodušší zdí vedoucí od Vyšehradu až k Poříčí, v níž byly umístěny čtyři brány a 19 vysokých věží. Hradby byly posilovány za třicetileté války i Napoleona. Na konci 18. století již rozrůstající se Praze nestačil omezený prostor mezi opevněním, a navíc se změnil i způsob válčení. Proto bylo roku 1874 rozhodnuto o jejich postupném zbourání. Přesto na mnoha místech nalezne pozorné oko pozůstatky kdysi mohutného opevnění Prahy, ať už z dob středověku anebo z barokních časů, kdy byly budovány hliněné bastiony a citadely. Kam se za těmito relikty vydat vám poradí Kudy z nudy.
12. říjen 2024 6:13
Památky, Praha

Vánoce v Praze: vychutnejte si magickou vánoční atmosféru!

Čas adventu a Vánoc má zvláštní magickou moc, obzvláště v historickém centru Prahy, kde se mísí zvuk tradičních koled s vůní svařeného vína. Užijte si pražské vánoční trhy, jedny z nejkrásnějších na světě, pokochejte se pohledem na unikátní betlémy anebo se nechte unášet melodiemi adventních koncertů. Vychutnejte si Vánoce a konec roku 2024 v Praze!
12. říjen 2024 5:05
Zážitky, Praha

Dušičkové tipy nejen na víkend na konci října v Praze a okolí

Přelom října a listopadu je ve znamení Halloweenu a Dušiček. Je to období plné tajemných rituálů a podivuhodných setkání, při kterých se prolíná svět živých se světem mrtvých. Bubáci se vyrojí zejména poslední říjnový den, kdy se slaví anglosaský lidový svátek Halloween. Věřte nebo ne, jeho název vznikl prostým zkrácením anglického „All-Hallows-eve“, tedy předvečer Všech svatých – a přesně tak to je, protože připadá na první listopadový den a den nato se slaví dušičky – Památka zesnulých. Zkrátka příležitostí ke strašidelným prohlídkám s tajuplnými světýlky se nabízí víc než dost!
11. říjen 2024 16:49
Zážitky, Praha

Praha a vládní paláce: říjnový svátek zve na unikátní prohlídky honosných interiérů

Státní svátek 28. října láká na nejrůznější prohlídky a dny otevřených dveří. Portál Kudy z nudy pro vás tentokrát vybral tipy na místa, kam se běžně nepodíváte – do vládních paláců, které otevíraní během Dne vzniku samostatného československého státu veřejnosti své dveře k nahlédnutí. Podívejte se do Senátu, Poslanecké sněmovny, Strakovy akademie, rezidence primátora, budov ministerstev a na další místa, která zase jen tak brzy neuvidíte.
11. říjen 2024 12:00
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (12.10. – 13.10.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Havelské posvícení v Radotíně, 80. výročí letecké bitvy nad Jesenicí, Prague Coffee Festival 2024, Na úsvit času aneb k počátkům pražské pánve, Na kouzelném paloučku. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
11. říjen 2024 7:00
Zážitky, Praha

Praha je plavců ráj – tipy na místa, kde si skvěle zaplavete

Praha by se dala označit jako plavecký ráj – plavci si mohou vybrat z řady klasických krytých bazénů, ale také intimních hotelových wellness center či aquaparků, které nabízejí zábavu i bohaté sportovní vyžití. Užijte si chvíle strávené v bazénu s mořskou vodou, nevšední návštěvu největšího aquaparku ve střední Evropě nebo nezapomenutelné výhledy na hlavní město.
10. říjen 2024 12:10
Životní styl, Praha

Začíná Signal Festival: rozzáří Pražský hrad, nabídne videomapping a rozsáhlou Galerijní zónu

Čtyři dny nabité audiovizuálním uměním nejen ve veřejném prostoru nabídne Signal Festival od 10. do 13. října 2024, každý den od 19:00 do půlnoci. Letošní ročník přinese dvě trasy – Hradčany a Centrum, uvede 22 uměleckých instalací a vůbec poprvé rozzáří i areál Pražského hradu. Součástí tras bude 7 zastávek placené Galerijní zóny a 2 videomappingy. Program také zahrnuje první ročník networkingové konference Signal Forum, která 11. a 12. října zaplní CAMP přednáškami s odborníky a odbornicemi z oblasti technologií, nových médií a vědy. Vstupenky na festival jsou k dostání online.
10. říjen 2024 8:00
Kultura, Praha