ÚvodAktualityNa Vysočině si letos připomínají dílo Jana Blažeje Santiniho-Aichela
Památky

Na Vysočině si letos připomínají dílo Jana Blažeje Santiniho-Aichela

  • 22. června 2023
V roce 2023 si připomínáme 300 let od úmrtí slavného architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Tohoto génia, který vytvořil svůj vlastní styl, tzv. barokní gotiku, si připomínají i na Vysočině, kde se nalézá celá čtvrtina Santiniho odkazu. Objevte v tomto kraji významné Santiniho stavby od poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, přes klášterní Narození Panny Marie v Želivě, až po kapli sv. Anny v Pohledu a vydejte se s Klubem českých turistů na Putování za Santinim.

Putování za Santinim

Barokního architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla si letos v rámci 300 let výročí připomínáme po celé republice. Putování za Santinim je série 12 akcí, které v průběhu roku propojují Santiniho dílo s turistikou a geocachingem. V sobotu 24. června se můžete vydat na putování ze Žďáru nad Sázavou do Areálu cisterciáckého kláštera ve Žďáře nad Sázavou. Vzít to můžete přes Hamroně a Mamlase (10 km), přes Peperek a Vápenici (20 km), nebo přes Velkou Losenici a Velké Dářko (35 km). V cíli vás čekají komentované prohlídky areálu cisterciáckého kláštera, návštěva muzea a další překvapení.

Hned v neděli 25. června se bude putovat ze Žďáru nad Sázavou do Obytčova. Na výběr jsou trasy 6, 17 a 36 km. Cílem je Kostel Navštívení Panny Marie v Obyčtově, kde budou komentované prohlídky. Zúčastnit se můžete úklidu veřejných prostor před kostelem i geocachingového eventu. Vrcholem akcí bude Megaevent Putování za Santinim 16. září opět ve Žďáru nad Sázavou, kde vás čeká Den otevřených Santiniho památek, publikace tematických keší, CWG směnárna, eventové geocoiny a CWG a mnoho dalšího. Podzimním dozvukem pak bude v sobotu 14. října putování z Humpolce do Želivu, s prohlídou klášterního kostela Narození Panny Marie v Želivi, jehož stavbu svěřil po požáru v roce 1712 opat želivského kláštera právě Santinimu.
 

Žďár nad Sázavou – monument z kartonu a KoresponDance

Ve Žďáru nad Sázavou se uskuteční dvě zajímavé akce inspirované Santinim. 24. – 25. června zde proběhne jedinečný happening, při kterém pod vedením francouzského abstraktního umělce Oliviera Grossetete a za pomoci veřejnosti vznikne monumentální stavba z kartonu inspirovaná dílem Jana Blažeje Santiniho. 

Druhou akcí, která oslaví tohoto výjimečného architekta je 13. – 16. července Festival KoresponDance 2023, festival současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu. Tématem 11. ročníku festivalu je Architektura a krajina. Hlavní program ve Žďáru intervenuje mezi místní architekturu a především pak skrze pohybová představení napříč žánry odkryje klenotnici Santiniho staveb. Dramaturgickými liniemi zde budou Architektura ve městě, Santini a hra s čísly a symbolikou a Z inferna do nebe.


Santiniho zázrak a Putování se Santinim v Želivě

V klášteře Želiv vás v letních měsících čeká hraná prohlídka Santiniho zázrak. Cesta časem a životem geniálního stavitele a jeho spolupracovníků. Zároveň se seznámíte s řadou historických postav a odhalíte tajemství želivského kláštera, které bylo po staletí skryto. Nahlédnete také do starobylého konventního sklepení. Atmosféru dobového dramatu dokonale dotváří kostýmy od kostýmního výtvarníka Romana Šolce a autorská hudba Víta Tůmy. Prohlídka je vhodná pro všechny věkové kategorie a nadchne celou rodinu. 

Pro děti je v klášteře Želiv ve dnech 15. 7., 5. 8. a 30. 9. přichystaná prohlídka Putování se Santinim, během které se malí i velcí návštěvníci dozví mnoho důležitého o Santiniho stavitelství. Pomocí interaktivní úkolů a sbírání mincí možná pomohou mistrovi dokončit jeho dílo. V prohlídce vás čekají kostýmovaní průvodci, hravé úkoly zaměřené na Santiniho život i stavitelství, prohlídka kláštera, Rajské zahrady, opatské kostela i pamětní list na památku pro každého malého stavitele. 
Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou Památky

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.

Zámek Žďár nad Sázavou Kultura

Zámek Žďár nad Sázavou

Nechte se provést příběhem areálu bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století a dnešního zámku rodiny Kinských. Hledáte místo, které propojuje živou historii s živou přírodou a moderními prvky? Chcete podniknout výlet na jeden nebo více dní, který si užije úplně celá rodina?

Poutní místo sv. Anny v Pohledu Památky

Poutní místo sv. Anny v Pohledu

Už v 18. století vyhledávané poutní místo. Na svátek sv. Anny se zde každoročně konají církevní obřady.

Jan Blažej Santini – mistr barokní gotiky

Jan Blažej Santini – mistr barokní gotiky

Výjimečná a překrásná architektura, která vás oslní hrou světel a stínů, harmonií i zvláštní atmosférou: to jsou stavby Jana Blažeje Santiniho (3. února 1677 Praha – 7. prosince 1723 Praha), významného představitele středoevropského vrcholného baroka. Některé jeho stavby jsou zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, například poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou.

Klášterní komplex v Želivě – klášter premonstrátů s pohnutou minulostí Památky

Klášterní komplex v Želivě – klášter premonstrátů s pohnutou minulostí

Klášter Želiv byl založen už ve 12. století knížetem Soběslavem. V padesátých letech zde byl internační tábor pro kněze a řeholníky. Želiv však není jen klášter, ale je to celý komplex staveb – klášter s kostelem Narození Panny Marie, konvent, opatství, Trčkův hrad či renesanční dům s palírnou.

Kostel Narození Panny Marie v Želivi Památky

Kostel Narození Panny Marie v Želivi

Kostel Narození Panny Marie je významnou ukázkou barokní gotiky. Založen byl roku 1139, nad soutokem říček Želivky a Trnávky, spolu s klášterem. Archeologickým výzkumem bylo potvrzeno, že v místech dnešního chrámu stával původní románský konventní kostel.

Santiniho chrám v Obyčtově Památky

Santiniho chrám v Obyčtově

Asi 8 kilometrů jižně od Zelené Hory ve Žďáře nad Sázavou se nachází Obyčtov, starobylé mariánské poutní místo. Chrám ve tvaru želvy vznikl posmrtně podle návrhu Jana Blažeje Santiniho, řečeného Aichla, za ideové spolupráce opata Václava Vejmluvy.

Kostel sv. Václava ve Zvoli Památky

Kostel sv. Václava ve Zvoli

Kostel je dominantou obce a honosnou stavbou, která si zaslouží úctu a obdiv. Do dnešní podoby byl vystavěn v letech 1713 – 1717 podle projektu Jana Blažeje Santiniho Aichla.

Další aktuality

Mezinárodní festival současného tance KoresponDance okouzlí Žďár nad Sázavou

Polovina července na Vysočině už tradičně patří Žďáru nad Sázavou, festivalu KoresponDance a tamnějšímu zámku. Nejprve ožije nejdříve centrum města a následující tři dny festivalové centrum na zámku. Umělci z Portugalska, Francie, Německa, Česka, Španělska, Itálie, Slovenska, ale i Japonska už do srdce Vysočiny míří. Žďár nad Sázavou bude od 11. do 14. 2024 července patřit současnému tanci, pohybovému divadlu a novému cirkusu.
11. červenec 2024 15:00
Kultura, Kraj Vysočina

Blue Style Prima fest na Vysočině zabaví celou rodinu

Letní rodinný festival Blue Style Prima Fest přináší zábavu pro celou rodinu. Kromě nabitého hudebního programu se můžete osobně potkat se svými oblíbenými herci TV Prima ze seriálu Zoo. Dva dny plné skvělé zábavy i letního relaxu pro všechny bez rozdílu věku zažijete 12. a 13. července 2024 v největším zábavním parku Šikland na Vysočině.
11. červenec 2024 9:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat na Vysočině

Hledáte místečko, kde se osvěžit v horkém počasí a najít příjemný stín? V našich tipech vás tentokrát zavedeme na Vysočinu, kde naleznete jak zatopené lomy uprostřed lesů, přehradní nádrže vybízející ke koupání, tak také příjemná koupaliště, moderní biotopy a oblíbené akvaparky.
10. červenec 2024 17:00
Letní sporty, Kraj Vysočina

Zámek v Kamenici nad Lipou láká tento týden na Hračkobraní nejen děti

Prázdninový festival pro celou rodinu na zámku v Kamenici nad Lipou nabízí od 10. do 14. 7. 2024 přehlídku hraček, jejich výrobců a také ukázky návrhářů hraček z přírodního materiálu. Festival je neformální setkání všech, kdo si ještě nezapomněli hrát, určené nejen těm, kdo se hračkou profesionálně zaobírají, ale hlavně těm, kterým se hračky líbí nebo chtějí strávit ve společnosti hračky příjemný prázdninový čas i těm, kteří chtějí svým ratolestem udělat radost nákupem nové hračky či získat inspiraci pro šikovné ruce.
9. červenec 2024 6:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Výlety pro samotáře: Po stopách perleťových knoflíků krajinou mezi Žirovnicí a Počátky

Žirovnice bývala naše knoflíkářská velmoc a ještě na začátku 20. století tu pracovalo několik továren na výrobu perleťových knoflíků. Vydejte se s Kudy z nudy na Vysočinu, do krásných městeček a jejich neobjeveného okolí, do ráje krásných přírodních zákoutí, hojivých pramenů – a perleti.
8. červenec 2024 7:41
Kultura, Kraj Vysočina

Začátek prázdnin na památkách Vysočiny je nabitý zajímavými akcemi

Na začátek prázdnin připravily hrady a zámky na Vysočině pro své návštěvníky řadu zajímavých kulturních akcí. Můžete zavítat na neobvyklé prohlídky, ať už dětské, nebo pro dospělé noční, divadelní představení či historické slavnosti. Vyberte si z programu zámku Telč, Náměšť nad Oslavou, hradu Lipnice nebo Orlíka u Humpolce.
4. červenec 2024 12:00
Památky, Kraj Vysočina

Řezbáři budou v Třešti vyrábět figurky do společného betléma

Letošní Dřevořezání, tedy setkání řezbářů a přátel betlémů v Třešti se bude konat 5. 7. a 6. 7. 2024 v Třešti na zahradě Schumpeterova domu. Po oba dny bude také otevřena stálá expozice betlémů. Hlavní zvláštností třešťských betlémů je 200 let stará tradice stavění betlémů v rodinách, které je o Vánocích zpřístupňují široké veřejnosti. Přijďte si teď v létě prohlédnout, jak figurky v betlému vznikají pod šikovnýma rukama zručných betlémářů.
3. červenec 2024 5:49
Kultura, Kraj Vysočina

Prázdniny začínají v Zoo Jihlava!

Skvělý tip na první červencový den, pondělí 1. 7. 2024 je návštěva jihlavské zoo. V areálu zoo bude bohatý program pro malé i velké návštěvníky. Ti se mohou těšit na antilopou Derbyho, připraven bude kvíz o ceny nebo první letní komentovaná krmení zvířat.
1. červenec 2024 8:00
Příroda, Kraj Vysočina