ÚvodAktualityMuzea v přírodě zahajují o prvním adventním víkendu vánoční pořady
Zdroj foto: VMP, autor Jan Kolář
Památky

Muzea v přírodě zahajují o prvním adventním víkendu vánoční pořady

  • před 20 hodinami
Během prvního adventního víkendu začínají ve dvou muzeích, spadajících pod Národní muzeum v přírodě, adventní a vánoční pořady. V sobotu 30. 11. 2024 mohou návštěvníci Hanáckého muzea v přírodě prožít atmosféru hanáckých Vánoc jako za starých časů. A Muzeum v přírodě Vysočina připravuje od soboty 30. listopadu do neděle 8. prosince program Vánoce na Veselém Kopci spojený ukázkou výroby vánočních předmětů a kulturním programem.

Hanácké Vánoce na grutně

Hanácké VánoceV sobotu 30. listopadu 2024 zve Hanácké muzeum v přírodě na pořad Hanácké Vánoce. Návštěvníci zažijí adventní a vánoční lidové zvyky a obyčeje v autentickém prostředí hanáckého gruntu. Připraven bude hanácký štědrovečerní stůl a malí i velcí hosté si v případě zájmu vyzkouší pečení a zdobení perníčků, házení střevícem nebo pouštění lodiček. Na 14:00 je připraveno vystoupení pěveckého národopisného souboru Pantla, který zazpívá známé i měné známé koledy, provede vás celým adventním obdobím a předvede některé adventní a vánoční zvyky.  Komentované prohlídky v podání Josefa Kameníčka proběhnou v 11:00, 13:00 a 15:00 hodin.
 

Vánoce na Veselém kopci a v hlineckém Betlémě

veselý kopecMuzeum v přírodě Vysočina zve na vánoční pořady na Veselý Kopec i do památkové rezervace Betlém v Hlinsku. Oblíbený program Vánoce na Veselém Kopci bude zahájen v sobotu 30. listopadu a potrvá do neděle 8. prosince. Slavnostně vyzdobené roubenky na Veselém Kopci přiblíží způsoby oslavy vánočních svátků v období od poloviny 19. století do poloviny 20. století. Návštěvníci se například dozví, co nesmělo chybět na štědrovečerním stole a jak lidé trávili Štědrý večer. Po celou dobu trvání programu bude možné sledovat ukázky výroby vánočních předmětů, například malování skleněných ozdob, výrobu ozdob ze skleněných perliček, pletení ozdob ze slámy nebo pečení perníků z dřevěných forem. Na závěr prohlídky se mohou děti stát součástí veselokopeckého betlému a vyzkoušet si úlohu darovníků. O víkendech atmosféru zpestří hudební vystoupení. V neděli 1.12. bude na Veselém Kopci nadělovat Mikuláš se svým doprovodem. Program zakončí v neděli 8. 12. Adventní jarmark, kterého se zúčastní vybraní a pozvaní řemeslníci z celé České republiky.

Vánoce na Veselém KopciV památkové rezervaci Betlém v Hlinsku bude od 11. prosince připraven vánoční program nazvaný Betlém vánoční. Ten si stihnete prohlédnout až do 12. ledna 2025. Návštěvníci se mohou těšit na svátečně vyzdobené roubenky, které vykouzlí atmosféru vánočních obyčejů v období od poloviny 19. století do 30. let 20. století. Dozvíte se například na jaké dárky se mohly děti pod vánočním stromečkem těšit. Ale také, jaké pokrmy nesměly chybět na štědrovečerním stole před 100 lety a proč. Pozornost vždy poutá mechanický betlém s postavičkami různých řemeslníků, který vyřezal pan Rudolf Frinta z Nového města nad Metují před 50 lety.
 

Vánoční zvyky Čechů i Němců v Zubrnicích

vánoce zubrniceVe dvou zbývajících muzeích v přírodě začnou vánoční pořady v následujících dnech. V sobotu 14. a v neděli 15. prosince jste zváni do Muzea v přírodě Zubrnice na pořad Vánoce v Zubrnicích, kde si připomenete adventní a vánoční zvyky i českých Němců, které byly běžné na přelomu 19. a 20. století. Čerstvě upečená vánočka v kachlovém sporáku provoní světničku a všichni se necháme inspirovat tradiční výzdobou mikulášskými čertíky, polazy, vrkoči, stromečkem ozdobeným jablíčky, oříšky a perníčky. Dětem zpestří prohlídku úkoly na vánoční stezce, mohou si také v dílnách vyrobit malou drobnost.
 

Bohatý vánoční program Valašského muzea v Rožnově

Valašské muzeum v příroděRožnovské Valašské muzeum v přírodě připravuje na čtvrtek  5. prosince prohlídku areálu Valašská dědina spojenou s mikulášskou nadílkou. Mikulášský podvečer začíná ve 14:00 hodin. Čekat vás budou oživené expozice s předvánoční atmosférou, zpěvem koled a vůní mikulášského pečiva, perníčků a čaje z devatera kvítí. Volný vstup mají děti do 15 let. Další týden 14. a 15. prosince bude následovat Vánoční jarmark. Užijte si Valašskou dědinu s atmosférou lidových vánoc v oživených expozicích – budete svědky koledování, obchůzky lucek a čertů, vaření štědračky a dalších událostí, které se odehrají nejen na dědině, ale také v Dřevěném městečku. Těsně před Štědrým dnem se odehraje v Dřevěném městečku oblíbený Živý betlém, a to 21. a 22. prosince. Posledním vánočním pořadem ve Valašském muzeu v přírodě je 26. prosince Štěpánská koleda. Vánoční koncert v kostele sv. Anny začíná ve 13:00 a 15:00 hodin.
Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě 2024

14. 12.15. 12.
Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě 2024

Sváteční atmosféru valašských vánočních zvyků prožijí návštěvníci v sobotu a v neděli 14. a 15. prosince 2024.

Vánoce ve skanzenu Zubrnice 2024

14. 12.15. 12.
Vánoce ve skanzenu Zubrnice 2024

Zveme do Muzea v přírodě Zubrnice, kde si návštěvníci připomenou adventní a vánoční zvyky, které byly běžné na přelomu 19. a 20. století, v pořadu Vánoce v Zubrnicích. Zažijte chvíle klidu a pohody ve skanzenu v Zubrnicích od 14. do 15. prosince 2024.

Betlém vánoční – Betlém Hlinsko

11. 12.12. 1.
Betlém vánoční – Betlém Hlinsko

Výstavu s názvem Betlém vánoční můžete navštívit od 11. 12. 2024 do 12. 1. 2025v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku. Těšit se můžete na svátečně vyzdobené roubenky, které vykouzlí atmosféru adventních a vánočních obyčejů v období od poloviny 19. století do 30. let 20. století.

Adventní jarmark na Veselém Kopci

8. 12.
Adventní jarmark na Veselém Kopci

Tradiční Adventní jarmark na Veselém Kopci se koná v neděli 8. prosince od 9.00 do 15.30 hodin.

Mikulášská obchůzka na Veselém Kopci

1. 12.
Mikulášská obchůzka na Veselém Kopci

Během 1. adventní neděle se můžete těšit na mikulášskou obchůzku na Veselém Kopci.

Vánoce na Veselém Kopci 2024

30. 11.8. 12.
Vánoce na Veselém Kopci 2024

Oblíbený program Vánoce na Veselém Kopci bude zahájen v sobotu 30. listopadu a potrvá do neděle 8. prosince.

Hanácké Vánoce

30. 11.
Hanácké Vánoce

Zažijte adventní a vánoční lidové zvyky a obyčeje v autentickém prostředí hanáckého gruntu.

Mikulášsko-vánoční jarmark v Hlinsku

29. 11.
Mikulášsko-vánoční jarmark v Hlinsku

Zveme všechny do areálu památkové rezervace Betlém, kde se v pátek před první adventní nedělí uskuteční tradiční Mikulášsko-vánoční jarmark.

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie Kultura

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.

Hanácké muzeum v přírodě – Skanzen Příkazy Památky

Hanácké muzeum v přírodě – Skanzen Příkazy

Soubor staveb lidové architektury v Příkazích (obecně nazývaný "Hanácké skanzen") tvoří památkově chráněná usedlost č. p. 54 s tzv. špaletovou stodolou v zahradě a několik přilehlých zahrad, v nichž jsou umístěny další tři stodoly.

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině Kultura

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Muzea v přírodě Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.

Muzeum v přírodě Zubrnice – nejmladší skanzen v Čechách Památky

Muzeum v přírodě Zubrnice – nejmladší skanzen v Čechách

V urbanisticky i krajinářsky jedinečně umístěné obci v kopcovité krajině Českého středohoří se nachází soubor hodnotné zástavby lidové architektury, kde vedle sebe stojí stavby roubené, hrázděné i zděné. Interiérové i exteriérové expozice jsou prezentovány v několika objektech.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě Památky

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Živý betlém ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

21. 12.22. 12.
Živý betlém ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Víkend před Štědrým dnem se můžete podívat na živý betlém v Dřevěném městečku.

Štěpánská koleda ve Valašském muzeu v přírodě

26. 12.
Štěpánská koleda ve Valašském muzeu v přírodě

Vánoční koncert v kostele sv. Anny Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Program začíná ve 13:00 a 15:00 hodin.

Mikulášský podvečer v Rožnově pod Radhoštěm

5. 12.
Mikulášský podvečer v Rožnově pod Radhoštěm

Zveme vás do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm k procházce Valašskou dědinou s mikulášskou nadílkou. Volný vstup pro děti do 15 let.

Další aktuality

Kde najít starobylá keltská oppida a hradiště v Česku?

Víte, že Keltové jsou nejstarším historicky doloženým národem na českém území? Nejen podzimní atmosféra složená ze sychravého počasí a vzpomínek přímo vyzývá k navštívení míst, která mají starobylou historii a jsou spjatá s životem našich předků. Oppidum je nejčastěji protourbánní opevněné výšinné sídliště Keltů. Oppida byla zakládána od počátku 2. století př. n. l. především v jižní polovině země podél toku Vltavy. Vykročte spolu s námi do historie a nechte se inspirovat k návštěvě prastarých míst, kde se nacházela keltská oppida a hradiště dávných obyvatel našeho území. Znáte třeba keltské oppidum Závist u Zbraslavi a kulturní památku Oppidum Hradiště nedaleko Nižboru?
23. listopad 2024 9:53
Památky

10 tipů na oblíbená místa krále Karla IV. aneb ve stínu i na výsluní

Český král a římský císař Karel IV. byl jedním z nejvýznamnějších vládců středověké Evropy. Syn dědičky Přemyslovců Elišky a českého krále Jana Lucemburského se narodil 14. května 1316 v Praze, byl pokřtěn jako Václav a jméno Karel přijal při biřmování ve Francii. Zbožný a schopný panovník ovládal pět jazyků, stavěl hrady a katedrály, jako rytíř se účastnil mnoha turnajů a v naší zemi ho připomíná řada míst. Pojďte se na ně podívat s Kudy z nudy!
23. listopad 2024 8:54
Památky

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
13. listopad 2024 9:13
Památky