Táborský festival vína se snaží návštěvníkům nabídnout
to nejlepší z Čech, Moravy a zahraničí a zprostředkovat jim setkání se samotnými odborníky na víno a gastronomii z řad nejlepších vinařů, sommelierů a degustátorů ČR. To vše se koná v krásném prostředí historického
města Tábora.
Festival nabízí mnoho zážitků, a to jak gastronomických, tak také kulturních.
Od 25. února až do 27. května 2023 probíhá postupně řada akcí – degustace, galavečeře, košty s vinaři, ale také divadelní představení. Těšit se můžete například na Zdeňka Svěráka, Jaroslava Duška či Ivana Trojana. Nově se v programu objevil jeden z nejlepších iluzionistů Pavel Dolejška se svou kouzelnickou show
Novinkou programu je
Vinná stezka, jež návštěvníky provede částí evropsky oceněné stezky kolem Lužnice. Délka trasy je pět kilometrů a milovníci pohybu na ní najdou 16 vinařství.
Na vinný košt
V březnu a dubnu Tábor navštíví ti nejlepší vinaři včetně letošních
vítězů soutěže Vinař roku a Vinařství roku, ale také šlechtitelská a
vinařská legenda Miloš Michlovský, který stojí za vyšlechtěním mnoha nových rezistentních odrůd révy či nejlepšími nealkoholickými víny u nás. Jeho den nastane
21. března, kdy od 19 hodin se na vás bude těšit v Restaurant & café Illusion.
Myšlenkou degustace je ochutnat opravdu TOP vína. Rakouská budete moci ochutnat s Pavlem Šatným 18. března v Coffee & Tee Na Tržním. Nabídka zahrne skvosty od Neumeistera, které vedou bratři Christoph a Matthias, kteří jsou třetí generací rodiny. Neumeisterovi se věnují vinohradnictví v městečku Straden ve Štýrsku. Sommelier nevynechá Rieslingy Heiligenstein. Ried Zöbinger Heiligenstein se svými zvětralými načervenalými pouštními pískovci a vulkanickými horninami je jedním z nejlepších rakouských lokalit pro ryzlink. Z červeného vína bude zařazena např. frankovka od vinaře Iglera z Burgenlandu. Rodinné vinařství Hans Igler ze středního Burgenlandu získává vysoké bodové hodnocení prestižních rakouských časopisů o víně.
Za vínem do sklípků
Co by to bylo za festival vína bez sklípků? Organizátoři pro vás přichystali jedinečnou akci
Putování po táborských sklepech: To nejlepší ze Znojemska. Zažijete to nejlepší ze Znojemska. Seznámíte se s víny prvního apelačního systému v ČR – VOC Znojmo. Na hrdle lahve takového vína se nachází páska s nápisem VOC Znojmo. Kdo rozumí vínům, ví, že se jedná o zkratku Vína Originální Certifikace.Jde o apelační systém románského způsobu značení vín. Ten na rozdíl od germánského neřeší cukernatost hroznů, ale je založen na terroir vín, na jejich specifické chuti. Ve Znojmě patří do VOC odrůdy Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené.
První putování je přichystané na
25. března, druhé na
15. dubna. Sklípky se otevírají v 11 a zavírají v 18 hodin. Vy mezi nimi můžete přecházet, jak je libo. Můžete ochutnat až 70 vín. Ve většině sklepů bude možné posedět, ale kapacita je omezená dle velikosti sklepa. Posezení je určeno pouze ke krátkému odpočinku.
V Táboře ochutnáte i zahraniční kuchyně
Součástí festivalu je i jídlo.
Španělské národní menu uvaří španělský kuchař Jonatan Manuel Fernandez Manzoro v
Obýváku coffee & coctail baru 10. března. Čeká na vás salmorejo, španělská polévka, která se podává vychlazená v horkých letních dnech. Žádné menu španělských specialit nemůže vynechat bramborovou tortillu a nebude chybět ani solená baskická treska.
V pátek 17. března můžete ochutnat britskou kuchyni, kterou pro vás připraví restaurace Goldie hotelu Nautilus. Kdo by neznal English Breakfast, snídani složenou z klasických ingrediencí, jako jsou britské párečky, vejce, smažené houby a rajčata, fazole v rajské omáčce, černý pudink, bramborové placičky a toasty. Sunday Roast je v britské gastronomii neodmyslitelné. Podává se většinou v neděli a celé rodiny se stěhují na tuhle pochoutku do místních pubů a restaurací, kde si užívají jídlo a společně strávený čas. Jedná se o hovězí pečínku, ale klidně to může být i krůta, vepřové či jehněčí maso, existuje i vegetariánská verze. Podává se s Yorkshirským pudinkem, pečenými brambory do křupava a zeleninou, jako je mrkev, brokolice, květák, kapusta a hrášek, to vše přelité chutnou omáčkou.
Víte jaká je finská kuchyně? Tu budete moci ochutnat 29. března v Obýváku coffee & coctail baru. Nezbytnou součástí finského jídelníčku je zelenina, mléko a sýry. A samozřejmě neodmyslitelné ryby ve všech podobách, kterých Fin spořádá v průměru 30 kg za rok. Nejvíc se konzumuje losos, a to ve všech úpravách. Finskou specialitou je sobí maso, nejčastěji uzené. Finská kuchyně je ovlivněná i dalšími mezinárodními kuchyněmi, především švédskou a ruskou. Ochutnat můžete i tamější svařené víno, pivo s příchutí jalovce a pije se tu i poměrně hodně kávy.