ÚvodAktualityNechme tetřívky na Šumavě v klidu tokat
Příroda

Nechme tetřívky na Šumavě v klidu tokat

  • 8. dubna 2024
Populace tetřívka obecného bojuje na území Šumavy o přežití. V národním parku žije zhruba 50 kohoutků tetřívka a dalších 30 se vyskytuje ve vojenském prostoru Boletice. Národní park Šumava proto omezil vstup na některá tokániště, například v okolí Dobré, Cazova, Kunžvartu a Stožce. Zákaz vstupu na určené lokality platí až do 31. května 2024.
tetřevJarní tok tetřívků trvá zhruba od konce února do konce května. Narušit ho je podle vedení NP Šumava velmi snadné – pouhá přítomnost člověka na tokaništi může znamenat jeho přerušení. V období toku je tento pták velmi citlivý a v případě vyrušení se může stát, že samička není oplodněna. Na některých místech Šumavy proto vedení národního parku sáhlo k omezením. Podle dlouhodobých zkušeností jsou přitom těmi nejčastějšími rušiteli zejména fotografové a nadšení pozorovatelé přírody.

Tetřívčí námluvy jsou totiž vizuálně velmi atraktivní – kohoutci se před slepičkou předvádějí jak svými fyzickými přednostmi, tak i, s nadsázkou řečeno, tanečními kreacemi, při kterých vyskakují nad luční porosty a různě se natáčejí. Takové dvoření trvá až desítky minut, v rámci kterých fotografové získají vytoužené snímky. Při fotografování může být rušícím elementem třeba jen zvuk závěrky fotoaparátu nebo samotný pohyb člověka při fotografování. Často se také stává, že když má fotograf dost snímků, zvedne se ze svého úkrytu a odchází. Tím tetřívky vyplaší a oni odlétnou. Přitom ale tok tetřívka neskončil – nedošlo ke kopulační fázi. A jeden den páření je tak ztracen. Když se toto opakuje každý den, nemusí dojít k oplodnění samičky vůbec.
 

Kam je vstup omezen

tetřevZ důvodu zvýšené ochrany tetřívka obecnéhosokola stěhovavého je dočasně omezen vstup do následujících oblastí národního parku: od 1.3. – 31.5. v čase od 18:00 do 10:00 hodin v okolí obce Dobrá. Uzavřen je průchod po žluté turistické trase ze zelené značky u Soumarského mostu po žluté do osady Dobrá (48.8967558N, 13.8322678E). Tokaniště je uzavřené do 31. května v době od 18 do 10 hodin dalšího dne.

Uzavřena je též lokalita Cazov (bývalá osada Dolní Cazov, 48.8884039N, 13.7340133E), včetně části červené turistické trasy a cyklotrasy 7 (Vltavská), 1023 je pro turisty uzavřena do 31. května. Tokaniště u Cazova je uzavřeno zcela.

Od 1.3. do 15. července je uzavřena stezka ke zřícenině Kunžvart (48.9208969N, 13.7085967E) a stezka na Stožeckou skálu u Stožecké kaple (48.8743586N, 13.8233019E) – zde pro změnu hnízdí ohrožení sokoli.


Obnova bezlesí u Knížecích Plání anebo proč se kácí zdravé stromy

tetřívekPři toulkách okolo Knížecích Plání se mnozí turisté podivovali, proč zde dřevorubci kácí zdravé stromy. Dělo se tak zejména na červené turistické značce, která kopíruje česko-německou hranici. Správa NP Šumava má proto vysvětlení: v několika lokalitách se pracuje na obnově bezlesí a postupně navrací oblastem podobu ze 40. let minulého století. Odstraňováním náletových dřevin se zlepšuje stav biotopů s chráněnými druhy rostlin a živočichů, jako jsou například smilkové traviny nebo právě ohrožený tetřívek obecný. Děje se tak na místech, kde před desítkami let pastviny a obdělávané plochy luk. Po vysídlení původních obyvatel však oblast zpustla a pastviny i díky uzavření hranic zarostly nálety smrku, bříz, jeřábu a dalších dřevin.

tetřívekS odstraňováním náletů začali na Šumavě již v roce 2015, a to na Knížecích Pláních, Zhůří u Keplí a poblíž Skelné. Už nyní lesníci z NP Šumava pozorují, že to má smysl tetřívků obecných, kteří jsou stálými obyvateli Knížecích Plání, už neubývá. Největší část ohrožené ptačí populace dnes žije v jižní části parku, u Strážného. Podle posledních výsledků monitoringu je na celé Šumavě a v oblasti Boletic zhruba 140 až 150 kohoutků i slepiček dohromady.
Národní park Šumava – zelené srdce Evropy Příroda

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Stožecká skála Příroda

Stožecká skála

Na jihozápadním úbočí vrchu Stožec se nachází Stožecká skála, na jejímž vrcholku stojí kříž.

Soumarský most ve Volarech Památky

Soumarský most ve Volarech

Soumarský most je historický most a současný silniční most přes Teplou Vltavu, asi 5 km na západ od Volar.

Stožecká kaple Panny Marie Památky

Stožecká kaple Panny Marie

V I. zóně NP Šumava, pod vrcholem Stožec (1065 m) se nachází dřevěná poutní kaple Panny Marie. Byla postavena v první polovině 19. století u pramene léčivé vody, která pomohla kováři J. Klauserovi navrátit zrak.

Zřícenina hradu Kunžvart Památky

Zřícenina hradu Kunžvart

Hrad na východním úbočí hory Strážný (1115 m) na dálku soupeří s Kašperkem – titul nejvýše položeného královského sídla v Čechách by si možná zasloužil právě on.

Další aktuality

Unikátní expozice zoologických zahrad lákají k návštěvě i v zimě

Nechte se zlákat unikátními expozicemi některých z našich zoologických zahrad a vydejte se na cestu za dobrodružstvím a poznáním. Dnes vám portál Kudy z nudy nabídne informace o unikátech, se kterými se můžete v našich zoologických zahradách potkat. Uvidíte, že zimní počasí výletům do zoo rozhodně nebrání, stačí si vybrat.
1. listopad 2024 12:00
Příroda

Jak dobře znáte duchy a ochránce našich hor a skal?

Kačenka, Fabián, Hejmon, Stamichman nebo Rýbrcoul: to je jen část ochránců a dobrých duchů českých a moravských hor a skal. Ty nejznámější samozřejmě znáte, ale v našem výčtu ani oni nesmí chybět – krkonošský Krakonoš, Praděd z Pradědu nebo Muhu, pán Jizerských hor. Pojďte se s nimi seznámit!
30. říjen 2024 18:52
Příroda

Kam vyrazit na podzim? 100 tipů na výlety do podzimní přírody

Vyzkoušeli jste být alespoň jeden den off-line? Vypněte mobil i počítač a vypravte se na výlet dobít baterky v přírodě. Využijte pro procházky hezké podzimní dny a nenechejte se odradit ani proměnlivým počasím. Máme pro vás tipy na místa, kde se vám bude zaručeně líbit i v tomto roční období. A můžete sem vyrazit nejen s přáteli, partnerem nebo dětmi, ale také se svými čtyřnohými kamarády.
29. říjen 2024 6:25
Příroda

Pět výletů na nejlépe dostupné tisícovky s pěknými výhledy

Chcete se podívat na svět z výšky a moc se u toho nenadřít, nenachodit dlouhé kilometry a nezdolávat stovky metrů převýšení krok za krokem? Pak společně s portálem Kudy z nudy nasedněte na některou z lanovek a kromě nezapomenutelných výhledů si užijte i další cestovatelská potěšení.
28. říjen 2024 12:00
Příroda

Jeřábi z České republiky se vydávají na dalekou cestu k zimovištím

Jeřábi popelaví opouštějí každý rok na podzim svá hnízdiště, aby se vydali na zimoviště. Pro letošní mláďata je cesta velkou premiérou, která pro ně představuje důležitý a zásadní krok – musí se od svých rodičů naučit migrační trasu. Jeřábi totiž nemají cestu na zimoviště vrozenou, jako například čápi. V Evropě sledují migraci těchto impozantních ptáků stovky lidí, což pomáhá výzkumníkům, kteří využívají systém barevného značení jeřábů – každý pták má svou jedinečnou barevnou kombinaci, která vypovídá o místě jeho původu.
28. říjen 2024 10:00
Příroda

Den vzniku samostatného československého státu: Oslavte svátek výletem na unikátní místa

28. října slavíme Den vzniku Československa. Tento den byla na Václavském náměstí v Praze oficiálně vyhlášena samostatnost pro národy bývalého Rakousko-Uherska. Pojďme si připomenout zajímavosti spojené s naší republikou, ať se jedná o geografické rekordy, zajímavé pohraniční stezky, kameny vyznačující trojmezí či historické oblasti našeho území a další kuriozity. Víte například, kde hledat největší sochu T.G.M. anebo kde leží přírodní „mapa republiky“? Pojďte to vše s námi prozkoumat.
27. říjen 2024 8:51
Příroda

Užijte si procházky po nejkrásnějších naučných stezkách

Nejjednodušší způsob, jak si udělat radost? Toulání, toulání, všechny chmury zahání. Pěkná procházka v klínu skal, po břehu řeky, bukovými lesy anebo horskými hřebeny vám určitě prospěje, a to jak na duchu, tak i na těle. Inspirujte se k výletu po těch nejkrásnějších naučných stezkách a osvěžte svou mysl vycházkou do přírody.
24. říjen 2024 16:00
Příroda

Samhain, Dušičky a Halloween: začátek keltského roku i vzpomínky na mrtvé

Přelom října a listopadu přináší několik zajímavých svátků, spojených se vzpomínáním na zemřelé příbuzné, známé a kamarády: keltský Samhain, Halloween, svátek všech svatých a Dušičky. Je jedno, kterému dáváte přesnost, všechny stírají hranice mezi světem živých a mrtvých. Věřilo se, že se duše zesnulých v tento čas vracejí na zemský povrch, a živí mohou navštívit podsvětí. Nakonec trocha keltské krve je v každém z nás – pojďte ji najít a probudit alespoň na chvíli k životu. Oslavte jeden z nejdůležitějších mezníků keltského roku!
24. říjen 2024 11:56
Příroda