ÚvodAktualityNechme tetřívky na Šumavě v klidu tokat
Příroda

Nechme tetřívky na Šumavě v klidu tokat

  • 8. dubna 2024
Populace tetřívka obecného bojuje na území Šumavy o přežití. V národním parku žije zhruba 50 kohoutků tetřívka a dalších 30 se vyskytuje ve vojenském prostoru Boletice. Národní park Šumava proto omezil vstup na některá tokániště, například v okolí Dobré, Cazova, Kunžvartu a Stožce. Zákaz vstupu na určené lokality platí až do 31. května 2024.
tetřevJarní tok tetřívků trvá zhruba od konce února do konce května. Narušit ho je podle vedení NP Šumava velmi snadné – pouhá přítomnost člověka na tokaništi může znamenat jeho přerušení. V období toku je tento pták velmi citlivý a v případě vyrušení se může stát, že samička není oplodněna. Na některých místech Šumavy proto vedení národního parku sáhlo k omezením. Podle dlouhodobých zkušeností jsou přitom těmi nejčastějšími rušiteli zejména fotografové a nadšení pozorovatelé přírody.

Tetřívčí námluvy jsou totiž vizuálně velmi atraktivní – kohoutci se před slepičkou předvádějí jak svými fyzickými přednostmi, tak i, s nadsázkou řečeno, tanečními kreacemi, při kterých vyskakují nad luční porosty a různě se natáčejí. Takové dvoření trvá až desítky minut, v rámci kterých fotografové získají vytoužené snímky. Při fotografování může být rušícím elementem třeba jen zvuk závěrky fotoaparátu nebo samotný pohyb člověka při fotografování. Často se také stává, že když má fotograf dost snímků, zvedne se ze svého úkrytu a odchází. Tím tetřívky vyplaší a oni odlétnou. Přitom ale tok tetřívka neskončil – nedošlo ke kopulační fázi. A jeden den páření je tak ztracen. Když se toto opakuje každý den, nemusí dojít k oplodnění samičky vůbec.
 

Kam je vstup omezen

tetřevZ důvodu zvýšené ochrany tetřívka obecnéhosokola stěhovavého je dočasně omezen vstup do následujících oblastí národního parku: od 1.3. – 31.5. v čase od 18:00 do 10:00 hodin v okolí obce Dobrá. Uzavřen je průchod po žluté turistické trase ze zelené značky u Soumarského mostu po žluté do osady Dobrá (48.8967558N, 13.8322678E). Tokaniště je uzavřené do 31. května v době od 18 do 10 hodin dalšího dne.

Uzavřena je též lokalita Cazov (bývalá osada Dolní Cazov, 48.8884039N, 13.7340133E), včetně části červené turistické trasy a cyklotrasy 7 (Vltavská), 1023 je pro turisty uzavřena do 31. května. Tokaniště u Cazova je uzavřeno zcela.

Od 1.3. do 15. července je uzavřena stezka ke zřícenině Kunžvart (48.9208969N, 13.7085967E) a stezka na Stožeckou skálu u Stožecké kaple (48.8743586N, 13.8233019E) – zde pro změnu hnízdí ohrožení sokoli.


Obnova bezlesí u Knížecích Plání anebo proč se kácí zdravé stromy

tetřívekPři toulkách okolo Knížecích Plání se mnozí turisté podivovali, proč zde dřevorubci kácí zdravé stromy. Dělo se tak zejména na červené turistické značce, která kopíruje česko-německou hranici. Správa NP Šumava má proto vysvětlení: v několika lokalitách se pracuje na obnově bezlesí a postupně navrací oblastem podobu ze 40. let minulého století. Odstraňováním náletových dřevin se zlepšuje stav biotopů s chráněnými druhy rostlin a živočichů, jako jsou například smilkové traviny nebo právě ohrožený tetřívek obecný. Děje se tak na místech, kde před desítkami let pastviny a obdělávané plochy luk. Po vysídlení původních obyvatel však oblast zpustla a pastviny i díky uzavření hranic zarostly nálety smrku, bříz, jeřábu a dalších dřevin.

tetřívekS odstraňováním náletů začali na Šumavě již v roce 2015, a to na Knížecích Pláních, Zhůří u Keplí a poblíž Skelné. Už nyní lesníci z NP Šumava pozorují, že to má smysl tetřívků obecných, kteří jsou stálými obyvateli Knížecích Plání, už neubývá. Největší část ohrožené ptačí populace dnes žije v jižní části parku, u Strážného. Podle posledních výsledků monitoringu je na celé Šumavě a v oblasti Boletic zhruba 140 až 150 kohoutků i slepiček dohromady.
Národní park Šumava – zelené srdce Evropy Příroda

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Stožecká skála Příroda

Stožecká skála

Na jihozápadním úbočí vrchu Stožec se nachází Stožecká skála, na jejímž vrcholku stojí kříž.

Soumarský most ve Volarech Památky

Soumarský most ve Volarech

Soumarský most je historický most a současný silniční most přes Teplou Vltavu, asi 5 km na západ od Volar.

Stožecká kaple Panny Marie Památky

Stožecká kaple Panny Marie

V I. zóně NP Šumava, pod vrcholem Stožec (1065 m) se nachází dřevěná poutní kaple Panny Marie. Byla postavena v první polovině 19. století u pramene léčivé vody, která pomohla kováři J. Klauserovi navrátit zrak.

Zřícenina hradu Kunžvart Památky

Zřícenina hradu Kunžvart

Hrad na východním úbočí hory Strážný (1115 m) na dálku soupeří s Kašperkem – titul nejvýše položeného královského sídla v Čechách by si možná zasloužil právě on.

Další aktuality

Kam na pěknou podzimní i zimní procházku do lesoparku?

Přemýšlíte, kde se projít na čerstvém vzduchu, ale nechce se vám daleko od domova? Pak se inspirujte našimi tipy na krásné lesoparky, které nebývají daleko od centra měst, a přece poskytují nádhernou kulisu pro příjemné procházky.
20. listopad 2024 10:00
Příroda

Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme? Přináší štěstí a zahání zlé duchy!

Na jmelí si v průběhu roku vzpomene málokdo. To až s příchodem Vánoc se začínáme pídit po pozlacených větvičkách, abychom si je zavěsili doma pro štěstí. Odkud však tato tradice pochází, jaké další tajuplné legendy jsou se jmelím spojené? A jak slavili Vánoce naši dávní pohanští předci?
19. listopad 2024 10:00
Příroda

V jeskyních napříč republikou zažijete pravé peklo!

V peklo s čerty se na začátku letošního prosince změní hned tři zpřístupněné jeskyně v Česku – Koněpruské v Českém krasu na Berounsku, Výpustek ve Křtinském údolí v Moravském krasu a nově i Mladečské jeskyně u Litovle na Olomoucku. Užijte si netradiční zážitky!
17. listopad 2024 12:00
Příroda

Romantický výlet v zimě? Tipy, kam vyrazit za nevšední krásou zimní krajiny v Česku

Některé přírodní zajímavosti jsou k vidění po celý rok, zatímco jiné můžeme obdivovat pouze v nejchladnějším ročním období. Nezbytnou podmínkou pro jejich vytvoření je totiž mráz a s ním spojený vznik ledu. Díky němu dokáže příroda vykouzlit fantastické útvary na místech jindy obyčejných. Nechte se inspirovat k jedinečnému zimnímu výletu. Víte, že meteorologická zima začíná 1. prosince a končí 28. února (v přestupném roce 29. února)?
15. listopad 2024 9:00
Příroda

Objevte naše slaniska – unikáty české přírody

Dnes vám představíme opravdové unikáty české přírody – u nás extrémně vzácná slaniska, tedy místa, s vysokým obsahem soli v půdě a vodě. Slanisko je vlastně zvláštní typ mokřadů, pro něž je typická velká salinita. U moře o žádný zázrak nejde, ale ve vnitrozemí je to už něco jiného. Zdejší slaniska vznikla díky minerálním pramenům či při nahromadění soli jako důsledku střídání vlhkého a suchého období, kdy se voda vypařuje, a do půdy jsou vtahovány minerální látky. Někdy se sůl dostává k povrchu z nasycených usazenin po pravěkých mořích… Slaniska jsou domovem vzácných druhů slanomilných rostlin, tzv. halofytů a určitých druhů obojživelníků, ptáků a hmyzu. Kam se za slanisky vypravit vám prozradí Kudy z nudy v dnešních tipech.
13. listopad 2024 10:00
Příroda

10 tipů na krásné a snadno dostupné vodopády

Rádi byste vyrazili do přírody za pěknými vodopády, ale nechce se vám zdolávat spoustu kilometrů? Pak se inspirujte našimi tipy, které vás zavedou k "padajícím vodám", které naleznete ne příliš daleko od místa, kde se dá zaparkovat a navíc se k nim dostanete pohodlnou cestou. Tak tedy vzhůru za vodopády po celý rok!
13. listopad 2024 8:58
Příroda

Věda a historie není nuda: vesnice na dnech přehrad, přístupné jen v suchých letech

Kdo chce vidět místa, jindy zatopená a ukrytá na dnech našich přehrad, musí si počíhat na správný okamžik. Ten nastává v době, kdy se opravují jindy zatopené zdi hrází a další stavby, anebo v suchých měsících. Pojďte se s Kudy z nudy podívat na místa, kde se na dnech přehrad skrývají potopené vesnice, silnice, mlýny a mosty!
12. listopad 2024 8:51
Příroda

Zvířátka v zimě nespí, oslavte advent i Vánoce v zoologických zahradách

Vymýšlíte dětem netradiční oslavu svatého Mikuláše nebo zábavu na období adventu a Vánoc? Vezměte je do zoo! Program je nabitý večerními prohlídkami, vánočními dílničkami a krásná je také speciální světelná výzdoba. Portál Kudy z nudy vám přináší adventní nadílku napříč zoologickými zahradami po celé České republice.
12. listopad 2024 8:00
Příroda