ÚvodAktualityBlíží se soutěž Alej roku 2023: nominujte svého favorita!
Zdroj foto: mapy.cz, autor Lukáš Kucharczyk
Příroda

Blíží se soutěž Alej roku 2023: nominujte svého favorita!

  • 19. října 2023
Zalíbilo se vám na toulkách naší krajinou nějaké stromořadí a rádi byste o něm dali vědět ostatním? Máme pro vás skvělý tip: nominujte svojí oblíbenou alej do 26. 10. 2023 do soutěže Alej roku 2023! Soutěž je totiž otevřená nominacím od kohokoliv, kdo by své stromořadí rád do ankety přihlásil. Pošlete svou alej do soutěže!
alejZařadit své oblíbené místo do soutěže Alej roku 2023 spolku Arnika je snadné: stačí poslat pár kvalitních fotografií a napsat, proč by právě „vaše“ alej měla vyhrát. Spolek Arnika oceňuje aleje a stromořadí již od roku 2011. Cílem ankety je povzbudit zájem a motivovat lidi v péči o stromy ve volné krajině.

Aleje jsou významným prvkem podél cest v kulturní a zemědělské krajině i v ulicích našich měst a obcí. Jsou také  svědectvím promyšleného komponování krajiny s naplněním estetickým ambic tehdejších elit, ale i šetrného přístupu venkovského lidu k okolnímu prostředí, možná i právě proto nás často doprovází k turistickým cílům. Díky nim jsou cesty krásnější a ať už cestuje pěšky, na kole nebo autem, poskytují nám v létě cenný stín. Naše země je protkána tisíci kilometrů silnic, silniček, polních cest a většinu z nich lemují stromořadí. V součtu už to má značný pozitivní vliv na přírodu. Stromy jsou domovem desítek, někdy i stovek, druhů živočichů.

Alej v BruntáleNa našem území se nachází celkem 193 památných alejí, v nichž roste 15 600 stromů. Díky zapojení do ankety Alej roku, s fotografií aleje nebo stromořadích z vašich výletů, pomůžete šířit povědomí o jejich významu. Přihlásit můžete svou alej do 26. října na webu alejroku.cz/nominace, o vítězství se rozhodne v online hlasování, které letos startuje ve čtvrtek 2. listopadu 2023. Na začátku roku 2024 budou vyhlášeny vítězné aleje za každý kraj a alej s největším počtem hlasů se stává celorepublikovou vítězkou a získává titul Alej roku. V anketě figurují také patroni – významné osobnosti, vyberou 3 nejkrásnější fotografie.
 

Vítězné aleje minulých let: kaštany, sakury a lípy

V minulých ročnících ankety zvítězila: Lipová alej na Uhlířský vrch v Bruntále (2022), Klokotská alej v Táboře (2021), Svárovská alej na Boskovicku (2020), Památná alej u Rakovnického potoka (2019), Alej přátelství u jezera Medard (2018), Stará Husí cesta u Dubé (2017), alej Kaštanka v Hradci Králové (2016), Budkovanská pohádková alej poblíž Jedovnice (2015), Sakurová alej v Karviné (2014), Smíšená alej u Jedovnice (2013), Rybářská alej v Přerově (2012) – nyní pokácená, Novodvorská alej v Moravském krasu (2011).
 

Víte, že... aneb zajímavost o našich alejích

  • alejNejvětší počet nominovaných alejí pravidelně přichází z východních, středních a jižních Čech a z jižní a střední Moravy. Královstvím alejí je však Vysočina, která vede celorepublikový žebříček jako kraj s největším počtem alejí v zemi.
  • Také mezi alejemi máme rekordmanky: například víme, že nejdelší modřínová alej v Česku míří z Počátek k obci Kaliště. Vysázena byla roku 1908 a tvoří ji 292 modřínů evropských s průměrným obvodem 240 cm a výškou kolem 30 metrů. Alej měří 2,43 km.
  • valdštejnská alej jičínLegendou mezi alejemi je Valdštejnská, která vede z Jičína k Valdštejnské lodžii, letohrádku v parku zvaném Libosad. Měří bezmála dva kilometry a ve čtyřech řadách tu bylo vysazeno přibližně 1 140 lip. Ačkoli jde o nejstarší dochovanou historickou alej v Česku, všechny stromy původní nejsou. Alej se postupně obnovuje a lípám je průměrně přibližně 100 let.
  • Památná alej u Rakovnického potoka čítá 540 stromů a s délkou 3,7 km je nejdelší alejí památných stromů v České republice.
  • Rybářskou alej v Přerově už nyní nenajdete, v roce 2022 byla vykácená kvůli výstavbě protipovodňových opatřeních. Už před rokem 2012 probíhaly pokusy o odstranění všech stromů a důvodem bylo tvrzení Povodí Moravy, že kořeny stromů narušují pevnost nábřeží.
  • Alejí roku se v jubilejním ročníku 2020 se stala Svárovská alej – dnes symbolem toho, jak se chovat k přírodě s úctou. Tvoří ji 80 lip vysazených roku 1920, z nichž 50 se mělo vykácet kvůli rekonstrukci silnice. Místní lidé se za ní ale postavili a k vykácení naštěstí nedošlo.
Valdštejnská lipová alej v Jičíně – nejstarší dochovaná historická alej v ČR Příroda

Valdštejnská lipová alej v Jičíně – nejstarší dochovaná historická alej v ČR

Jedním ze symbolů města Jičín je Valdštejnova lipová alej, která byla vysazena Albrechtem z Valdštejna. Při slunovratech na jednom konci aleje slunce vychází, na druhém zapadá.

Alej Johanky v Rožmitále pod Třemšínem Příroda

Alej Johanky v Rožmitále pod Třemšínem

Alej je pojmenovaná po české královně Johaně, manželce Jiřího z Poděbrad. Její začátek zdobí mohutná lípao objemu kmene 6,75 m, která se nachází za Podzámeckým dvorem a je bezesporu dávným pamětníkem mnoha zajímavých lidských a uměleckých osudů.

Alej vzdechů – turistickou stezkou z Plas do Nebřezin Příroda

Alej vzdechů – turistickou stezkou z Plas do Nebřezin

V jihovýchodní části Plas na pravém břehu řeky Střely se nachází stromořadí asi 168 památných lip. Jejich stáří je odhadováno na cca 300 let.

Rytířská cesta – alej pod Hořínkovou hájenkou Příroda

Rytířská cesta – alej pod Hořínkovou hájenkou

Krásný výhled na hrad Buchlov a malebná cesta, to je javorová alej, kterou nechali vysázet tehdejší páni hradu Buchlova z rodu Berchtoldů na počátku 20. století. Širší cesta sloužila pro koňské povozy, užší pěšinka pro pěší.

Březová alej u vlakového nádraží Osíčko Příroda

Březová alej u vlakového nádraží Osíčko

Březové aleje nejsou u nás příliš časté a už vůbec není běžné, že by byly břízy sázeny nahusto vedle sebe tak, jak je tomu u vlakového nádraží Osíčko, v podhůří Hostýnských vrchů. Mystické místo je atraktivní v každé roční době.

Třešňová alej u Nového Malína Příroda

Třešňová alej u Nového Malína

Na katastrálním území obce Nový Malín lemuje silnici vedoucí k osadě Krásné již historická, krásná, třešňová alej, čítající 183 exemplářů třešní starších 100 let a dalších 134 dosázených třešní v posledním desetiletí.

Alej u Mlýnské strouhy Příroda

Alej u Mlýnské strouhy

Alej vede z Dolního Benešova podél Mlýnské strouhy a potoku Opusta, až ke Kozmickým ptačím loukám a cesta dál pokračuje k hlučínské štěrkovně.

Lipová hraběcí alej Příroda

Lipová hraběcí alej

Romantická hraběcí alej je významným krajinným prvkem vedoucím od Strkovského zámku, kolem Košického rybníka až k rybníku Hejtman v Plané nad Lužnicí.

Alej na hrázi řeky Moravy v Uherském Hradišti Příroda

Alej na hrázi řeky Moravy v Uherském Hradišti

Přibližně 2,3 km dlouhá alej a stromořadí kolem cyklostezky a pěší stezky s malebnými výhledy na řeku Moravu se nachází mezi Uherským Hradištěm a Jarošovem.

Ovocná cesta z města Vyškov Příroda

Ovocná cesta z města Vyškov

Podél cyklostezky z města Vyškov k rybníku Kačenec vede Ovocná cesta lemovaná alejí ovocných stromů, dnes již polozapomenutých starých druhů. Přijďte se na ně podívat a na podzim ochutnat jejich ovoce!

Alej našich dětí v Hatíně a Stajce Příroda

Alej našich dětí v Hatíně a Stajce

V roce 2022 v obci Hatín u Jindřichova Hradce vznikla myšlenka vysadit Alej našich dětí na staré polní cestě pod obcí. Z trvale bydlících obyvatel bylo v tu dobu 18 dětí do 5 let a všichni rodiče se do projektu přihlásili. Starší děti však chtěly mít svůj strom také, a tak vznikla alej i u Stajky.

Alej přátelství u jezera Medard Příroda

Alej přátelství u jezera Medard

U příležitosti 100. výročí vzniku samostatného Československa vznikla u jezera Medard u Sokolova takzvaná Alej přátelství. Je také vítěznou alejí ankety Alej roku 2018.

Historická dubová alej u rybníka Kolečko u Tovačova Příroda

Historická dubová alej u rybníka Kolečko u Tovačova

Alej věkovitých dubů letních, dosahujících i stáří 500 let dotváří citlivě krajinu mezi tovačovskými rybníky a je přirozenou dominantou přírodního prostředí obklopujícího areál tovačovského zámku.

Alej Kaštanka v Hradci Králové Příroda

Alej Kaštanka v Hradci Králové

Dvouřadá alej kaštanů na Pražském Předměstí v Hradci Králové vyhrála šestý ročník soutěže Alej roku 2016. V současné době se bohužel plánuje její pokácení.

Sakurová alej v Karviné Příroda

Sakurová alej v Karviné

Sakurová alej na třídě 17. listopadu vyhrála anketu o nejhezčí alej roku 2014.

Lipová alej republiky v Hlincích na Plzeňsku Příroda

Lipová alej republiky v Hlincích na Plzeňsku

Obce a města oslavují 100 let od vzniku ČSR nejen výsadbou stromů republiky, ale i alejemi republiky. Jedna taková vznikla v obci Hlince na Plzeňsku.

Alej republiky ve Strašnicích Příroda

Alej republiky ve Strašnicích

Ke stoletému výročí vzniku samostatného Československa vyrostla ve Strašnicích v Praze 10 nová lipová alej.

Valdštejnská lipová alej v Zahrádkách Příroda

Valdštejnská lipová alej v Zahrádkách

Valdštejnská alej vede od zámku v Zahrádkách směrem na jih k Novozámecké bažantnici a Žižkovu vrchu se zámkem Vítkovcem. Stromořadí založeno v 17. století z popudu Albrechta z Valdštejna. Lipová alej v délce téměř dva kilometry je trvale udržovaná.

Vyklická cesta – lipová alej v Chabařovicích Příroda

Vyklická cesta – lipová alej v Chabařovicích

Cesta patří k nejstarším cestám, které procházejí Chabařovicemi. Po válce se jí říkalo zkráceně „Alej", protože je lemována lipovou alejí vysázenou za přispění dnes již neexistující obce Vyklice v roce 1897.

Alej v obci Vražné – 200 hrušní pro J. G. Mendela Příroda

Alej v obci Vražné – 200 hrušní pro J. G. Mendela

Na podzim 2022 vznikla v části obci Vražné Hynčice nová alej stromů, konkrétně se jedná o 200 hrušní.

Alej nad rybníky v Bravanticích Příroda

Alej nad rybníky v Bravanticích

V roce 2022 vznikla z podpory nadace Partnerství alej za rybníky v Bravanticích. Najdete v ní 100 stromů.

Skautská alej v Semilech Příroda

Skautská alej v Semilech

V roce 2020 uplynulo 100 let od založení skautingu v Semilech a 30 let od jeho znovuzrození. Skauti si výročí připoměli zapojením do výsadby aleje 67 stromů (37 třešní a 30 jabloní) kolem nově zbudované cesty přes pole od kapličky u cesty na Nouzov k Benešovu.

Maloměřická lipová alej Příroda

Maloměřická lipová alej

Maloměřická lipová alej je pozůstatkem původního maloměřického hřbitova, který byl zrušen v roce 1963. V centrální části aleje je umístěn litinový kříž postavený na náklady obce Maloměřice v roce 1860.

Alej svobody sira Wintona pod Řípem Příroda

Alej svobody sira Wintona pod Řípem

V Račiněvsi se rozhodli pro obnovení staré polní cesty, která bude sloužit jako relaxační zóna. Podél cesty je nově vysázena alej o 91 stromech a 65 keřích. Tato alej je pojmenována po siru Nicholasi Wintonovi.

Třešňový sad Hájecký v Hostivaři Příroda

Třešňový sad Hájecký v Hostivaři

Sad leží na mírném návrší nad údolím Hájeckého potoka a retenční nádrží Hájecký. Na její hrázi bylo vysazeno dvojité stromořadí podle vzoru historických hrázních alejí.

Klokotská alej v Táboře Příroda

Klokotská alej v Táboře

Převážně lipová alej vede od Klokotského kláštera směrem k Tismenickému údolí. Tvoří ji 94 lip malolistých a tři olše lepkavé. Stroym lemují cestu, která byla založena benediktiny už koncem 17. století, alej zde byla vysázena v roce 1836.

Alej ovocných stromů v Machovské Lhotě Příroda

Alej ovocných stromů v Machovské Lhotě

Obyvatelé Machovské Lhoty na Náchodsku vysadili nedaleko jabloně oceněné titulem Strom roku novou alej jabloní, třešní a slivoní starých odrůd.

Alej Karla Havlíčka Borovského Příroda

Alej Karla Havlíčka Borovského

Na staré polní cestě nedaleko Havlíčkovy Borové na Havlíčkobrodsku byla v říjnu 2021 vysázena část třešňové aleje k výročí narození borovského rodáka literáta Karla Havlíčka Borovského.

Alej Kilometrovka v Plzni Příroda

Alej Kilometrovka v Plzni

Možná se to nezdá, ale i ze samotného centra Plzně se po pár minutách chůze ocitnete ve volné přírodě. Alej Kilometrovka se navíc nenachází od rušných ulic ani kilometr vzdušnou čarou! Nedaleko ní se navíc vyřádíte v parku za Plazou.

Sakurová alej u Chudenic Příroda

Sakurová alej u Chudenic

Sakurová alej na okraji Chudenic každoročně v době květu láká stovky lidí, kteří se tam fotografují a obdivují krásné sakury. Koruny těchto stromů se totiž proměňují v druhé polovině dubna v obrovské růžové pugéty.

Alej svobody v Šatově Příroda

Alej svobody v Šatově

Kdysi tudy vedla železná opona, dnes na česko-rakouském příhraničí v Šatově na Znojemsku najdete Alej svobody. 700 metrů dlouhé stromořadí z lip a javorů symbolicky spojuje přeshraniční sousedy Šatov a Unterretzbach.

Modřínová alej a dvojitý smrk u Šindelové Příroda

Modřínová alej a dvojitý smrk u Šindelové

Modřínová alej u obce Šindelová v Krušných horách je největším chráněným modřínových stromořadím v ČR. Zajímavostí je také srostlý smrkový dvojkmen smrku ztepilého poblíž této aleje.

Alej českých panovníků Bukovany Příroda

Alej českých panovníků Bukovany

V nedávno vysázené lipové aleji na Hodonínsku, mezi Ostrovánkami a areálem Bukovanský mlýn, stojí sochy bájných českých knížat a postupně zde vzniká Alej českých panovníků. Ta bude mapovat postavy českých dějin do roku 1918.

Alej Stará Husí cesta nedaleko Dubé Příroda

Alej Stará Husí cesta nedaleko Dubé

Alej na Staré Husí cestě nedaleko Dubé zvítězila v prestižní soutěži Alej roku. Více než šedesát stromů tu vysadila skupina trampů z blízkého i vzdáleného okolí podél bývalé kupecké cesty, kterou předtím vlastními silami obnovili.

Alej ve Skaličce u Teplic nad Bečvou Příroda

Alej ve Skaličce u Teplic nad Bečvou

Alej tvořená 22 lípami a 10 duby se nachází v zahradách zámku, v jehož budově dnes sídlí sociální ústav Domov Větrný mlýn. Alej byla oceněna v anketě Strom roku 2011, kdy se jí podařilo zvítězit.

Novodvorská alej v Moravském krasu Příroda

Novodvorská alej v Moravském krasu

Novodvorskou alej, lipové stromořadí u obce Vavřinec, nechal vysadit v první polovině 19. století starohrabě Hugo Salm. Stromořadí z Nových Dvorů ke zřícenině hradu Blansek tvoří 57 lip malolistých. Nejmohutnější z lip (lípa s obvodem kmene 415 centimetrů) zvítězila v anketě Strom roku 2012.

Alej mrtvých v lese Svíb Památky

Alej mrtvých v lese Svíb

Les Svíb se stal 3. července 1866 místem těch nejkrvavějších bojů bitvy u Hradce Králové v Prusko-Rakouské vílce. Tomu také odpovídá počet válečných hrobů a pomníků v této lokalitě – je zde více než 120 prostých křížů a typových pyramid i monumentálních památníků.

Hořiněveské lípy – pamětnice bitvy u Hradce Králové Příroda

Hořiněveské lípy – pamětnice bitvy u Hradce Králové

Hořiněveské lípy jsou památné lípy malolisté rostoucí na vrchu Tumplac (320 m n. m.), asi 1 km jihovýchodně od obce Hořiněves. Stáří lip je odhadováno na více než 500 let. Během války r. 1866 mezi Prusy a Rakušany lípy určovaly směr postupu II. pruské armády.

Kaštanka – sad jedlých kaštanů v Nasavrkách Příroda

Kaštanka – sad jedlých kaštanů v Nasavrkách

Přírodní památka Kaštanka je sadem kaštanovníků setých s plody jedlými kaštany o rozloze téměř 2 ha. Založil ji kníže Auersperg v roce 1774 a jedná se o nejvýše položenou alej jedlých kaštanů v Evropě. Překvapivé je, že Kaštanka dosud plodí.

Historická alej a křížová cesta na Uhlířský vrch Příroda

Historická alej a křížová cesta na Uhlířský vrch

Čtyřřadá lipová alej vedoucí ke kostelu na Uhlířském vrchu byla vysázena v letech 1766 až 1770. Na vrcholku Uhlířského vrchu je poutní kostel zasvěcený Panně Marii Pomocné a je odsud nádherný výhled do okolí. U horní části aleje poutníky ke svatostánku provází velice originální křížová cesta.

Nejdelší modřínová alej v zemi vede z Čech na Moravu Příroda

Nejdelší modřínová alej v zemi vede z Čech na Moravu

Počátky, Kaliště – Pelhřimovsko má hodně alejí podél silnic a cest. Unikátní pozici ale zajímají Počátky, kde stromy lemují většinu výjezdových cest z města. Přijeďte se přesvědčit o krásách našich alejí na vlastní oči.

Švestková dráha – malebná lokálka v Českém středohoří Zážitky

Švestková dráha – malebná lokálka v Českém středohoří

Švestková dráha je malebná lokálka v severních Čechách spojující Litoměřice horní nádraží, Lovosice a Most. Její historie sahá do roku 1898, kdy vyjel na trať první vlak. Dráha je v provozu denně v rámci linky U10.

Alej ke svatému Floriánovi v Hrotovicích Příroda

Alej ke svatému Floriánovi v Hrotovicích

Alej se nachází na západním okraji města Hrotovice, při cestě směrem z Hrotovic do Bačic. Lípy a javory jsou vysázeny podél cesty pro pěší, která směřuje z hlavní cesty směrem na nedaleký vrch, kde je umístěná socha svatého Floriána.

Bohumilická alej Příroda

Bohumilická alej

Asi 6 km severně od města Vimperk v Jihočeském kraji se nachází Bohumilická alej. Její stromy lemují cestu vedoucí z Bohumilic do Bošic. Toto památné stromořadí je tvořené lípami srdčitými a velkolistými. Lip je celkem 76 a jejich věk je odhadován na 150 let.

Panonský háj pod Olivetskou horou – reminiscence Getsemanské zahrady Příroda

Panonský háj pod Olivetskou horou – reminiscence Getsemanské zahrady

Nová klidová zóna s výhledy na Mikulov a okolí, nazvaná Panonský háj pod Olivetskou hrou – reminiscence Getsemanské zahrady v Mikulově v jižní části Svatého kopečku. Nově otevřeno od srpna 2015.

Knížecí alejí do Aglájina údolí u Tachova Letní sporty

Knížecí alejí do Aglájina údolí u Tachova

V letech 1790 až 1791 byly na pokyn knížete Windischgrätze vysázeny dvě knížecí aleje směřující z města do Světců a z města k minerálnímu pramenu, které se zachovaly dodnes. Knížecí alej k městské části Světce je dlouhá 2,5 km a vede údolím podél řeky Mže v nadm. výšce 480 m západně od centra města.

Další aktuality

Unikátní expozice zoologických zahrad lákají k návštěvě i v zimě

Nechte se zlákat unikátními expozicemi některých z našich zoologických zahrad a vydejte se na cestu za dobrodružstvím a poznáním. Dnes vám portál Kudy z nudy nabídne informace o unikátech, se kterými se můžete v našich zoologických zahradách potkat. Uvidíte, že zimní počasí výletům do zoo rozhodně nebrání, stačí si vybrat.
1. listopad 2024 12:00
Příroda

Jak dobře znáte duchy a ochránce našich hor a skal?

Kačenka, Fabián, Hejmon, Stamichman nebo Rýbrcoul: to je jen část ochránců a dobrých duchů českých a moravských hor a skal. Ty nejznámější samozřejmě znáte, ale v našem výčtu ani oni nesmí chybět – krkonošský Krakonoš, Praděd z Pradědu nebo Muhu, pán Jizerských hor. Pojďte se s nimi seznámit!
30. říjen 2024 18:52
Příroda

Kam vyrazit na podzim? 100 tipů na výlety do podzimní přírody

Vyzkoušeli jste být alespoň jeden den off-line? Vypněte mobil i počítač a vypravte se na výlet dobít baterky v přírodě. Využijte pro procházky hezké podzimní dny a nenechejte se odradit ani proměnlivým počasím. Máme pro vás tipy na místa, kde se vám bude zaručeně líbit i v tomto roční období. A můžete sem vyrazit nejen s přáteli, partnerem nebo dětmi, ale také se svými čtyřnohými kamarády.
29. říjen 2024 6:25
Příroda

Pět výletů na nejlépe dostupné tisícovky s pěknými výhledy

Chcete se podívat na svět z výšky a moc se u toho nenadřít, nenachodit dlouhé kilometry a nezdolávat stovky metrů převýšení krok za krokem? Pak společně s portálem Kudy z nudy nasedněte na některou z lanovek a kromě nezapomenutelných výhledů si užijte i další cestovatelská potěšení.
28. říjen 2024 12:00
Příroda

Jeřábi z České republiky se vydávají na dalekou cestu k zimovištím

Jeřábi popelaví opouštějí každý rok na podzim svá hnízdiště, aby se vydali na zimoviště. Pro letošní mláďata je cesta velkou premiérou, která pro ně představuje důležitý a zásadní krok – musí se od svých rodičů naučit migrační trasu. Jeřábi totiž nemají cestu na zimoviště vrozenou, jako například čápi. V Evropě sledují migraci těchto impozantních ptáků stovky lidí, což pomáhá výzkumníkům, kteří využívají systém barevného značení jeřábů – každý pták má svou jedinečnou barevnou kombinaci, která vypovídá o místě jeho původu.
28. říjen 2024 10:00
Příroda

Den vzniku samostatného československého státu: Oslavte svátek výletem na unikátní místa

28. října slavíme Den vzniku Československa. Tento den byla na Václavském náměstí v Praze oficiálně vyhlášena samostatnost pro národy bývalého Rakousko-Uherska. Pojďme si připomenout zajímavosti spojené s naší republikou, ať se jedná o geografické rekordy, zajímavé pohraniční stezky, kameny vyznačující trojmezí či historické oblasti našeho území a další kuriozity. Víte například, kde hledat největší sochu T.G.M. anebo kde leží přírodní „mapa republiky“? Pojďte to vše s námi prozkoumat.
27. říjen 2024 8:51
Příroda

Užijte si procházky po nejkrásnějších naučných stezkách

Nejjednodušší způsob, jak si udělat radost? Toulání, toulání, všechny chmury zahání. Pěkná procházka v klínu skal, po břehu řeky, bukovými lesy anebo horskými hřebeny vám určitě prospěje, a to jak na duchu, tak i na těle. Inspirujte se k výletu po těch nejkrásnějších naučných stezkách a osvěžte svou mysl vycházkou do přírody.
24. říjen 2024 16:00
Příroda

Samhain, Dušičky a Halloween: začátek keltského roku i vzpomínky na mrtvé

Přelom října a listopadu přináší několik zajímavých svátků, spojených se vzpomínáním na zemřelé příbuzné, známé a kamarády: keltský Samhain, Halloween, svátek všech svatých a Dušičky. Je jedno, kterému dáváte přesnost, všechny stírají hranice mezi světem živých a mrtvých. Věřilo se, že se duše zesnulých v tento čas vracejí na zemský povrch, a živí mohou navštívit podsvětí. Nakonec trocha keltské krve je v každém z nás – pojďte ji najít a probudit alespoň na chvíli k životu. Oslavte jeden z nejdůležitějších mezníků keltského roku!
24. říjen 2024 11:56
Příroda