Recept na Boží milosti
K oslavám masopustu patří nejen maso, víno a pálenka, ale také sladkosti. I ty ovšem musí být pěkně omaštěné a oslazené, stejně jako jsou boží milosti v našem receptu. Je to vynikající křehká sladkost, ke které těžko najdete srovnání. Jsou vynikající ihned po usmažení i druhý den... pokud zbydou – z mísy totiž mizí bleskovou rychlostí.
Suroviny: 250 g hladké mouky, 2 žloutky, 1 lžíce práškového cukru, 200 g tuku na smažení, trochu mléka, špetka prášku do pečiva, sůl
Postup:

Zpracujeme mouku se žloutky, špetkou soli, s práškem do pečiva a cukrem. Podle tuhosti těsta můžeme přidat trochu mléka. Podle potřeby zasypáváme moukou a těsto propracováváme, až je hladké a nelepivé. Necháme asi hodinu v chladu odpočinout. Na vále vyválíme tenkou placku, nakrájíme rádýlkem čtverečky nebo trojhránky a smažíme v rozpáleném tuku. Necháme okapat, pocukrujeme a podáváme.
Aktuální masopustní akce
Recept na Masopustní koblihy
V názvu tradičního svátku sice zaznívá slovo „půst", ve skutečnosti je však tento bláznivý rej masek naopak spojen s veselicí, při níž se na jídlo a pití rozhodně nezapomíná. Dnes už asi následující čtyřicetidenní postní dobu dodržuje málokdo, ale pestrý průvod maškar si sladkou odměnu stejně zaslouží.
Suroviny: 500 g hrubé mouky, 30 g droždí, 70 g cukru, 150-300 ml mléka, 3 vaječné žloutky, sůl, citronová kůra, rum, mouka na vyválení, tuk na smažení, pikantní džem (např. rybízový či meruňkový), moučkový cukr na posypání
Postup:

Do mísy přesejeme mouku a uděláme do ní důlek, do kterého vložíme rozdrobené droždí. Přidáme cukr, zalijeme částí vlažného mléka a dáme na teplé místo nakynout. Poté přidáme žloutky, sůl, nastrouhanou citronovou kůru, rum a zbytek vlažného mléka. Dobře vymícháme na hladké vláčné těsto, přikryjeme ho utěrkou a dáme na teplé místo vykynout. Poté těsto vyválíme na pomoučeném válu na plát silný asi centimetr.
Z půlky těsta vykrajujeme kolečka o průměru asi 10 cm. Na druhou polovinu těsta naneseme stejný počet dávek džemu, jako máme koleček. Vykrojená kolečka přiložíme na džem a stiskem obě části těsta spojíme. Vykrojíme naplněné koblihy, které opět necháme vykynout. Nakonec koblihy smažíme dozlatova v zahřátém tuku po obou stranách. Poté necháme tuk okapat, sypeme cukrem a podáváme.
Peče celá země, Pečení na neděli a sladkosti české kuchyně
Masopust je tradiční české období veselí a hodování, které trvá od Tří králů až do Popeleční středy a je spojeno s průvody masek, bály a konzumací tradičních jídel.
Pro masopust je typické bohaté jídlo včetně masitých pokrmů, sladkostí jako jsou boží milosti a masopustní koblihy a další pečivo.
Boží milosti se připravují z mouky, žloutků, práškového cukru, tuku na smažení a trochy mléka. Těsto se vyválejí, nakrájí, usmaží a pocukruje.
K přípravě masopustních koblih potřebujete hrubou mouku, droždí, cukr, mléko, vaječné žloutky, citronovou kůru, rum, tuk na smažení a pikantní džem.
V souvislosti s masopustem se konají různé veselice, průvody masek, zabíjačky, kulturní programy a ochutnávky tradičních jídel v různých městech a obcích.
Tradiční masopust na Slezskoostravském hradě se uskuteční v sobotu 8. února 2025.
Masopust ve Studnici je každoroční veselí, které bylo zapsáno na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO, přinášející tradiční masopustní obchůzky a místní kulturu.
Masopust symbolizuje období radosti a oslav před postním obdobím, kdy lidé tradičně jedí mnoho masa a jiných pokrmů, než nastoupí dobu půstu.
Hlavní atrakcí masopustu v Zoo Jihlava je masopustní průvod v zvířecích maskách, který projde zoo a nabídne návštěvníkům netradiční zážitek.
Během masopustních slavností v Kouřimi můžete zažít tradiční masopustní průvod, ochutnávky místních jídel a oživení starých tradic.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.