ÚvodAktualityOslavte 130 let s Karlem Čapkem: pohádkově, u televize anebo výletem na Strž
Kultura

Oslavte 130 let s Karlem Čapkem: pohádkově, u televize anebo výletem na Strž

  • 7. ledna 2020
Divadelní hry R.U.R., Věc Makropulos a Bílá nemoc, romány Krakatit či Válka s mloky anebo knížky Dášeňka čili Život štěněte, Povídky z jedné i druhé kapsy, cestopisy a sbírka fejetonů Zahradníkův rok: to je jen malý výběr z díla Karla Čapka, jednoho z nejznámějších českých spisovatelů. Ve čtvrtek 9. ledna si připomeneme 130. výročí jeho narození.
Jak a kde? Třeba v Malých Svatoňovicích, Čapkově rodném městě: v pátek 10. ledna tu chystají slavnostní večer s přednáškou Tomáše Halíka Plachá zbožnost Karla Čapka; akce začíná v 17 hodin v malém sále kulturního klubu. V Praze pak můžete výročí oslavit společně s dětmi v divadle: divadlo Orfeus zve na Pohádku ptačí, kterou znáte z proslulého souboru Devatero pohádek a ještě jedna od Josefa Čapka jako přívažek. Pohádka ptačí je výjimečná tím, že se na jevišti objevuje poprvé; hraje se v Divadle Františka Troníčka ve Vladislavově ulici na Novém Městě.

Ke kulatinám Karla Čapka připravila speciální program i Česká televize; v prvním lednovém víkendu se vysílaly například Pošťácká pohádka, Velká kočičí pohádka nebo Zločin na poště, v pondělí 6. ledna pak Bílá nemoc. Ve čtvrtek 9. ledna se podíváme na film Člověk proti zkáze a pořad Dopisy od Karla Čapka, putování po Velké Británii po více než devadesáti letech od vzniku Anglických listů, o víkendu nás pak čeká například Psí pohádka a film Krakatit.
 

Kdo byl Karel Čapek?

Známe jej především jako spisovatele, kterému ležel na srdci osud našeho národa, ale byl také vynikající dramatik, publicista a překladatel, dobrý kreslíř, fotograf a v neposlední řadě nadšený zahradník a milovník psů a koček. Muž se širokým rozhledem a hlubokými vědomostmi, znalec lidských povah a skvělý vypravěč příběhů se narodil v roce 1890 v Malých Svatoňovicích, hornickém a lázeňském městečku pod Jestřebími horami. Už v červenci téhož roku se sice rodina odstěhovala, ale nijak daleko: domovem se pro ně stala nedaleká Úpice. Právě do rodného kraje v podhůří Krkonoš, nebo jak sám Čapek říkal „do Krakonošovy zahrádky“, se opakovaně ve svých dílech vracel. Zdejší krajina se objevuje hlavně v jeho pohádkách, třeba v Doktorské či Druhé loupežnické. Až se tímhle krajem budete toulat, vypravte se třeba ke sluji loupežníka Lotranda; najdete ji pod Žaltmanem, nejvyšším vrcholkem Jestřebích hor.
 

Výpravy za Čapkem

Zatímco po Lotrandovi zbyla jen opuštěná jeskyně, sourozence Čapkovy v Malých Svatoňovicích připomíná pomník od akademického sochaře Josefa Malejovského v místním parku, pamětní deska na domě, kde rodina Čapkových žila, a také Muzeum bratří Čapků. Jeho základem se stala výstava z roku 1946, kdy do Malých Svatoňovic zavítal tehdejší pan prezident Edvard Beneš. Výstava tu nakonec zůstala natrvalo a proměnila se ve stálou expozici. K vidění je tu dokonce posmrtná maska i odlitek spisovatelovy pravé ruky s mozolem od psaní na prostředním prstu. Na přání manželky Karla Čapka Olgy Scheinpflugové jej odlil sochař Karel Dvořák. Podívat se sem můžete kdykoliv, mimo sezonu ale pouze po předchozí telefonické domluvě.

Už v roce 2018, kdy uplynulo 80 let od smrti Karla Čapka, mělo být slavnostně otevřeno muzeum bratří Čapků ve vile na pražských Vinohradech. Dům, kam se Karel a Josef Čapkovi přistěhovali kolem roku 1924, je výjimečný především díky dochovanému a neporušenému interiéru včetně původního vybavení. Otevření vily se ale prozatím odložilo a podle aktuálních informací se sem první návštěvníci podívají snad koncem roku 2021, takže místo do Prahy vás pozveme na Strž. Čapkův letní dům u Dobříše má i v zimě zvláštní kouzlo!
 
 

Kouzelná Strž

Když se v roce 1935 Čapek oženil s herečkou Olgou Scheinpflugovou, jako svatební dar dostali půvabný venkovský dům ve Staré Strži u Dobříše. Památník Karla Čapka v něm byl otevřen v 60. letech minulého století a kromě manželů připomíná i spousty přátel, kteří sem za Čapkovými přijížděli, například novináře, spisovatele a dramatika Ferdinanda Peroutku. Přestože šlo o letní sídlo, otevřeno tu bývá celý rok: v zimních měsících se sem můžete podívat ve všedních dnech od 9 do 16 hodin, o víkendech bývá otevřeno jen pro předem objednané skupiny.

Karla Čapka připomínají také odpočinková zákoutí v okolní zahradě a stezka, která vás zavede do míst, kam rád chodíval. Mimochodem, právě na Strži se při likvidaci škod po povodni Čapek nachladil a v neděli 25. prosince 1938 tu zemřel na zápal plic. Jeho hrob najdete na Vyšehradském hřbitově v Praze.
 

Víte, že?

  • Úpici na náměstí naproti kostelu stojí pošta, kam Čapek umístil děj Pošťácké pohádky? Čapkově rodině a době, kterou ve městě prožila, se věnují expozice Městského muzea a galerie J. W. Mezerové v budově staré radnice.
  •  
  • Díla Karla Čapka jsou pro překladatele prubířským kamenem; jeho slovní zásoba čítala neuvěřitelných 25 000 slov, a tak se do cizích jazyků převádí velmi obtížně. Čapek dokonce světové jazyky obohatil o nové slovo robot; poprvé zaznělo roku 1920 ve vědeckofantastickém dramatu R.U.R.
  •  
  • V letech 1932 až 1938 byl Čapek sedmkrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu, ale nikdy ji neobdržel: díky kritice nastupujícího fašismu a dalších totalitních režimů měl řadu vlivných nepřátel. Zemřel sice předčasně, ale včas: když si pro něj po 15. březnu 1939 a německé okupaci Československa přišlo gestapo, byl už více než dva měsíce po smrti.
Putování po stopách sourozenců Čapkových v Královéhradeckém kraji Zážitky

Putování po stopách sourozenců Čapkových v Královéhradeckém kraji

Královéhradecký kraj má tu čest být rodištěm řady literárních velikánů. Mezi ně řadíme i sourozence Čapkovy – Karla Čapka, Josefa Čapka a Helenu Čapkovou, kteří se do historie našeho národa významně zapsali nejen svým dílem, ale především lidským rozměrem.

Dvojvila bratří Čapků v Praze na Vinohradech Památky

Dvojvila bratří Čapků v Praze na Vinohradech

Vila uprostřed klidné čtvrti na pražských Vinohradech je jedna z nejvzácnějších v celé metropoli i zemi. Bydlel v ní slavný spisovatel Karel Čapek s rodinou. Unikátní je především neporušený interiér a jeho vybavení. Praha 10 připravuje ve vile expozici.

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů Památky

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Ze starého vyšehradského hřbitůvku, který zde stál již v roce 1260 vzniklo z podnětu probošta Václava Štulce v 70. letech 19. století vyšehradské národní pohřebiště. Samotný Slavín pak představuje společnou hrobku národních velikánů.

Literární stezky Prahou Příroda

Literární stezky Prahou

Literární stezky vás provedou Prahou tak, jak ji neznáte. Na podzim 2011 bylo za souhlasu památkářů a magistrátu napsáno několik krátkých úryvků z děl českých spisovatelů na známá frekventovaná místa. Sto metrů dlouhé texty byly umístěny vzhledem ke vztahu autora nebo díla k místu.

Zámek Vrchotovy Janovice – expozice Národního muzea Kultura

Zámek Vrchotovy Janovice – expozice Národního muzea

V autentickém prostředí bývalé vodní tvrze ve Vrchotových Janovicích, na dnešním zámku, najdete stálé expozice Národního muzea v Praze, které jsou lákadlem mnoha návštěvníků z celé České republiky.

Muzeum bratří Čapků v Malých Svatoňovicích Kultura

Muzeum bratří Čapků v Malých Svatoňovicích

Zajímáte se o život a dílo bratří Čapků? Chtěli byste vidět Karlovo vysvědčení, nebo Josefovy grafiky? To vše nabízí muzeum v domě na náměstí v Malých Svatoňovicích, kde rodina Čapkova bydlela. Ve zdejších lázních působil od roku 1883 doktor Antonín Čapek, otec bratří Čapků.

Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských Památky

Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských

Zámek proslavil Karel Čapek, který zde pobýval v roce 1917 a zvěčnil ho ve svých dílech Krakatit nebo Věc Makropulos. Projít si můžete interiéry včetně sálu se stropní malbou od Petra Brandla, expozici věnovanou K. Čapkovi i rozsáhlý zámecký park. V pivovaru čepují pivo dle staročeské receptury.

Památník Karla Čapka ve Strži – letní sídlo slavného spisovatele na Dobříšsku Kultura

Památník Karla Čapka ve Strži – letní sídlo slavného spisovatele na Dobříšsku

V malebné krajině lesů a rybníků Dobříšska navštivte dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 – 1938. Najdete tu expozici, zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou a Ferdinanda Peroutku.

Sluj loupežníka Lotranda  v Jestřebích horách Příroda

Sluj loupežníka Lotranda v Jestřebích horách

Sluj nachází se nedaleko rozhledny nedaleko rozhledny Žaltman v Jestřebích horách u Malých Svatoňovic. Na tomto místě se opravdu v 16. století usadil loupežník Sandman, který byl pohromou pro celý kraj.

Další aktuality

Nejlepší oslava Mezinárodního dne objímání: na romantických zimních procházkách v okolí Prahy

Hledáte inspiraci na hezký výlet anebo lék na duši unavenou z šedivé zimy? Vydejte se ven, do přírody. K lepší náladě i kondici vám pomohou krátké i dlouhé procházky plné barev, světla, vůní a zvuků a měnících se přírodních scenérií. Na výletech, které vám tentokrát nabízíme, jich čeká skutečně spousta. Užijte si hezkou procházku a oslavte výletem Mezinárodní den objímání, který připadá na 21. leden!
20. leden 2025 15:13
Zážitky, Středočeský kraj

Masopustní maškary přinesou do středních Čech dobrou náladu, smích i zpěv

Masopustní veselí má ve středních Čechách dlouhou tradici. Pestrobarevné masky, masopustní průvody nebo zabijačkové hody se letos objeví od konce ledna do konce února v Roztokách u Prahy, Jílovém u Prahy, skanzenu Kouřim, Nymburku, Mělníku nebo Zadní Třebáni.
17. leden 2025 6:00
Zážitky, Středočeský kraj

10 zastavení s Janem Palachem – připomeňte si výročí jeho oběti

Každý rok v lednu si připomínáme výročí upálení Jana Palacha. Student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze chtěl dát roku 1969 najevo svůj nesouhlas s okupací Československa vojsky Varšavské smlouvy a apatií ve společnosti. Dne 16. ledna se u Národního muzea na Václavském náměstí v Praze polil hořlavinou a zapálil. Popáleninám poté podlehl 19. ledna. Výročí Palachova činu si můžete připomenout vzpomínkovým výletem do míst, kde Jan Palach žil či si prohlédnout několik zajímavých památníků a seznámit se s příběhy, které je provázejí.
16. leden 2025 7:09
Kultura, Středočeský kraj

Valentýn se blíží, oslavte ho ve středních Čechách

Cítíte romantiku ve vzduchu? To se blíží Valentýn – svátek zamilovaných. Ještě jste si nerezervovali valentýnský pobyt a přemýšlíte, jak svou lásku překvapit? Nechte se nalákat do středních Čechách a omrkněte, kde pro vás a vaši drahou polovičku mají nachystané speciální valentýnské anebo romantické balíčky. 
14. leden 2025 14:51
Životní styl, Středočeský kraj

Památník Karla Čapka láká návštěvníky také v zimě

V malebné krajině lesů a rybníků nedaleko Dobříše najdete dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 až 1938. Malebná vilka s rozsáhlou zahradou nabízí prohlídku expozice zájemcům i v zimních měsících. Otevřeno je zde od pondělí do pátku od 9:00 do 16:00 hodin.
14. leden 2025 8:00
Kultura, Středočeský kraj

Kutná Hora letos slaví 30 let od zápisu na Seznam dědictví UNESCO

Historické centrum města s chrámem sv. Barbory a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci bylo na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zařazeno roku 1995. V rámci České republiky to tehdy byla v pořadí čtvrtá lokalita. Letos tedy Kutná Hora slaví již 30 let od této události. Oslavy tohoto výročí budou probíhat řadou společenských a kulturních akcí.
11. leden 2025 9:58
Památky, Středočeský kraj

Poznejte skalní hrad Valečov i v zimě

Hrad Valečov, jeden z nejkrásnějších českých skalních hradů v Českém ráji nedaleko Mnichova Hradiště a Branžeže, můžete za dobrého počasí navštívit i v zimě. Během zimy je hrad otevřen o víkendech od 9:00 do 16:00 hodin. Komentovaná prohlídka vede v zimě sklepením a nádvořím, na vyhlídku pak vystoupíte s informačním listem sami.
11. leden 2025 6:00
Památky, Středočeský kraj

Hrad Karlštejn zůstává přes zimu otevřený

Zatímco v minulosti byl hrad Karlštejn v lednu zavřený, letos prožívá nekonečnou sezónu. Od 1. ledna do 31. března 2025 je otevřen vždy v pátek, sobotu a neděli. Brány hradu jsou pro milovníky památek dokořán od 10:00 do 15:00 hodin.
10. leden 2025 10:00
Památky, Středočeský kraj