ÚvodAktualityOslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU
Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

  • 21. dubna 2024
Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.

Den Evropy, 20. výročí vstupu České republiky a Polska do Evropské unie a nadcházející volby do Evropského parlamentu oslaví v sobotu 27. dubna na louce u Bodu Trojmezí u Hrádku nad Nisou. Na programu bude mimo jiné dialog o Evropě, kulturní různorodost Evropy, bezpečnost v Evropě i aktivity pro děti spojené s Evropou. Chybět nebude ani zábavný vláček Europa Express a interaktivní workshopy. 

Několik velkých akcí se uskuteční ve středu 1. května. Oslavě Dne Evropy budou patřit ostrovy v centru Prahy. V rámci akce Zažijte Evropu vystoupí Freakin´Disco, LPS, Inspo, Meelik, Glad For Today a další. Program se odehraje od 12 hodin na pražském Střeleckém ostrově a v blízkém okolí. Těšit se můžete i na prezentaci ambasád, debaty, workshopy, kino i výstavy. Během dne můžete využít speciální tramvajovou zastávku Evropa na mostě Legií. Součástí celého Týdne Evropy bude i 21. ročník tradičního festivalu United Islands of Prague. Na pražských ostrovech letos organizátoři nabídnou nejen to nejlepší od českých začínající umělců, ale také to nejzajímavější objevy z evropské hudební scény.

Na Masarykově náměstí v Jihlavě se 1. května uskuteční akce Koncerty pro Vás aneb 20 let ČR v EU. K prohlédnutí bude velkoformátová výstava vybraných projektů podpořených fondy EU. Zahrají kapely Bee Band a Poetika, chystaný doprovodný program si užije celá rodina. Do vybraných památek a kulturních institucí bude po celý den vstup zdarma. Navštívit můžete například Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě, Muzeum Vysočiny Jihlava, Dům Gustava Mahlera, Podzemí nebo Bránu Matky Boží.

Další akcí ve středu 1. května je Středoevropský jazzový most v Hradci Králové. Základní myšlenkou festivalu je vzájemná výměna jazzových kapel z jednotlivých partnerských zemí, podpora svébytného hudebního žánru, kulturní výměna v rámci střední Evropy a obohacení kulturního a společenského života v jednotlivých místech konání festivalu. V Hradci vystoupí kapely z České republiky, Polska a Slovenska. Těšte se na Prima Jazz band, Big Band ZUŠ Habrmanova, Elin & Le Devleskeri Phurd,  New Market Jazz Band z Nowego Targu, Peter Lipa Band a Dan Bárta a Robert Balzar Trio. 

Za dvacet let členství České republiky v Evropské unii vzniklo mnoho projektů z evropských fondů. Některé z nich přiblíží putovní výstava S pomocí EU měníme Pardubický kraj, která bude v termínu 1. května až 14. července k vidění postupně v Pardubicích, Chrudimi, Ústí nad Orlicí a Svitavách

Putovní výstava – S pomocí EU měníme Pardubický kraj

15. 6.30. 6.
Putovní výstava – S pomocí EU měníme Pardubický kraj

Nenechte si ujít putovní výstavu fotografií nejvýznamnějších a nejzajímavějších projektů Pardubického kraje podpořených EU!

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (22.6. – 23.6.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Čáslavské slavnosti 2024, Královské stříbření Kutné Hory 2024, Slavnost královny Johanky 2024, Prague Ice Cream Festival 2024 – zmrzlinový festival v Praze, Po Žižkově za Žižkou – husitská hra pro celou rodinu. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
17. červen 2024 7:00
Zážitky, Praha

Na noční pozorování zvířat se vydejte do Zoo Praha

Do Zoo Praha mohou návštěvníci zavítat i po setmění a pozorovat svět zvířat prostřednictvím termokamery. Milovníkům zvířat se tak naskýtá možnost navštívit areál v čase, kdy denní zvířata vyhledávají úkryt a na scénu přichází soumrační a noční živočichové. Zážitkový program na objednávku nabízí pozorování zvířat skrze termovizní monokulární kameru a noktovizor.
15. červen 2024 15:00
Zážitky, Praha

Národní divadlo uvádí v roce 2024 řadu premiér v činohře, opeře i baletu

Rok 2024 je v Národním divadle opět nabitý. Kromě již zavedeného repertoáru vás čeká řada premiér nově nastudovaných klasických, i zcela nových inscenací. Novinky představí Balet Národního divadla, Činohra, Opera, i Laterna magika. Rok 2024 je Rokem české hudby a v jeho rámci divadlo uvede díla slavných českých skladatelů. Roku české hudby 2024 bude věnován i cyklus pořadů pro děti a jejich rodiče Opera nás baví či cyklus koncertů z písňové a komorní tvorby v podání sólistů ve Stavovském divadle.
13. červen 2024 16:19
Kultura, Praha

Ochutnejte Pivo na náplavce!

Oblíbený degustační festival zlatavého moku se v letošním roce bude konat 14. a 15. června 2024 na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 55 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem, pivní bleší trh a několik koncertů.
12. červen 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

V Černínském paláci se chystá Den otevřených dveří – nahlédněte do sídla Ministerstva zahraničních věcí

V sobotu 15. června 2024 od 10:00 do 18:00 se mimořádně otevřou dveře Černínského paláce, největší pražské barokní stavby svého druhu. Černínský palác slouží jako sídlo Ministerstva zahraničních věcí České republiky. Návštěvníkům bude umožněno nahlédnout do nejzajímavějších a nejcennějších prostorů paláce, včetně bytu Jana Masaryka a části zahrady.
12. červen 2024 6:00
Památky, Praha

Unikátní skleník Fata Morgana slaví již 20 let své existence!

Botanická zahrada hl. m. Prahy zasvětila letošní sezónu oslavám tropické přírody. Současně tím chce připomenout, že před 20 lety se pro návštěvníky otevřela tropická oáza – unikátní skleník Fata Morgana. Za tu dobu do něj přibyla spousta zajímavých a ohrožených druhů rostlin, které z něj dělají tu pravou džungli uprostřed velkoměsta. V červnu se ve skleníku konají speciální prohlídky a od 7. června až do 7. července si návštěvníci prohlédnou výstavu Sukulenty v interiéru. Během víkendu 15. a 16. června mohou návštěvníci botanické zahrady zažít Afriku na vlastní kůži a všemi smysly během Festivalu africké kultury.
11. červen 2024 14:00
Příroda, Praha

Závod 1000 mil československých vás přenese do 30. let minulého století

Vzpomínková jízda historických vozidel 1000 mil československých se v roce 2024 uskuteční ve dnech 12. až 15. června a připomene významné jubileum – 90 let od nejslavnějšího závodu „Mílí“ v roce 1934. Soutěž začíná ve středu 12. června den před startem technickou přejímkou v Opletalově ulici před Autoklubem ČR, poslední etapa končí v sobotu 15. června před Národní technické muzeum na Letné. Na jedinečnou podívanou a doprovodný program na oba dny srdečně zveme širokou veřejnost. Nad soutěží přijali záštitu prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová a prezident České republiky Petr Pavel.
11. červen 2024 6:00
Zážitky, Praha

V sobotu bude Valdštejnská zahrada patřit hudbě, tanci i divadlu

Zdarma přístupným programem pro celou rodinu v sobotu 8. června 2024 ve Valdštejnské zahradě v Praze vyvrcholí letošní v pořadí osmý ročník celostátního festivalu ZUŠ Open. Na 1 000 účinkujících z 55 základních uměleckých škol ze všech krajů republiky nabídne mezi 13:00 až 21:00 hod. na dvou scénách desítky koncertů nejrůznějších žánrů i divadelních a tanečních představení. Program doplní i nejrůznější výtvarné workshopy, keramická dílna pro děti a výstava. Účinkující ze ZUŠ podpoří také řada předních umělců, například klavírní virtuos Karel Košárek, choreografka Hana Achilles či Karlovarský symfonický orchestr. V průběhu celého odpoledne budou mladí umělci vystupovat také v okolí metra Malostranská a Klárova.
7. červen 2024 15:00
Kultura, Praha