Řekni to maskou!
Prahou letos opět projde 17. listopadu průvod Sametové posvícení, který sdružuje studentské skupiny a neziskové organizace, které se chtějí v den oslav demokracie a svátku studentstva vyjádřit k současnému společenskému dění. Tentokrát se průvodu budou účastnit také studenti ze tří německých měst, kteří na svých tématech spolupracují s partnerskými českými školami. Průvod podpoří čtyři tradiční skupiny basilejské Fasnacht (celkem 120 bubeníků, hráčů na pikoly a jazzových hudebníků) a bubenická skupina z významného bruselského městského festivalu Zinneke Parade. Dohromady se letos očekává kolem 400 účastníků průvodu. Všechny spojuje touha vyjadřovat se k různým společenským problémům kriticky, ale s humorem a nadsázkou.
V čele průvodu, který začne v 15:30 krátkým defilé v parku Kampa, bude výtvarně a performativně ztvárněno letošní motto akce, které zní: Řekni to maskou! Za úvodním výjevem bude kráčet skupina studentů religionistiky z FF UK sdružených v Pražském religionistickém spolku. Následovat bude skupina basilejských hudebníků Pro Spezi-e Rara. Přestože jde o skupinu smíšenou, pro pražský průvod si připravila společné téma s názvem „Modrá” a kolemjdoucím bude rozdávat výmluvné vyjádření ukazující poměrně dobrou znalost českého prostředí – ve svém pamfletu uvádí, že jsou modří, jako Rýn a Vltava, jako je modrá symbolická obloha na vlajce České republiky. Modré límečky budou letos demonstrovat za naše i svá práva. Odvažují se podívat na širší obraz Evropy, z ptačí perspektivy. Česká republika je obklopena krajní pravicí v Polsku, na Slovensku a nyní i v Rakousku. A z ranní rosy pražského jara brzy nic nezbude...
Letos se do průvodu také poprvé zapojí studenti Katedry autorské tvorby a pedagogiky na DAMU a přinášejí téma novodobého kolonialismu. Po celém světě jsou mocnosti, které zabírají území druhých, mluví o polidšťování barbarů a uplatňování "svého odvěkého práva". Po nich bude následovat jedna z posledních basilejských mužských klik Alti Stainlemer. Studenti Střední uměleckoprůmyslové školy na pražském Žižkově pak vystoupí se svým satirickým tématem „Bodyguardi žížaly”, kterým chtějí poukázat na důležitost ochrany přírody. S kritikou pasivity půjdou v průvodu studenti VOŠ, SOŠP a Gymnázium Evropská 33 a po nich bude následovat poslední basilejská skupina s názvem Déjà-Vü, která je vyhlášená svou hrou na bubny a pikoly.
Se svým tématem se letos do průvodu zapojí i nejmenší účastníci z dětské kliky Grizzly+, kteří upozorní, že spolu se superhrdiny do jejich pokojíčku prostřednictvím televizních obrazovek a obrazovek počítačů vstupují nejednou i noční můry. Studentstvo Gymnázia Elišky Krásnohorské a účastníci projektu Doma Diakonie ČCE, který napomáhá soužití českých domorodců s nově příchozími. Společně se podívají na to, jak těžké je vymanit se z očekávání a stereotypů, kterým může ve společnosti, když na to přijde, nakonec čelit prakticky každý.
Trasa satirického průvodu 17. 11. 2024
Průvod začne tradičně v parku na Kampě, kde se v 15:30 hodin na úvod představí jednotlivé skupiny i se svými tématy, poté vyrazí kolem ministerstva školství na Karlův most a Betlémské náměstí. Kolem Národního divadla a Národní třídou (kde bude tou dobou probíhat oslava Dne boje za svobodu a demokracii) průvod projde v 18:15 a přes Ovocný trh, kde proběhne v 18:40 druhé defilé, čili představení jednotlivých klik, zamíří do Kampusu Hybernská, kde oslavu svátku studentstva a demokracie zakončí afterparty od 19:00 hodin.
Inspirace – basilejská Fasnacht
Organizátory před několika lety zaujala tradiční slavnost, která se koná ve švýcarské Basileji týden po začátku postního období – Fasnacht. Tradice tohoto průvodu sahá až do středověku, svou formou nicméně reflektuje současné kulturní, politické a sociální problémy. Fasnacht trvá 72 hodin, sestává ze zhruba 300 skupin a 12 000 aktivních účastníků. Další desítky tisíc lidí celé události přihlížejí. Fasnacht posiluje identifikaci obyvatel s vlastním městem, zásadním způsobem ovlivňuje míru občanské angažovanosti, šíří dobrou náladu. V rámci přípravné fáze dochází k propojování příslušníků z nejrůznějších sociálních a společenských vrstev. Vytvářením a posilováním těchto společenských sítí Fasnacht pomáhá kultivovat občanskou společnost. Sametové posvícení navazuje na všechny tyto aspekty Fasnacht, které ovšem přesazuje do českého prostředí.