ÚvodAktualityOslavte výročí sametové revoluce satirickým pochodem Prahou
Zdroj foto: Sametové posvícení
Kultura

Oslavte výročí sametové revoluce satirickým pochodem Prahou

  • 16. listopadu 2024
Organizátoři satirického karnevalového průvodu Sametové posvícení připravili na Den boje za svobodu a demokracii pochod v maskách Prahou, který alegorickou formou přináší do veřejného prostoru aktuální společenská témata. Letos se ho kromě středoškolských a vysokoškolských studentů a zástupců neziskových organizací zúčastní i 150 hudebníků z basilejské Fasnacht a 30 bubeníků z bruselského městského festivalu Zinneke Parade. Motto ročníku zní: Řekni to maskou! Průvod nadrozměrných masek inspirovaný basilejským karnevalem Fasnacht vyrazí v 15:30 z Kampy, projde Karlovým mostem, Národní třídou, Ovocný trh, až doputuje do Kampusu Hybernská.

Řekni to maskou!

Sametový průvodPrahou letos opět projde 17. listopadu průvod Sametové posvícení, který sdružuje studentské skupiny a neziskové organizace, které se chtějí v den oslav demokracie a svátku studentstva vyjádřit k současnému společenskému dění. Tentokrát se průvodu budou účastnit také studenti ze tří německých měst, kteří na svých tématech spolupracují s partnerskými českými školami. Průvod podpoří čtyři tradiční skupiny basilejské Fasnacht (celkem 120 bubeníků, hráčů na pikoly a jazzových hudebníků) a bubenická skupina z významného bruselského městského festivalu Zinneke Parade. Dohromady se letos očekává kolem 400 účastníků průvodu. Všechny spojuje touha vyjadřovat se k různým společenským problémům kriticky, ale s humorem a nadsázkou.

Sametové posvíceníV čele průvodu, který začne v 15:30 krátkým defilé v parku Kampa, bude výtvarně a performativně ztvárněno letošní motto akce, které zní: Řekni to maskou! Za úvodním výjevem bude kráčet skupina studentů religionistiky z FF UK sdružených v Pražském religionistickém spolku. Následovat bude skupina basilejských hudebníků Pro Spezi-e Rara. Přestože jde o skupinu smíšenou, pro pražský průvod si připravila společné téma s názvem „Modrá” a kolemjdoucím bude rozdávat výmluvné vyjádření ukazující poměrně dobrou znalost českého prostředí – ve svém pamfletu uvádí, že jsou modří, jako Rýn a Vltava, jako je modrá symbolická obloha na vlajce České republiky. Modré límečky budou letos demonstrovat za naše i svá práva. Odvažují se podívat na širší obraz Evropy, z ptačí perspektivy. Česká republika je obklopena krajní pravicí v Polsku, na Slovensku a nyní i v Rakousku. A z ranní rosy pražského jara brzy nic nezbude...

Sametové posvíceníLetos se do průvodu také poprvé zapojí studenti Katedry autorské tvorby a pedagogiky na DAMU a přinášejí téma novodobého kolonialismu. Po celém světě jsou mocnosti, které zabírají území druhých, mluví o polidšťování barbarů a uplatňování "svého odvěkého práva". Po nich bude následovat jedna z posledních basilejských mužských klik Alti Stainlemer. Studenti Střední uměleckoprůmyslové školy na pražském Žižkově pak vystoupí se svým satirickým tématem „Bodyguardi žížaly”, kterým chtějí poukázat na důležitost ochrany přírody. S kritikou pasivity půjdou v průvodu studenti VOŠ, SOŠP a Gymnázium Evropská 33 a po nich bude následovat poslední basilejská skupina s názvem Déjà-Vü, která je vyhlášená svou hrou na bubny a pikoly.

Sametové posvíceníSe svým tématem se letos do průvodu zapojí i nejmenší účastníci z dětské kliky Grizzly+, kteří upozorní, že spolu se superhrdiny do jejich pokojíčku prostřednictvím televizních obrazovek a obrazovek počítačů vstupují nejednou i noční můry. Studentstvo Gymnázia Elišky Krásnohorské a účastníci projektu Doma Diakonie ČCE, který napomáhá soužití českých domorodců s nově příchozími. Společně se podívají na to, jak těžké je vymanit se z očekávání a stereotypů, kterým může ve společnosti, když na to přijde, nakonec čelit prakticky každý.
 

Trasa satirického průvodu 17. 11. 2024

Sametové posvíceníPrůvod začne tradičně v parku na Kampě, kde se v 15:30 hodin na úvod představí jednotlivé skupiny i se svými tématy, poté vyrazí kolem ministerstva školství na Karlův most a Betlémské náměstí. Kolem Národního divadla a Národní třídou (kde bude tou dobou probíhat oslava Dne boje za svobodu a demokracii) průvod projde v 18:15 a přes Ovocný trh, kde proběhne v 18:40 druhé defilé, čili představení jednotlivých klik, zamíří do Kampusu Hybernská, kde oslavu svátku studentstva a demokracie zakončí afterparty od 19:00 hodin.
 

Inspirace – basilejská Fasnacht

Sametové posvíceníOrganizátory před několika lety zaujala tradiční slavnost, která se koná ve švýcarské Basileji týden po začátku postního období – Fasnacht. Tradice tohoto průvodu sahá až do středověku, svou formou nicméně reflektuje současné kulturní, politické a sociální problémy. Fasnacht trvá 72 hodin, sestává ze zhruba 300 skupin a 12 000 aktivních účastníků. Další desítky tisíc lidí celé události přihlížejí. Fasnacht posiluje identifikaci obyvatel s vlastním městem, zásadním způsobem ovlivňuje míru občanské angažovanosti, šíří dobrou náladu. V rámci přípravné fáze dochází k propojování příslušníků z nejrůznějších sociálních a společenských vrstev. Vytvářením a posilováním těchto společenských sítí Fasnacht pomáhá kultivovat občanskou společnost. Sametové posvícení navazuje na všechny tyto aspekty Fasnacht, které ovšem přesazuje do českého prostředí.

17. listopad zve v Praze na Koncert pro budoucnost

17. listopad zve v Praze na Koncert pro budoucnost

Koncert pro budoucnost je již tradiční součástí oslav 17. listopadu v Praze, které zastřešuje platforma Festival svobody. Letos se bude oslava 35. výročí Sametové revoluce, vzhledem k výstavbě tramvajové trati, v dolní části Václavského náměstí. Devátý ročník řečnicko-hudebního bilancování u příležitosti oslav 17. listopadu rozezní již tuto neděli od 16:30 do 22:00 hodin. Žánrově bohatý hudební program nabídne například Ivan Hlas Trio, Radůzu nebo Vojtěch Nedvěda. Řečníci se zaměří na letošní téma: Zpátky k sobě, v němž se zamyslí jak snížit napětí ve společnosti a jak k sobě najít cestu, přestože se na lecčem neshodneme.

Den boje za svobodu a demokracii: připomeňte si místa spojená se 17. listopadem

Den boje za svobodu a demokracii: připomeňte si místa spojená se 17. listopadem

17. listopad, který je Dnem boje za svobodu a demokracii, současně také Mezinárodním dnem studentstva, si každoročně připomínáme řadou zajímavých akcí. Svátek však můžete pojmout také jako skvělou příležitost k návštěvě historicky významných míst, kudy se doslova ubírala historie – jsou jimi například Václavské náměstí, Albertov, Národní třída... a řada dalších. Mnoho zajímavých míst objevíte také mimo Prahu – znáte jihlavské klíče anebo Disidentskou stezku v Krkonoších?

17 akcí a tipů, kam se vydat 17. listopadu

17 akcí a tipů, kam se vydat 17. listopadu

Sedmnáctý listopad, podobně jako nedávné říjnové oslavy, nabídne řadu akcí a speciálních prohlídek. Je co slavit: je to státní svátek, Den boje za svobodu a demokracii, Mezinárodní den studentů a také den, který v roce 1989, přesně před 35 lety, odstartoval sametovou revoluci. Kam se vypravíte s portálem Kudy z nudy vy?

Díky, že můžem! a akce pro mladé na 17. listopad 2024

Díky, že můžem! a akce pro mladé na 17. listopad 2024

Pouliční umění, koncerty, debaty, výstavy a mnohem víc. To vše se už za pár dní odehraje na Národní třídě, která se už pojedenácté promění v korzo – pěší zónu plnou kulturního programu, jenž připomene důležitost listopadu 1989. V neděli 17. 11. 2024 zažijete v Praze Festival svobody, Sametové posvícení, Koncert pro budoucnost, Sametový průvod, projekce na domy a spoustu dalších akcí. Slavit se však bude po celé republice!

Korzo Národní – Den boje za svobodu a demokracii na Národní třídě 2025

17. 11.
Korzo Národní – Den boje za svobodu a demokracii na Národní třídě 2025

Každý rok 17. listopadu zaplní Národní třídu program k oslavám Dne boje za svobodu a demokracii. Korzo Národní zve na živé podcasty, debaty, koncerty, výstavy, divadlo, edukativní programy a tradiční Havlův obývák. Zazní i Modlitba pro Martu.

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu Památky

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most je druhý nejstarší most České republiky a v Praze nejstarší dochovaný most přes řeku Vltavu. Vznikl na místě původního Juditina mostu zničeného roku 1342 táním ledů. Most zakončený z obou stran věžemi založil Karel IV. v roce 1357. Pilíře mostu zdobí 30 soch světců.

Kampa – romantika v centru Prahy Životní styl

Kampa – romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

Kampus Hybernská Životní styl

Kampus Hybernská

Kampus Hybernská je komplex domů a dvůr v Hybernské ulici č. 4, kde se setkává kreativita, umění, inovace a akademický svět. Probíhají zde přednášky, performance, koncerty, výstavy, projekce, diskuze a další akce pro širokou veřejnost.

Národní třída v Praze Památky

Národní třída v Praze

Národní třída je jednou z nejznámějších a nejstarších pražských ulic. Nachází se na rozhraní Starého a Nového Města, a vede od Jungmannova náměstí až k mostu Legií. Ve středověku, stejně jako v ulici Na Příkopě, zde stály hradby Starého města.

Další aktuality

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už budete na adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařené víno nebo punč bude chutnat!
21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
21. listopad 2024 5:11
Památky, Praha

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

Ať už jste místní, nebo do Prahy přijíždíte na dovolenou, a hledáte místo, kam vyrazit se večer pobavit, poradí vám portál Kudy z nudy. Hlavní město je plné hudebních, nočních klubů a barů. Stačí si vybrat a prožít noc plnou zábavy s partou přátel či partnerkou/partnerem. Můžete protančit noc, nebo jen posedět u nějakého dobrého pití.
20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Nejoblíbenější trhy v roce – Vánoční trhy v Praze se otevírají již tento týden. Jedná se především o menší lokální trhy v městských částech, jako jsou populární vánoční trhy na náměstí Míru, náměstí Republiky, Andělu a mezi prvními se otevřou také trhy na Tylově náměstí (I. P. Pavlova). Na ty největší pražské vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí si však musíte počkat do 2. prosince.
20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha

Připomeňte si výročí zápisu Prahy na Seznam UNESCO pěknou procházkou

Historické centrum Prahy bylo 4. prosince 1992 společně s historickými centry Českého Krumlova a Telče zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických koutech hlavního města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
20. listopad 2024 8:52
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (23.11. – 24.11.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Den otevřených dveří v Českém muzeu hudby, Komentovaná procházka – Pražským hradem křížem krážem, Koláčové slavnosti v Levandulovém údolí, Kluziště Václavské náměstí, Prohlídka dolu Pepř a štoly Václav. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
20. listopad 2024 7:01
Zážitky, Praha

20 tipů, jak si užít Mikuláše v Praze

Mikulášské jízdy, Čerty na Čertovce, venkovní bruslení, Ježíškovu cestu a další zajímavé akce si můžete užít začátkem prosince, kdy bude městem opět chodit svatý Mikuláš se svou družinou. Přehled nejlepších akcí vám přináší Kudy z nudy.
18. listopad 2024 19:47
Zážitky, Praha