ÚvodAktualityDíky, že můžem! a akce pro mladé na 17. listopad 2024
Kultura

Díky, že můžem! a akce pro mladé na 17. listopad 2024

  • 8. listopadu 2024
Pouliční umění, koncerty, debaty, výstavy a mnohem víc. To vše se už za pár dní odehraje na Národní třídě, která se už pojedenácté promění v korzo – pěší zónu plnou kulturního programu, jenž připomene důležitost listopadu 1989. V neděli 17. 11. 2024 zažijete v Praze Festival svobody, Sametové posvícení, Koncert pro budoucnost, Sametový průvod, projekce na domy a spoustu dalších akcí. Slavit se však bude po celé republice!
Korzo NarodniStátní svátek 17. listopadu letos připadá na neděli a opět slibuje příjemné a grandiozní oslavy 35 let od sametové revoluce. Během některých akcích si můžete připomenout tuto událost roku 1989, třeba přímo na Národní tříděPraze. Právě tam se bude odehrávat oslava svobody s názvem Díky, že můžem aneb Korzo Národní, za kterou stojí skupina středoškoláků a vysokoškoláků, kteří listopadové dny roku 1989 sice nezažili, ale přesto pro ně hodně znamenají. Letošním tématem akce je Svoboda nás spojuje. Po celý den budou na mnoha místech probíhat debaty, podcasty a živé rozhovory, pietní akty, akce pro děti, hudba, procházky, vzdělávání a další doprovodný program. 

V tradičním Obýváku Václava Havla, který pořádá Knihovna Václava Havla na piazzetě Národního divadla, budou po celý den znít texty Václava Havla i dalších autorů. Najdete tu také stánek s knihami, plakáty a dalšími nezbytnostmi. Od 11. do 17. listopadu zde bude k vidění výstava Václav Havel známý neznámý. Pestrý program se bude odehrávat i v Divadle X10 – zde vás čekají debaty, podcasty a rozhovory. Odkaz Václava Havla připomene také Maraton Havel pořádaný Dejvickým divadlem ve spolupráci s Dafilms. Během odpoledne budou promítnuty čtyři inspirativní filmy o různých aspektech jeho života a díla: Havel, Život podle Václava Havla, Odcházení a Olga. Na projekce naváže diskuse.

Neoddělitelnou součástí akce jsou pietní akty. Ve 13:00 zazní z balkonu Paláce Merto státní hymna v podání Ráchel Skleničkové. Zpěvu Modlitby pro Martu v 17:11 bude v 17:00 předcházet premiéra krátkometrážního filmu Svoboda nás spojuje režisérky Ester Valtrové. Film bude projektován na Palác Metro a domy na rohu Voršilské a Národní a také u Jungmannova náměstí. V živém přenosu budete takto moci sledovat i zpěv Modlitby pro Martu. Film bude následně promítnut i va dalších časech až do 20:00.

Další z akcí je Svobodný listopad - 17. listopad na Vyšehradě 2024. Myšlenkou akce, která se letos uskuteční již po 10., je společně si připomenout listopadové události let 1939 a 1989 a uctít tak nejen Den boje za svobodu a demokracii, ale i Mezinárodní den studentstva. Letos se akce odehraje na Vyšehradě, u Starého purkrabství. Už od 10:00 můžete navštívit stánky spolků, program na pódiu od 12:00 zahrne proslovy rektorů, zástupců Rady vysokých škol a studentů. Součástí odpoledního programu bude od 14:00 politologická debata.

17. listopad je vyvrcholením Týdne svobody, který od od 11. do 17. listopadu 2024 nabídne kulturní a vzdělávací akce spojené tematikou svobody, demokracie a aktuálních společenských výzev. Do nabitého programu se zapojí přes 40 subjektů, kulturních a vzdělávacích institucí.
 

Sametové posvícení či Koncert pro budoucnost

sametové posvíceníUdálosti roku 1989 připomene i Sametové posvícení, satirický průvod masek inspirovaný tradiční slavností Fasnacht, která se koná ve švýcarské Basileji týden po začátku postního období. Masky v nadživotní velikosti symbolizují současné kulturní, politické a sociální problémy, zapojit se můžete jako jednotlivci i s partou přátel. Průvod vychází 17. listopadu ve 15:30 z Kampy na Maltézské náměstí, Mosteckou ulici a přes Karlův most na Betlémské náměstí, Betlémskou ulicí na Smetanovo nábřeží a odtud Národní třídou do ulice Na Příkopě.

Koncert pro budoucnostVáclavské náměstí bude 17. listopadu opět žít Koncertem pro budoucnost. Program nabitý hudbou a projevy nejznámějších osobností veřejného života bude jedním z vrcholů letošních oslav státního svátku. Koncert začne v 16:30 a potrvá až do 22:00 hodin. Letošní propojující téma koncertu je Zpátky k sobě. Na koncertě vystoupí David Koller, Tata Bojs, Rohony, Ivan Hlas Trio, Radůza, Korben Dallas, David Kraus & Gipsy Brothers, Bert & Friends, Berlin Manson, The Valentines, David Pomahač či Vojtěch Nedvěd & hosté. Mezi řečníky se objeví novinář, pedagog a odborník na nová média Josef Šlerka, moderátor a youtuber Karel Kovy Kovář, ekonomka Jana Matesová, herec Marek Adamczyk, sociolog a ředitel analytického ústavu STEM Martin Buchtík, odvolaní šéfové slovenských kulturních institucí Matěj Drlička a Alexandra Kusá, spoluzakladatel Warhorse studia a bývalý studentský vůdce Martin Klíma a další. Koncert je jako vždy zdarma, ale můžete jej finančně podpořit.
 

Brněnský sedmnáctý

Brněnský sedmnáctýNa velké stagi na náměstí Svobody v Brně vystoupí v rámci programu Brněnský sedmnáctý ve třech řečnických blocích řečníci na téma Svoboda a zodpovědnost. Téma, které v každém z nás rezonuje jiným způsobem. Nechme se navzájem inspirovat a rozvíjet své uvažování napříč generacemi. V 17:11 zazní Modlitba pro Martu a poté hymna České republiky v podání Anety Langerové. Slovenskou hymnu zazpívá Míma Krajčová. Zbytek programu, od 11:30 do 20:45 vyplní hudební vystoupení.

V prostoru náměstí Svobody můžete navštívit Univerzitní zónu, ve které najdete stánky všech vysokých škol zapojených do příprav oslav. Chybět nebude foodzóna brněnských podniků. Další hudbu, reportáže, divadlo, workshopy, najdete na mnoha dalších místech v Brně. V Kobližné ulici bude mít kromě dalšího bohatého programu své místo zóna neziskových organizací. 

brněnský 17Knihovna Jiřího Mahena pořádá v 15:30 – 17:00 diskusní fóru na téma Je slovenská nezriaďovaná kultúra v ohrození? V Paláci šlechtičen bude připravena kreativní dílna pro děti a výroba lampionů na lampionový průvod. Zapojit se děti mohou také do hry Normální život v normalizaci. Café+ na Kobližné zve na Mezigenerační kavárnu. Vzdělávací workshop, který prozkoumá koncepty svobody a demokracie prostřednictvím mezigeneračního dialogu. Jakubské náměstí bude patřit Divadlu Líšeň a hře Putin lyžuje. Divadlo Frgál na nitkách zahraje Křest sv. Vladimíra aneb Na divadlo se*u. Na ulici Pohořelec se letos již podruhé bude nacházet stage s názory současné mladé generace. V odpoledni zahrají dvě studentské kapely a proběhnou dva bloky veřejného slyšení. Příspěvky zazní od nezávislých řečníků a zástupců slammerské komunity.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze Památky

Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze

Pradávné hradiště Vyšehrad, skála nad řekou s temnou siluetou štíhlých věží, patří neodmyslitelně k pražské krajině. Tvoří jej především areál někdejšího hradiště, hradu a pevnosti, který je Národní kulturní památkou. Součástí Prahy je od roku 1883 a první písemné záznamy pocházejí z roku 1070.

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička Kultura

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Dejvické divadlo Kultura

Dejvické divadlo

Dejvické divadlo patří mezi významná pražská divadla se zajímavým repertoárem i skvělými herci. O významu této pražské scény svědčí cena filmových kritiků za divadlo roku 2022.

Brněnský sedmnáctý 2025

17. 11.
Brněnský sedmnáctý 2025

17. listopadu 2025 si připomeneme 36 let od Sametové revoluce a oslavíme stejně dlouhé období svobody, kterou naše republika získala.

Národní třída v Praze Památky

Národní třída v Praze

Národní třída je jednou z nejznámějších a nejstarších pražských ulic. Nachází se na rozhraní Starého a Nového Města, a vede od Jungmannova náměstí až k mostu Legií. Ve středověku, stejně jako v ulici Na Příkopě, zde stály hradby Starého města.

Dny volného vstupu do Národní galerie v Praze 2025

4. 10.5. 10.
Dny volného vstupu do Národní galerie v Praze 2025

Při příležitosti některých významných dnů či akcí v roce 2025 nabízí Národní galerie v Praze vstup zdarma do vybraných sbírkových expozic, výstav nebo na konkrétní programy.

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti Památky

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava. Je obchodním a administrativním centrem, sídlí zde kina, divadla, bankovní domy, hotely, restaurace a desítky obchodů. Jedná se o tradiční místo oslav a veřejných shromáždění, které zažilo mnoho historických chvil.

Korzo Národní – Den boje za svobodu a demokracii na Národní třídě 2025

17. 11.
Korzo Národní – Den boje za svobodu a demokracii na Národní třídě 2025

Každý rok 17. listopadu zaplní Národní třídu program k oslavám Dne boje za svobodu a demokracii. Korzo Národní zve na živé podcasty, debaty, koncerty, výstavy, divadlo, edukativní programy a tradiční Havlův obývák. Zazní i Modlitba pro Martu.

Expozice Knihovny Václava Havla Kultura

Expozice Knihovny Václava Havla

Václav Havel – český mýtus aneb Havel v kostce. Cílem expozice je představit celistvost života a osobnosti Václava Havla. Většina exponátů pochází od Václava Havla, některé dokumenty jsou zapůjčeny Památníkem národního písemnictví, Divadelním ústavem a Divadlem Na Zábradlí.

Paměť národa – aplikace pro chytré telefony Zážitky

Paměť národa – aplikace pro chytré telefony

Aplikace Paměť národa je interaktivním průvodcem po místech, která jsou spojena s událostmi a příběhy 20. století. Určí vaši polohu a ukáže vám na mapě místa paměti ve vašem okolí.

Václav Havel – poslední československý a první český prezident

Václav Havel – poslední československý a první český prezident

Václav Havel (5. října 1936 Praha – 18. prosince 2011 Vlčice-Hrádeček) byl spisovatel a dramatik, jeden z prvních mluvčích Charty 77, vůdčí osobnost politických změn v listopadu 1989, poslední prezident Československa a první prezident České republiky po Sametové revoluci. Svými postoji v letech totality si získal postavení uznávané morální autority. Hloubkou názorů na problémy soudobé civilizace a promyšleností jejich formulací se stal i v nové ústavní funkci respektovanou osobností, mezi politiky ojedinělou.

Další aktuality

7 věcí, které nevíte… o filharmoniích, orchestrech a kapelách

Hudba je jazyk, kterému nemusíme vždy rozumět slovy, ale který v nás dokáže probudit silné emoce. A stejně jako její tóny, i některé hudební pojmy znějí tajemně či vzdáleně. Víte například, co přesně znamená slovo filharmonie? Pojďte se s Kudy z nudy podívat do světa orchestrů, dirigentů i slavných koncertních sálů a objevte zajímavosti, které jste možná netušili.
2. červenec 2025 8:34
Kultura

7 věcí, které nevíte… o Etiopii, Egyptě, Tunisku a dalších zemích Afriky

Afrika je kolébkou lidstva, zemí nekonečných pouští, divokých zvířat, tajemných starověkých království i neuvěřitelných přírodních krás. A přestože se může zdát vzdálená, její příběhy se mnohdy úzce dotýkají i českých dějin. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po stopách Afriky, a připravte se na pořádnou dávku překvapení, historie i fascinujících kuriozit.
30. červen 2025 15:38
Kultura

Hody, sečení lúk i národopisné slavnosti: tipy, kam se vydat v létě za folklórem

Pro vyznavače folklóru přinášíme tipy na tradiční letní akce v rámci celé České republiky. Nejen Strážnice, Vlčnov, Domažlice nebo Kyjov jsou místa spjatá s kroji, lidovými tradicemi a slavnostmi. Zapište si do svých kalendářů třeba i Horňácké slavnosti, Gorolski Święto v Jablunkově, Kopaničářské a portášské slavnosti nebo Hanácké slavnosti.
25. červen 2025 6:00
Kultura

Mumie, sfingy a pyramidy: kde v Česku objevíte stopy starověkého Egypta

Ačkoli byste to určitě nečekali, v České republice se nachází téměř dvacítka dávnověkých egyptských mumifikovaných těl. Překvapivě se s některými setkáte na několika hradech a zámcích i v muzeích. Také ovšem existují mumie pocházející z ryze českého a moravského území, těch máme několik desítek, ale jsou samozřejmě mnohem mladší než egyptské. Nechte se inspirovat našimi tipy a vyrazte za egyptskými stopami do Moravské Třebové, na Kynžvart a dokonce i na vrcholky Krušných hor.
23. červen 2025 15:00
Kultura

František Gellner, Amelia Earhartová a Glenn Miller: slavné osobnosti, které se ztratily

Také pohřešovaní lidé mají svůj svátek: každý rok 30. srpna si připomínáme Mezinárodní den zmizelých. Je věnovaný těm, kteří zmizeli při válkách a jiných ozbrojených konfliktech, přírodních katastrofách či migraci. Znáte některé slavné osobnosti, které zmizely? Seznamte se s nimi na Kudy z nudy.
22. červen 2025 13:42
Kultura

Exkurze u sklářských mistrů: poznejte vznik a historii skla ve sklářské dílně

Poznejte cestu ručně vyráběného skla ze sklářské pece až na svátečně prostřený stůl. Naplánujte si výlet do některé ze sklářských hutí a u výhně pece si sami vyzkoušejte, jaké to je vyfouknout skleničku. Vyrobit krásný skleněných korálek není o nic snazší.
17. červen 2025 21:31
Kultura

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Muzea a galerie

Která muzea a galerie vloni přivítaly nejvíc návštěvníků? Nová nebo modernizovaná muzea nabízejí originální kousky a interaktivní expozice, které chtějí malé i velké návštěvníky vtáhnout do hry! Vyberte si z nabídky míst nabídne program pro rodiny s dětmi i všechny další zvědavé návštěvníky.
16. červen 2025 18:20
Kultura

Poznejte tradiční řemesla zblízka

Vypravte se na krátký výlet do minulosti a poznejte, jak se žilo dříve řemeslníkům. Naše tipy vás zavedou do míst, kde se provozovalo nejen sklářské, mlynářské či kovářské řemeslo. Mnohdy nechybí ukázky toho, jak mistři svého oboru v minulosti pracovali. Podíváte se do skanzenů, kováren i hamrů, stačí si jen vybrat.
11. červen 2025 10:00
Kultura