ÚvodAktualityOslavte Mezinárodní den rysů výletem do oblastí, kde se tato šelma vyskytuje
Příroda

Oslavte Mezinárodní den rysů výletem do oblastí, kde se tato šelma vyskytuje

Mezinárodní den rysů vyhlásilo před několika lety jedenáct organizací zapojených do rozsáhlého evropského projektu 3Lynx, který je financován programem Interreg Central Europe. Mezinárodní den rysů připadá každoročně na 11. června a jeho cílem je podpora ochrany těchto živočichů. V Evropě se ho aktivně účastní jedenáct organizací z pěti různých evropských zemí (Česká republika, Německo, Rakousko, Itálie a Slovinsko). Populace rysa, která žije na našem území, dosahuje počtu přibližně 140 jedinců, a je specifická tím, že je v převážné většině součástí česko-bavorsko-rakouské rysí populace. Nejčastěji se s rysem lze setkat na Šumavě, v Českém lese, Brdech a v některých oblastech Českomoravské Vysočiny.
rys ostrovidRys ostrovid je naše největší kočkovitá šelma. V České republice, Německu i Rakousku patří k přísně chráněným ohroženým druhům, chrání ho samotné členské země i evropská legislativa. Česko-bavorsko-rakouská rysí populace (120 jedinců) se pohybuje na rozmezí těchto tří států a obývá tak rozsáhlé území od Dunaje na jihu až po Brdy, Šumavu a Český les na severu. Dále se v ČR vyskytuje i karpatská populace rysa, který obývá československé pomezí – v Beskydech a Javorníkách (10 až 15 jedinců). Pro svou nízkou početnost a izolovanost od ostatních rysích populací je považována za vysoce ohroženou. Rys je ale ohrožen i jinde, třeba v Alpách, v Dinárském krasu. I proto si rys zaslouží naši pozornost.

rys ostrovidV roce 2017 vyhlásilo Mezinárodní den rysů 11 organizací zapojených do rozsáhlého evropského projektu 3Lynx, který je financován programem Interreg Central Europe. Cílem této akce je upozornit na problematiku ochrany rysa ostrovida v Evropě a zároveň lidi blíže seznámit s životem našim zrakům většinou skrytě žijící kočkovité šelmy.

Mezinárodní den rysů oslavíte nejlépe návštěvou zoologické zahrady, kde uvidíte tato jedinečná zvířata na vlastní oči a koupí vstupenky podpoříte péči o ně. Rysi chovají například zoologické zahrady v Brně, Děčíně, Hluboké nad Vltavou nebo Ostravě.
 

Rysí celebrity české přírody

rysZnámým se stal případ samičky rysa karpatského ze Zoo Jihlava, které se podařilo uprchnout do hlubokých lesů Vysočiny. Lidé hlásili pozorování rysice v okolí Jihlavy, například v oblasti Henčova, Cerekvičky, Vílance a Heroltic. Na fotopastech i termokamerách ji zachytili také místní myslivci, kteří se zoo spolupracovali na zmapování jejího pohybu. Poslední informace o jejím pozorování přišly  v prosinci 2023 v okolí Heroltic, kde ulovila sedm kusů srnčího. Pak veškeré zprávy utichly. Je velmi pravděpodobné, že se šelma adaptovala na nový svobodný život a odešla do jiné oblasti. Mohl jí však také někdo upytlačit anebo se mohla stát obětí dopravní nehody... Rysí samička se narodila v zoo a žila ve výběhu se svou matkou. Uprchnout se jí podařilo v prosinci 2022 při prořezávce stromů. 

Skvělým místem, kde lze rysa sledovat po celý den je rysí výběh nedaleko Kvildy. Trpěliví pozorovatelé se zde setkají s rysicí Kate, která zde žije od roku 2016. Pochází původem z Německa, kde se narodila už v zajetí. Ve výběhu žila spolu s rysem Davidem, kterého srazil automobil a po mimořádně náročné léčbě již zůstal v péči člověka. Bohužel, oblíbený rys uhynul v roce 2022.
 

Víte, že... aneb několik zajímavostí o rysech

  • rysLatinské jméno rysa „lynx“ pochází ze slova s řeckými kořeny, které znamená „zářit“. Důvodem je pravděpodobně to, že oči této kočkovité šelmy zdánlivě září.
  • Úžasný sluch a zrak rysů z nich dělá vynikající lovce s rychlými reflexy. Za denního světla dokáže zpozorovat myš ze vzdálenosti 70 metrů, zajíce na 300 metrů a srnce na 500 metrů! Jeho zrak je vynikající i v noci: v létě za úplňku spatří např. zajíce na 125 m a srnce na 300 m. Stejně vynikající je i jeho sluch, zatímco čich má rys o něco horší než psovité šelmy.
  • rysDlouhé štětičky na konci ušních boltců slouží zřejmě k lepšímu rozpoznávání směru přicházejícího zvuku a usnadňují rysovi orientaci v lesním terénu, který je jeho domovem.
  • Mohutné tlapy (přední mírně větší než zadní) se zatažitelnými drápy slouží v zimě jako sněžnice. Rysí stopa je obvykle kulatá, mírně asymetrická a bez otisku drápů. Ty vytahuje rys jen výjimečně – například při útoku, na kluzkém povrchu nebo na zmrzlém sněhu. Slouží mu podobně jako mačky horolezcům.
  • Jsou skvělí skokani a lezci po stromech, ze země bez přípravy dokáží vyskočit více než dva metry vysoko.
  • Mláďata rysa jsou velmi dlouho závislá na matce. První dva týdny mají zavřené oči, prvních pět týdnů života nemohou opustit doupě a teprve po dvou měsících se odstaví. Obvykle zůstávají s matkou téměř celý první rok života.
  • rys ve voděNa rozdíl od většiny jiných kočkovitých šelem mají rysi v poměru k velikosti těla malý ocas. Předpokládá se, že jde o důsledek genetické mutace.
  • Rysi jsou samotářská zvířata, většinu života tráví sama.
  • Navzdory obecnému přesvědčení, že se kočky bojí vody, je rys skvělým plavcem. Řeky s přírodními břehy pro něj nejsou zásadní překážkou pro pohyb v krajině. Nejen ze zahraničí jsou známy případy, kdy rys překonával středně velké řeky nebo i vodní plochy v řádech stovek metrů. Také v Beskydech se v minulosti při stopování jednoho z místních rysů podařilo zjistit, že přeplaval rameno vodní nádrže Šance.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou – adoptujte si zvíře Příroda

Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou – adoptujte si zvíře

V těsném sousedství pohádkového zámku Hluboká nad Vltavou můžete zavítat do Zoologické zahrady Hluboká, dříve známé jako Zoo Ohrada. Stát se zde můžete také adoptivními rodiči některého ze zvířat.

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě Příroda

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě

Zoo Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Zoo Brno – za zvířátky po celý rok Příroda

Zoo Brno – za zvířátky po celý rok

Zoo Brno nabízí celkem 4 základní expozice rozdělené na části Beringia, Karibik, Wallacea a Kalahari. Každá z těchto expozic je směřována na určitý druh zvířat žijících v těchto oblastech. Zoo Brno nemá zavírací den a láká návštěvníky po celý rok!

Přírodní rezervace Travný v Beskydech Příroda

Přírodní rezervace Travný v Beskydech

Přírodní rezervace Travný se rozkládá na západním svahu hory Travný (1203 m n. m.), od jeho vrcholu až po úpatí k toku říčky Mohelnice. Hlavní dřevinou je zde buk lesní a jedle bělokorá. Přírodní rezervace je domovem mnoha vzácných druhů zvířat.

Dům přírody v Českém lese Zážitky

Dům přírody v Českém lese

Dům přírody Českého lesa najdete v objektu Staré pošty na náměstí v Klenčí pod Čerchovem. Hlavním tématem expozice je "Proměna krajiny Českého lesa v čase", která se věnuje místní přírodě a historii.

Vrch Makyta v Beskydech – útočiště vzácných šelem Příroda

Vrch Makyta v Beskydech – útočiště vzácných šelem

Nejmasivnější vrchol západní části Javorníků, Makyta (923 m n. m.), je součástí CHKO Beskydy a považuje se za jeden z nejkrásnějších vrchů česko-slovenského pomezí. Možná tu objevíte i stopy vzácných divokých zvířat, jako je rys, vlk nebo medvěd.

CHKO Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice Příroda

CHKO Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří u nás, se nachází v jihozápadní části Středočeského kraje. Od roku 1926 do ledna 2016 byla tato oblast vojenským újezdem, čímž si uchovala ráz divoké neosídlené krajiny. Nyní je tento přírodní areál o rozloze 380 km² chráněnou krajinnou oblastí.

Přírodní rezervace Ranská jezírka Příroda

Přírodní rezervace Ranská jezírka

Soustava lesních jezírek je ukryta hluboko v lesích rezervace Ransko. Jezírka jsou vlastně původně zatopené prohlubně vedle starých zarostlých hald železných limonitových rud po dřívější těžbě.

Rysí skála v Jeseníkách s unikátní vyhlídkou Příroda

Rysí skála v Jeseníkách s unikátní vyhlídkou

Areál Kouty v letošní letní sezóně otevřel naučnou stezku Rysí skála. Projekt stezky se opírá o příběh zbloudilé rysice s mláďaty, jež nalezne úkryt na vrcholu Medvědí hory (1163 m n. m.).

CHKO Beskydy Příroda

CHKO Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší CHKO v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Rysí výběh nedaleko Kvildy Příroda

Rysí výběh nedaleko Kvildy

Do výběhu u Kvildy byl umístěn rys, kterého srazil automobil a po mimořádně náročné léčbě zůstal v péči člověka. Samotný výběh má rozlohu 0,5 ha a návštěvníci mohou rysa pozorovat přímo z vyvýšené a zastřešené pozorovatelny.

Zoo Jihlava – připravte se na zážitek Příroda

Zoo Jihlava – připravte se na zážitek

Zoologická zahrada Jihlava je členěná do pěti kontinentů a ty můžete navštívit za jediný den. Rozlohou patří mezi menší, prohlídku zvládnete i s malými dětmi.

Další aktuality

Žebříky, schůdky, schody a lávky: cesty do nebe nebo do pekla?

I na upravených cestičkách našich národních parků, naučných stezkách a turistických trasách občas číhají místa, z nichž některým výletníkům běhá mráz po zádech. Jiní je naopak milují a vyhledávají: řeč je o vysokých žebřících, skalních schodištích a cestách jištěných řetězy.
12. červenec 2025 10:45
Příroda

Když je horko nebo prší, schovejte se do jeskyní

Návštěvy jeskyní zcela určitě patří mezi oblíbené cíle rodinných výletů, a to nejen v období velkých veder či dešťů. Přitahují nás sem fascinující podzemní komplexy plné krápníků, podzemních jezírek, řek a netopýrů. Objevte krásy českých a moravských jeskyní a vydejte se na dobrodružnou cestu hlubinami země.
11. červenec 2025 17:00
Příroda

7 věcí, které nevíte… o lužních lesích

Lužní lesy působí na první pohled jako obyčejné houštiny plné vrb a topolů. Ale ten, kdo do nich vkročí, pozná, že vstoupil do jiného světa. Do krajiny, kde se život řídí podle rytmu vody, kde kmeny stromů odrážejí světlo tůní a kde se zelená barva mění do tisíce odstínů. Lužní lesy jsou přírodní divadlo – někdy hlučné a živé, jindy tiché a tajemné. Vydejte se je objevovat s Kudy z nudy!
11. červenec 2025 13:19
Příroda

Nejkrásnější pohodové hřebenovky v Čechách: Jizerské, Orlické a Rychlebské hory

Šumava a Krušné hory jsou na souvislé túry po hřebenech příliš dlouhé, Krkonoše zase krátké, Novohradské hory z velké části leží na území Rakouska a v přechodu Brd z jednoho konce na druhý brání posádkové cvičiště Jince. Proto jsme vybrali tři pohoří, která jsou pro přechod hřebenů tak akorát: přiměřeně dlouhá, s dobře značenými cestami i spoustou zajímavých míst.
8. červenec 2025 20:42
Příroda

Místa, kde se den mění v noc aneb kdo se bojí, nesmí do zoo

Víte, že kuskus není jenom jídlo? A že v zoologických zahradách existují úžasné pavilony, kde bývá celý den tma? Žijí v nich zvířata, která jsou aktivnější v noci a naopak ve dne spí. Abyste si je patřičně užili, tak jim v zoologických zahradách zkrátka převrátili režim.
8. červenec 2025 13:00
Příroda

Stromové kaple a katedrály: ticho, příroda a dotek nebe

Říká se, že příroda je ten nejkrásnější chrám. A zdá se, že doslova se to začíná naplňovat i v Česku. Stromové kaple, tedy drobné svatyně, altány nebo místa ticha a meditace ukryté pod korunami stromů, se totiž pomalu stávají novým fenoménem. A není divu: spojují spiritualitu, architekturu a hluboký vztah k přírodě. Vydejte se s Kudy z nudy podívat tam, kde už rostou nejen listy, ale i kaple!
8. červenec 2025 9:44
Příroda

10 tipů na výlety za ekologií aneb ve stínu i na výsluní

Chcete žit ekologicky a v souladu s přírodou? Baví vás všechno, co souvisí s péčí o životní prostředí a svět kolem nás, přírodu a zvířata? Pak se nechte pozvat tam, kde má ekologie zelenou – do domů přírody, ekocenter a zahrad, na ekologické farmy a na zajímavé výlety v Čechách a na Moravě.
8. červenec 2025 9:04
Příroda

Znáte domy přírody? Objevte interaktivní návštěvnická střediska v chráněných krajinných oblastech Česka

Lákají vás tajemství přírody? Moderní interaktivní expozice a návštěvnická střediska v Domech přírody poskytují nejen informace o dané lokalitě a přírodních hodnotách chráněných území v Česku, najdete tu také spoustu dalších tipů pro trávení volného času. Domy přírody nabízejí inspiraci, vědomosti, zážitky, naučné programy pro děti a dospělé i obchůdky s regionálními produkty.
8. červenec 2025 8:50
Příroda