ÚvodAktualityTři hornická a technická muzea, kde na vlastní kůži zažijete fárání i permoníky
Zážitky

Tři hornická a technická muzea, kde na vlastní kůži zažijete fárání i permoníky

U nás uvidíte všechno v pohodlí, ani nemusíte fárat stovky metrů pod zem, slibuje kdejaké hornické muzeum. Jenže právě to je to, oč tu běží: kde zažijete fárání na vlastní kůži a můžete se cítit jako skuteční horníci, kteří takhle do práce a z práce jezdili každý den? Podívejte se s portálem Kudy z nudy na místa, kam můžete vyrazit na neobvyklý výlet do minulosti plný zážitků.
Bezpečí návštěvníků je pro hornická muzea na prvním místě, a tak prohlídky z devadesátých let, kdy se například na Měděnci skutečně dalo sfárat hluboko do podzemí, do autentického dolu, v Česku už nezažijete. Někde se ale pokusili skutečné fárání nahradit iluzí.

Takovou atrakci má například Hornické muzeum, které stojí na jihovýchodním úpatí vrchu Landek na místě bývalého černouhelného dolu Anselm, nejstaršího hlubinného dolu v Ostravě.
 

Fárání v Ostravě

Sfárání do dolu Anselm bylo možné i v minulých letech, ale po unikátní proměně atrakce nabízí skutečný pocit jako při fárání na činném dole. Výsledkem je téměř dokonalá zvuková simulace s dalšími efekty, kdy uslyšíte zvuky techniky i hlasy havířů, ucítíte vibrace klece v těžní jámě, zvuk ventilátoru i proudění vzduchu, vháněného do dolu. Při návštěvě přírodního a hornického muzea Landek Park v Ostravě se z vás skutečně na pár minut stanou dávní horníci. Ti ale na rozdíl od vás měli pod nohama skutečně šachty, jejichž průměrná hloubka se pohybovala kolem jednoho kilometru.

Vy budete jako v bavlnce: po zaznění signálu se v kleci ztlumí světla, důl Anselm se ponoří do tmy a v podlaze těžní klece se rozsvítí dva monitory, v nichž uvidíte nafilmovanou jízdu do skutečné těžní jámy. Pocit, že jste se ocitli hluboko v dole, umocní po výstupu z těžní klece zvuky autentického rubání a sbíjecích kladiv, narážení důlních vozíků nebo zvuky posunovačů. Techniku doplňují hlasy horníků, kteří se spolu baví a pokřikují na sebe. Zkrátka skutečnější už fárání skutečně být nemůže – a to i přesto, že budete jen pár metrů pod povrchem.

Minout byste ani neměli expozice o údělu více než stovky koní, kteří především v druhé polovině 19. století pracovali nejen v ostravských dolech. Expozice je umístěna v historické štole Albert a je součástí důlní expozice (fárání do dolu).
 

Fárání v Příbrami

Fárání v autentickém prostředí starých dolů zažijete i v Hornickém muzeu Příbrami, ale z několika nabízených okruhů si musíte vybrat areál dolu Anna. Čeká vás prohlídka cáchovny s expozicí o hutnictví a úpravnictví, strojovna s parním těžním strojem a jízda důlním vláčkem 260 metrů dlouhou Prokopskou štolou, která míří k ústí 1 600 metrů hluboké šachtě Prokop z roku 1832, nejhlubší v revíru na Březových Horách a jedné z nejhlubších ve střední Evropě.

důl příbramTeprve pak dojde na další část prohlídky, kdy sfáráte speciálním výtahem do podzemí, přímo do takzvaného Wasserlaufu, vodního patra. To vznikalo postupně od 16. do 19. století jako součást vodního systému, který poháněl technická zařízení. Podíváte se i do 750 metrů dlouhé podzemní chodby, kterou protéká voda (vy půjdete po vyvýšených kovových roštech), a nakonec vás 156 schodů vyvede zpět na denní světlo. Prohlídka tím ale nekončí, má ještě třetí část, a i ta je spojená s fáráním. Cílem je unikátní komora vodního kola, které v 19. století pohánělo těžní stroje a z něhož se dochovalo cenné torzo hřídele. Trasa není dlouhá, měří asi 100 metrů, ale čeká vás dalších 60 schodů. Už z výčtu je zřejmé, že pro tento okruh je nutná dobrá fyzička!
 

Fárání pod Krušnými horami

Fárání zažijete i v Podkrušnohorském technickém muzeu, které vzniklo v reálném hnědouhelném hlubinném dole Julius III mezi Mostem a Litvínovem. Zajímavost? Uhlí se tu těžilo nepřetržitě téměř 120 let a v 90. let 20. století nebyl důl uzavřen kvůli útlumu těžby, ale jednoduše proto, že už nebylo co těžit: Julius III byl vyuhlen a zkrátka dosloužil.

Venku si prohlédnete dochované těžní zařízení, důlní techniku, lokomotivy a vozíky i těžní věž, v interiérech na vás čeká původní těžní stroj nebo model šachty a dělnické kolonie dolu Humboldt II. v Dolním Jiřetíně.

krušnohorské muzeumVelkou atrakcí je uhelná štola s množstvím techniky, dopravních zařízení a přístrojů z okolních dolů. Jde sice o štolu ukázkovou, která vznikla v jedné z budov, ovšem věrohodnost je dokonalá. Aby byly vaše zážitky ještě skutečnější, doplňuje prohlídku simulované fárání včetně zvuků. Navíc se prý správná štola pozná i podle toho, že v ní bydlí permoník; a věřte, že tady budete rozhodně ve správné štole.

V roce 2021 byla v muzeu otevřena další atrakce havířská lokomotiva s vagóny, která jezdí na stropní kolejnici v uměle vytvořeném tunelu. Tady si budete připadat opravdu jako v hlubinné šachtě. Dráha je dlouhá 300 metrů a vznikla svépomocí na venkovním prostranství muzea. Vlak uveze najednou až 24 návštěvníků, kteří po výstupu procházejí dalšími výstavními prostory s ukázkami hornictví.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Landek Park Ostrava – jednou nahoře, jednou (v) dole Památky

Landek Park Ostrava – jednou nahoře, jednou (v) dole

Landek Park – dříve Důl Anselm, dnes na jednom místě najdete historii hornictví, sport, relax, kemp.

Podkrušnohorské technické muzeum Most – poznejte, jak dříve žili a pracovali horníci Památky

Podkrušnohorské technické muzeum Most – poznejte, jak dříve žili a pracovali horníci

Unikátní muzeum, nacházející se v bývalém dole v Kopistech, bylo založeno za účelem provozování jedinečného hornického skanzenu. Jak se cítili muži hluboko pod zemí? Jak se uhlí v hlubině těžilo a dosud ještě na několika málo místech těží?

Hornické muzeum Příbram – fárání do podzemí a cesta důlním vláčkem Kultura

Hornické muzeum Příbram – fárání do podzemí a cesta důlním vláčkem

Národní kulturní památka Hornické muzeum Příbram patří k největším hornickým muzeím v tuzemsku i v Evropě. Ke zhlédnutí nabízí více než 70 stálých expozic a několik kilometrů historického podzemí.

Hornické muzeum OKD pod Landekem Památky

Hornické muzeum OKD pod Landekem

Landek Park – dříve Důl Anselm, dnes historie hornictví. Na nejstarší ostravské šachtě, Dole Anselm, bylo před více než 30 lety založeno Hornické muzeum, které je dnes největší v ČR. Čtvrt kilometru dlouhé chodby v podzemí krok po kroku odhalují tajemství hornických pracovišť.

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka Památky

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.

Historie psaná uhlím – stálá expozice v Havířově Kultura

Historie psaná uhlím – stálá expozice v Havířově

Stálá expozice mapuje historii Havířova a hornictví v Ostravsko-karvinském revíru.

Hornický dům v Sokolově Památky

Hornický dům v Sokolově

Hornický dům, který je v současné době sídlem Městského domu kultury, byl postaven v letech 1923 – 1924 podle návrhu architekta Rudolfa Welse. V průčelí budovy je zasazen monumentální reliéf pojmenovaný Jeden den ze života horníka z roku 1923 od karlovarského sochaře Wilhelma Srba-Schossbauera.

Důl Michal v Ostravě-Michálkovicích Kultura

Důl Michal v Ostravě-Michálkovicích

Technicky a stavebně autenticky dochovaný areál kamenouhelného dolu Michal najdete v Ostravě, v městské části Michálkovice, kde se uhlí začalo dolovat v první polovině 19. století.

Naučná stezka Cestou zlatokopů – po stopách dolování zlata Příroda

Naučná stezka Cestou zlatokopů – po stopách dolování zlata

Naučná stezka a cyklostezka v Petrovicích u Sušice nabízí putování po stopách středověkého dolování zlata na Klatovsku. Zhruba sedmnáctikilometrová okružní trasa šumavským předhůřím představuje rozsáhlé zbytky místních zlatých dolů.

Zbytky cínových dolů v Krušných horách Památky

Zbytky cínových dolů v Krušných horách

V okolí městečka Přebuz v Krušných horách na Karlovarsku najdete v lesích ukryté pozůstatky cínových dolů a zpracovatelských závodů z druhé světové války. Jde o volně přístupné opuštěné areály.

Důl Skalka v Mníšku pod Brdy Památky

Důl Skalka v Mníšku pod Brdy

Železnorudný důl Skalka se nachází v Mníšku pod Brdy, asi 20 kilometrů jihozápadně od Prahy. V poměrně rozsáhlých prostorách bývalého dolu objevíte Muzeum hornické historie a těžby železné rudy. Komentované prohlídky dolu jsou možné po předchozím objednání.

Štola Josef v Černé v Pošumaví Památky

Štola Josef v Černé v Pošumaví

Projděte si nově otevřenou naučnou stezku ke štole Josef, která se nachází u obce Mokrá poblíž Černé v Pošumaví.

Naučná stezka Uranová golgota – po stopách těžby uranu v Horním Slavkově Příroda

Naučná stezka Uranová golgota – po stopách těžby uranu v Horním Slavkově

Naučná stezka v okolí Horního Slavkova mapuje dobu padesátých let minulého století, kdy se zde těžily uranové rudy. Na celkem 13 tabulích se dozvíte o důlních dílech a dalších zajímavostech, které s těžbou uranu v Horním Slavkově souvisejí.

Cvičná štola dolu Paskov – Staříč Památky

Cvičná štola dolu Paskov – Staříč

Podpovrchovoá výuková štola, která je dokonalou napodobeninou důlního prostředí, s venkovním skanzenem důlních vozů a lokomotiv. V chodbách jsou vybudována pracoviště pro těžbu černého uhlí jako ve skutečném dole a technická zařízení jsou předváděna v chodu.

Čistá – Důl Jeroným na Sokolovsku Památky

Čistá – Důl Jeroným na Sokolovsku

Historický důl Jeroným se nachází v okrese Sokolov, kat. území Rovná. V minulosti spadal do katastrálního území dnes již neexistujícího královského horního města Čistá.

Rozlohou největší hornické muzeum v České republice – Hornické muzeum v Ostravě

Rozlohou největší hornické muzeum v České republice – Hornické muzeum v Ostravě

Největší hornické muzeum v Česku se rozprostírá na jihovýchodním úpatí vrchu Landek v Ostravě. Areál má rozlohu 10 ha, což z něj činí největší muzejní areál v celé republice. Lokalita je světově známá z hlediska geologie, archeologie, historie, přírodovědy a hornictví.

Hornické muzeum v Příbrami – muzeum s největším počtem expozic hornictví v České republice

Hornické muzeum v Příbrami – muzeum s největším počtem expozic hornictví v České republice

Hornické muzeum Příbram je rozsáhlé muzeum hornictví. Podle počtu stálých expozic je největším muzeem v Česku. Muzeum se nachází v areálu historické Ševčinské šachty, zaražené roku 1813 na místě středověkého dolu ze 16. století, a dále v původních báňských budovách dolu Vojtěch a dolu Anna.

Naučná stezka po stopách důlní činnosti na Břasku Příroda

Naučná stezka po stopách důlní činnosti na Břasku

Břasy jsou jediným místem s průmyslovou těžbou černého uhlí na povrchu v Čechách a světový unikát potom představuje jediný z povrchu odkrytý zkamenělý les z období karbonu. Tématem naučné stezky jsou četné pozůstatky důlních a průmyslových provozů v okolí Břas, Stupna, Kříš, Vranovic a Darové.

Důlní expozice Chrustenická šachta Památky

Důlní expozice Chrustenická šachta

Chrustenická šachta je expozice důlní techniky. Důl patřil ve své době k největším a nejvýznamnějším dolům Barrandienu (západně od Prahy). Měl 84 podzemních pater zasahujících až do hloubky 426 m, tj. 120 m pod hladinu moře. Za sto let usilovné práce se z něho vytěžilo bezmála 8 milionů tun rudy.

Štola sv. Jana Evangelisty v Jiřetíně pod Jedlovou Památky

Štola sv. Jana Evangelisty v Jiřetíně pod Jedlovou

Štola sv. Jana Evangelisty se nachází zhruba 0,5 km západním směrem od obce Jiřetín pod Jedlovou. Areál hornického muzea zahrnuje muzeum v centru obce, stříbrný důl – štolu svatého Jana Evangelisty a naučnou stezku Údolí Milířky.

Další aktuality

Nejlepší koupání na severní Moravě: tipy, kde se vykoupat v přehradě i na koupališti

Severní Morava láká ke koupání v mnohých vodních nádržích. K velmi oblíbeným patří Slezská Harta, Baška, Olešná, Karvinské moře a další místa. Na výběr jsou ale také příjemná koupaliště a vodní parky. Nechejte se inspirovat našimi "vodotipy", v letošním horkém, létě vám určitě přijdou vhod. Pak už zbývá jenom vzít si plavky, ručník a hurá k vodě!
3. červenec 2025 18:00
Letní sporty, Moravskoslezský kraj

Festival Beats for Love rozezní Dolní Vítkovice

Největší festival elektronické taneční hudby ve střední Evropě Beats for Love se koná v Dolní oblasti Vítkovice od středy 2. do soboty 5. července 2025. Fanoušky taneční hudby letos čekají čtyři dny plné vystoupení více než 180 zahraničních i českých DJs, umělců a performerů, kteří vystoupí na pódiích a v zónách areálu Dolních Vítkovic a následných afterparties. Letošní ročník slibuje nejsilnější line up v historii. A nebude chybět ani bohatý doprovodný program. Zažijte světovou premiéru, ikonická jména taneční hudby a ultramoderní techno stage, která předčí všechna očekávání!
1. červenec 2025 7:27
Životní styl, Moravskoslezský kraj

Vodáci o víkendu zahájí sezónu na Odře v Bohumíně

Vodáci v Bohumíně a jeho okolí netrpělivě stříhají metr. Už v sobotu 28. června 2025 dopoledne totiž odstartuje nová sezóna na řece Odře, a to tradičním odemykáním a hromadným sjezdem přes zdejší sedmikilometrové meandry. Sraz je před 10. hodinou ve Starém Bohumíně za hraničním mostem do Polska na břehu řeky, u nástupního místa pro vodáky.
26. červen 2025 12:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Moravskoslezském kraji

Chystáte se na výlet či příjemnou rodinnou dovolenou do Moravskoslezského kraje? Hledáte tipy na místa, kde by se líbilo jak dětem, tak i dospělým? Portál Kudy z nudy připravil výběr top aktivit, při kterých se budou bavit jak malí, tak velcí výletníci. Je libo výlet do aquaparku, za zvířátky, do muzea, na hrad či za trochou adrenalinu do lanového centra nebo na bobovku? Račte si vybrat.
24. červen 2025 12:18
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Mláďata kolouchů nejen v Zoo Ostrava: jsou opuštěná, nebo ne?

Zoo Ostrava chová osm druhů jelenů. U poloviny z nich mohou návštěvníci pozorovat ve výbězích letošní mláďata. V prvních dnech po porodu nebývají koloušci vidět, jsou ukryti v trávě nebo pod keři, stranou od stáda i matky. Tato strategie ochrany mláďat před predátory funguje rovněž ve volné přírodě u našich srnců a jelenů (i zajíců a dalších savců). Lidé ji ale často mylně vyhodnotí, myslí si, že matka opustila mládě a je třeba ho zachránit. V převážné většině případů však není naše pomoc nutná. Naopak může způsobit nenávratné škody. Znalost zvířat a respektování jejich přirozeného chování je základem ochrany ohrožených druhů – v přírodě i v lidské péči!
22. červen 2025 9:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Zlatá tretra 2025 bude plná světových hvězd

Vydejte se s portálem Kudy z nudy za fantastickými výkony nejlepších světových i českých atletů. Letos již 64. ročník mítinku Zlatá tretra ze série IAAF World Challenge hostí Městský stadion Ostrava-Vítkovice, a to v úterý 24. června 2025. Na startu se představí 16 medailistů z olympijských her v Paříži a dohromady 40 držitelů medailí z významných šampionátů – MS, ME, HME i HMS. Fandit jim bude plný stadion!
20. červen 2025 12:30
Letní sporty, Moravskoslezský kraj

Ostrava Poruba ožije Festivalem v ulicích

Blížící se slunovrat přinese umění z celého světa po roce do ulic Ostravy-Poruby. V pátek 20. a v sobotu 21. června 2025 se západní městská část Ostravy promění v pulzující centrum kreativních odvětví z různorodých kultur v rámci 14. ročníku Festivalu v ulicích/Art&Life. Představí se na něm více než 200 umělců ze sedmnácti zemí světa. Těšit se můžete na hudební program, akrobatické kousky i dětskou zónu. Na své si přijdou všechny generace.
19. červen 2025 14:00
Kultura, Moravskoslezský kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Moravskoslezského kraje: Dolní Vítkovice, zoo a Lysá hora

Největším turistickým lákadlem Moravskoslezského kraje je tradičně Dolní oblast Vítkovic, historický industriální areál v srdci Ostravy. Při prohlídce projdete bývalý Důl Hlubina a vyšplháte i na vrcholek vysoké pece, v níž se tavilo železo. Druhým nejoblíbenějším cílem je ostravská zoologická zahrada. Dále si turisté oblíbili klenot beskydských hor – Lysou horu či stezku Valaška tamtéž. Mezi hojně navštěvované cíle se řadí také Dinopark Ostrava nebo Muzeum nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici.
16. červen 2025 17:54
Zážitky, Moravskoslezský kraj