ÚvodAktualityOsm žen pro osmý březen
Zážitky

Osm žen pro osmý březen

Jsou skvělé, výjimečné, chytré a jejich úspěchy zná celý svět. Jsou hvězdami svých oborů, mají skvělé nápady a nezdolnou energii. Inspirují nás a máme je rádi. Ve svých profesích nevynikají proto, že jsou ženy, ale zkrátka proto, že fakt umí. Osm žen, které umí rozzářit svět kolem sebe: seznamte se.

Eva Jiřičná: architektka

Architektku českého původu a rodačku ze Zlína (*3. března 1939), která již více než padesát let žije a pracuje v Londýně, zařadil časopis Evening Standard mezi stovku nejvlivnějších žen Londýna. V roce 1984 založila vlastní ateliér, Eva Jiricna Architects Limited, v roce 1999 pak společně s Petrem Vágnerem pražský ateliér AI – DESIGN. Působí v mezinárodních porotách architektonických soutěží a intenzivně přednáší o své práci po celém světě. Originální rukopis Evy Jiřičné nese řada míst ve světě i u nás; v Praze jsou to například interiéry Tančícího domu, Oranžerie a Královská zahrada na Pražském hradě, hotely Josef a Maxmilian a interiéry kostela svaté Anny, ve Zlíně pak Univerzitní a kongresové centrum Univerzity Tomáše Bati.
 

Magdalena Kožená: operní pěvkyně

Jedna z nejproslulejších pěvkyň současnosti se narodila 26. května 1973 v Brně. Se zpěvem začínala v dětském sboru Kantiléna a původně se chtěla stát pianistkou, ale když si jako dvanáctiletá zlomila při sportování obě ruce, zvítězil zpěv. Svou úspěšnou kariéru Magdalena odstartovala absolutním vítězstvím v roce 1995 při Mozartově hudební soutěži v rakouském Salcburku, od té doby získala řadu dalších uměleckých cen. Vystupuje na koncertních i operních pódiích doslova celého světa, ale je také značně vytíženou maminkou tří dětí, Jonáše, Miloše a Anežky. Jejím manželem je britský dirigent Sir Simon Rattle.
 

Petra Kvitová: tenistka

Nejúspěšnější česká tenistka (* 8. března 1990) sice u svého jména jako rodiště uvádí Bílovec, ale tam pobývala jen pár dní po narození. Doma je ve Fulneku, kde žije její rodina, kde také začala hrát tenis a kde se už letos chystá otevření síně slávy Petry Kvitové v opraveném Knurrově paláci. Jejím největším úspěchem jsou vítězství na Wimbledonu 2011 a 2014. V roce 2011 Petra také vyhrála Turnaj mistryň, což jí vyneslo až na druhé místo na světě. Na olympiádě v Rio de Janeiru vybojovala bronz ve dvouhře, s českým týmem opakovaně vyhrála Fed Cup a na kontě má bezmála třicet singlových titulů. Provází ji pověst houževnaté bojovnice, zejména poté, co ji v prostějovském bytě přepadl a poranil zloděj. Operační zákrok ve specializované nemocnici ve Vysokém nad Jizerou, rekonvalescenci a následný Petřin úspěšný návrat na tenisové kurty se zatajeným dechem sledovalo celé Česko.
 

Ester Ledecká: sněhová královna

Pro dívku narozenou 23. března 1995 v Praze zní profese sněhová královna zvláštně, ale je zkrátka nezařaditelná. Snowboardistka a alpská lyžařka, kterou můžete potkat třeba na krkonošských svazích nebo na sjezdovkách na Dolní Moravě, je teprve druhou olympioničkou v historii, která získala zlaté medaile ve dvou různých sportech, a vůbec první ženou, které se to podařilo na jedněch zimních olympijských hrách. Je i první z českých alpských lyžařů, kdo vyhrál olympijské zlato, a prvním olympionikem v historii startujícím v lyžařských i snowboardových disciplínách. Mistrovství světa ve snowboardingu (2015) vyhrála v kategorii paralelní slalom, stejné soutěži v roce 2017 kralovala v disciplíně paralelní obří slalom, na Zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu (2018) získala dvě zlaté medaile, když nejprve vyhrála superobří slalom v alpském lyžování a o týden později ovládla paralelní obří slalom na snowboardu. Na Zimních olympijských hrách v Pekingu (2022) se Ledecké podařilo získat zlato na snowboardu v paralelním obřím slalomu. Z Mistrovství světa v alpském lyžování (2025) si přivezla bronz.
 

Tereza Maxová: modelka

Tvář ženy, narozené 31. srpna 1971 v Pardubicích, znáte z titulních stránek časopisů zvučných světových jmen od Vogue přes Elle, Marie Claire až po Glamour. Byla tváří značek jako Dior, Chanel, Prada, Gucci, Yves Saint-Laurent, Ralph Lauren, Karl Lagerfeld, Donna Karan, Hermés, La Perla, Vichy, Oriflame a L´Oréal, její kariéra přitom začala nenápadně v roce 1989, kdy s kamarádkou Evou Herzigovou krátce před sametovou revolucí odjela do Paříže na konkurz francouzské modelingové agentury. Tereza ale není jen modelka: návštěva pražského kojeneckého ústavu v roce 1996 se změnila v dlouhotrvající pomoc opuštěným dětem. Založila Nadaci Terezy Maxové, která pomáhá opuštěným dětem ve více než 200 dětských domovech, kojeneckých ústavech a dětských centrech, a od roku 2015 také každoročně pořádá charitativní akci Teribear, spojenou s během veřejnosti, aukcí a doprovodným programem.
 

Dagmar Pecková: operní pěvkyně

Charakteristika výjimečná žena, výjimečná umělkyně a operní diva, která zažila úplný vrchol i pád až na dno, platí pro obě, Marii i Dagmar. Operní pěvkyně, narozená 4. dubna 1961 v Medlešicích, absolvovala Pražskou konzervatoř a operní studium v Drážďanech. Vystřídala angažmá v drážďanské Semperově opeře a Státní opeře v Berlíně, představila se též v řadě dalších významných světových scén od Stuttgartu a Ženevy přes Mnichov, San Francisco a Paříž až po londýnskou Královskou operu Covent Garden. V rámci koncertní činnosti vystupuje na pódiích po celém světě i na prestižních mezinárodních hudebních festivalech včetně Pražského jara, je rovněž držitelkou Ceny Thálie za roli Carmen v inscenaci pražského Národního divadla.
 

Martina Sáblíková: rychlobruslařka

Třikrát zlato, jednou stříbro a dvakrát bronz z olympijských her, devatenáctkrát zlato, čtyřikrát stříbro a jeden bronz z mistrovství světa, pětkrát zlato, jednou stříbro a třikrát bronz z Mistrovství Evropy, jedenáctkrát zlato, dvakrát stříbro a dvakrát bronz ze Světových pohárů, držitelka titulu Sportovec roku v letech 2007, 2009 a 2010 a také juniorského i seniorského světového rekordu na 5 000 metrů: to všechno má na kontě česká rychlobruslařka, narozená 27. května 1987 v Novém Městě na Moravě. Martina se specializuje se na dlouhé tratě 3000 a 5000 metrů a na mezinárodní scéně působí od jara 2002, kdy se poprvé zúčastnila mistrovství světa juniorů. Podobně jako Ester Ledecká ale dosáhla úspěchů také v další sportovní disciplíně, silniční cyklistice. Má více než 15 medailí z mistrovství České republiky, v roce 2007 získala bronzovou medaili v časovce na mistrovství Evropy do 23 let. Čím víc přibývalo ocenění, tím častější byly také plány stavby rychlobruslařského oválu pro Martinu i její následovníky. Ve výčtu jejích úspěchů připomeňme zlato Mistrovství Evropy (2007, 2010, 2011, 2012 a 2016), zlato z Mistrovství světa (2007 – 2013, 2015 – 2017, 2019 a 2020) a zlato z olympijských her (2010 na 3000 m i 5000 m a 2014 na 5000 m). V roce 2017 byla oceněna českým státním vyznamenáním – Medailí Za zásluhy. Na zimních olympijských hrách v Pekingu 2022 vybojovala bronz na pětikilometrové trati.
 

Barbora Špotáková: atletka

Jedna z nejlepších oštěpařek všech dob je trojnásobnou olympijskou vítězkou i mistryní světa, evropskou šampionkou a držitelkou světového rekordu v hodu oštěpem (vybojovala je na Světovém atletickém finále ve Stuttgartu v roce 2008 výkonem 72,28 m). Narodila se 30. června 1981 v Jablonci nad Nisou, kde také s atletikou začínala. Nejprve se věnovala sedmiboji, později se na radu Jana Železného začala specializovat na oštěp. Bára, která vybojovala zlato na OH v Pekingu a v Londýně a v Riu přidala bronz, se v roce 2017 stala čtvrtou držitelkou Ceny Věry Čáslavské, kterou uděluje Český olympijský výbor za mimořádné zásluhy žen ve sportu a olympijském hnutí. Svou aktivní oštěpařskou kariéru ukončila v září 2022. Z dlouhého seznamu velkých sportovních úspěchů vyniká zlato z Mistrovství Evropy v atletice (2014), zlato z Mistrovství světa v atletice (2007, 2011 a 2017) či nejvyšší sporotvní meta: zlato z olympijských her (2028 a 2012)
 

Víte, že…?

růžeOsmý březen sice coby Mezinárodní den žen zná kdekdo, bohužel často s poněkud umolousanou komunistickou nálepkou. Přitom svátek, kdy ženám ve svém okolí můžete udělat radost květinami, čokoládou nebo malou pozorností vznikl už na začátku 20. století a letos je to právě 114 let od chvíle, kdy si ho všimla Evropa. V roce 1911 se Mezinárodní den žen poprvé slavil v Rakousko-Uhersku, Německu, Švýcarsku a Dánsku. Tak všechno nejlepší všem holkám, slečnám, babám, dámám a ženám!
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Vydejte se po stopách slavných českých lyžařů

Vydejte se po stopách slavných českých lyžařů

Česko se pyšní mnoha sportovci, kteří jsou díky svým výkonům slavní daleko za hranicemi. Jedním z proslavených odvětví je sjezdové a běžecké lyžování. Hvězdami sjezdového lyžování byli bezesporu Ondřej Bank a Šárka Záhrobská, na běžkách nás zase skvěle reprezentoval Lukáš Bauer a legendární českou závodnicí na běžkách se stala Kateřina Neumannová. Značnou popularitu si získaly také naše snowboardistky Ledecká a Samková. Zveme vás na místa, kde tito slavní čeští sportovci začínali. Třeba je tam při tréninku potkáte i dnes...

Abeceda Kudy z nudy aneb od všeho něco

Abeceda Kudy z nudy aneb od všeho něco

Portál Kudy z nudy přináší velký abecední přehled toho, co všechno se na něm dá najít! Jednoduše si podle abecedy vyberete oblast, která vás zajímá a na výběr je toho opravdu hodně, doslova od A (např. agroturistiky) po Ž (např. židovské památky). Vyberte si z naší abecedy…

10 staveb světoznámé architektky Evy Jiřičné

10 staveb světoznámé architektky Evy Jiřičné

Eva Jiřičná (3.3.1939) – architektka českého původu, již více než 50 let žije a pracuje v Londýně, Profesní kariéru zahájila v Ateliéru Louis de Soisson, kde projektovala přístav v Brightonu. V roce 1986 založila vlastní architektonické studio Eva Jiricna Architects, ale její práce byla v tehdejším Československu neznámá. Do Čech se vrátila až v roce 1990, roku 1996 se stala profesorkou a vedoucí ateliéru architektury na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, o tři roky později otevřela v Praze vlastní studio AI Design Praha. Byla rovněž členkou poroty, která v roce 2007 vybírala nejlepší návrh pro novou Národní knihovnu. Za svou práci získala Řád britského impéria, je členkou několika Královských akademií a byla uvedena do Americké síně slávy. Přezdívají jí královna kovu a skla. Časopis Evening Standard ji zařadil mezi stovku nejvlivnějších žen Londýna.

Kam na dobrý wellness? Tipy na wellness hotely a centra regenerace

Kam na dobrý wellness? Tipy na wellness hotely a centra regenerace

Darujte vašemu tělu pár dnů (nebo alespoň hodin) oddechu a vychutnejte si nabídku wellness hotelů a center, které nabízejí netradiční zážitky pro vás i vaše blízké. Příjemné prostředí, relaxace a uklidňující atmosféra vám pomohou načerpat novou energii a sílu. Chcete si odpočinout, relaxovat, zasportovat si, užít si dovolené, nebo víkendu? Z naší nabídky welnech hotelů a relaxačních center si určitě vyberete!

#světovéČesko a Frank Gehry: autor Tančícího domu a dalších zvlněných a pomačkaných staveb

#světovéČesko a Frank Gehry: autor Tančícího domu a dalších zvlněných a pomačkaných staveb

Tančící dům, jedna z nejproslulejších staveb moderní pražské architektury, roztančil Rašínovo nábřeží v roce 1996. Nad jeho projektem se sešli český architekt chorvatského původu Vlado Milunić a americko-kanadský architekt Frank O. Gehry, autor celé řady pozoruhodných staveb. Pojďte se na ně podívat zblízka s portálem Kudy z nudy a seriálem #světovéČesko!

Další aktuality

Kalendář 2025: tipy na nejzajímavější historické akce během prázdnin

V naší zemi se koná obrovský počet akcí připomínajících velké historické milníky. Mimořádně oblíbené jsou také městské slavnosti, výročí bitev nebo významných osobností. Nabídka letních historických akcí na Kudy z nudy je opravdu široká. Nenechte si ujít nejzajímavější prázdninové akce. Léto přeje výletům!
2. duben 2025 15:53
Zážitky

Plavební sezóna 2025: přehled tipů, kde vás svezou lodě, loďky a přívozy

Duben je měsícem, kdy ožívají přístavy a výletní parníčky, lodě i přívozy vyplouvají do nové sezóny. Pokud se chystáte na výlet a chcete si jej ozvláštnit plavbou po řece či na jezeru, inspirujte se našimi tipy, které vás zavedou na palubu sezónních plavidel.
2. duben 2025 13:11
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (5.4. – 6.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Olomoucký tvarůžkový festival 2025, VeteránTechna na brněnském výstavišti 2025, Festival svíčkové na Špilberku, Ze sklepa do sklepa Velké Bílovice 2025, Otvíráme Nepomuk a zámek Zelená Hora 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
2. duben 2025 6:05
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (5.4. – 6.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Velikonoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze 2025, Safari běh 2025, České velikonoční trhy na náměstí Míru, Otevírání pevnosti Josefov – slavnostní zahájení sezóny 2025, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
2. duben 2025 6:00
Zážitky

Kalendář 2025: Výlety parními vlaky, zubačkou, či na úzkorozchodných tratí

Výlet vlakem si samozřejmě můžete naplánovat kdykoliv a kdekoliv, ale zvláštní šťávu vašim plánům dodají zajímavé tratě, parní vlaky a akce, které se často neopakují. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na to, co je nachystáno po celou sezonu.
31. březen 2025 17:51
Zážitky

Lidové pranostiky: duben, aprílové počasí, hadi, štíři a žáby

Pro duben, měsíc pojmenovaný po svěžím jarním listí rašících dubů, je typické rychle se měnící, takzvané aprílové počasí. Proto také nejznámější dubnová pranostika navazuje na březnovou průpovídku „Březen – za kamna vlezem,“ když dodává „duben, ještě tam budem“. Pojďte se na Kudy z nudy seznámit s dubnovou záplavou pořekadel, mouder a průpovídek.
30. březen 2025 11:40
Zážitky

Aprílové pobavení: žirafičí krabice, Koušesaj a beskydský démon Okybača

Beskydy a jejich temný přízrak Okybača, smutný zajíček Sven Janssen, slavní tetřevi honzlovci anebo šplhavec Boryš, který to umí ve skalinách: to všechno jsou slavné české mondegreeny. Kousky písní anebo básní, kterým nerozumíme, a tak si je přeložíme do srozumitelnějšího jazyka. Mnohé z nich mají cestopisné ladění – zkrátka ideální téma pro výlety s Kudy z nudy.
30. březen 2025 11:39
Zážitky

50 tipů, jak si užít Apríl

Oblíbený Apríl má u nás již dlouhou tradici. Drobné zlomyslnosti a žertíky si u nás lidé na 1. dubna provádějí od 17. století. V českých zemích existuje první zmínka o Aprílu z roku 1690, počátek provádění si drobných poťouchlostí lze však vystopovat mnohem dále do minulosti, a to až do Persie k roku 536 před naším letopočtem. Autorem svátku, který se zde nazývá Sizdah Bedar, je mytický král Jamšíd. Druhou teorií je, že svátek vznikl jako oslava radosti nad koncem dlouhé zimy a přechodem na veselejší období jara. Oslavte proto první dubnový den tematickým výletem na kuriózní místa, která vykouzlí úsměv na tváři anebo nevěřícné zakroucení hlavou.
30. březen 2025 11:37
Zážitky