Lampář vychází
od Křižovnického náměstí a přejde po jedné straně
mostu a vzápětí se po druhé straně mostu vrací. Plynové osvětlení se v
Praze rozsvěcí automaticky, ale
během adventu vždy
několik luceren rozsvěcí lampář.
V
Praze se začal používat svítiplyn k veřejnému osvětlení od poloviny září
1847 se zprovozněním Karlínské plynárny. Plynové světlo se používalo i v pražských parcích, zahradách, na nábřežích a ostrovech. V Čechách a na Moravě se
nejdéle plynové světlo udrželo ve starých částech Prahy. Ještě v roce
1940 osvětlovalo pražské ulice a náměstí
Starého Města,
Malé Strany a
Nového Města více než 9 tisíc plynových svítilen, nejvíce v pražské historii. Jako poslední byly převedeny ze svítiplynu na elektřinu koncem dubna roku
1985 osmiramenné stožáry na Hradčanském náměstí a v Loretánské ulici.

Během času se ale názory na osvětlení změnily a pýchu na vyspělou techniku vystřídala
částečná nostalgie. V rámci projektu Magistrátu hl. m. Prahy se v roce 2002 plynové lampy, tentokrát na zemní plyn, opět do ulic
Prahy vrátily. Po řadě ulic na
Starém Městě na konci roku
2010 plynové lampy rozsvítily opět
Karlův most, který je
jediným mostem na světě osvětleným plynem. Romantické plynové světlo dnes osvětluje celou historickou
Královskou cestu, rušnou turistickou trasu od
Prašné brány až na Hradčanské náměstí.
Lampáře můžete potkat na Karlově mostě v předvánočním čase, konkrétně od 1. do 23. prosince 2024, každý den od zhruba 16:05 do 16:15.
Lampář nosí historický oblek, když rozsvěcí plynové osvětlení na Karlově mostě.
Na Karlově mostě a Křížovnickém náměstí se nachází celkem 46 plynových lamp.
Královská cesta je historická trasa v centru Prahy, kterou procházely korunovační průvody českých králů. Cesta spojuje Pražský hrad a Královský dvůr na Starém Městě.
Během procházky Královské cesty můžete vidět Prašnou bránu, Karlův most, historické centrum Starého Města a mnohé další památky a atraktivní místa.
Prašná brána je jedna z nejvýznamnějších středověkých památek Prahy, kde začínala Královská cesta a vedla významná silnice z Kutné Hory.
Karlův most založil Karel IV. v roce 1357. Je to druhý nejstarší most v České republice a nejstarší dochovaný most přes řeku Vltavu v Praze.
Nejdéle používány plynové lampy byly ve starých částech Prahy jako Staré Město, Malá Strana a Nové Město, a to až do roku 1985.
V Malé Straně můžete navštívit množství romantických dlážděných ulic, malebné domy, paláce, kostely a další atraktivní místa jako ostrov Kampa nebo barokní chrám sv. Mikuláše.
Na vánočních trzích v Praze v roce 2024 můžete zažít tradiční vánoční atmosféru, ochutnat výborné jídlo, obdivovat české výrobky a navštívit trhy na různých místech, jako jsou Staroměstské náměstí, náměstí Míru, Václavské náměstí nebo náměstí Republiky.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.