ÚvodAktualityZelená hora ve Žďáru je hotová, letos oslaví 30 let v UNESCO
Zdroj foto: Koruna Vysočiny
Památky

Zelená hora ve Žďáru je hotová, letos oslaví 30 let v UNESCO

  • 31. července 2024
Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře prošel od roku 2018 zevrubnou rekonstrukcí. Ta byla právě dokončena a v srpnu 2024 památka oslaví celých 30 let na seznamu UNESCO. Návštěvníci si zde prohlédnou nejen interiér kostela v novém, ale také ambit kolem něj, bývalý hřbitov nahradila travnatá louka s chodníky. Zajímavostí také je, že část ambitu kolem kostela zůstala i po opravě v původní podobě.
žďár nad sázavouTuristé do Žďáru nad Sázavou jezdí kvůli prohlídce zámku (bývalého cisterciáckého kláštera), interaktivního Muzea nové generace či Galerie Kinských. Nic z jmenovaného ale nepřekoná poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Tato unikátní památka, postavená ve slohu barokní gotiky, byla v roce 1994 zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Od roku 2018 procházel areál postupnou obnovou, která je nyní dokončena! Generální rekonstrukce vrátila nejprve lesk samotnému kostelu sv. Jana Nepomuckého, nyní se podařilo opravit i ambit kostela, klenutou chodbu, která celý poutní areál obklopuje. Mohlo by se zdát, že je rekonstrukce ambitu jaksi nedodělaná, avšak jedná se o záměr – část ambitu zůstala v původní podobě. Omítky byly pouze očištěny a zakonzervovány proti vlivu prostředí, nicméně na první pohled vypadají stejně jako před začátkem stavebních prací. Právě zde se totiž dochovaly nejstarší zbytky omítek a zároveň i původních červených pigmentů z roku 1779, kterými byl ambit z vnějšku zpočátku vymalován. Jinak se výmalba vrátila do čistě bílé, která nahradila tehdy módní výmalbu do červena. I proto byl poutní kostel sv. Jana Nepomuckého tehdy nazýván "rubínovým klenotem v krajině".
 

Ambit a brána jako za Santiniho časů, hřbitov musel ustoupit

Poutní kostel sv. Jana NepomuckéhoDo ambitu se také z velké části vrátila štuková výzdoba. Obnova se zaměřila i na střechu hlavního vchodu ambitu, kde je sochařská výzdoba opět v plném počtu. Po velkém požáru v roce 1784 tu totiž chyběly některé sochy andělů-štítonošů. Originály byly zničeny při požáru střechy kostela a ambitu v roce 1784, avšak restaurátorům se z dochovaných fragmentů podařilo vymodelovat jejich původní podobu. Během své návštěvy tak uvidíte hlavní bránu pravděpodobně tak, jak ji mohl vidět i sám Santini!

Během rekonstrukce došlo ke zrušení hřbitova. Hlavní myšlenkou bylo obnovení louky poutníků, která zde podle Santiniho návrhů bývala. Zhruba polovina z více než tisícovky ostatků byla přesunuta na jiné hřbitovy v okolí, ostatní zde zůstaly, avšak již bez náhrobků. Výjimkou je dvojitý hrob kněží, kteří se v průběhu 19. století zasloužili o záchranu a údržbu Zelené hory. V ambitu přibyly lavičky, osvětlení, pítko a křížová cesta a též pietní místo, které upomíná na zrušený hřbitov. Vznikly zde také tři dlážděné cesty, a to vždy od brány ke vstupu do kostela.
 

Tajemné kouzlo barokní gotiky a prohlídky Zelené hory

zelená hora santiniMimořádně originální a fascinující stavba vznikla v letech 1719 až 1722. Stylově bývá řazena k takzvané barokní gotice, jejímž duchovním otcem a hlavním představitelem byl Santini Aichel. Nejde však o mechanické spojení dvou slohů, ale svébytný styl, který u barokně komponovaných staveb používal gotické tvarosloví. Kostel je dokonalou ukázkou Santiniho záliby v mystice čísel. Podle pověsti se ve Vltavě po Janově utonutí objevila koruna, složená z pěti hvězd, a tak i poutní chrám Santini postavil ve znamení pětky. Má půdorys pěticípé hvězdy, pět vchodů, pět trojúhelných a pět oválných kaplí a pět oltářů. Dokonce i hlavní oltář zdobí pět hvězd a pět andělů. Exteriér kostela lemují arkády ve tvaru deseticípé hvězdy. Hrotitá gotická okna pak mají připomínat jazyk sv. Jana a legendu o zpovědním tajemství.

zelená hora santiniPoutní kostel je otevřen ke komentované prohlídce každý den, včetně svátků. První z nich obvykle odchází v 9:00, poslední prohlídka poté začíná v 16:00 s výjimkou soboty, kdy je poslední prohlídka už v 15:00 hodin. Poté je možné se zúčastnit modlitby růžence od 16:00, na kterou navazuje mše svatá v 16:30 hodin. Prohlídková trasa z minulých let byla díky rekonstrukci rozšířena o novou expozici křížové cesty a o prohlídku vybrané části obnoveného ambitu s rekonstruovanou štukovou výzdobou. V době letních prázdnin od 1.7. do 1.9. 2024 se koná mimořádná prohlídka I. a II. patra poutního kostela. Je určena především pro návštěvníky, kteří mají zájem seznámit se s interiérem kostela "od podlahy až po strop". Její začátek je každý den v 10:00, 12:00 a 14:00. Prohlídka není komentovaná, pokud budete mít zájem dozvědět se o historii poutního areálu, je možné absolvovat základní okruh. Prohlídka je vhodná pouze pro fyzicky zdatné osoby a z důvodu bezpečnosti také není vstup dovolen osobám mladším 10 let.
 

30 let Zelené hory v UNESCO

Památka UNESCO si letos připomíná rovných 30 let od zapsání na Seznam světového kulturního dědictví. Velkolepá oslava se chystá na 16. srpna 2024 a návštěvníci se mimo jiné mohou těšit na koncert Vojtěcha Dyka, kapely Glow nebo videomappingv ambitu.

Vedle žďárského poutního kostela, zapsaného na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, je Santini autorem klášterních kostelů v Kladrubech, Želivě a Sedlci u Kutné Hory, poutního chrámu Jména Panny Marie ve Křtinách či zámku Karlova Koruna. Dlouhodobá spolupráce Jana Blažeje Santiniho s opatem Václavem Vejmluvou je patrná také u jiných staveb v okolí Žďáru nad Sázavou. Santini přestavěl románský kostel v městečku Bobrová, vybudoval nový kostel ve Zvoli i poutní kostel Navštívení Panny Marie v Obyčtově s půdorysem ve tvaru želvy, která byla symbolem stálosti ve víře a věrnosti.
Dolní hřbitov ve Žďáru nad Sázavou – místo odpočinku posledního českého upíra Památky

Dolní hřbitov ve Žďáru nad Sázavou – místo odpočinku posledního českého upíra

Nedaleko žďárského kláštera se nachází barokní Dolní hřbitov, který vybudoval stavitel Jan Blažej Santini Aichel ve spolupráci s opatem Vejmluvou. Byl postaven podle kabalistických symbolů do tvaru lebky. Byl na něm pochován Alois Ulrich, který je označován za posledního čekého upíra.

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou Památky

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou Kultura

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace nabízí unikátní spojení nejmodernější audio a videotechniky s klíčovými momenty historie bývalého cisterciáckého kláštera a zámku Žďár nad Sázavou. S virtuálními průvodci prožijete příběhy osobností, které významně ovlivnili tento unikátní areál.

Zámek Žďár nad Sázavou Kultura

Zámek Žďár nad Sázavou

Nechte se provést příběhem areálu bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století a dnešního zámku rodiny Kinských. Hledáte místo, které propojuje živou historii s živou přírodou a moderními prvky? Chcete podniknout výlet na jeden nebo více dní, který si užije úplně celá rodina?

Naučná stezka Okolo Zelené hory Příroda

Naučná stezka Okolo Zelené hory

Naučnou stezku kolem Zelené hory tvoří okruh, který je vybaven odpočinkovými místy s příslušným mobiliářem, vyhlídkovými místy a informačními tabulemi.

Chrám Nanebevzetí Panny Marie ve Žďáře nad Sázavou Památky

Chrám Nanebevzetí Panny Marie ve Žďáře nad Sázavou

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše ve Žďáře nad Sázavou je původně gotický, barokně za účasti Jana Santiniho přestavěný kostel, který je součástí bývalého kláštera.

Další aktuality

Oslavte Den mrkve – upečte si mrkvance, tradiční specialitu z Polné

Víte, že i mrkev má svůj svátek? Světový den mrkve (International Carrot Day) se slaví každý rok 4. dubna a po celém světě se pořádají různé mrkvové party, oslavy a happeningy. Pokud máte rádi mrkev, je to i váš den. Vyzkoušejte nejen 4. dubna salát z mrkve nebo tradiční mrkvance. A na podzim si nenechte ujít tradiční Mrkvancovou pouť v Polné! Budou se také prodávat mrkvance, užijete si skvělé zážitky na pouťových atrakcích, bude se konat ohňová show, večerní zábava a mnoho dalšího. Mrkvancová pouť na Husově náměstí v Polné vítá návštěvníky z celé republiky tradičně na začátku září. Připraveny budou také výstavy, koncerty a další hudební vystoupení. Zpřístupnění věže kostela a pouťové zábavy jsou již tradicí.
3. duben 2025 15:00
Gurmánská turistika, Kraj Vysočina

Cesty za uměním: hudební skladatel Antonio Salieri, skutečný muž za mýtem Amadea

V roce 2025 si připomínáme 200. výročí smrti Antonia Salieriho – skladatele, jehož jméno proslavila (a možná i trochu pošpinila) filmová legenda Miloše Formana, Amadeus. Ale byl skutečně tím žárlivým intrikánem, který chtěl otrávit Mozarta? Nebo byl spíš obětí mistrovské filmové fikce? Pojďte se s Kudy z nudy podívat na Salieriho nejen jako na filmového padoucha, ale jako na muže, jehož hudba si zaslouží víc než jen stín Amadea.
2. duben 2025 11:05
Kultura, Kraj Vysočina

Na vrchu Křemešník opět teče zázračná voda

Zázračná studánka (někdy nazývaná také Zlatá) vyvěrá periodicky na vrchu Křemešník u kaple sv. Jana, nedaleko Pelhřimova. Nyní má opět dostatek vody a pramen tak do studánky teče. Zdejší voda obsahuje stopy stříbra a nikdy se v lahvích nekazí. Podle legend dokázala léčit i mor a vyvážela se nejen do zemí českých, ale vyplouvali s ní i rakousko-uherští námořníci z Terstu na širé moře.
1. duben 2025 9:00
Příroda, Kraj Vysočina

Kdo zavraždil Anežku Hrůzovou? Známá kauza z Polné nebyla nikdy objasněna

Letos uplyne přesně 126 let od nikdy nevyřešené vraždy Anežky Hrůzové z Polné na Vysočině. Z činu, který se stal 29. března 1899 byl obviněn mladík židovského původu Leopold Hilsner a celá záležitost se stala největší antisemitskou kauzou u nás, aniž by byl pravý vrah někdy vypátrán. Připomenout si tuto tragickou událost můžete výpravou na místo činu, do lesa Březina.
28. březen 2025 8:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Zoo Jihlava zve na Světový den medvědů

Na jaře to v jihlavské zoo žije! Kvetou krokusy, sněženky i lísky a také tráva se pomalu začíná zelenat. Čím dál tím více zvířat má mláďata, nebo jsou jejich samice v brzkém očekávání. Chovaní i divocí ptáci se krásně vybarvují a začínají zpívat a tokat. A k tomu všemu se v neděli 23. 3. 2025 koná Světový den medvědů! Přijďte si jej užít do Zoo Jihlava!
22. březen 2025 17:00
Příroda, Kraj Vysočina

Cykloturistika na Vysočině: na kole kolem Sázavy, po trasách EuroVelo i k památkám UNESCO

V Česku je na výběr spousta cyklostezek a cyklotrasy, ale ty v Kraji Vysočiny patří k těm nejzajímavějším. Nabízejí jezdcům různé obtížnosti, takže si vyberou jak náruživí sportovci, tak i méně trénovaní jedinci a rodiny s malými dětmi. Trasy vás zavedou na polní a lesní stezky, ale i na trasy s asfaltovým povrchem. Zkuste se projet okolo Sázavy, vyzkoušejte traily v Cykloaréně Vysočina nebo si naplánujte putování po dálkových trasách sítě EuroVelo. Na Vysočině se nachází i množství památek UNESCO, které jsou cyklistům snadno dostupné. Vyberte si tu nejlepší trasu a hurá do sedla!
20. březen 2025 9:00
Letní sporty, Kraj Vysočina

V Třebíči oslaví židovský svátek Purim

Vydejte se do Třebíče oslavit svátek Purim! Oslava nejveselejšího židovského svátku proběhne v neděli 16. března 2025 v Zadní synagoze a Domě Seligmanna Bauera v Třebíči. Těšte se na dílničky, průvod masek i tematické prohlídky.
15. březen 2025 1:57
Zážitky, Kraj Vysočina

V Novém Městě na Moravě startuje Světový pohár v biatlonu

Nové Město na Moravě hostí od 6. do 9. března 2025 již podesáté Světový pohár v biatlonu. Na Vysočině se již pár dní připravuje světová biatlonová špička. V mužské i ženské kategorii se uskuteční sprinty, stíhací závody a štafety. Nedostatku sněhu se závodníci bát nemusí.
6. březen 2025 11:55
Zimní sporty, Kraj Vysočina