ÚvodAktualityZelená hora ve Žďáru je hotová, letos oslaví 30 let v UNESCO
Zdroj foto: Koruna Vysočiny
Památky

Zelená hora ve Žďáru je hotová, letos oslaví 30 let v UNESCO

  • 31. července 2024
Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře prošel od roku 2018 zevrubnou rekonstrukcí. Ta byla právě dokončena a v srpnu 2024 památka oslaví celých 30 let na seznamu UNESCO. Návštěvníci si zde prohlédnou nejen interiér kostela v novém, ale také ambit kolem něj, bývalý hřbitov nahradila travnatá louka s chodníky. Zajímavostí také je, že část ambitu kolem kostela zůstala i po opravě v původní podobě.
žďár nad sázavouTuristé do Žďáru nad Sázavou jezdí kvůli prohlídce zámku (bývalého cisterciáckého kláštera), interaktivního Muzea nové generace či Galerie Kinských. Nic z jmenovaného ale nepřekoná poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Tato unikátní památka, postavená ve slohu barokní gotiky, byla v roce 1994 zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Od roku 2018 procházel areál postupnou obnovou, která je nyní dokončena! Generální rekonstrukce vrátila nejprve lesk samotnému kostelu sv. Jana Nepomuckého, nyní se podařilo opravit i ambit kostela, klenutou chodbu, která celý poutní areál obklopuje. Mohlo by se zdát, že je rekonstrukce ambitu jaksi nedodělaná, avšak jedná se o záměr – část ambitu zůstala v původní podobě. Omítky byly pouze očištěny a zakonzervovány proti vlivu prostředí, nicméně na první pohled vypadají stejně jako před začátkem stavebních prací. Právě zde se totiž dochovaly nejstarší zbytky omítek a zároveň i původních červených pigmentů z roku 1779, kterými byl ambit z vnějšku zpočátku vymalován. Jinak se výmalba vrátila do čistě bílé, která nahradila tehdy módní výmalbu do červena. I proto byl poutní kostel sv. Jana Nepomuckého tehdy nazýván "rubínovým klenotem v krajině".
 

Ambit a brána jako za Santiniho časů, hřbitov musel ustoupit

Poutní kostel sv. Jana NepomuckéhoDo ambitu se také z velké části vrátila štuková výzdoba. Obnova se zaměřila i na střechu hlavního vchodu ambitu, kde je sochařská výzdoba opět v plném počtu. Po velkém požáru v roce 1784 tu totiž chyběly některé sochy andělů-štítonošů. Originály byly zničeny při požáru střechy kostela a ambitu v roce 1784, avšak restaurátorům se z dochovaných fragmentů podařilo vymodelovat jejich původní podobu. Během své návštěvy tak uvidíte hlavní bránu pravděpodobně tak, jak ji mohl vidět i sám Santini!

Během rekonstrukce došlo ke zrušení hřbitova. Hlavní myšlenkou bylo obnovení louky poutníků, která zde podle Santiniho návrhů bývala. Zhruba polovina z více než tisícovky ostatků byla přesunuta na jiné hřbitovy v okolí, ostatní zde zůstaly, avšak již bez náhrobků. Výjimkou je dvojitý hrob kněží, kteří se v průběhu 19. století zasloužili o záchranu a údržbu Zelené hory. V ambitu přibyly lavičky, osvětlení, pítko a křížová cesta a též pietní místo, které upomíná na zrušený hřbitov. Vznikly zde také tři dlážděné cesty, a to vždy od brány ke vstupu do kostela.
 

Tajemné kouzlo barokní gotiky a prohlídky Zelené hory

zelená hora santiniMimořádně originální a fascinující stavba vznikla v letech 1719 až 1722. Stylově bývá řazena k takzvané barokní gotice, jejímž duchovním otcem a hlavním představitelem byl Santini Aichel. Nejde však o mechanické spojení dvou slohů, ale svébytný styl, který u barokně komponovaných staveb používal gotické tvarosloví. Kostel je dokonalou ukázkou Santiniho záliby v mystice čísel. Podle pověsti se ve Vltavě po Janově utonutí objevila koruna, složená z pěti hvězd, a tak i poutní chrám Santini postavil ve znamení pětky. Má půdorys pěticípé hvězdy, pět vchodů, pět trojúhelných a pět oválných kaplí a pět oltářů. Dokonce i hlavní oltář zdobí pět hvězd a pět andělů. Exteriér kostela lemují arkády ve tvaru deseticípé hvězdy. Hrotitá gotická okna pak mají připomínat jazyk sv. Jana a legendu o zpovědním tajemství.

zelená hora santiniPoutní kostel je otevřen ke komentované prohlídce každý den, včetně svátků. První z nich obvykle odchází v 9:00, poslední prohlídka poté začíná v 16:00 s výjimkou soboty, kdy je poslední prohlídka už v 15:00 hodin. Poté je možné se zúčastnit modlitby růžence od 16:00, na kterou navazuje mše svatá v 16:30 hodin. Prohlídková trasa z minulých let byla díky rekonstrukci rozšířena o novou expozici křížové cesty a o prohlídku vybrané části obnoveného ambitu s rekonstruovanou štukovou výzdobou. V době letních prázdnin od 1.7. do 1.9. 2024 se koná mimořádná prohlídka I. a II. patra poutního kostela. Je určena především pro návštěvníky, kteří mají zájem seznámit se s interiérem kostela "od podlahy až po strop". Její začátek je každý den v 10:00, 12:00 a 14:00. Prohlídka není komentovaná, pokud budete mít zájem dozvědět se o historii poutního areálu, je možné absolvovat základní okruh. Prohlídka je vhodná pouze pro fyzicky zdatné osoby a z důvodu bezpečnosti také není vstup dovolen osobám mladším 10 let.
 

30 let Zelené hory v UNESCO

Památka UNESCO si letos připomíná rovných 30 let od zapsání na Seznam světového kulturního dědictví. Velkolepá oslava se chystá na 16. srpna 2024 a návštěvníci se mimo jiné mohou těšit na koncert Vojtěcha Dyka, kapely Glow nebo videomappingv ambitu.

Vedle žďárského poutního kostela, zapsaného na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, je Santini autorem klášterních kostelů v Kladrubech, Želivě a Sedlci u Kutné Hory, poutního chrámu Jména Panny Marie ve Křtinách či zámku Karlova Koruna. Dlouhodobá spolupráce Jana Blažeje Santiniho s opatem Václavem Vejmluvou je patrná také u jiných staveb v okolí Žďáru nad Sázavou. Santini přestavěl románský kostel v městečku Bobrová, vybudoval nový kostel ve Zvoli i poutní kostel Navštívení Panny Marie v Obyčtově s půdorysem ve tvaru želvy, která byla symbolem stálosti ve víře a věrnosti.
Dolní hřbitov ve Žďáru nad Sázavou – místo odpočinku posledního českého upíra Památky

Dolní hřbitov ve Žďáru nad Sázavou – místo odpočinku posledního českého upíra

Nedaleko žďárského kláštera se nachází barokní Dolní hřbitov, který vybudoval stavitel Jan Blažej Santini Aichel ve spolupráci s opatem Vejmluvou. Byl postaven podle kabalistických symbolů do tvaru lebky. Byl na něm pochován Alois Ulrich, který je označován za posledního čekého upíra.

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou Památky

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou Kultura

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace nabízí unikátní spojení nejmodernější audio a videotechniky s klíčovými momenty historie bývalého cisterciáckého kláštera a zámku Žďár nad Sázavou. S virtuálními průvodci prožijete příběhy osobností, které významně ovlivnili tento unikátní areál.

Zámek Žďár nad Sázavou Kultura

Zámek Žďár nad Sázavou

Nechte se provést příběhem areálu bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století a dnešního zámku rodiny Kinských. Hledáte místo, které propojuje živou historii s živou přírodou a moderními prvky? Chcete podniknout výlet na jeden nebo více dní, který si užije úplně celá rodina?

Naučná stezka Okolo Zelené hory Příroda

Naučná stezka Okolo Zelené hory

Naučnou stezku kolem Zelené hory tvoří okruh, který je vybaven odpočinkovými místy s příslušným mobiliářem, vyhlídkovými místy a informačními tabulemi.

Chrám Nanebevzetí Panny Marie ve Žďáře nad Sázavou Památky

Chrám Nanebevzetí Panny Marie ve Žďáře nad Sázavou

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše ve Žďáře nad Sázavou je původně gotický, barokně za účasti Jana Santiniho přestavěný kostel, který je součástí bývalého kláštera.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Kraj Vysočina

Vytipovali jsme pro vás deset neobjevených skvostů kraje Vysočina. Prozkoumejte krásné technické památky, hradní zříceniny a kláštery, a také zámek, jemuž se přezdívá moravské Hradčany. Prozradíme vám, že ho najdete v Brtnici, malebném městě mezi Jihlavou a Třebíčí. Naplánujte si výlet na spoustu zajímavých a neobjevených míst, například výletní lodí Horácko po Dalešické přehradě, do Muzea autíček na zámek Příseka, do Domu přírody Žďárských vrchů v obci Krátká nebo do rodného domu Josefa Hoffmanna, který najdete také v Brtnici.
18. květen 2025 8:24
Památky, Kraj Vysočina

Gastroprůvodce Koruny Vysočiny: potěšte své smysly dobrým jídlem a pitím

Vydejte se s Gastroprůvodcem Koruny Vysočiny na cestu, kde každý milovník dobrého jídla a pití najde to pravé potěšení pro své smysly. Ponořte se do světa chutí a vůní, které vás provedou těmi nejlepšími místy tohoto regionu. Od Žďárských vrchů až po hrad Pernštejn na vás čekají vyhlášené restaurace, útulné kavárny a cukrárny s jedinečnou atmosférou, regionální pivovary s řemeslnými pivy a místní potraviny, které jsou skutečným pokladem Vysočiny. Připravte se na nezapomenutelnou gastronomickou cestu, která vás okouzlí a inspiruje.
8. květen 2025 6:00
Gurmánská turistika, Kraj Vysočina

Útěk z města: do Koruny Vysočiny za přírodou a Santinim

Koruna Vysočiny není místo, které stačí projet autem a odškrtnout si je z mapy. Je to kraj, který vás pohltí svou tichou krásou, harmonickou krajinou a příběhy, které sahají hluboko do minulosti. Ať už vyrážíte s dětmi, na kole, pěšky nebo jen hledáte klid a odpočinek, tady si přijdete na své. Nechte se vést s Kudy z nudy do srdce Vysočiny!
6. květen 2025 8:01
Letní sporty, Kraj Vysočina

Vysočina Aréna opět zažije Světový pohár horských kol

Od roku 2011 se v Novém Městě na Moravě každoročně jezdí Světový pohár horských kol. Soutěž nejprestižnějšího seriálu závodů horských kol UCI Mountain Bike World Series, která je u diváků ve velké oblibě, se jede tento rok od 23. do 25. května 2025. Do programu, letos hlavně v sobotu a neděli, je vloženo celkem dvanáct samostatných závodů v pěti kategoriích, od juniorských přes „třiadvacítkové“ až po elitní bikerské kategorie. Závody bude živě přenášet také sportovní kanál ČT Sport.
5. květen 2025 12:00
Letní sporty, Kraj Vysočina

Šlakhamr na Vysočině opět ožije kovářským řemeslem

Technické muzeum v Brně připravilo další akc jejímž cílem je poznávání mimobrněnských památek muzea hravou a názornou formou. Akce Za kováři na Šlakhamr proběhne na této technické památce na Vysočině v sobotu 3. května 2025 od 10 do 17 hodin. Jako vždy se zde můžete těšit na oblíbené ukázky kování na velkém bucharu i na ručních kovadlinách.
3. květen 2025 7:33
Kultura, Kraj Vysočina

Cykloturistika na Vysočině: na kole kolem Sázavy, trasy EuroVelo i nečekaný městský detox v Telči

V Česku je na výběr spousta cyklostezek a cyklotrasy, ale ty v Kraji Vysočiny patří k těm nejzajímavějším. Nabízejí jezdcům různé obtížnosti, takže si vyberou jak náruživí sportovci, tak i méně trénovaní jedinci a rodiny s malými dětmi. Trasy vás zavedou na polní a lesní stezky, ale i na trasy s asfaltovým povrchem. Vyberte si tu nejlepší trasu a hurá do sedla! Zkuste se projet okolo Sázavy, vyzkoušejte traily v Cykloaréně Vysočina nebo si naplánujte putování po dálkových trasách sítě EuroVelo. Na Vysočině se nachází i množství památek UNESCO, které jsou cyklistům snadno dostupné. V historické Telči s úchvatnou atmosférou zažijete nečekaný městský detox.
27. duben 2025 7:01
Letní sporty, Kraj Vysočina

Znáte Společnou vstupenku do muzeí a galerií na Vysočině? Kulturní zážitky zůstávají i letos výhodnější!

Kraj Vysočina i letos nabízí možnost kulturního vyžití za zvýhodněnou cenu díky Společné vstupence do krajských muzeí a galerií. Tento projekt, který funguje již od roku 2008, umožňuje návštěvníkům navštívit 12 expozic v 6 sbírkotvorných organizacích a jejich 4 pobočkách za velmi výhodných podmínek. Navíc je přenosná, platná 24 měsíců a ideální pro jednotlivce, rodiny i školní třídy. Zakoupíte ji přímo v zapojených muzeích a galeriích.
25. duben 2025 12:00
Kultura, Kraj Vysočina

Věda a historie není nuda: Junák – český skaut a jeho dlouhá cesta

Dobrých zpráv není nikdy dost, a tak jednou z nich začneme: počet skautů a skautek v Česku roste. Junák – český skaut je nejenom dlouhodobě největší výchovnou organizací pro děti a mládež v České republice, ale u nás také roste nejrychleji ze všech zemí v Evropě. Počet jeho členů aktuálně šplhá k číslu 80 000. Společně s ostatními skauty na celém světě i ti naši tradičně slaví Mezinárodní den skautů a skautek každý rok 24. dubna.
24. duben 2025 8:02
Letní sporty, Kraj Vysočina