Úvod > Aktuality > Za posledním puchýřem se letos vypravte do Žďáru nad Sázavou
Letní sporty

Za posledním puchýřem se letos vypravte do Žďáru nad Sázavou

  • Vydáno14. listopadu 2023
Letos již 51. ročník jedné z nejlepších a největších turistických akcí ve střední Evropě – Za posledním puchýřem 2023 zve všechny milovníky turistiky do Žďáru nad Sázavou. Těšit se můžete na turistické trasy, komentované prohlídky památek města Žďáru nas Sázavou i výlety po historických, lidových i moderních památkách okolí. Celé akci bude vévodit sobota 18. listopadu, kdy se všichni turisté rozprchnou na trasy do širokého okolí městečka. Zároveň s pochodníky se na akci těší i vyznavači zimního táboření, neboť Za posledním puchýřem představuje zároveň zahájení 8. ročníkem zimního táboření Klubu českých turistů.
Žďár nad SázavouJiž 51. ročník významné akce KČT Za posledním puchýřem se tentokrát bude konat na Vysočině, základnu najdou milovníci turistiky ve Žďáru nad Sázavou. Kraj na pomezí Čech a Moravy, ve středu České republiky nabízí krásnou přírodou Českomoravské vrchoviny a kouzelné přírodní scenérie chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy na horním toku řeky Sázavy.

Ve  městě a okolí se nachází mnoho historických památek, hlavně však unikátní poutní kostel sv.Jana Nepomuckého na Zelené Hoře, jedna z barokních skvostů věhlasného architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela, která je zahrnuta do světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, žďárský zámek Kinských, bazilika minor Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše, jedinečné Muzeum nové generace, Stará radnice..., atd.

žďárské vrchyLetošní akce se koná v termínu od 16. do 19. listopadu 2023, v pátek 17. listopadu se bude konat autobusový výlet po zajímavostech v okolí s následným pěším výletem. Hlavním pochodnickým dnem bude a sobota 18. listopadu, kdy se přes den půjdou organizované pěší trasy v délce 8 km (rodiny s dětmi) 13, 16, 18, 25, 34 a 50 km povedou převážně po přírodních a kulturních památkách, které byly zaneseny do seznamu UNESCO. Poté bude následovat Puchýřová zábava. Akce je zařazena do seriálu "200" a do seriálu pěších pochodů IVV.
 

Sobotní pochody malebnou krajinou

Celé akci vévodí sobota 18. listopadu, kdy se všichni turisté postupně rozprchnou do okolí Žďáru nad Sázavou, do malebné krajiny Českomoravské vrchoviny. Nejméně náročná bude trasa na 8 km, která zavede pochodníky na různá místa v okolí Žďáru a na Hamerský okruh, kde stojí originální sochy výtvarníka Michala Olšiaka. Trasy střední obtížnosti na 13, 16 a 18 km povedou na Zelenou horu, k místním barokním kostelům i drobným církevním památkám (Vatín, Jámy, Veselíčko) nebo lesy a loukami po Hamerském okruhu k Rozštípené skále a podél řeky Sázavy zpět.

Mezi nejtěžší trasy patří 25 km na kopec Rosička, obce Sázava a Česá Mez; dále 34 km na Harusův kopec, Bílou skálu, Sykovec i Tři Studně a dále na Skelné a k nádrži Pilská. Nakonec nejnáročnější ze všech o délce 50 km povede do Březí nad Oslavou, k restauraci Chata Krásněves, na Dědkovskou horu a Dědkovské studánky, do obce Nové Veselí a k hostinci Černý Rak.
CHKO Žďárské vrchy – zelené srdce Česka

CHKO Žďárské vrchy – zelené srdce Česka

Žďárské vrchy a stejnojmenná Chráněná krajinná oblast se dá bez nadsázky považovat za jednu z posledních nedotčených oáz klidné a čisté přírody v srdci Česka. Jako pramenná oblast několika českých a moravských řek a rybničných soustav bylo území vyhlášeno za chráněnou oblast přirozené akumulace vod.

Dědkovská hora

Dědkovská hora

Dědkovská hora je výrazný vrchol Bohdalovska nápadný zejména z jižní strany, tím je nepřehlédnutelná při cestování po dálnici z Brna do Prahy.

Rybník Sykovec na Vysočině

Rybník Sykovec na Vysočině

Rybník Sykovec se nachází mezi obcemi Tři Studně a Vlachovice, vznikl mezi lety 1587 – 1646. Má travnatou pláž s pozvolným písčitým vstupem do vody. Díky své nadmořské výšce je nejvyšším položeným rybníkem na Vysočině.

Hamerský vycházkový okruh v Hamrech nad Sázavou

Hamerský vycházkový okruh v Hamrech nad Sázavou

Hamry nad Sázavou leží v údolí řeky Sázavy. Projít se tu můžete po jedinečném „Hamerském vycházkovém okruhu", na kterém zhlédnete mnohé zajímavosti. Pod rukama sochaře Michala Olšiaka zde vyrostlo několik originálních soch.

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.

Sousoší Hraniční kámen u přehrady Pilská – český lev a moravská orlice

Sousoší Hraniční kámen u přehrady Pilská – český lev a moravská orlice

Sousoší sochaře M. Olšiaka symbolizuje hranici Čech a Moravy, i když se přímo na historické zemské hranici nenachází. Socha orlice hlídá moravské a socha lva české území, mezi nimi je umístěn hraniční kámen.

Bílá skála

Bílá skála

Bílá skála patří ke skalám s velice krásnými výstupy, ovšem může jimi i zaskočit hlavně lezce začátečníky.

Rozhledna Rosička

Rozhledna Rosička

Na kopci nad stejnojmennou obcí objevíte rozhledu Rosička.

Rozštípená skála

Rozštípená skála

V 70. letech minulého století objevili tuto skálu amatérští horolezci a začali na ní trénovat. Dnes vábí díky svým 120 výstupům horolezce z celé republiky.

Další aktuality

Poznejte národní kulturní památky v kraji Vysočina

Věděli jste, že je Vysočina krajem s nevyšším počtem UNESCO památek v ČR? Kromě toho ale nabízí i řadu dalších kulturních pamětihodností, mezi které patří hrady, zámky, kostely a chrámy, podzemí i významné židovské památky. Mnohé z nich se počítají mezi národní kulturní památky (NKP). Ty tvoří nejvýznamnější součást kulturního bohatství národa a vyhlašuje je Vláda České republiky. V kraji Vysočina naleznete 15 nemovitých národních kulturních památek. Podívejte se s Kudy z nudy, které to jsou.
Kraj Vysočina | Památky

V Novém Městě na Moravě se chystá Mistrovství světa v biatlonu. Sněhu je dost

Nové Město na Moravě bude od 7. do 18. února 2024 opět po jedenácti letech dějištěm Mistrovství světa v biatlonu. Na Vysočině se sejde světová biatlonová špička a utká se ve všech disciplínách, které se jezdí během světového poháru. V mužské i ženské kategorii se uskuteční sprinty, stíhací závody, vytrvalostní závody, závody s hromadným startem i štafety. Chybět nebude smíšená štafeta a smíšený závod dvojic. Nedostatku sněhu se závodníci bát nemusí. Stav tratí ve Vysočina Areně pochválil i rozhodčí IBU.
Kraj Vysočina | Zimní sporty

Výlety pro samotáře: krajinou Pacovska s básníkem Antonínem Sovou

Rájem pro milovníky tichých neobjevených míst, krásné přírody a lyrických básní je Pacov, městečko v srdci Vysočiny. Pro další výlet pro samotáře budeme mít vynikajícího průvodce: čeká tu na nás nejznámější pacovský rodák a velká osobnost české moderní poezie, básník Antonín Sova (1864–1928).
Kraj Vysočina | Životní styl

Zoo Jihlava láká na odměnu za vysvědčení

Od středy 31. ledna do neděle 4. února 2024 přichystala jihlavská zoo pro všechny žáky a studenty speciální akci „Za vysvědčení do Zoo Jihlava“. V tyto dny budou mít všichni, kdo na pokladně předloží svoje aktuální vysvědčení, nebo jeho opis s aspoň jednou jedničkou (kladným slovním hodnocením) budou mít vstup do zoo jen za 1 Kč!
Kraj Vysočina | Příroda

Dopřejte si předjarní plavbu po Dalešické přehradě

Zimní plavby jsou někdy zahalené do bílého pláště a jindy zase moc zimně nevypadají. Přesto nebo právě proto je na hladině Dalešické přehrady, i na březích, vždycky co obdivovat. Přijďte se pokochat krásnou přírodou z paluby lodě Horácko, která vyplouvá každou sobotu ve 13:00 z přístaviště v Kramolíně.
Kraj Vysočina | Zážitky

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Jihlavy

Máte rádi fotografování a hledáte ta nejkrásnější a nejzajímavější místa, která lze ve vašem okolí zachytit? Pokud pocházíte z Jihlavy a okolí, máme pro vás pár tipů, které rozhodně neudělají ve vaší sbírce fotografií ostudu. Vyfoťte krásné památky, probouzející se přírodu anebo se vypravte za podvečerní atmosférou.
Kraj Vysočina | Zážitky

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Telče

Milujete fotografování? Tentokrát vám přinášíme tipy na nejfotogeničtější místa Telče, které je od roku 1992 zapsáno na Seznam UNESCO. Udělejte si dokonalou instagramovou fotku, s našimi náměty se to určitě podaří! Vypravte se na náměstí Zachariáše z Hradce s jedinečným souborem renesančních měšťanských domů s podloubími a bohatě zdobenými štíty, pohlédněte na městečko z věže kostela sv. Ducha a zkuste zachytit odraz telčského zámku ve vodní hladině Ulického rybníka.
Kraj Vysočina | Zážitky

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Třebíče

Máte rádi fotografování a hledáte ta nejkrásnější a nejzajímavější místa, která lze ve vašem okolí zachytit? Pokud pocházíte z Třebíče a okolí, máme pro vás pár tipů, které rozhodně neudělají ve vaší sbírce fotografií ostudu. Vydejte se okolo řeky Jihlavy do židovské čtvrti, zkuste zachytit baziliku sv. Prokopa, objevte Gnómon v Tyršových sadech anebo větrný mlýn v Borovině.
Kraj Vysočina | Zážitky