ÚvodAktualityUnikátní kopce, které nikdy nezamrzají: zůstávají teplé i v třeskutých mrazech
Příroda

Unikátní kopce, které nikdy nezamrzají: zůstávají teplé i v třeskutých mrazech

Poslechněte si audio verzi článku
Zní to až magicky – kopce, které nikdy nezamrzají, a přece je to pravda. Ve většině případů je tento jev způsoben tzv. ventarolami. Jedná se vlastně o „výdechy“ teplého vzduchu, které kopce naakumulují v létě, a v zimě pak teplý vzduch vychází z kopce různými puklinami zase ven. V dnešních tipech vám přinášíme přehled takových míst, které se jistě stanou zajímavým cílem vašeho výletu.

Kouřící Boreč v Českém středohoří

vrch borečJednou z nejznámějších ventarol je kopec Boreč (449 m), asi 4 kilometry západně od Lovosic. Keře a stromy na vrchu kolem puklin zdobí jíní a rampouchy a z některých skalních škvír přímo viditelně stoupá bílá pára. Čím víc mrzne, tím je zřetelnější. Masiv kopce se v létě chová jako akumulátor, absorbuje teplo a prohřívá se. V zimě vnikne do puklin chladný mrazivý vzduch. Ten se v puklinách ohřívá, stoupá vzhůru a v jejich ústí na vrcholu Borče udržuje stálou teplotu, která za žádných okolností neklesá pod 9°C. Výchozím bodem k návštěvě vrchu Boreč je ves Režný Újezd. Ta se nachází na jeho severovýchodním úpatí a právě odsud začíná okružní naučná stezka, která vás dovede k cíli.
 

Stříbrný vrch v Lužických horách

Stříbrný vrch v Lužických horáchProudění vzduchu skalními sutěmi se odborně nazývá mikroexhalace. Tento jev je v zimě pozorovatelný i na Stříbrném vrchu (600 m) poblíž České Kamenice. Na rozdíl od Borče, je Stříbrný vrch ovlivněn lidskou činností, neboť se zde do roku 1973 těžil čedičový kámen. Stejně tak v sousedním lomu na Zlatém vrchu (657 m), kde se lámaly čedičové sloupce. Vlivem mrazivých povětrnostních podmínek, erozí a zatékání vody do puklin stěn a sutí se vytváří labyrint průduchů a dutin. Na Zlatý vrch vede červená značka od parkoviště v obci Líska. Ke Stříbrnému vrchu se dostanete neznačenou stezkou obkružující Zlatý vrch.
 

Vrch Homole na Broumovsku

vrch homoleNad Šonovem, obcí nedaleko Broumova, se zvolna zvedá z údolí Šonovského potoka skoro nenápadný, ale přece jen kopec – Homole. Známý také jako Šonovská sopka. O sopku se však, jak již víme, nejedná. Za vše mohou opět ventaroly. Na vrcholu se nachází relativně mělká jáma, ze které v mrazivých dnech vystupují výpary teplého vzduchu. K Šonovské sopce vás dovede modrá značka z Šonova, která začíná u autobusové zastávky „Šonov, ZD“. Je to odtud asi 2 km.

 

Loupežnická jeskyně v Olešnici u Ústí nad Labem

Loupežnická jeskyněLoupežnická jeskyně se nachází poblíž Velkého Března u Ústí nad Labem. Je to rozsáhlá puklinová jeskyně, vzniklá posunem jednotlivých bloků rozpukané horniny (fonolit) ve strmém svahu Zámeckého vrchu. V zimě se z podzemí kouří a okolí nikdy nezamrzá. Loupežnická jeskyně je největší jeskyně v neovulkanitech v České republice. Patří k největším puklinovým jeskyním u nás. Celkové délka chodeb je 130 metrů. Od vchodu klesá o 36 metrů. Šířka chodeb je od 20 centimetrů do 2,5 metru. Nejvyšší výška je asi 8 metrů. Během válek tady obyvatelé schovávali svůj majetek, dnes zde zimují netopýři a vrápenci. K jeskyni často vedou zvířecí stezky, protože zvěř se k ní chodí v mrazech ohřát.
 

Halda Ema v Ostravě

Naším posledním tipem je Halda EmaOstravě – ovšem tady se nejedná o ventaroly, ale o stále hořící haldu hlušiny. Prohořívání hald je přirozeným výsledkem procesu samovznícení, které vznikalo během postupného vršení obrovského množství materiálu na skládku. Teplota uvnitř hald je neobyčejně vysoká, v haldě Ema činí například až 1 500 stupňů Celsia. To je žár, který panuje uvnitř sklářských pecí při tavení křemičitého písku. Přestože uvnitř hlady hlušiny stále probíhá hoření, je ostravská dominanta zpřístupněna veřejnosti. Všichni milovníci dalekých rozhledů tak mohou na umělý kopec vystoupat a užít si fenomenální výhledy na město z 315 výškových metrů.


Teplá díra u Šternberka

Zdroj foto: mapy.cz, autor Josef MajerZajímavý přírodní úkaz naleznete v lese mezi obcemi Bělkovice-Lašťany a Jívová. Ohřátý teplý vzduch zde uniká Teplou dírou na povrch. Obzvláště efektní je toto místo v zimě, kdy u průrvy nevydrží sníh a stoupá z ní pára. Odborníci se domnívají, že uvnitř kopce existuje systém puklin, napojený na otvory v dolní části údolí. V zimě vzduch, ohřátý díky vnitřnímu teplu Země na teplotu okolo 7 °C, stoupá vzhůru. V létě naopak bude seshora pukliny dolů do údolí foukat chladný vzduch. Teplá díra leží stranou značené cesty, uprostřed lesa nad Bělkovickým údolím. Přístup je sem možný strání strmě od Truskovického potoka anebo od pramene Jaroslav mezi Horní Boudou a obcí Jívová.
Dýmající vrch Boreč – místo, které nikdy nezamrzá Příroda

Dýmající vrch Boreč – místo, které nikdy nezamrzá

Z vrcholu kopce Boreč stoupá i v krutých mrazech teplá pára. Teplotní rozdíl mezi unikajícím vzduchem a okolím bývá až 16 stupňů, takže se v okolí puklin s unikajícím vzduchem neudrží sníh. Teplé mikroklima vyhovuje teplomilným rostlinám které nesnášejí teploty pod nulou.

Vrch Homole – Šonovská sopka na Broumovsku Příroda

Vrch Homole – Šonovská sopka na Broumovsku

Nad Šonovem, obcí nedaleko Broumova, se zvolna zvedá z údolí Šonovského potoka skoro nenápadný, ale přece jen kopec – Homole. Známý také jako Šonovská sopka.

Teplá díra u Bělkovického údolí Příroda

Teplá díra u Bělkovického údolí

Zajímavý přírodní úkaz naleznete v lese mezi obcemi Bělkovice-Lašťany a Jívová. Teplý vzduch ohřátý pomocí tzv. ventarol zde uniká na povrch. Obzvláště efektní je toto místo v zimě, kdy u průrvy nevydrží sníh a stoupá z ní pára.

Stříbrný vrch v Lužických horách Příroda

Stříbrný vrch v Lužických horách

Bývalý kamenolom byl uzavřen po druhé světové válce. Těžil se zde čedič, který vytvářel až desetimetrové sloupce. V současnosti jsou v lomu k vidění jen sloupce krátké a nedokonalé. Na kopci jsou pozorovatelné ventaroly – v mrazivých dnech tu ze země vystupují výpary teplého vzduchu.

Halda Ema v Ostravě – jedinečný pohled na město Příroda

Halda Ema v Ostravě – jedinečný pohled na město

Halda Ema vznikla při uhelné těžní jámě, kterou hrabě Wilczek založil roku 1861. Původně halda dosahovala výšky 327 metrů, ale prohořením se snížila. Halda měla být zlikvidována, dnes je však památkově chráněna a poskytuje fonomenální výhledy na město.

#světovéČesko a dýmající hora Boreč: proč její tajemství nejlépe poznáte v mrazivých dnech

#světovéČesko a dýmající hora Boreč: proč její tajemství nejlépe poznáte v mrazivých dnech

Mezi nejtajemnější místa Českého středohoří patří vrch Boreč: v zimě totiž kouří a hřeje. Mluví se o něm jako o sopce, ale skutečně jde o vulkán? Kdy je kouř vidět nejlépe? A víte, že Boreč u nás má pár dýmajících kolegů a až v daleké Indonésii kopec, který se mu lehce podobá?

Loupežnická jeskyně v Olešnici u Ústí nad Labem Příroda

Loupežnická jeskyně v Olešnici u Ústí nad Labem

Loupežnická jeskyně se nachází poblíž Velkého Března u Ústí nad Labem. Je to rozsáhlá puklinová jeskyně, vzniklá posunem jednotlivých bloků rozpukané horniny (fonolit) ve strmém svahu Zámeckého vrchu. V zimě se z podzemí kouří a okolí nikdy nezamrzá.

Další aktuality

Kdy přichází podzimní rovnodennost? Aneb podzim se již hlásí o slovo!

Podzimní rovnodennost neboli astronomický podzim na severní polokouli obvykle přichází 23. nebo 22. září. Nejinak je tomu i letos, kdy tento jev nastává přesně v neděli 22. září 2024 ve 14:43 hodin okamžikem, kdy Slunce vstoupí do znamení Vah. Slunce bude tento den vycházet přesně na východě a zapadat přesně na západě. Den bude stejně dlouhý jako noc a zatímco na jižním pólu Slunce vyjde, na severním naopak ve stejném okamžiku zapadne…
16. září 2024 14:13
Příroda

Povodně 2024: upozornění pro cestovatele, kontakty a pomoc postiženým regionům

Extrémní srážky a následné povodně zasáhly Česko. V CzechTourism myslíme na všechny, které velká voda postihla, a také na ty, co žijí v místech, kde se ještě může objevit. Připravujeme se, v rámci našich možností, na pomoc postiženým oblastem.
15. září 2024 17:00
Příroda

Kde najdete úžasné skalní reliéfy v Česku? Sochy ve skalách, galerie v lese a umění v přírodě

Také se rádi touláte ve skalách? Viděli jste už úžasné skalní reliéfy mnoha tvarů, které vznikaly v různých dobách a sloužily rozličným účelům? Kdo a kdy je vytesal a co znázorňují? V našich tipech najdete nejen nádherná místa pro relax a procházky, ale i odpovědi na řadu otázek.
12. září 2024 7:04
Příroda

Věda a historie není nuda: největší povodně v českých zemích a tisíciletá voda

V roce 2002 se Českou republikou prohnaly dosud největší povodně v historii naší země. Nebyly první a bohužel ani poslední. Připomeňte si s Kudy z nudy nejznámější velké povodně, které zasáhly území Čech, Moravy nebo Českého Slezska. Kdy šla našimi zeměmi tisíciletá voda, kdy stoletá voda a kdy pětisetletá?
11. září 2024 18:30
Příroda

Kam vyrazit na podzim? 100 tipů na výlety do podzimní přírody

Vyzkoušeli jste být alespoň jeden den offline? Vypněte mobil i počítač a vypravte se na výlet dobít baterky v přírodě. Využijte pro procházky hezké podzimní dny a nenechejte se odradit ani proměnlivým počasím. Máme pro vás tipy na místa, kde se vám bude zaručeně líbit i v tomto roční období. A můžete sem vyrazit nejen s přáteli, partnerem nebo dětmi, ale také se svými čtyřnohými kamarády.
8. září 2024 11:21
Příroda

Inspirace na výlety za nádhernými podzimními výhledy

Také milujete podzimní barevné listí, které každoročně zahalí přírodu do pestrých podzimních šatů? A jaký krásný daleký pohled se nabízí z vyhlídek, věží a rozhleden! Pokud to počasí dovolí, udělejte si čas a vyrazte na výlet třeba do Českého ráje, na Kokořínsko nebo do Podyjí. Portál Kudy z nudy ví i o dalších pěkných místech, z nichž bývá nejhezčí výhled právě na podzim.
6. září 2024 17:00
Příroda

Sedm tipů na podzimní výlety do přírody po úzkých chodníčcích

Také máte jako my na portálu Kudy z nudy rádi stezky, vedené po úzkých dřevěných chodníčcích? Jsou atraktivní, milují je zejména děti a hlavně jsou skvělou volbou jak pro zářivé podzimní dny vzdalujících se slunečních paprsků, tak i pro nevlídné podzimní počasí. Kde tedy najdete místa, kde se nebudete muset ani v sychravých dnech po kolena brodit blátem?
3. září 2024 15:00
Příroda

Babí léto opět přichází: 100 tipů na pěkný podzimní výlet do přírody

Slunečné dny a teploty okolo 25 stupňů, tak vypadá babí léto, které se pravidelně vrací do střední Evropy na začátku podzimu. Příjemné počasí většinou vydrží až do konce září, někdy i do poloviny října, a volné dny se tak stávají skvělou příležitostí k pěknému výletu do přírody. Nechejte se tady inspirovat našimi tipy a užijte si s rodinou či přáteli příjemný podzimní výlet, než přijdou přeháňky a déšť s postupně klesajícími teplotami.
30. srpen 2024 16:00
Příroda