ÚvodAktualitySedm tipů na podzimní výlety do přírody po úzkých chodníčcích
Příroda

Sedm tipů na podzimní výlety do přírody po úzkých chodníčcích

  • 3. září 2024
Také máte jako my na portálu Kudy z nudy rádi stezky, vedené po úzkých dřevěných chodníčcích? Jsou atraktivní, milují je zejména děti a hlavně jsou skvělou volbou jak pro zářivé podzimní dny vzdalujících se slunečních paprsků, tak i pro nevlídné podzimní počasí. Kde tedy najdete místa, kde se nebudete muset ani v sychravých dnech po kolena brodit blátem?

Pohodlná cesta na Červené blato

Červené blatoMezi nejdelší a nejpohodlnější trasy po dřevěných chodníčcích v Česku patří ta, která vás provede přírodní rezervací Červené blato na Třeboňsku. Stezka začíná v někdejší sklářské osadě Jiříkovo údolí u silnice, spojující Třeboň a Nové Hrady. Po zpevněné cestě přejdete louku, projdete lesem a přibližně po šesti stech metrech dojdete k místu, kde začíná rašeliniště – a spolu s ním také dřevěné povalové chodníčky, jen místy střídané úzkou pěšinkou, kroutící se lesem. Trasa je okružní, úsek vedený rašeliništěm měří přibližně 3 km a hlavním lákadlem je vyhlídka na rašelinné jezírko v samém srdci blata. Ale neberte to doslova, úžasná je totiž celá trasa.
 

Do bažin na Rejvízu a k Mechovému jezírku

Opačný konec Česka, drsná náhorní planina v Jeseníkách a uprostřed ní Rejvíz, nejvýše položená obec ve Slezsku. U stejnojmenného penzionu, kde jsou k vidění originální židle s vyřezávanými opěradly coby portréty místních štamgastů, hostů a dalších osobností, začíná naučná stezka Rejvíz, která vás přibližně po kilometru a půl dovede ke vstupu do rezervace. První úsek vede po zpevněné cestě, která se postupně promění v klasickou lesní, dřevěné chodníčky začínají až u odbočky přímo do nitra rašeliniště a dál k Mechovému jezírku. Cestou minete dřevěnou chatku se sezonní prodejnou vstupenek a suvenýrů, rezervace je ale přístupná po celý rok. K Mechovému jezírku a vyhlídkové terase nad vodou vede odbočka (stále pohodlně kráčíte po chodníčích!), hlavní trasa pokračuje dál napříč rezervací po modré značce až tam, kde už je povrch pevný a jistý. Zpevněné úseky dohromady měří asi 2 km. 
 

Výprava na český Island do přírodní rezervace Soos

soosNárodní přírodní rezervace Soos skutečně připomíná zvláštní severskou přírodu, i když soby nebo papuchalky tu nepotkáte. Je to rašeliniště a slatiniště, kde bublají minerální prameny, bahenní sopky, ze země stoupá dým a čpí nahnědlé bahno. Místo leží jen pár kilometrů od Františkových Lázní, pečuje o ně tamní muzeum a pohodlně se sem dostanete pěšky, na kole i autem. U budovy muzea s přírodní, paleontologickou a ornitologickou expozicí začíná 1,2 km dlouhá okružní naučná stezka, vedená z velké části po dřevěných chodníčcích. Dojdete k Císařskému prameni, zřejmě nejteplejšímu vývěru středně mineralizované železité kyselky (14 až 18 °C) na Chebsku, a dál přímo přes močály a rašeliniště na silničku, která vás dovede zpět k muzeu. Mimochodem, nejlepší je vypravit se sem právě za vlhka, na podzim nebo brzy na jaře, protože za sucha si bublajícího bahna moc neužijete a bahenní flora také neroste tak, jako v drsnějších klimatických podmínkách!
 

Suchou nohou kolem rybníka a rašelin na Kladské

Kladská je romantika, skrytá v lesích severně od Mariánských Lázní. Najdete tu dřevěný lovecký zámeček ve švýcarském stylu s penzionem a restaurací, v bývalé hospodářské budově už několik let sídlí Dům přírody Slavkovského lesa, který byl po Domě přírody Třeboňska druhý v Česku. U loveckého zámečku začíná volně přístupná dva kilometry dlouhá naučná bezbariérová stezka, která se vine loukami a rašeliništi kolem Kladského rybníka. Štěrkopískové cesty postupně vystřídají dřevěné vyvýšené chodníky z prken, které procházejí lesem a překonávají několik potoků a vodních ramen, cestou objevíte několik příjemných odpočívadel.
 

Po prknech Černohorským rašeliništěm v Krkonoších

Hezkou procházku nabízí také naučná stezka Černohorským rašeliništěmKrkonoších, zpestřením výletu může být jízda lanovkou z Janských Lázní na Černou horu. Od horní stanice lanovky vás naučná stezka Černohorské rašeliniště souběžně s turistickými značkami povede kolem Sokolské boudy a hotelu Černá bouda dál na okruh rašeliništěm a zpět. Je to výlet plný nej: Nejstarší naučná stezka v Krkonošském národním parku, vedená nejstarším a největším krkonošským rašeliništěm, nabízí nejenom řadu pěkných výhledů, ale hlavně 3,5 km dlouhý úsek, z velké části vedený po dřevěných poválkových chodníčcích, občas vystřídaný přírodním terénem. Na rašeliniště se podíváte také z výšky, a to z 6,5 m vysoké rozhledny, která stojí na začátku stezky. Oblíbeným místem je i Hubertova vyhlídka s dřevěným stolem a lavičkami na severní straně rašeliniště.
 

Naučná stezka Olšina v ptačí oblasti Boletice

olšinaV jižních Čechách nedaleko Českého Krumlova poblíž vodní nádrže Lipno, najdete evropsky významnou lokalitu Ptačí oblast Boletice u rybníka Olšina. Na stezce, která je vedena po povalových chodníčcích z akátového dřeva, objevíte  řadu interaktivních prvků, které budou bavit jak děti, tak i dospělé. Rybník je obklopen mokřady, rašeliništi a smíšenými lesy, které si návštěvou stezky můžete prohlédnout ve své autentické podobě. Naučná stezka je dlouhá cca 7 km. Břehy Olšiny jsou domovem celé druhové palety rostlin, ptáků i dalších živočichů. To je jedním z důvodů, proč je rybník a jeho okolí začleněn do ptačí oblasti Boletice, chráněných území Natura 2000 a proč se v jeho okolí nachází zvláště chráněná území NPP Olšina.

olšinaBěhem cesty si turisté mohou vyzkoušet, jak dobře znají stopy zvířat, vyzkouší si pobyt v ptačí budce upravené do lidské velikosti, mohou vylézt na vyhlídku tvořenou pouze žebříkem či nahlédnout do ptačího hnízda (opět v lidské velikosti) i s ptačími (dřevěnými) vejci. Velkou atrakcí jsou dvě plovoucí mola na rybníku, most inspirovaný bobří hrází a loďka, kterou se lze přepravit na molo uprostřed rybníka. V poslední části cesty, nad rozlehlými loukami, objevíte unikátní „vyhlídkomat“ – jedná se o speciálně upravenou kládu s přesným výhledem na konkrétní horu. Cesta není vhodná pro malé děti v kočárku ani na odrážedlech, turistům nedoporučujeme ani používat nordic walkingové hůlky, které rády zapadají do mezer haťových chodníků.


Zábava u Vesteckého rybníka

Vestecký rybníkVestecký rybník najdete jen kousek od Prahy, poblíž Jesenice. A u tohoto rybníka naleznete zemi zaslíbenou dětem a hravým dospělým. Volnočasový areál s hřištěm, zvonkohrou a lávkou přes rybník. Pokud se při hraní budete chtít i něco zajímavého dozvědět, vyrazte na Planetární stezku, která vám nastíní, jak daleko jsou planety naší sluneční soustavy vzdáleny od Slunce a jak jsou poměrem k sobě velké. Kromě hřišť pro děti jsou u rybníka i dvě venkovní posilovny, kynologické cvičiště, přírodní amfiteátr a hospůdka (sem ovšem nesmí psi). Auto zaparkujte na menším parkovišti buď na konci ulice U Hřiště, nebo K Rybníku. Z Prahy vás sem zaveze i MHD, autobusy jezdí ze stanice Opatov nebo z Budějovické.
Naučná stezka Olšina – stezka v ptačí oblasti Boletice Příroda

Naučná stezka Olšina – stezka v ptačí oblasti Boletice

Stezka se nachází v jižních Čechách nedaleko Českého Krumlova poblíž vodní nádrže Lipno na kraji CHKO Šumava a evropsky významné lokality Ptačí oblast Boletice u rybníku Olšina a stejnojmenné obce. Na stezce byly instalovány nové chodníky z akátového a jedlového dřeva.

Vestecký rybník a Planetární stezka Vestec Příroda

Vestecký rybník a Planetární stezka Vestec

U rybníka ve Vestci u Prahy vznikl venkovní volnočasový areál pro všechny věkové kategorie. Najdete tu cyklostezku, hřiště, venkovní posilovny, mola a lávky a další zábavu v přírodě. Názorné ukázky na Planetární stezce vám pomohou vytvořit si představu o velikostech těles a vzdálenostech ve vesmíru.

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní Příroda

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní

Nedaleko Františkových Lázní leží národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. mofetách. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu.

Rašeliniště na Rejvízu Příroda

Rašeliniště na Rejvízu

Revíz, označovaný znalci jako nejkouzelnější lokalita v Jeseníkách, je ideálním místem pro klidnou dovolenou. Horská osada je vhodná pro cykloturistiku, turistiku, běžky, procházky a houbaření.

Naučná stezka Kladská v Národní přírodní rezervaci Kladské rašeliny Letní sporty

Naučná stezka Kladská v Národní přírodní rezervaci Kladské rašeliny

Naučná stezka Kladská vede po hranicích Národní přírodní rezervace Kladské rašeliny a seznamuje s historií osady Kladská, s vývojem rašeliniště a jeho faunou a flórou. Na trase dřevěného chodníku se poznáte se zdejší přírodu zblízka na vlastní oči.

Rašeliniště Červené blato – zajímavá přírodní rezervace jižních Čech Příroda

Rašeliniště Červené blato – zajímavá přírodní rezervace jižních Čech

Na okraji CHKO Třeboňsko leží unikátní přírodní rezervace Červené blato, která patří k nejzajímavějším přírodním rezervacím v České republice. Rezervaci mohou návštěvníci blíže poznat pomocí naučné stezky, která vede z části po lesních cestách, z části pak po dřevěných chodníčcích.

Černohorské rašeliniště v Krkonoších Příroda

Černohorské rašeliniště v Krkonoších

Přírodní rezervace Černohorské rašeliniště je největším rašeliništěm lesního typu v Krkonoších. Jeho rozloha činí 66 ha a stáří se odhaduje na 6000 let. Rašeliništěm vede naučná stezka s překrásnými panoramatickými výhledy.

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země Příroda

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Poznejte již druhý geopark v České republice. Geopark se rozkládá na bavorském území v okresech Bayreuth, Neustadt – Waldnaab, Tirschenreuth Wunsiedel a na české straně v Karlovarském a Plzeňském kraji.

Naučná stezka Rejvíz k Velkému mechovému jezírku Příroda

Naučná stezka Rejvíz k Velkému mechovému jezírku

Naučná stezka Rejvíz se nachází ve stejnojmenné národní přírodní rezervaci rozprostírající se v severovýchodní části Hrubého Jeseníku. Stezka v délce cca 3 km vede do středu největšího moravského rašeliniště k Velkému mechovému jezírku.

Božídarské rašeliniště s naučnou stezkou Příroda

Božídarské rašeliniště s naučnou stezkou

Chráněná lokalita Božídarská rašeliniště je opět otevřena turistům, zájemci se přes ně mohou projít díky naučné stezce. Navíc naučná stezka je přístupná i pro vozíčkáře a maminky s kočárky.

Povalový chodníček na Jenerálce Příroda

Povalový chodníček na Jenerálce

V údolí Šáreckého potoka, nedaleko zámečku Jenerálka, se nachází vzácný biotop podmáčených luk, který se v roce 2016 podařilo revitalizovat. Oblastí vede cca 200 m dlouhý povalový chodníček.

Naučná stezka Tři iseriny: Bukovec – Jizerka – Rašeliniště Jizerky Příroda

Naučná stezka Tři iseriny: Bukovec – Jizerka – Rašeliniště Jizerky

Naučná stezka Tři iseriny seznamuje s rozmanitostí a bohatstvím přírody Jizerských hor i s historickými pozoruhodnostmi. Začíná u prvního zastavení na jižním okraji Jizerky a končí u vyhlídky do vrchoviště v Národní přírodní rezervaci Rašeliniště Jizerky.

Jezerní slať s vyhlídkovou věží v národním parku Šumava Příroda

Jezerní slať s vyhlídkovou věží v národním parku Šumava

Jezerní slať patří mezi vrchovištní rašeliniště ležící na náhorní plošině Šumavských plání mezi osadami Kvildou a Horskou Kvildou. Průměrná hloubka rašeliny je 2,5 m, nejvyšší mocnost 7,6 m je v severozápadní neporušené části.

Naučná stezka rašeliništěm Podkovák Příroda

Naučná stezka rašeliništěm Podkovák

V Chráněné krajinné oblasti Český les je od října 2009 zpřístupněno vzácné rašeliniště Podkovák. Naučnou stezku Podkovák najdete v severní části Českého lesa cca 1 km jižně od komunikace Lesná – Stará Knížecí Huť.

Tříjezerní slať – naučná stezka po Tříjezerní slati na Šumavě Příroda

Tříjezerní slať – naučná stezka po Tříjezerní slati na Šumavě

Pod jihovýchodním svahem Oblíku asi 3 km od Modravy v I. zóně Národního parku Šumava leží malé vrchovištní rašeliniště Tříjezerní slať. Rašeliniště je pojmenované podle tří rašelinných jezírek a je nejlépe dostupné od geoparku a informačního centra NP Šumava na Rokytě.

Lovecký zámeček Kladská – pobyt v alpském stylu uprostřed lesů Příroda

Lovecký zámeček Kladská – pobyt v alpském stylu uprostřed lesů

U Kladského lesa v blízkosti Mariánských Lázní leží malá osada Kladská, jejíž dominantou je dřevěný lovecký dům s možností ubytování a dalšími stavbami v alpském stylu.

Další aktuality

Na procházku do přírody: tipy na zajímavé naučné stezky

Víte, jak se v minulosti vyrábělo máslo a kde se bere med? Zajímá vás jak se po řece Vydře plavilo dřevo a jak se stavěl Blatenský vodní příkop? Nikdy jste o těchto věcech nepřemýšleli, ale rádi chodíte do přírody? Inspirujte se následujícími patnácti tipy a projděte si některé z českých naučných stezek!
7. říjen 2024 8:30
Příroda

Chodíte rádi do lesa? Pak přijďte na Den lesů nové generace

Zajímá vás pestrý život v našich lesích? Přijďte strávit den s lesníky plný zábavy i poučení! Lesy ČR pořádají v sobotu 5. řijna 2024 speciální Den lesů nové generace. Lesníci Lesů ČR se na vás těší na čtyřech atraktivních lokalitách. Čeká vás bohatý program s ukázkami a aktivitami pro děti i dospělé pod vedením lesních pedagogů. Vyzkoušíte si, co všechno obnáší péče o les a jeho ochrana a můžete se zeptat na vše, co vás zajímá.
4. říjen 2024 15:00
Příroda

10 tipů na výlety do vřesovišť aneb ve stínu i na výsluní

Nádherně kvetoucí a voňavé vřesoviště, hýřící barvami. Krásné kousky přírody, kde vřesy a vřesovce doplňují zakrslé borovice a jalovce, dřišťály a břízky, čerstvý vzduch a daleké obzory. K tomu si připočtěte svištící vítr, cáry mlhy a možná jemné mrholení, aby byl návrat z procházky o to lákavější – do pohodlného křesla k hřejivému krbu, hrnku čaje s vřesovým medem anebo sklence skotské whisky. Tak vypadá správný výlet na vřesoviště. Možná nějaké máte přímo na své zahradě, možná se je teprve chystáte založit. Berte naši pozvánku na toulky po vřesovištích jako inspiraci, než se pustíte do práce. Vydejte se s námi do krajin s atmosférou drsného severu, do některé botanické zahrady anebo jen tak do lesa, za zážitky a na výlety do stínu i na výsluní.
4. říjen 2024 8:29
Příroda

Strom roku míří do finále: hlasujte pro svého favorita!

Všelidové hlasování o nejzajímavější strom České republiky začalo koncem července a pokračuje až do půlnoci 6. října, kdy bude znám vítěz superfinále! Do závěrečného boje o vítězství postoupilo pět stromů s nejvyšším počtem hlasů – Lukavický dub, Památná lípa u Roštína, Lípy u Wohlmannova kříže, Strom lásky a Lípa svobody v Bousíně. Který z nich se nakonec stane Stromem roku 2024? To už je na vás! Ze všech zelených soutěžícíh si můžete vybírat na webu stromroku.cz. Vítěz postoupí do zimního evropského kola a na první tři stromy čeká odborné ošetření od partnerů soutěže Prostrom Bohemia a Groown. Populární anketu Strom roku pořádá Nadace Partnerství.
4. říjen 2024 7:24
Příroda

Oslavte Mezinárodní den zvířat pěkným výletem

V pátek 4. října je tomu přesně 798 let, kdy zemřel sv. František z Assisi. Mnich františkánského řádu zasvětil celý svůj život péči o nemocná a opuštěná zvířata, proto byl tento den ustanoven jako Mezinárodní den zvířat. Oslavit jej můžete i vy ať už výletem do některé ze zoologických zahrad, kde mají připravený speciální program, či do záchranné stanice, kde se dozvíte o nesnázích, kterým zvířata čelí. Podívejte s Kudy z nudy na zajímavé tipy.
4. říjen 2024 6:29
Příroda

Seznamte se: 4. října má svátek František

Pochází mužské křestní jméno František z italštiny? A byl prvním nositelem italské verze jména „Francesco“ svatý František z Assisi, řeholník, zakladatel řádu františkánů a také tradice stavění vánočních jesliček? Netušíme, ale zato víme, že 4. října má svátek František a my všem Frantům, Frantíkům, Fráňům, Frankům a Franckům, Fandům, Fanoušům a Fanouškům přejeme všechno nejlepší!
4. říjen 2024 6:26
Příroda

Nechejte se okouzlit podzimní krajinou pohledem z výšky

Podzim je skvělá doba na výlety do přírody. Oblíbeným cílem procházek i delších túr jsou často rozhledny, ze kterých si můžete užít naplno krásy podzimních barev. V České republice jich je velké množství a všechny stojí za návštěvu, Kudy z nudy pro vás vybralo alespoň několik z nich. Některé z rozhleden jsou architektonicky velmi zajímavé, jiné lákají na romantický výhled a jiné zas na zajímavé okolí. Někde si ale můžete užít i něco navíc – například luxusní oběd ve výšce či neobvyklé ubytování.
3. říjen 2024 14:00
Příroda

Pestrobarevná paleta podzimu zve na procházku do přírody

Úžasné barevné tóny podzimní palety barev lákají k pěším procházkám i delšímu výletu. Kam vyrazit za symfonií barev a vůní vám přinášíme v dnešních tipech. Vydáte se do skalních měst, do malebných údolí říček nebo vyšplháte za jedinečným rozhledem třeba až do korun stromů?
3. říjen 2024 10:00
Příroda