ÚvodAktualityPitoreskní města ve městech: znáte Nový Svět, Kamennou čtvrť nebo Liebiegovo městečko?
Památky

Pitoreskní města ve městech: znáte Nový Svět, Kamennou čtvrť nebo Liebiegovo městečko?

Poslechněte si audio verzi článku
Co jméno, to pojem: Nový Svět mnozí považují za nejkrásnější místo Prahy a málokterá část Liberce má tak silného genia loci jako Liebiegovo městečko. Totéž platí pro Kamennou čtvrť v Brně a řady dalších atraktivních lokalit se zvláštní atmosférou.

Praha a Nový Svět

Na některá místa jako by svět zapomněl: Nový Svět leží jen pár kroků od Pražského hradu, ale na rozdíl od přeplněných ulic Kampy, Malé Strany a Hradčan budou úzké novosvětské uličky patřit jen vám – a možná pár dalším osamělým chodcům. Možná je to proto, že najít cestu do maličké čtvrti, schoulené pod mohutnými barokními hradbami, není snadné. Odkud se vzal Nový Svět? Ve středověku šlo o předměstí Hradčan, první domky lemovaly cestu podél potoka Brusnice – to je dnešní ulička Nový Svět. Kromě ní do Nového Světa patří Černínská ulička, která z Loretánského náměstí odbočuje mezi vysokými zdmi zahrady Černínského paláce a Kapucínského kláštera, kratičká ulička Na Náspu a Kapucínská ulička, která vychází z dalšího rohu Loretánského náměstí. To je všechno: na rohu Kanovnické, kde dříve stávala brána oddělující tuto čtvrť od zbytku Hradčan, Nový Svět končí.

V Černínské ulici objevíte jedinou pražskou dochovanou roubenou stavbu se šindelovou střechou, dnešní Romantik hotel U raka, o kousek dál k odpočinku láká kavárna Nový Svět. Ale hlavně platí, že tudy kráčíte po stopách slavných: žili tu Tycho Brahe i Jan Kepler, dům U zlatého žaludu patřil na začátku 18. století rodině Santini, k níž patřil významný architekt Jan Blažej, domov tu našli malíř Jan Zrzavý, režisér a animátor Jan Švankmajer, filmoví režiséři Jindřich Polák a Karel Kachyňa, malíř Milan Knížák, sklář Bořek Šípek i grafici Jiří Anderle a Vladimír Suchánek.
 

Liberec a Liebiegovo městečko

Mezi nejkrásnější místa Liberce patří Liebiegovo městečko, unikátní sídliště pro zaměstnance textilní továrny Johann Liebieg & Co. Vznikalo postupně už od poloviny 19. století, ale jednotný styl inspirovaný historizujícími prvky a secesí mu vdechnul teprve mladý norimberský architekt Jakob Schmeissner v prvním desetiletí 20. století. Město ve městě tvoří menší rodinné domy s malometrážními byty, srdcem Liebiegova městečka pak je náměstí Pod Branou. Tomu dal jméno průjezdní dům s branou, uzavírající jeho severní stranu.

Ucelené zahradní město, které mělo vlastní školku, školu, kostel, hospodu i obchody, dodnes v Liberci představuje pověstnou dobrou adresu. Nabízí přesně to, co při výletech hledáte: zajímavý příběh, výjimečnou atmosféru i fotogenická místa. Sídliště se postupně rozrůstalo až do roku 1929. Za povšimnutí stojí především dveře jednotlivých objektů, které jsou příkladem náročné řezbářské práce. Schválně pošlete fotky z městečka svým přátelům a nechte je hádat, kam jste se vypravili: kdo z nich uhodne Liberec?
 

Brno a Kamenná čtvrť

Oblíbeným cílem procházek – pokud vám nevadí, že cizím lidem chodíte přes zápraží, přes dvorky neb přímo kolem oken – je brněnská Kamenná čtvrť známá také jako Kamenná kolonie či Kamenka, ležící ve starém lomu nad řekou Svratkou. V době hospodářské krize ve dvacátých letech 20. století si tu první domky vybudovali dělníci z Kohnovy a Jílkovy cihelny, o pár desítek let později se sem začali stěhovat hlavně umělci a bohémové.

Dnes svéráznou osadu tvoří asi 130 malých domků, propojených spletí úzkých uliček a průchodů. Hlavní ulice se jmenuje Kamenná čtvrť a kroutí se celou osadou, podél řeky vás do Kamenky dovede ulice s téměř symbolickým jménem: Kamenná.
Zlatá ulička – jedno z nejrozmanitějších míst Pražského hradu Kultura

Zlatá ulička – jedno z nejrozmanitějších míst Pražského hradu

Dlouhá řada drobných domků je jedno z nejmalebnějších míst Prahy. Romantická pověst spojuje název uličky s alchymisty na dvoře Rudolfa II., kteří zde však ve skutečnosti nikdy nebydleli. Zdejší pitoreskní prostředí zaujalo řadu spisovatelů a výtvarných umělců, žil zde i spisovatel Franz Kafka.

Nový Svět – kout, kde se v Praze čas zastavil Památky

Nový Svět – kout, kde se v Praze čas zastavil

Kdyby vám někdo zavázal oči a dovedl vás na Nový Svět, sotva byste poznali, že jste ještě v Praze. Malebné zákoutí s křivolakými uličkami a malými obytnými domky se nachází stranou od hlavního turistického ruchu.

Dělnické kolonie v Ostravě – Vítkovicích Památky

Dělnické kolonie v Ostravě – Vítkovicích

Vítkovice, jedna z městských částí dnešní Ostravy, jsou ukázkou toho, jaké změny přinesla průmyslová revoluce. Výrobou železa se z malé vesnice stalo průmyslové centrum a to znamenalo vznik dělnické kolonie, kostela, radnice, tržnice, hospod a škol…

Pitoreskní uličky Parkány a Na Bídě v Poličce Památky

Pitoreskní uličky Parkány a Na Bídě v Poličce

Projděte se barevnými uličkami v Poličce. V současné době se jedná již o repliky původních roubených domků.

Kamenná kolonie v Brně – místo s nepřekonatelnou atmosférou Památky

Kamenná kolonie v Brně – místo s nepřekonatelnou atmosférou

Oblast známá jako Kamenná kolonie, Kamenná čtvrť nebo Kamenka, je svérázná osada v městské části Brno – střed. Zhruba 130 historických malých domků utváří uzavřenou osadu.

Liebiegovo městečko v Liberci Památky

Liebiegovo městečko v Liberci

Bývalé sídliště v okolí náměstí Pod Branou v Liberci, vznikalo od poloviny 19. století do 20. let 20. století pro zaměstnance textilní továrny. Do současnosti se dochovalo v původní podobě a stále slouží k bydlení.

Další aktuality

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
13. listopad 2024 9:13
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.
13. listopad 2024 0:15
Památky

Věda a historie není nuda: svatá Anežka Česká, světice a princezna z rodu Přemyslovců

Svatá Anežka Česká není jen nejslavnější česká světice a patronka všech nemocných, chudých a trpících, ale byla to také královská dcera, která odmítla tři nápadníky (nebo jich bylo víc?) a dala přednost životu ve víře a odříkání. Když ji 12. listopadu 1989 papež Jan Pavel II. svatořečil, naplnilo se staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.
12. listopad 2024 8:09
Památky